Duna

• Česko Duna (viac)

Scevola

Prehnane dokonaly film. Presne taketo filmove spracovanie si Duna zasluzila. Vyborny napad rozdelit to na dve casti, tym padom bude velmi slusna 5 hodinova stopaz. 10/10 ()

eagle-eye

Měl jsem obavy, že se bude opakovat Lynchovo "neuchopení" látky, ale Villeneuve šel na to, řekl bych, chytřeji, vypíchl témata z knihy (zfilován opravdu jen drtek) a zabalil je do nádherného vizuálu. Přiznám se, hodně mě film bavil, pastva pro oči a uvidíme, jak se zadaří s pokračováním. ()

Ripley

Jak jsem mohl být tak naivní a myslet si,že Villneuve natočí Dunu jinak než Lynch.Je to to samé jen tak nějak chladnější,bez emocí s kvalitnějšími triky.Ani jedna postava mě nezaujala.Akce je průměrná,občas i směšná a  souboje s ochranným štítem vypadají jak z "osmdesátek".No a Zimmerova hudba je asi to nejnepříjemnější co kdy spichnul. ()

Orthank

Vizuálne opojné očakávanie na pokračovanie niečoho naozaj veľkého, nesklame ani jedného fanúšika režiséra Vilenvuea. V spojení s magickou hudbou dnes už hudobného geniusa Hansa Zimmera je Duna parádnym začiatkom mrazivej space opery s potenciálom osudového presahu. Duna je ako kvalitné základy ešte nepostavenej luxusnej vily. Ak sa to nedotiahne do niečoho väčšieho, tak samo o sebe toto dielo stráca svoj zmysel, a stane sa akurát tak akýmsi samoúčelným celovečerným a po hriechu drahým koncept artom s vysokým potenciálom jedného veľmi nadaného týpka. ()

Litvicek

Nedělám to rád ale musím tenhle film pošpinit negativním komentářem. Taková radost to byla, že se na to konečně podívám. Taková očekávání.. A pak na to koukám poprvé, nedokoukal. Podruhé, nedokoukal. Potřetí, nedokoukal.. a počtvrté už jsem neusnul a dokoukal to celé a vím, že jsem si v hlavě říkal "Ty pičo, co to je?" a strašně litoval všech těch lidí, kteří tohle absolvovali v kině. Z určitého hlediska je to film pompézní a je radost sledovat to, co se nám skýtá před očima. Z příběhového hlediska jsem byl úplně mimo - Postavy mě nebavily a nějakým způsobem mi bylo jedno, kdo je kdo a kdo vlastně v tomhle filmu přežije, či zahyne. A pak tomu nasadil korunu ten konec - Imbecilní negr si vezme do huby mladého kluka a má debilní prupovídky o tom, jaký je to frajer. No a o pět minut později je negr v louži vlastní krve a s překvapením zjištuje, že ho ten mladý kluk vlastně bez problému kuchnul. Co dodat? Extrémně nadhodnocený film. Okay, vím o Duně hovno.. Ale tenhle film mi i o tom hovně nic víc neřekl. ()

Janega

Trpí to všetkými neduhmi, ako predošlé knižné adaptácie, ktoré boli rozdelené na viac filmov. Fanúšikov knihy určite poteší, že to bude vernejšie knihe, no pre mňa ako nezasvätenca, to tých 2 a pol hodiny je ťažko stráviteľných. ()

Ledkodlaq

Jó Duna. Kniha mého studentského života dostala konečně úctyhodné zpracování. Nenudila ani na chvíli a velmi se těším na pokračování. Snad to nebude dlouho trvat. ()

Ebon

Neskutečně zjednodušený příběh Duny, ale nahnané fantastickým castingem. Vizuálně je to lahůdka skvěle podkreslovaná hudbou Hanse Zimmer. ()

Corpsegrinder

Denis postrach filmařů měl rozjetý slušný combo dokud nepřišel průměrnej Arrival a ještě nezáživnější Blade Runner, proto jsem se obával jak moc povrchní nuda (nebo duna?) tohle bude. No a nebyla. Je to bezpochyby velkofilm jako od babičky, takovej jakejch se už dnes moc netočí. Ta sci-fi stylizace tak jak si to představovali v 70. letech je naprosto bezchybná, stejně tak rámování obrazu vždy pro co nejlepší záběr tak aby bylo zdůrazněno měřítko obří techniky a mravenčích lidí. Má to jedny z nejlepších triků co si z poslední doby pamatuju a vypadá to prostě suprově. Stejně je na tom audio design, většina filmu hezky duní (hihihi) a ta hrdelní řeč byla taky celkem originální, někdy si film musim zopakovat na trochu lepším zvukovým výstupu protože to za to určitě bude stát. Soundtrack si rozhodně seženu samostatně. Nemám co vytknout. ()

HonzysKISS

Že by konečně nějaká kvalitní konkurenční trilogie, která může trumfnout Star Wars a Lotra? Možná ano. Excelentně natočený snímek a opravdu krásně natočené duny. Audiovizuální stránka je na jedničku. Dočetl jsem se, že si lidi stěžují na častou nudu. Tiché místa tu za mě tedy moc nejsou, maximálně v prvních třiceti minutách a pak chvíli uprostřed. Jinak se na to v pohodě koukat dá. Hercům nelze nic vytknout. Zimmer také nezklamal. I když nutno zmínit, že v první polovině filmu není hudba tak výrazná. Rozjela se až později. Celkem mi tu chyběly charaktery postav. Moc se o nich nedozvíme. Červík tu byl vidět dost málo, a i když je sice opravdu obří a jde z něj respekt, tak mi ta jeho tlama zase tak creepy nepřišla. Spíš vypadá jako díra do lidského anusu. Ale musím uznat, že úplně první scéna s červem byla výborná. Jak se blížil, to vypadalo vážně suprově. A samozřejmě je škoda toho konce. Myslel jsem, že to má být jeden velkofilm. Alespoň to není zase tolik otevřené, jak v některých seriálech. 85/100 ()

Hanys_

Zhruba v půlce už se mi zdálo to čekání na něco možná až moc dlouhé, na druhou stranu je to po celou dobu pastva pro uši i pro oči. Takhle nějak si představuju synonymum pro moderní sci-fi, které nepůsobí hloupě, nereálně a přitom je v každém záběru těžce futuristické. 8.5/10 ()

Pat.Ko

350. RECENZIA!!! Jedným z najväčších plusov filmu je skutočne impozantná vizuálna stránka. Režisér Denis Villeneuve vytvoril nádherné a detailné prostredie planéty Arrakis, ktoré nás úplne pohltilo. Od púštnych dun po futuristické stavby, každý obraz a scéna vytvára dojem, že sme skutočne prítomní v tomto fantastickom svete. Efekty v filme sú tiež úchvatné. Tieto efekty pomáhajú posunúť príbeh a akcie na vyššiu úroveň a robia z filmu skutočný zážitok. Výkony hlavných hercov, sú tiež veľmi silné. Chalamet vyniká v úlohe Paula Atreidesa, mladého hrdinu so zvláštnymi schopnosťami, a podáva presvedčivý a emotívny výkon. Ferguson je skvelá, jej charisma a silná prítomnosť prispievajú k napätej a intenzívnej atmosfére filmu. Taktiež hudba vo filme je epická. Skladby výborne ladia s atmosférou filmu, pôsobia epicky a podporujú jeho vizuálnu stránku. Kompozície vytvárajú napätie a zdôrazňujú dramatické momenty, čo prispieva k celkovej pôsobivosti diela. Hudobné skvosty podčiarkujú emocionálny rozmer príbehu Teším sa na druhú časť. 8/10 ()

Sancty

Nebyť fantastickej Herbertovej predlohy, ktorú mám rozčítanú práve medzi prvou a druhou filmovou časťou, išiel by som s hodnotením pravdepodobne nižšie. Rozhodne ide o lepšiu adaptáciu ako túto Lynchovinu ale z kina som aj tak neodchádzal nadšený. Skôr akýsi prázdny, bez jediného zrnka piesku v ponožkách. Pritom nič výrazne rušivé sa nevynorilo. Možno tak mdlé akčné davové scény? Herecky fajn obsadené i zahrané, trikovo slušné a dokonca hudobne akceptovateľné. V obnovenej premiére, za ktorú mimochodom ďakujem, pretože pôvodná mi unikla a už som vo veľké plátno ani nedúfal, s jednoznačne najlepšou scénou po záverečných titulkoch a to so skrotením piesočného červa. ()

Mafiapau

Celý film dle mé subjektivy vzniknul jen za účelem motivovat lidi do přečtení knižní předlohy. Knihy četl jsem - líbily se. Film shlédl jsem - nelíbil se. Celé to nemá charakter, vše tak nespecifické, nudné, jelikož je to spíše více "co se do knihy nevešlo" než-li "hlavní linka". Ve zdejších recenzích se tu hodně básní o knize. Rád bych připomenul, že toto je film. A i když ho spojuji s knihou či jí vypouštím, zbude mi jen jeden verdykt: Je to špatný film. Vše mi připadalo tak sterilní, že jsem se tak snažil si oblíbit na filmu alespoň nějakou věc. Bohužel došel jsem jen k jediné věci, a to byl Zimmerův soundtrack který sice nebyl extra třída, ale dobrý byl. Bohužel scénář tak neobsáhlí, a dokonce občas si do huby kálející, že nemohu jinak než hodnotit jedinou hvězdou. Na dvojku mě nikdo nedostane.. ()

Blondsky

Nejlepší Villeneuvevův film to není, ale je to jedna z nejlepších podívaných za poslední roky. Film, který naplno využívá potenciál práce s hudbou a současné techniky tak moc, že je až dechberoucí, jak moc je Duna ve výsledku pastvou pro oči a uši. Po této stránce je to zdaleka nejhezčí podívaná roku a nejpropracovnější dosavadní Denisův projekt. Láska k Herbertově předloze z toho čiší každou scénou, přičemž to, s jakou odvahou a pílí přišel Villeneuve k látce jako takové, je minimálně hodna respektu. Rozdělení na dvě půlky filmu strašně prospívá. Zaprvé se více prokreslí postavy (ačkoliv by to šlo ještě víc) a za druhé je to lepší pro filmové médium jako takové. Villeneuve se nebojí použít dlouhé, táhlé záběry, aby dostatečně dokázal vyjádřit emoce postav, náladu, atmosféru či to, jak by se měl divák cítit jako takový. K tomu dopomáhá ještě visáž děsivého Barona a kostýmy prakticky všech zúčastněných (a že se tvůrci na tom pěkně vyřádili a to já jenom kvituju!). I přesto vše by film neměl ve výsledku takový dopad, kdyby v něm nebyl tak DOKONALE zvolený casting. Takhle perfektně jsem viděl vybrané postavy snad jen v Harry Potterovi. Timothé Chalamet se etabluje jako největší vycházející hvězda a to, že bude následovníkem DiCapria je snad už jasné. Sekunduje mu neméně bravůrní Rebecca Ferguson. Vzhledem k předloze a jejímu zobrazení postavy Jessicy jsem opravdu nečekal, kolik emocí bude ve filmu projevovat. To je jedna z nemála věcí, které Villeneuve dokázal prosadit a funguje to tak mnohem lépe, než kdyby si to film převzal z knihy. Momoa je rozhodně největším překvapením. Jak sám prezentoval na instagramu, je to jeho do dnešní doby nejlepší film. Postava Duncana je sice poupravená z knihy, čehož jsem moc fanouškem ze začátku nebyl, ale musím připustit, že udělat z něho likeable postavu bylo to lepší rozhodnotí. Oscar Isaac hraje úžasně postavu Leta Atreida a charisma, obdiv, odhodlanost, ale i respekt z něho jen sálá. Zbytek castu je také výtečný, ale bylo by zbytečné se neustále opakovat. Bohužel i přes rozdělení na 2 části to není dokonalá adaptace a dokázal bych tu vyjmenovat pár scén, které mi zde chyběly. Otázkou zůstavá, jak moc by většina z nich prospěla, či nikoliv. Projevuje se to hlavně na krapet zrychlených situacích a ne tolik rozkreslenosti nevýrazných postav, které mají však v knize signifikantní význam. Možná se jim nabídne prostor v druhé části, netuším. Zabíhat do spoilerů nebudu, tudíž vyjmenování jednotlivých scén si odpustím, popřípadě to přidám do diskuze, abych případnému budoucímu čtenáři nezkazil určité skvělé momenty. U Duny tedy stále platí, že ji nejde dokonale zadaptovat. Ale to, že se Villeneuve rozhodl zkrátit prostřední část knihy a přesunout určité části do partu druhého mu nevyčítám. Ačkoliv byla prostřední část v knize má nejoblíbenější, je rozhodně dobře, že je zde zkrácena. Ve filmu by tak dobře nefungovala. A zjednodušení Paulových vizí byl taktéž dobrý tah, jelikož by to drtivou část diváků zmátlo a pravděpodobně i nebavilo, takhle je to zprácovano lehce a pro kohokoliv přijatelně a zajímavě. Duna je zkrátka splněný sen. Sen, který bude doufejme pokračovat. Nejlepší audiovizuální podívaná za dlouhou dobu, která sice nesedne každému, ale když už ano, tak se vám vkrade do myšlenek jako parazit a nebudete o ní moct přestat myslet. Napsal bych toho mnohem víc, ale stále se ve mně míchají emoce a musím si je uspořádat. Vadí mi absence několik silných momentů, ale srkze úžasný audiovizuál a herecké výkony to pro tentokrát Villeneuvovi odpustím. Part II bude v tomto ohledu snad pro mě uspokojivějším. Jestli bych měl ale vzkázat jen jednu věc, běžte na to! () (menej) (viac)

AndrejBB

Nebyť nezmyselne dlhých záberov na tváre, mohol mať film aj o polhodinu menej. Vizuálne dokonalé. Hudba ušla, ale je to typický Hans Zimmer, čiže skôr epické hluky, než nejaká chytľavá melódia. Pričom séria označovaná za nové Star Wars alebo Pána prsteňov by si zaslúžila chytľavú tému. Herecké výkony tiež dobré a žiadna postava mi nevadila, naopak, všetci sa mi vo svojich rolách páčili. Problémom je, že nemali veľa priestoru ukázať sa. Príbeh sa neskutočne vlečie a často je to len vizuálne príťažlivá nuda (aj keď Blade Runnera to neprekonalo, aj keď snaha bola). Že je to Part One bolo jasné celý čas, keďže Villeneuve nechcel ani náhodou ísť ďalej, ako do predstavenia postáv, priestorov a základného deja. Pričom to, čo sa udialo za dve a pol hodiny sa pokojne mohlo udiať aj za kratší čas, keby mal film nejaký spád. Ale to je pre Villeneuveho typické, preto si nemyslím, že zrovna on je vhodný pre takúto sériu. Tento raz mu ešte ten naozaj pomalý rozbeh odpustíme, ale v pokračovaní sa už očakáva nejaká akcia a nie len pridlhá reklama na púšť. ()

Saj

Vizuální a castingová lahůdka, kterou člověk musí vidět v kině s velkým plátnem a    s dunícím zvukem. Škoda že příběhová linka my přijde nedodělaná a emočně je to  trošku chladné. I tak jsem spokojen, protože tenhle příběh mám opravdu rád. ()

mclenin

Bez nadsázky jeden z najambicióznejších filmových projektov tohto roka dokázal D. Villeneuve pretaviť do kompaktnej filmovej podoby, ktorá vychádza vstriec nielen čitateľom predlohy od F. Herberta, ale aj bežnému divákovi (neznalcovi predlohy). Mňa ako čitateľa predlohy prekvapila predovšetkým precíznosť a vernosť s akou bola kniha otlačená do podoby scenára a filmu ako celku, dostavil sa podobný pocit ako pri prvej sérii Game of Thrones, inak povedané "presne takto som si to predstavoval pri čítaní knihy". Za to má u mňa Villeneuveho Duna veľké plus. Ďalším veľkým plus je skvelé, ba priam k charakterom priliehavé obsadenie a samozrejme režisérsky rukopis v podobe komorne - opulentného vizuálu.  Hudba Hansa Zimmera možno neobsahuje tak výrazné rysy ako v prípade jeho už "notoriet", no svojím poňatím prekračuje hranicu hudby len ako sprievodného prvku filmu a stáva sa zosobnením ducha Arrakisu. Moje dojmy sú skrz naskrz pozitívne, a hoci rozumiem, že pre diváka, ktorý sa prvýkrát stretáva so svetom F. Herberta môže byť film miestami nezrozumiteľný (mal som podobné pocity pri čítaní knihy), obsahuje v sebe prísľub niečoho oveľa väčšieho a hlbšieho než nám je ponúknuté v tejto prvej časti, pre čo dúfam, že nezostane napokon len pri nej. P.S. veľké plátno je v tomto prípade povinnosť. ()

woodsman

akurat som prisiel z kina vau velky epos ta hudba jak tam dunela to bola parada kamos mi visvetloval veci okolo lebo pre laika toho je dost ten baron to je riadny potkan neskutocny zmrd som zvedavi na 2 diel co dufam bude a to celkom uspech ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl