Duna

• Česko Duna (viac)

Ronan

Duna má všetko. Podmanivý vizuál, naplno využitý potenciál (príbeh), ale je tu fakt, že fanúšikovia galaktických strieľačiek si moc neužijú. No musím pochváliť veľmi dobré herecké výkony, podmanivá arabská hudba krásne podčiarkla prostredie. Celkom oddyhový dej je prerušovaný chvíľkovými akčnými scénami, takže až taká nuda to není ako tu niektorý opisujú. LENŽE vadilo mi len jedna vec, bolo mi strašne nepríjemne keď sa náš hlavný hrdina pozeral do budúcnosti a ten záver sa mi zdal zbytočne natiahnutý. No aby som to zhrnul, Duna poteší vizuálom, podmaní hudbou a uspokojí zaujímavým príbehom. Je to taká oddychovka. ()

Wally

Vizuální a hudební mega filmový skvost roku 2021...předlohu jsem nečetl, původní film neviděl a tak jsem asi neměl ani možnost vytvořit si dopředu nějaké předsudky a averzi. Po všech těch Marvelovskych 'omalovánkách' konečně sci-fi, které má 'koule' a zaslouží si pochvalu... Těším se na pokračování! ()

Rudinsky

Každú filmovú recenziu píšem, že mi na Villeneuveovom prístupe vadí práve ten zvláštny chlad, rezervovaná odťažitosť ustupujúca brilantnej filmárčine -  istá neschopnosť dostať sa "spielbergovsky" emocionálne k divákovi. A potom na nás Denis vytasí túto oplzlosť a ja si zrazu uvedomím, že práve tá chladná odťažitosť dodáva tej aristokraticko-politickej osudovosti práve potrebný punc uveriteľnosti (predstavte si, že by Dunu nakrúcali Wachowski). Sadlo mi to celé ako Harkonnen na 8 metrový dubový stôl. Audiovizuálne spektakulárny film s dokonalou réžiou, ktorý pri takto nastavenej latke kostýmov, dizajnu a efektov mohol trvať pokojne aj o hodinu dlhšie, vôbec by mi to nevadilo. Priznám sa, Zimmerovi som už neveril, že popri svojich trademarkoch vytasí niečo zaujímavé, ale stalo sa. Navyše ma na tom celom baví práve ta láska k predlohe a nehollywoodska nekompromisnosť. Film roka a jeden z najkrajších sci-fi filmov vôbec. Najlepšie je, že je isté, že si Villeneuve postráži aj kvalitu druhej časti, takže už teraz viem, že do kina na Dunu pôjdem, aj keby sa k zemi rútila Dibiaski. ()

Han22

Opravdu jsem se na tohle těšil. Dune 2 byla jedna z prvních her na PC co jsem hrál, časem jsem přišel na chuť i prvnímu dílu, někde ve 20 letech jsem si naprosto zamiloval Herbertovu knížku a o pár let později v Director´s Cut docenil Lynchovu verzi, která ve třech hodinách obsáhla neobsáhnutelnou knihu. Villeneuve mě sice naprosto zprudil s Blade Runner 2 a Příchozí mě taky nechalo chladným, ale věřil jsem díky hodnocením tady, že mě Duna nadchne jako ostatní. Ale bohužel. Ten jeho režijní styl mě prostě šíleně vadí - dlouhatánské meditativní scény, mimózní dialogy, pomalost, nuda. Žádné eye-candy scény nebo lokace, bitvy utopené v temnotě, střižené něčím "zajímavějším", natočené nezaujatě z pozvdálí. I ten červ je prostě nijaký. Geniální postavy z románu tady jsou zredukovány na figurky a neznat je z knihy, tak mě absolutně nezaujmou. To že se v dvouapůlhodinové délce dostane režisér jen do třetiny románu (prvního z pěti) je zoufalé. Tři hvězdičky za herce, kteří se opravdu snaží, občasné dobré scény a celkový příběh, který jsem si na pozadí těch unylých dialogů spíše pamatoval a domýšlel z knihy, než prožíval ve filmu. ()

Lencha

Tohle se povedlo. O kvalitě tohoto snímku vypovídá už jen to, že jsem si pustila Dunu k žehlení. Jakože budu žehlit a sem tam kouknu na telku. Za dvě a půl hodiny jsem vyžehlila dva kousky a rukáv třetího. Žehla mi tu pípala jako zběsilá každou chvíli a já nalepená na obrazovce. Příběh, akce, herci, efekty... Vše super. Hrozně mě to bavilo. Akorát jsem teda na konci zjistila, že se konec vlastně nekoná, a že pokráčko bude až kdoví kdy. To mě krapet naštvalo. Ale tak, kdo si počká, ten se dočká. Snad. Jo a ten chlapec Timothée je fešák. Za mě čtyři a půl. ()

klukluka

Pěkný, jak mi to nikdo polopaticky nevysvětluje, ale jak všechno postupně přirozeně vyplyne z děje. Krásná estetika, výborný nápady plynoucí z knižní předlohy i z filmového zpracování. Moje první setkání s Dunou a fascinace světem, který jsem až doposud vůbec neznal. Miluju ten pocit, že je pro mě ještě něco poprvé. ()

misstake

Neuvěřitelné. Že můj oblíbený román někdo zfilmuje 2x. A že poprvé Lynch a podruhé Villeneuve... Lynch si to natočil po svém, chopil se bizarností z románu a nacpal 600 stránek do jednoho filmu a propadl. I když mě se jeho film líbil, tak nepochopím, kdo mu na to dal peníze. Villeneuve látku uchopil jako Batman Begins - realistické ztvárnění světa 10000 let v budoucnosti a neuvěřitelně mu to vyšlo. Parádní casting, zpracovaní Arrakisu, i všechny high tech vymoženosti a celý pomalu vyprávěný příběh - za 5 hvězdiček. Nejpodivnější a nejlepší blockbuster, co tu byl. A taky nepochopím, že to uspělo.  Ale jsem rád. ()

FilmysMartym

Hype byl obrovskej a moje očekávání se naplnila! Špičkový obsazení, skvělá hra s barvami a celkově vizuál úplná pastva pro oči, záběry pouště byly prostě dokonalý. Příběh docela pěkně plynul, pár pěkných zvratů, některé postavy nedostaly úplně tolik prostoru, kolik bych si představoval, ale v pokračování se to určitě změní. Je zde i vidět, kde se Lucas (+spoustu dalších režisérů se svými filmy) lehce poinspiroval se Star Wars. Než vyjde Spider-Man: NWH, je tohle film roku, povinnost vidět Dunu v kině. 90% ()

Milan25

Velká očekávání se bohužel nenaplnila. Nevím, jestli je chyba na mé straně, ale až do začátku filmu jsem netušil, že to má být rozděleno na více dílů. A bohužel jak píše Mr. Hlad, je to taková navoněná bída. Má to téměř 3 hodiny, ale než se pořádně začne něco dít, tak to skončí. Pochválím ale skvělý casting, výborně se na to dívá, a díky bohu tam nehraje Sting ve slipech. Přesto si myslím, že to mohlo být o dost lepší, a taky i kratší. ()

aquiver

Velmi záleží na tom, do jaké míry znáte předlohu, a zda vás uspokojí snímky jako Star Wars. Bez vysvětlení některých skutečností od mých kolegů bych Dunu nedocenil. U Denise Villeneuvea, coby jednoho z nejlepších režisérů, je Duna spíš slabší kousek, nebo, lépe řečeno, je škoda, že své umění na dlouhé roky propůjčil tak trochu zaměnitelné komerční studiové tvorbě. Film totiž rezignuje na uzavření dramatického oblouku a chce látku jen rafinovaně prodat v několika dalších pokračováních... Nepříliš zajímavé postavy, které tu nemají co hrát a nefungují emočně, takže tam umře někdo velmi blízký, a jen se poplácají po ramenou a jede se dál... Mám i problém s tím, že snímek není pěkný co do estetiky (plastové oblečky, digitální štíty, násilí, písek a holé zdi). Nakonec je ale Duna filmařsky výš než Star Wars, je lepší než verze Davida Lynche z roku 1984, byť osobně jsem byl jako skalní fanoušek režiséra z té schematičnosti spíš zklamán. S pokračováním se tak budu muset smířit... Viděno v IMAX (3D se nepovedlo, zajděte si na 2D verzi). 70 % ()

Lewisek

Tak trochu mi to pripomnelo kombinaci Star Wars a 2001: Vesmirna odysea. Skvele napeti behem celeho filmu, dejove ale trochu “o nicem”. Zendaya dostala  asi jen tolik prostoru aby nalakala na dalsi pokracovani. Druhy dil by mohl byt skvelym pokracovanim, pokud navaze na precizni zpracovani. ()

Stromovous87

Úžasný zážitek!! Podle mnoha recenzí a ohlasů, jsem čekal pomalé tempo a možná i trochu nudy, ale po celé dvě a půl hodiny jsme se nenudil ani na chvíli. Není to film plný akce, jako třeba Star Wars, nebo věci od Marvelu atd., i tak plyne svižně kupředu a nakonec o akční scény není nouze, i když jsou podávány v menších dávkách. Herecké obsazení je výborné. Všem hercům padnou jejich role dokonale (ani ta změna pohlaví u doktora Kynese nehraje žádnou roli). Hudba a zvukové efekty jsou parádní, v kině s dobrým ozvučením si to vychutnáte a filmu to hodně přidává - doma to nebude ono. Zatím všechny filmy od Denise, které jsem viděl, se mi líbili. Duna společně s Blade Runnerem patří, ale mezi mé top filmy a už se nemůžu dočkat, až za dva roky půjdu na druhou část. ()

jakeer

Hovorili, že Duna je po dlhom čase film, na ktorý sa musí ísť do kina. Tak som išiel, rovno do Imaxu. A rozmýšľam, že čo okrem super zvuku a obrazu som mal zažiť. Pri sci-fi filmoch verím tomu, že okrem dokonalého stvárnenia fantastiky by nemal zostať bokom nejaký ľudský, uchopiteľný príbeh. Napríklad, ako tomu bolo aj vo filme od rovnakého režiséra, v Revival. No tu ma nemalo čo chytiť za srdce. Nečítal som knižnú predlohu a tvorcovia filmu takým ako ja to rozhodne neuľahčili. Namiesto mudrovania, že čo všetko sme z predlohy nepochytili (veď ako inak, keď to vo filme vynechali) mohli urobiť kompaktnejší dej. Pred dvojkou si knihu zrejme prečítam, hoci po tom, čo som videl dnes na plátne sa veľmi čudujem, že to je taký kult (film bol skôr banálna rozprávka pre deti). ()

Fary

Je to zajímavě natočené - to rozhodně, ale je to ku*evsky rozvleklé. V podstatě všechno se člověk dozví víceméně už z traileru a film to jenom natáhne na dvě a půl hodiny. :-/ ()

Miller

Největší kinozážitek, co jsem kdy měl, od doby, co jsem viděl, také od Villeneuvua, Blade Runnera 2049. Denisův úm skloubit atraktivní mainstreamovou pompéznost s artovým jemným, křehkým sdělováním příběhu, se v Duně projevila naplno. Celá jeho filmová kariéra spěla právě tímto směrem, který nám přivedl to, co věřím, že je nový Pán Prstenů, Harry Potter či Star Wars. Villenueve by to ale nezvládl bez absolutně geniálně pro film upraveného scénáře a tvůrcovských špiček svých oborů - speciálně pak Zimmera, který nic tak originálního nesložil už nějaký ten pátek. Duna také pro mě osobně vykupuje herce, které jsem moc nemusel - Bautistu (který tolik prostoru tedy neměl) a Momou (který byl úžasný). Celý film ale táhnou nádherná Rebecca Ferguson a především naprosto dokonalý Timothèe Chalamet, který se pro roli Paula snad narodil - jeho talent herectví očima je něco nevídaného. Kdyby měl film dvojnásobnou stopáž, stále bych po projekci naříkal, že ještě nechci konec. Pro mě osobně nejlepší sci-fi film od Vesmírné Odysey a jeden z nejlepšísch filmů, co jsem kdy měl tu čest je zhlédnout. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl