Duna

• Česko Duna (viac)

Talita1

Paul Atreides je od mladosti vychovávaný, že raz bude viesť svoj ľud. Vo svojich víziách dostáva hmlisté obrazy budúcnosti. Sfilmované Herbertovo dielo dostalo výborný vizuál, vydarené efekty a slušné herecké obsadenie. ()

david141474

Upřímně nekapim, kde to vzalo tak dobrý hodnocení. Chápu je to přelomový, vizuál je nádherný, kamera božská, ale přece jenom se mi to zdá mírně nadhodnocený. Herecký výkony jsou zde perfektní. CGI je taky nádherný. Děj je zajímavej, ale přece jenom to má otevřenej konec a to já u filmů úplně nemám rád. Trochu mě mrzí nepřítomnost v kině, ale člověk nemůže stihnout všechno že jo!? Tento film vidím už podruhé a opět se utvrzuju v tom že to je na mírně delší. Těch 155 minuty mi spíš přišlo jako 183. Chápu tu délku, Duna je obsáhlý téma a do jednoho filmu se to samozřejmě nevejde. O to se snažil David Lynch a všichni víme jak ten film dopadl. Moc dobře ne. Herecký obsazení je hodně solidní, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Timothée Chalamet, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Zendaya, Dave Bautista a samozřejmě můj oblíbenec David Dastmalchian, který je známý pro umění zahrát duševně narušené jedince a tady to bylo taky na podobný způsob. Já si spokojen a už se těším až si zajdu na druhý díl a tentokrát do kina! 8/10 Zdá se to býti mírně nadhodnocený! ()

gekons

V prvni puli naprosto dokonale vyvedene universum, ty ruzne planety, vesmirne lode, koptery atd, nezapomenutelne, nekolikrat jsem si rikal, ze takto mely vypadat nove Star Wars nebo ze tohle bude novy Avatar, bohuzel, kdyz prijde na akci, tak byl citit trochu nevyuzity potencial a vetsina akce se soustredila spise na souboje na blizko chladnou oceli vseho druhu (nedostatek palnych zbrani jakehokoliv druhu je az zarazejici, ale budiz). Trosku to pusobilo, jakoby byla jeste jedna DirCut verze s vetsim mnozstvim akce, stacilo by ubrat par "vizí" hlavniho hrdiny a nahradit akci a bylo by to dokonale pri stejne stopazi. A hudba je po delsi dobe to lepsi od Zimmera, po ceste domu jsem sjel hned pulku soundtracku...;-) Jinak cervove jsou skveli, pusobi opravdu obrovskym dojmem, stejne tak, jako vsehny vesmirne lode. Za me je to takovy GOT ve vesmiru (rody, umirani postav, atd...;-)) Urcite by zaslouzilo videt jeste jednou, dej je dost otevreny a pripraveny na dalsi pokracovani, i pres nedostatky za me 5*. Videno ve Vue Kerkrade 3D XD Atmos. ()

jigsaw44

Vizuálne je to ľahko temnejší art (kiež by tak boli tak natočené Hviezdne vojny, ale Disney je proste pre deti (a ten by to práve preto nedovolil)). Až nato, že to má 2,5 hodiny, tak to je dejovo celkom jednoduché a skončí na pokračovanie. Zendaya sa tam nehodí, súbojov je tam málo a keď sú, tak len na krátke meče, takže to nie je ani moc akčné. Vyložene nudné to nebolo. Keď prehodíte písmená, tak sa z Duny stane Nuda. ()

Xspy

Nemohu si pomoci ....vizuálně vypulírovaná verze TV Duny . Asi bych hodnotil jinak nevidět právě TV zpracování z roku 2000 ,které sice bylo trikově až zábavně nedokonalé ,ale jinak dějově totožné . Asi jsem čekal víc , rozhodně mne pouze vizuál do křesla s popcornem nezatlačí ( A Barbora Kodetová byla v TV sérii alespoň skutečnou femme fatale ) Lynch spokojen se svou verzí duny nebyl ,já ale beru Lynchovo zpracování dál jako to nejlepší z Herbertova vesmíru  ) ()

Sopholojong

Formalne/esteticky/audiovizualne, spolu s nolanovkami, najzasadnejsi film dekady! Najvacsi kamen urazu vidim v pomalej, az meditativnej prvej polovici a la predchadzajuci pocin Denisa Blade Runner 2049. Avsak po nej pride zasadny zvrat zbombardovanim pustneho mesta a odrazu je to dynamicky "spektakl" plny ikonickych scen (samotna demolacia pustneho sidla, dych smrti, Momoaov escape, let cez pustnu burku, cervy, suboj na noze atd.). Najepickejsi pustny film od Lawrencea z Arabie (ten piesok citite az v kinosale) s najvypiplanejsou technickou strankou desatrocia (posledne starwarsovske pociny sa ticho krcia v kute). Lietajuce vazky, obrovske imperialne pechoty, nepoddajne pustne scenerie a k tomu herecke drevo Momoa konecne hra(!). Najlepsim hercom tu ale nie je spravny vladca Isaacs, carodejnicka Rebecca alebo tajomny rebelant Chalamet, ale prakticky neznama, charizmaticka Sharon Duncan-Brewster v ulohe sprievodcovskej ekologicky. 9/10 s tym, ze je to film dvoch odlisnych polovic a s dychtivym ocakavanim este epickejsieho a bombastickejsieho pokracovania. PS: Myslim, ze Duna zlomila rekord v nahadzovani a zhadzovani kapucni na hlavy v jednom filme. ()

futislav

Natočené velmi sugestivně a pro každého čtenáře předlohy jistě zážitek. Pokud však mohu posoudit reakce ze strany lidí, kteří předlohu nečetli, většina se začne ztrácet v ději a postavách po první třetině filmu. Pro ty je film zdlouhavý a nepřehledný, jakkoli jsou efekty dokonalé. Podle místa, kde film končí, je děj zhruba ve třetině, tak pokud jim nespadnou tržby z důvodu úniku na stahovací platformy, dočkáme se za dva roky pokračování. ()

fruitixx

Tento počin je spíše zklamáním, snad druhý díl překvapí.. Verze r.1984 na tu dobu se mi jeví výrazně lepší.. Některé dialogy jsou jako přes kopírák, takže to je prostě nuda, nic nového..tady krom vizuálu, který je teda dost odfláknutý, aspoň co se týče interiérů. ()

Rastamania

Kdo pamatuje dunaonline.com? Já teda jo. Klikal jsem to několik let. Knížku jsem sice nikdy nečetl, ale díky hře jsem zcela v obraze. Příběh mi imponoval už od dětských let a celou dobu to ve mě evidentně kvasilo, páč po shlédnutí ze mě doslova squir... stříkalo nadšení s nostalgií ..a vděkem, že je konečně zasloužilý remake jednoho z nejlepších a nejoriginálnějších scifi příběhů. Vizuálně dokonalé, téměř jak z mých představ.. užíval jsem si každou minutu, každej záběr. No a jako třešnička - herecký obsazení (troufám si říct, že i výkony) snad nemohlo být lepší. Brekeka Ferguson a Thanos či Kabel..oni prostě umí hrát přesně tak, jak to na mě funguje. Takhle se točí remaky! ()

Ja.Malachi

vynikajúci vizuál a hudba-v kine to musí byť zážitok...nevadí ani pomalost niektorých scén-záberov...spolu pastva pre oči-uši...,ALE...nie je o celé..neznášam ked niečo rozdelia a teraz čakaj rok-dva...ved za tú dobu sa môže hocičo stať!...preto len 4*..piatu pridám ,ked to bude celé a aspon v takejto kvalite...tak si to pozriem naraz a budem hodnotiť ako celok...Ps:...neskutočne ma sra..vytáčala tá jeho mama...celý čas ako keby mala absták-usoplená-upotená -furt sa triasla ako osika..a nakoniec aká tvrdá bojovnica zrazu... :) ()

TimStar

Tomuhle já říkám pořádná sci-fi nálož. Film mě celou dobu bavil a ani mi nepřišlo, že to trvalo až 2,5 hodiny. Hvězdičku ubírám, že mě nas*ali tím hodně otevřeným koncem 😃 ()

rime

Začátek dobrej, skvělá hudba, herci ok. Bohužel jakmile se film přesune na Dunu, tak už je to rozplizlé, vlastně nuda. Z vesmírné gildy nevidíme skoro nic, tak to nastve nejvic:). Každopádně nedovolil bych si tvrdit, ze je to zvládnutý  lépe jak Lynchova Duna. Dokonce bych rekl, ze Lychova Duna je lepsi, zasel dál, byl mnohem odvážnější. kreativnější a samozřejmě šílenější:). ()

vladi3

Pomo sa opat hra na premudreleho “cechacka”… ja to musim este spracovat… u mna za plnu palbu, jedine male minus zaverecny suboj, ten mohol byt epickejsi… urcite na to este zajdem, a laskavo aj vy ostatni… musi to na seba zarobit aspon 3x, aby Villneuovi pustili susne na pokracovanie… Vizual najlepsi za x rokov a o hudbe nejdem ani nic pisat, tu treba pocut! ()

Logicomix

Nejsem nadšený, ale jsem spokojen. Vizuál je pochopitelně super. Ovšem na to mě nedostanou, protože jsem viděl Blade Runner 2049. Moje znalost předlohy je trochu dvousečná zbraň. Na jednu stranu jsem se dobře orientoval, (jde o velmi věrnou adaptaci) na stranu druhou jsem neměl tu radost z objevování nového světa. Prostě jsem si v duchu odškrtával jednotlivé klíčové momenty. Nevěřil bych, že to řeknu, ale občas mi ve filmu chyběl voice over! Ano, ta strašná berlička scénáristů by se tentokrát opravdu hodila. Minimálně ve dvou scénách nezasvěcenec nepochopí, co se stalo a proč je to důležité. I když má film 155 minut, je to místy dost uhnané. Ty harkonenské plány v plánech jiných plánů nedostaly vůbec prostor. Když už mluvíme o záporácích: líbí se mi, že baron Vladimir Harkonen není karikatura jako ve verzi z roku 1984. Pro nějakou hereckou excelenci sice ve snímku není prostor, výběr herců přesto není špatný. Snadno uvěříte, že Rebecca Ferguson a Oscar Isaac zplodili malého Chalameta. Samozřejmě neřeším věk, ale vzhled herců. Jako starý chlípník se musím zastavit u postavy, kterou hraje Zendaya. Chani v jejím provedení má sice jeden výraz obličeje, ale ten je dostatečně sexy zarputilý, aby učaroval mladému vévodovi. Jedinou skutečnou výtku mám k soubojům. Když už máte k dispozici svět, kde se používají chladné zbraně, měli byste točit souboje přehledné a alespoň troch spektakulární. Možná se dočkáme příště. Odstup hodnotícího pozorovatele mi při sledování vydržel dost dlouho. A když jsem byl konečně vtažen, přišel konec. Už to je dobrý důvod těšit se na druhý díl. Snad bude. ()

Pozerac

K predlohe sa vraciam opakovane v čase, odkedy som ju pred mnohými rokmi čítal prvý krát, Lynchovu Dunu som videl opakovane v čase, odkedy som ju pred mnohými rokmi videl prvý krát. Včera videné v kine. Villeneuve si určite splnil svoj detský sen a splnil ho aj mne. Či sa to dá ešte niekedy lepšie preniesť na plátno neviem. Bolo to jednoducho úžasné vizuálne divadlo, kde som dostával pecky ako kladivom od Zimmera. Kasting  nemohol dopadnúť lepšie, aj keď Zendaya, neviem prečo ale ona nie, ale nakoniec som  aj ju skusol. ()

Budulmanek

Včerejší předpremiera Duny a moje shrnutí Je to Denis Villeneuve skrz naskrz... ... a za mě je to strašně dobře, protože ten film je prostě Duna, jakou jsem chtěl vidět a která knížce ostudu neudělá, spíš ji prostě ztělesní! (jasně, nemůže pokrýt všechno) I když jsem knížku četl už před nějakým tím pátkem, scény mi naskakovaly jedna po druhé, jako by to bylo teprve nedávno. Je potřeba to vidět v kině, páč doma v obýváku to prostě napoprvé nebude ono. Může za to monstrozní vizuál a zvukový doprovod, na kterém to prostě celé stojí a je to podívaná celou dobu se zatajeným dechem. Byl jsem na Dolby Atmosu v originále (ani nevim, jestli bude dabing) a to bylo snad ještě o několik řádů jinde. Zvuk, kterej cítíš je prostě nářez a u filmu tohodle formátu tuplem. Suma sumárum: Hudba (i když hudba, mno) - Hans Zimmer - boží Harkonneni, Sardaukaři - brutální (Stellan Skarsgård a Dave Bautista bezkonkurenční) Jason Momoa v roli Duncana Idaho - perfektní, i když je ho ve filmu ve finále relativně málo. Fremeni - prostě fremeni House of Atreides - ti nejvíc nej dobří Pletky s imperátorovo pohůnky - drastický Jessica - takhle si ji přesně pamatuju z knížky Film celkově - temnej a surovej, i když tělních tekutin šetřící Za mě naprostá spokojenost a těším se na další plánované pokračování, páč to i po dvou a půl hodinách "teprve začíná" ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl