Duna

• Česko Duna (viac)

Caa

Pecka, miluju toptery! Štval mě tam jen Momoa. Bez ohledu na to, jestli mu oholi vousy nebo ne, vypada porad stejne a co si budem, je uz dost provarenej a prekoukanej. ()

snebka

Mám smíšené pocity. Na jednu stranu mě film naladil na pokračování, jenž by se mělo odehrávat v akčnějším duchu. Na tu druhou ovšem musím říct, že jakožto osoba naprosto neznalá knižními či herními předlohami jsem byl často v ději ztracený a zejména scény s hlavním hrdinou a jeho matkou mě příliš nebavily. Nemůžu tak dát proto více, než tři hvězdy, přesto že se na pokračování docela těším. *** 65/100 ()

pushover

Audiovizuální orgie Denise Villeneuva by starýmu Herbertovi udělali radost. Mně teda určitě. Dokonce i ten Zimmer byl tentokrát vcelku originální. IMAX plátno filmu značně prospívá. ()

wege

Denis je vizuální génius. To na úvod. Jako velký fanoušek knihy, určitě je u mě někde v top .. 5, musím ocenit tu věrnost předloze. A jestli mi někdo začne říkat, že je to věrné není, protože ve filmu je z muže žena, tak to není vůbec podstatné. Stejně tak mi nevadí, že pár menších dějových linek nebylo vůbec rozehráno. Vše přehlušuje ta vizuální a atmosférická paráda. Jak jsem tu knížku četl, před 25 lety jsem si jí půjčil z knihovny a nikdy nevrátil, od té doby tak ještě aspoň 5x, naposledy letos, tak tak nějak jsem si to celé představoval. Včetně těch hlavních hrdinů, musím říct, že casting se opravdu povedl, neviděl jsem v těch postavách žádnou slabinu. Co jsem si nikdy během čtení nepředstavoval, bylo to kolem. Vesmír, lodě Gildy, ty velké boje, tam jsem velmi ocenil ten IMAX, protože to bylo fakt boží. Nikdy jsem se nedokázal ztotožnit s Dunou od Lynche, kterého mám jinak moc rád. Denis to prostě zvládl daleko lépe (neřeším dobu vzniku). U Lynche jsem během koukání na té Duně nebyl, tady jsem ten písek a koření prostě cítil. Snad to ty dva roky vydržím a moc těším se na větší zapojení Zendaya, protože Chani je už 25 let moje nejoblíbenější postava z knih ever. Pokud zůstane věrný knize, má v tom zbytku velmi nezastupitelnou roli. ()

Taffey

Slyšel jsem názor, že čím víc plátno, tím víc Duna. V opavskem Cinestaru to rozhodně neplatilo. Obraz tupý, chyběla úplně černá a bílá nebyla bílá. Chyběl tomu úplně kontrast. 7.1 zvuk taky žádná sláva. Vypadá to na vypálené lampy v projektorech. Technicky ooravdu velká bída. Za ty prachy za bilety to fakt nestálo. Mám film ve 4K a na velkém Qvéčkovém samsungu je to úplně jiné kafe. Ještě k tomu přičtu prvních dvacet minut, kdy zoufalec, sedící vedle mě, hrál na mobilu jakousi hru, než ji dohrál, takže jsem ho upozorňoval, té mě světlo z mobilu ruší. Idiot. Ale j filmu. Skvělý casting, herci nepřehrávali, film naobsahoval žádné výkony superhrdinů, jako skoky ze trice6ti metrů, otočky ve vzduchu nebo z ruky stříkající paprsky energie. Bohužel film končí zhruba v polovině děje knihy a tak si musím počkat na druhý díl, který byl už ohlášen. Pri toho, kdo knihu nezná nebo neví, že téma bude dotaženo ve druhé části, nemá film valné ceny. Natočen úžasně, až na první půlhodinku, kdy se představovaly postavy, měl film spád a přes jeho stopáž uběhl ajn cvaj. Až uvidím druhou část, pak napíšu verdikt. Kdybych měl hodnotit jen tento film a pokud by neměla být druhá část, tak by to 4* nebyly. Jen kvůli hrubě nicneříkajícímu závěru. ()

Mkartaylas56

Filmová událost roku. Osobně jsem Dunu vyhlížel už roky dopředu a ačkoliv má očekávání byla obrovská, tak projekt Denise Villeneueva mi vyšel naprosto vstříc. Má v sobě vlastně všechno. Dokonalý audiovizuál, který je kulervoucí každým dalším záběrem (obzvlášť v Imaxu!). Úžasný, komplexní a strhující příběh, jenž působí skvěle na plátně a zároveň se velice věrně drží své knižní předlohy. Vynikající casting postav, kde o špatný herecký výkon nelze zavadit. Duna je zkrátka a dobře velkofilm v pravém slova smyslu, pro mě osobně jde určitě o film roku, jeden z vůbec nejsilnějších zážitků z kina a při představě, že tohle byl teprve začátek, se prakticky nelze ubránit dojmu, že se nám tady rodí nový fenomén alá Pán prstenů. 100% ()

BFG2000

Denis je čaroděj. Jeho audiovizuál je natolik unikátní, okouzlující a prakticky trvale dechberoucí, že může točit prakticky cokoliv a stejně to bude silný filmový zážitek. Jeho poslední kousky, tedy Sicario, Arrival a Blade Runner jsou toho důkazem a s každým snímkem ten um roste. Dune je v tomto ohledu zase o kousek dál a opravdu je se na co dívat. Jenže, tady to za mě končí. Dune je příběh, který mohl bavit možná tak před 30 lety, ne dnes. Imperátor? Letáající "lidé"? Obrovské kamenné stavby? Chrámy? Žádá voda? Vesmírné lodě se stometrovou plošinou s červeným kobercem? Létající vážky? Souboje s meči? A dalších tisíce prkotin a naprostých nelogičností a nesmyslů jak sociálního, tak i vědeckého charakteru, které to celé shazují a řadí do škatulky "trapné!" Když se k tomu připočte skutečnost, že film je vlastně jen jakýmsi kouskem příběhu, který není dokončen, naopak je ukončen kdesi na začátku, prostě ne! Přesně to, čeho jsme se od začátku obával a co potvrdil i trailer, se stalo skutečností. Místo, aby se Denis věnoval nějaké chytré látce hodné 21 století, nepochopitelně sáhl po této pohádce a zbytečně plýtvá svým talentem. Proč někdo, kdo natočí Arrival, má zapotřebí točit Dune? Herci se v rámci kontextu, tedy trapných kostýmů a lokací a interakcí snažili, co to jen šlo. Byť si většinu času vystačili s upřeným výrazem bez mrknutí oka. Celá zápletka vlastně divákovi ani nedává smysl. Chybí byť jen špetka toho politikaření, chybí pořádné motivy, důvody. Kdyby Dune natočil kdokoli jiný, tak dám max 2* a jen to Denisovo umění to u mě vytahuje na 4*. Škoda, zázrak se nekoná a ten Hype kolem toho je zcela umělý a nezasloužený :-( ()

rezzzy

Tato duna byla byla nadčasová včera, je dneska a bude i zítra. Otázka ale je, jestli to stačí. Opravdu velkolepá výprava a tragičnost na mě měly vliv v kině, u toho asi ale zůstanu, neboť mi zadunilo v uších, v srdci však bohužel ne. Svoji vinu na tom má styl vyprávění. Jako nečtenář hozený do přítomného děje, bez potřebných vysvětlivek, jsem proto především koukala na krásnou podívanou, aniž by se mnou film s jinak tak dobrým hodnocením jakkoliv pohnul. Pro mě chladné, odtažité a neemotivní. Za to musím s hvězdami dolů. (Stejný problém jako Šílený Max: Zběsilá cesta.) ()

RAFT

Režisér Denis Villeneuve nám naservíroval asi film roku.Možná jeden z nejlepšího sci-fi roku.Absolutní pecka ,nádherná výprava,dialogy a navíc dokonalá hudba od Zimmer.Herci ,každý dostal ve filmu dost prostoru.Už se těším na pokračování .Za mě 90% ()

Limous

Dávám 4 z 5 zpracování příběhu je podle mě knize věrné, tak, jak jen to šlo a mám z toho obrovskou radost. Hvězdičku musím sebrat za chybějící navigátory, chybějící Princeznu Irulán a asi i za Lieta Kynese. ()

incognito

Nádherný vizuál. Skvělé CGI. Naprosto dokonalý soundtrack. Dějově se jedná o prolog. Ano je to 2,5 hodiny dlouhý prolog. Popravdě říkám, že knihu jsem nečetl.  Pokud bych chtěl být hodně zlý tak děj filmu by se dal shrnout do typického titulkového prologu u Star Wars. Opravdu jsem se těšil na filmovou událost, ale za mě se tak úplně nekonala. Je možné, že přijde s druhým dílem, kde film slibuje akční nářez. ()

Shanen29

Mě osobně Duna zklamala a neviděl jsm nic,co by mě zaujalo.Po pravdě usínal jsem mnohokrát a velmi znuděný přijal závěr konce filmu. Boj v podstatě žádný,vesměs pouze tlachání a čekání na něco,co vůbec nepřicházelo. ()

V1ctor_

Duna je určitě skvělý film, když zrovna přijde řeč o zpracování příběhu a prostředí, ale tenhle coby obsahově komornější snímek má i své neduhy. Mezi první a do očí bijící faktor bych uvedl scénář, neboli knižní předlohu, prostě to z čeho režie vycházela. Film v tomto ohledu dosti strádá základního uvažování, naopak však získává jaké si empatie, hrající v prospěch uvedení do děje, které je i přesto místy kolísavé. Proč by se dominantní rod Harkonnenů takhle jednoduše a dobrovolně vzdával něčeho, co je tak cenné a potřebné, jako je samotné koření všeho koření? Ze strategického hlediska to rozhodně nemá nic dočinění s plánovanou léčkou pro následovníky a ochránce planety Arakis, nýbrž o jakou si šanci uvést do děje někoho účelně nepřívětivého a zlomyslně smýšlejícího v neprospěch hlavním postavám. Čistě paradoxně jsou na ně takhle vysazeni již od samotného úvodu, tak nevěřím, že by si nenašli jinou z nabízejících se možností, jak to s němi nadobro skončit. Z druhé stránky je Duna excelentně napsané a to i dokonce zfilmované sci-fi, s o to víc originálním konceptem a rozmanitým světem, jenž je usazeno někde ve sféře postmoderního odvětví. ()

oldy

Nadherný vizual filmu. Mnoho skvělích herců. Bohužel mě film spíš nudil i tou délkou. Celou dobu se řeši politika a to není zrovna zábava. Díky bohu,že jsem nešel na to do kina. ()

sunfreedom

Vidím hodně čtyřhvězd u lidí, kteří nečetli knihu. A myslím, že to je právě ten důvod, proč nevykouzlili tu pátou. Ještě nikdy jsem se nesetkal s tak přesvědčivou, správně časově rozloženou a dějově odpovídající adaptací. Do kina jsem šel s tím, že jsem vůbec nevěděl, že to bude mít dva díly, o to více jsem si to užil. Jede to tam, kde to jet má, táhne se to tam, kde se to má táhnout. Po celou dobu jsem měl pocit, jako bych s režisérem listoval knihou. A přesto ty dvě a půl hodiny utekly jako voda. Dal bych klidně hvězd šest, takže mám dobrý základ pro pokračování. Za mě rozhodně nejlepší kino celé covidové doby. ()

Maniik88

Ja som si Dunu hodne užil. Po jednostranom desaťročí Marvelu, DC a všetkých tých superhrdinov a farebných, vtipných blockbusterov bola toto skvelá zmena. Pomalé, zaujímavé, veľkolepé rozprávanie príbehu, ktorý vlastne prvým dielom len začína. Skvelá kamera a cit pre rozprávanie od Villeneuva. Veľa kamarátov vravelo, že je to dobré, ale moc zdľhavé a občas nudné. Ja som sa teda vôbec nenudil a bavilo ma to hodne. Skvelý casting. Ten Timotheé je fakt talentovaný a Ferguson taktiež. Hodne ma to natešilo na ďalší diel, som zvedavý ako to pôjde ďalej. Hru a ani knihu nepoznám. ()

Dominik 261

Veľkolepé audiovizuálne dielo. Film, ktorý ťaží predovšetkým zo synergie zvuku a obrazu. Hans Zimmer vytvoril silný soundtrack, ktorý dopĺňa monumentálnu obrazovú zložku. Príbeh samotný toho neponúka až tak veľa s prihliadnutím na dĺžku filmu. Zároveň to je len prvý diel série. Rozhodne som sa ale nenudil a užíval som si relatívne pomalé tempo. Ako začiatok série filmov to je kvalitné. Som veľmi zvedavý na pokračovanie. Herecké obsadenie z veľkej časti nové, nepoznané ale zároveň kvalitné. Celkovo je to na slušných 5*. ()

biergof odpad!

Film tak skvostný, jako pokrm v luxusním restaurantu, kde vám na talíři servírují umělecké dílo, které je škoda jísti a vy si zavzpomínáte na nádražní guláš se šesti. Stejně jako tato podívaná, které snad ani nejsem hoden. A proto mi vystačí seriál z období 2000 či nepřekonatelný David Lynch, který do stejného časového úseku narval vše, vše drží při sobě a dodnes se nabízí kultovní scény, atmosféra světů jiných a budoucích. Nová verze nabízí jen chladný digitální vizuál, naivní herecké výkony a Hans Zimmer zde předvedl epický talent bzučení komára. Prostě po chvilce mé uši sere! ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl