Duna

• Česko Duna (viac)

Tomulka

Vzhledem k mé velké náklonnosti k verzi Lynche je těžké hodnotit tento film. A ještě k předchozím dvěma počinům režiséra V., které mne neoslovily moc příznivě jsem se velmi obával pojetí Dune v jeho rukách. Nic méně výsledek je velmi slušný. Žel delší stopáž tohoto filmu a rozdělení na dva díly (což mi u zmiňované verze chybělo na rozvinutí postav) zde bylo využito na vizuální stránku pro exteriéry a na postavy a jejich charaktery a příběhy opět nevyšlo :(. Přiznám se, že by ode mne tento první díl dostal 3 hvězdy kdyby nebylo perfektního castingu! I Jason Momoa ze své role dostal maximum (vzhledem k malému prostoru). Baron v podání Stelana je vynikající - opět velká škoda, že nedostal více prostoru. Avšak Timothé Chalamet je naprosto famózní Paul Atreida. I bez popisu jeho vnitřního rozpoložení, které je u Lynchovy verze skvělé, dokázal navodit své pocity a rozpoložení. Hlavně díky němu je v mých očích čtvrtá hvězda opodstatněná. Každopádně se díky tomuto filmu chystám na knihu :). ()

Sidenius

Ta čtvrtá hvězda je za příslib druhého dílu. Nečetl jsem předlohu (nehrál jsem hru) :) Tak nemohu srovnávat. Audio-vizuálně úžasné. Scénář bych si uměl představit víc k zamyšlení. Nicméně hodnotím herecké obsazení a výpravu + děj který byť je trochu prázdny není rozhodně k unudění. Hans Zimmer udělal obrovský kus práce, ostatně jako vždy. ()

Ivuska71

Čekala jsem a čekala. A hned jak to bylo možné jsem vyrazila do IMAX. Protože Dunu jsem prostě musela vidět zde. Nesledovala jsem trailery, nečetla jsem recenze, chtěla jsem si to vychutnat úplně čisté... proto jsem ani nevěděla, že je to na díly :-) No a líp to asi ani už udělat nešlo. Fakt. Duna se dá pojmout různě. Mohlo v ní být hodně násilí, nechutných scén... Ale ne, všeho bylo přesně tak akorát a ještě špetka něčeho navíc. Něčeho nedefinovatelného, nebo možná definovatelného - spojení výborné předlohy, režie, skvělého hereckého obsazení a výkonů všech aktérů, hudba, efekty. Jsem nadšená. Transformační doba, transformační film. ()

Alisha666

Nevim jak jinak to rict... POSRALA JSEM SE V KINE. (A po tech trech hodinach malem i pochcala..)  Tech duvodu bylo vic: Lidi sustici hodinu pytlikama od chipsu, kroupajici s otevrenou hubou, krkajici, bavici se a cumejici do mobilu, z toho by se podelal kazdy.  Hlavnim duvodem ale je, ze to bylo kurva dobry, no. Timmyho xicht me trochu iritoval, ale von je peknej, tak mu to odpoustim. Zbytek obsazeni me potesil vic nez by kdo rekl.  Dala bych si minimalne jeste jedno kolo v kine (pokud mozno prazdnym) Tak ted uz jen: DEUHEJ DIL WHEN?! ()

Robbie

Odvážne dielo, hlavne v dnešnej dobe plytkých popkroňákov od Marvelu.. Tento film je presným opakom toho čo je dnes v móde. Neponáhľa sa, neservíruje všetko po lopate na zlatom podnose a aj vysvetlivky podá nenásilným prirodzeným spôsobom, má neskutočnú vizuálnu hĺbku (a to doslova) a všetko podtrhuje epickým soundtrackom. Akcia je tiež prehľadná a režisér sa nebojí pekných širokých záberov dobre choreograficky zvládnutých bojových scén. Technicky dokonalé dielo. Napriek tomu by som sa asi začal trochu nudiť ak by som ho pozeral doma a nie v kine. Z postáv ma totiž zaujali hlavne tie vedľajšie (a žiaľ nie veľmi trvácne), zatiaľ čo hlavný hrdina celého príbehu mi prišiel ako zle hrajúci chlapec bez štipky charizmy a emócií.. Keby mu aspoň kontroval nejaký dobrý záporák, ale ten bol taktiež akýsi plochý a bez šťavy.. A tak mi napadá, či za tie ploché postavy vlastne nemôže skôr réžia, ako samotní herci. Vo výsledku totiž film pôsobil veľkolepo, ale dosť chladne. Bol by som však veľmi zvedavý na pokračovanie ságy a preto dúfam, že prvú časť ľudia ocenia a poriadne zarobí. Film by si to zaslúžil, hlavne vzhľadom na to že nešiel “na istotu” ako spomínané moderné popcornovky, ale aj bez toho aby som knihu čítal by mi bolo jasné že tu je kvalitná predloha ktorej sa tvorcovia držia. Dúfam teda, že pokračovanie bude, ale takisto dúfam, že len jedno. Tento svet nepotrebuje ďalšiu zbytočne natiahnutú trilógiu a druhý diel by mal byť nabitejší akciou a odsýpať svižnejšie. ()

Isuzu

Najvernejšia možná adaptácia takmer 60-ročnej sci-fi klasiky. To čakanie ozaj stálo za to, Timotheé Chalamet sa pre túto rolu narodil, ten vizuál aj hudba sú ozaj podmanivé, rozhodne nestačí vidieť v kine raz, ale minimálne dva krát-tri krát. Samozrejme, fanatickí fanúšikovia knižnej predlohy môžu vyčítať, že sa do filmu nepodarilo vtesnať všetky myšlienky a filozofické úvahy o moci, ekológii, politike atď., ale film je predsa len iné médium. Teším sa na druhý diel, pretože len potom bude toto spracovanie dokonalé. A vôbec by mi nevadilo, keby sa sfilmovania dočkali aj ďalšie knihy série, aspoň po Božského Imperátora :). ()

vantyto

Film se mi líbil, po grafické a esteticke stránce podle mě nádherný, po audiu taky. Ale k pribehu. Jakožto člověka co četl knihu jsem byl v obraze, viděl sem souvislosti, chápal co se děje, narozdíl od kamarádů kteří film viděli a bylo to jejich první setkání s dunou, ti odcházeli z kina zmatení. Přijde mi ze film se převážně snaží zachovat zo co je v knize na úkor diváka který nemůže některé věci pochopit z důvodu ze se je tvůrci rozhodli vynechat. A ne všechny věci co funguji v knize funguji na plátně. - z tohoto důvodu chápu ze nekterym může prijit film na základě tohoto horší ()

Rom4n

Monumentálne audio-vizuálne obžerstvo. Knihy som sa nedotkol, nevidel som predošlé sfilmované verzie. Išiel som na to čisto ako fanúšik sci-fi a Vilieneuva. A Denis opäť raz nadchol. Herecké výkony, charakterizácia postáv je všetko perfektné. Príbeh ma bavil a má fantasticky potenciál rozvinúť sa do dramaturgických rozmerov Pána Prsteňov ;). Lenže napr. tieto filmy mali vždy aj svoje samostatné ukončenia, ktoré boli dostatočne uspokojivé, aby si človek počkal ten rok, dva na pokračovanie. Tak, ako väčšina iných recenzií, aj môj hlavný problém je, že toto bola vlastne len polovica príbehu, ktorého ďalší diel je ešte v nedohľadne a oficiálne nepotvrdený. Určite ale adept na Oscara čo sa týka zvuku, hudby a možno aj výpravy a kostýmov. Zimmer je proste úplne v inej dimenzii. ()

bigmatko

DUNA DUNÍ, DUNA HRMÍ, DUNA OHROMÍ. Duna ma úplne dostala. Ako fanúšika scifi ma doslova prikovala k sedačke a každým okamihom mi podsúvala jednu lahôdku za druhou či už vizuálnu, dejovú alebo hudobnú. Bohužial som to nevidel v IMAXE ale iba na normálnom plátne ale aspoň s dolby digital. Ak máte možnosť, chuť a čas tak rozhodne treba ísť na tento film do IMAXU. Ja sa na to chystám bo obyčajné kino je pre takéto vizuálne divadlo rozhodne nepostačujúce. Strhujúci zážitok, vynikajúce výkony a prezentácia hĺbky sveta Duny sú majstrovsky zvládnuté. Nič iné ako superlatívy ma pri Dune nenapadá. Pre obyčajného diváka to môže byť ťažký film niečo ako pre neskúsených bol Bladeruner. Uznanie kvalít Duny bude vlastné milovníkovi Scifi a fantazy sveta. ()

Filitron

Neviděl jsem původní filmové zpracování Duny, ale přečetl jsem něco z knížky, takže jsem měl od filmu nějaké očekávání. Pomalý úvod s hlavními postavami do děje mi vyhovoval a zbylo ještě hodně času na vynikající hlavní zápletku. Famózní hudba od Hanse Zimmera mě posadila společně s krásným vizuálním zpracováním a podtržené ještě výborným výběrem herců na p*del. A nesmím také zapomenout na perfektní režii Denise Villeneuva. 10/10 ()

Bogrant

Ako keď na púšti padne tma...chladné, temné, zvláštne podmanivé, kde sa modlíte za ranné slnečné lúče, ktoré vás pohľadia na tvári i na duši, ale postupne s rastúcou teplotou tiež začnú prekážať. Pre neznalca knihy i pôvodného filmu a nefanúšika podobne ladených sci-fi bola Duna pre mňa iba nakuknutím do onoho sveta, čisto na základe hodnotení a ohlasov, bez najmenších očakávaní či skeptickosti. Napriek tomu ma nestiahla do seba. Vizuál, zvuk a réžia skoro až pragmaticky bezchybné, ale postavy a ich nonstop (šifrované) dialógy, filozofovanie a zvláštne emócie sú na poli dva a pol hodinového filmu predsa len priveľa a príbeh niekde začne a niekde (ne)skončí. Dvojku zrejme ale dám, no už teraz viem, že táto látka je pre mňa na míle vzdialená. A treba viac červov! ()

Rikku

Budu rozhodně v menšině, ale nemůžu si pomoct... To už dneska nikdo nedokáže natočit velkofilm, který nebude na pokračování? Při sledování verze z roku 1984 jsem sice měla pocit, že celý tvůrčí tým byl tehdy asi na drogách, ale vypravěčsky se jim podařilo uceleně pojmout děj celé první knihy. Tady se ve 155 minutách dobereme tam, kam se v roce 1984 dostali během 30 minut. Ve chvíli kdy se rozehrává úvodní zápletka, film skončí. Jakoby se člověk podíval na pilot k seriálu, kde je mnoho naznačeno a vysvětleno jen málo. A je jedno jak je to vizuálně podmanivé nebo jak dobře zahrané. ()

Beata_Obstov

Duna pro mě byla pro mě největší událost roku už jen, co se týče mé oblíbené Rebeccy Ferguson, ale i proto, že jsem obrovským fanouškem Denniho Villeneuva.  Když jsem se o tomto filmu prvně dozvěděla, bála jsem se, že se něco posere a byť sebemenší detail celý film zkazí a z tak opěvovaného filmu nakonec bude totální propadák, navíc pandemie tomu také moc nepomáhala, co se týče distribuce, apod. Přesto jsem se ale ohromně těšila a odpočítávala dny, kdy konečně Dunu budeme moci zhlédnout. Díky kamarádovi jsem měla film možnost zhlédnout již o den dříve a jakmile film skončil hned jsem vytáhla telefon a všem psala, jak je film úžasný, geniální a jak se na něj všichni musí jít podívat. Do teď se mi k němu nikdo nevyjádřil negativně. Doufám že stihnu naběhnout do IMAXu, protože to je přesně to, co si tenhle film zaslouží.  Film byl obrovsky nabitý všemožnými hvězdami, od milého broskve naplňujícího Chalameta, přes neviditelného Bautistu, až po Rebeccu ,,budu dělat všechny akční scény, přestože jsem těhotná" Ferguson. Každý z nich byl trefa do černého a přesně ti, co si asi každý představoval.  Nejdůležitější byly samozřejmě lokace a ty byly neskutečné. Me being vystrašená, že to bude naklíčovaný.. to se nakonec nestalo a tvl, to bylo tak nádherný, až to není možný. Každej záběr= umělecký dílo.. I love it!  Není asi nutný se tu více rozepisovat, od toho tu máme jiný a rozhodně chytřejší. Ale film přesně splnil moje očekávání, přestože to je rozdělený na dvě části, a hrozně doufám, že nakonec druhý díl vznikne! ()

Tr0nic

Vizuál a dobrá hudba nestačia k tomu, aby som bol spokojný. Postavy boli pre neznalého diváka neprehľadné a zbytočne chaotické. Hodinu trvá kým sa zorientujete. Najviac mi ale vadilo to, keď  musia vysvetľovať to, čo má byť zrejmé z toho čo vidíme . Pokiaľ ste fanúšik sci-fi , prípadne knižnej predlohy, tak si to dajte. ()

DeJiF

...bych blil taková sranda blbost bleeeeeeeeeeh... jé pardon to byl ještě doblitek k předchozí recenzi na Venoma 2. AMen AWomen ADalších365646523856 pohlaví, je to tu nejočekávanější film tohoto roku a já po dvou měsících očekávání a pročtených nocí s předlohou tohoto filmu, kdy jsem přečet ani ne půlku, dostal jsem se opět do kina, usedl jsem ve čtvrté řadě vprostřed, protože to bylo nejlepší volné místo a ne vlevo to není lepší (někteří měli námitky k mojí rezervaci míst). Ehm tedy posadil jsem se vyslechl si 20 minut reklam, křoupajíce popcorn (opět z domu že) a kofolu opět zakoupil v Tescu o dvě patra níže, tentokrát ovšem s kumpány ze školy i nebyl jsem na pašování vlastních pochutin do Špalku sám a pak to začalo. Tedy musím říci, že předlohy se film drží věrně, efekty i hudba jsou přímo mistrovské, casting je velice pestrý a výkony herců parádní. I dokoukali jsme a po dvou hodinách, kdy mě jeden z kamarádů aspoň každých 10 minut upozornil, že DĚLAJÍ RYTMICKÉ POHYBY, TUDÍŽ JE ZABIJE ČERV, prostě CHCI VÍC. Film by se prostě dal popsat jako první díl Pána prstenů: Pořád se něco děje, stopáž filmu uteče jako nic a ve finále zjistím, že se vlastně téměř nic nestalo. Zkrátka a jednoduše úžasný úvod do tohoto světa a těším se na část 2, možná se u ní naše skvadra sejde třeba po maturitě. "This is only the beginning" ()

betykabrdova

Asi jeden z nejvelkolepějších snímků současné kinematografie. Uchvátí nejen epická vizuální stránka, ale i neskutečný zvuk z katalogu Zimmera. Pro mě asi nejzajímavější hudební doprovod, který jsem kdy slyšela. Nelze ani slovy popsat některé herecké výkony. Na film jsem šla s minimálním vědomím o castingu a příjemně mě překvapil Bardem a především Stellan Skarsgård, který si mě každou svojí rolí víc a víc získává. Chalamet je avšak v hlavní roli nepřekonatelný. Jako herec neuvěřitelně roste a pokaždé předvede něco nového a dechberoucího. Denise Villneueva neznám tak dobře, po Arrival je to můj druhý film z jeho režie. Většinu jeho filmů mám ale v seznamu "Chci vidět" a díky Duně se na ně vrhnu co nejdříve. První polovina filmu utekla tak rychle, že mi některé spojitosti málem utekly jako neznalci knižní předlohy. Všechno do sebe nakonec ale zapadlo a všechny dějové linie mi dávaly nejen smysl, ale navnadily mě na pokračování. Po dvou a půl hodinách filmové euforie mi naskočila husí kůže, když Zendaya řekla, že to je pouze začátek. Druhý díl bych si dala okamžitě. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl