Duna

• Česko Duna (viac)

Gregor_Samsa

Tak velkofilmek přístupný všem věkovým a pohlavním kategoriím, šikmoočko je tam taky byť proradné, modročka opálený asi tuaregové nebo co a k tomu „evil Harkonnen“, jak bylo v úvodním demu té PC hry z devadesátek, kterou jsem pařil celkem fest. Atreides jasně, ale tam byly ještě žluťáci, ale ti tady nejsou. Ale zas tu jsou ti freemeni, teda femeni. No zajímavej guláš, v úvodních titulcích hned zklamání „první díl“ prej, to jsem vrtěl hlavou a kroutil se na sesli, jakože další hvězdná střílečkosérie?? Emoce to občas vyvolá, profesionalita z toho kouká, ale člověk se nemůže zbavit pocitu, že zaprvé všechno už někde někdy viděl, za druhé to je bez překvapení, za třetí to je prostě takové trochusterilní, a za poslední asi budou další dílek nebo dílky a je otázka, jestli ještě budu chtít jít. No. Co s tímhle žánrem? Vysílat i ráno pro děti, nebo jak? [60%; 2021-10-22 Cinestar Anděl] ()

Belph

Konečně! Konečně někdo dokázal zfilmovat sice jenom část této kultovní sci-fi knihy, tak aby to bylo uctivé k autorovi a původnímu dílu. Toto si řeknou všichni fanoušci Herbertova díla. Ale co je ještě lepší, Duna je natočen, tak aby to byl mimořádný zážitek i pro publikum, které o Duně neví víc, než je tam písek, červi a lidi s modrýma očima. Poslední duna exceluje v mnoha ohledech. Casting - Na plátně uvidíte opravdový výběr hvězd současného Hollywoodu. Kde i herci které znáte jako super-hrdiny z jiných blockbusterů s přehledem zahráli zcela autentické vedlejší role v celém příběhu. Výprava - Výprava jak vizuální, tak zvuková nemá chybu. Hlavně ta zvuková umocňuje celý děj, tak že i když má Duna téměř tři hodiny, tak jsem nechtěl, vidět závěrečné titulky a místo toho bych si dal alespoň jednu další scénu, kde někdo použije hlas Bene Gesseritu. Scénář - Scénář splnil několik cílů: Zajistil, že i divák, který o Duně neví nic se dozví vše podstatné a zároveň nemá pocit, že se dívá na dokument, který by se o o tak komplexním světě, který Frank Herbert stvořil, rozhodně dal natočit. Zároveň dokázal citlivě celý děj dávkovat tak, aby každý divák i když s mrzením přijal, že je to jenom první část a budeme si muset počkat na pokračování. U každé adaptace knihy se řeší autentičnost, tady sice došlo k pár drobným odchylkám od předlohy, ale jsou to opravdu drobnosti. Tvůrci projevili velkou úctu nebo povinnost respektovat původní dílo a držet svoji kreativitu v této oblasti na uzdě. Za což děkuji. O čem vlastně Duna je?(bez spoileru) Je to mistrně zvládnutý začátek ságy odehrávající se po roce 10 000, kde zdrojem moci celého známého vesmíru je pouštní planeta Arrakis, místními obyvateli nazývaná Duna, díky melanži, což je surovina nacházející se pouze na Duně. Proto se Arrakis stal zdrojem politických pletich doslova galaktických rozměrů, které mají za cíl kontrolu Duny v podstatě za jakoukoliv cenu. Zažijete také hledání mesiáše, který by měl nastolit nový řád v celém známém vesmíru. A v neposlední řadě si užijete fantastické audiovizuální dílo. Běžte se na Dunu podívat do kina nebudete toho litovat. Zjistíte, že Hollywood stále může vyprodukovat epický AAA film, který je hlavně o světě a jeho pravidlech a nepotřebuje 20 super-hrdinů, aby se dalo produkovat dost zvratů. ()

cad_bane

Toto dílo patří ke kino zážitku, na který se jen tak nezapomene. Duna má pomalé tempo, které sází spíše na postavy a atmosféru daného světa než na akční stránku. Přes skvělou hudbu a vizuál mi přijde že sleduji obrovský epos s nadějnou budoucností. ()

rigby

Nejsem fanoušek Duny. Knihu jsem nikdy nečetl, hru jsem kdysi chvíli hrál. Ale bavila mě víc, než tento film. Po zvukové a obrázkové stránce je opravdu úchvatný. Ale obsah jsem přece jen chvílemi nevnímal. Na mě to bylo až moc upovídané a zase tolik se tam nedělo. Možná bude opravdu pokračování lepší a s ním najde smysl i tato dlouhá předehra. ()

veverysiak

Oplatilo sa čakať, ohromne vymodelovaný nesfilmovateľný román, ktorý očarí snáď po každej stránke, oproti kinopredchodcovi chlapi celkom jasne nasvietili dejovú štruktúru a zápletku, potlačili neprehľadnú spleť mien a názvov a potlačili myšlienkové bezobsažné výrony hlavných hrdinov, toto všetko mi nenormálne chýbalo pred rokmi, keď som sa snažil niekoľkokrát vstrebať Lynchovu psychošinu, takže 90%. ()

Tribe

Předlohu neznám, jenom jsem jako malej pařil Dune II a Dune 2000, takže jsem před shlédnutím prakticky netušil, co mě čeká. No a teď jsem velmi mile překvapen! Po dlouhé době konečně pořádné scifíčko. Má to své mouchy, ale ty podle mě zmizí, až to bude kompletní a trochu to uzraje. ()

jpacuta

Splnilo očekávání. Bravo. Na tohle se vyplatí jít do kina. Jsem zvědav, jak změní moje vnímání domácí shlédnutí. EDIT: I domácí vícenásobné shlédnutí potvrdilo dojem. Je to něco jako Blade Runner 2049. Soundtrack uchvátí a obrazy zabaví. A než se člověk naděje, 3 hodiny jsou fuč. A dá se na to koukat znova. ()

Filans odpad!

Již z úvodního traileru jsem tušil, že ten děj nebude nic moc a bohužel jsem se trefil. Příběh je doslova o ničem. Tohle není film s koncem, kde není zakončení ani vyvrcholení děje. JE TO FAKT JENOM ÚVOD. Abych ten film jenom negativně hodnotil se přesunu kladům. Film má moc překrásnou choreografii, kde jde vidět fakt nádhernou podívanou soubojů. Vizuál a efekty filmu jsou výborný za mě, jde vidět úžasná práce. Hudba je dobrá dosti originální.  Kdybych jenom počítal choreografii, vizuál, efekty a hudbu tak bych film ohodnotil 8/10, ale bohužel film ne ní jenom o tomhle. Když se divám na film, tak mně hlavně zajímá příběh a zde to je fakt nuda až jsem zvažoval, že se nato mám dodívat do konce. Proto bych filmu dal 6,5/10, ale vážně to není film roku a nechápu jak to zde může mít 85%. ()

BlackAdder87

Dávám 5* a mám pocit, že je to pořád málo. Film má jedinou chybu a to tu, že je prvním dílem ságy, na jejíž konec si budeme muset počkat a doufat, že se ho dočkáme. ()

ProsteDub

Kamera, hudba, výprava, zpracování, efekty, to vše dává dohromady jedinečný orchestr, jehož dirigentem je Denis Villeneuve, který již dříve dokázal, že je kvalitní filmař. Jak zde již bylo omíláno stále dokola, film rozhodně není pro každého a na jeho pomalé tempo si musí člověk zvyknout. Já osobně jsem ale ty dvě a půl hodiny hltal plnými doušky. Film dokáže přehledně vysvětlit zápletku i pro nepolíbené první Lynchovou Dunou či knihami (mezi které spadám i já). Co se týče hereckého obsazení, u známých jmen jsou skvělé výkony zaručené. Zde mě ovšem zaujal především herecký výkon Timothée Chalameta, kterého doufám nevidím v hlavnější roli naposledy. Přidejte k tomu všemu hudbu legendárního Zimmera a máte kandidáta na film roku. Kdybych mohl, dám 4 a půl hvězdičky. :) ()

JihadJoe

To je tak, kdyz ctete knizni predlohu a pak se dozvite, ze se chysta film. V tu chvili si rekne...a doprdele...vzdyt Duna se neda zfilmovat. Styl, jak je psana, jak se vystavuje pribeh, jak dokaze v knize menit tempo vypraveni, detaily, postavy....i kniha byla obtizna, ale film? Nemozne. A Denis to proste dal. Jak? Nechapu. Ale kdyz jsem film sledoval, tak sceny byly totozne s mou fantazii, kdyz jsem cetl knihu. OK, z Keynese udelali pani pripalenou Keynesouvou, ale to nejde na vrub rezisera, ale tem posranym kvotam. Villeneuve nejde do zadny akcni nakladacky, krasne stavi pribeh, presne podle knihy. Hudba a zvuk totalni narez, kamera uzasna. Tohle Denis umi na jednicku. Jsem nadsen. ()

halberdier

Duna je podbně jako Villeneuveův Blade Runner 2049 audiovizuální nálož. Bohužel pro mě trpí i stejným neduhem jako BR2049 - jistá chladnost (přestože se velká část filmu odehrává na poušti:-) a odtažitost celého snímku. To samé lze říct o postavách. Všichni herci hrajou dobře, ale je těžké si k postavám vypěstovat nějaký vztah. Další velký problém filmu je to, že je to jen první část. V pořádku by to bylo v případě toho, když by už např. druhá část byla natočená případně měla jisté pokračování. Ale jelikož se pokračování dočkáme pouze v případě slušného komerečního výsledku, je to prostě prohra. První Duna pak prostě bez druhé části nebude moct nikdy fungovat. Byla by to škoda, protože jsem si přece jen s příbývajícím časem k ní začal hledat cestu a ve finále budu za pokračování určitě rád. Jinak je samozřejmě Duna špičkové řemeslo, kterému toho nejde moc, co vytknout. Duna byla jeden z nejočekávanějších filmů roku, mně bohužel trochu zklamala, ale pořád jde o dobrý film a byla by škoda, kdyby nedostala pokračování. ()

Hnillard

Natočené krásne, technický úchvatné, temnejšie ako kniha čo je mi sympatické. Ale čo z toho keď Gurney Halleck nezahral na svojej balisete :( ()

Sharlis

Prva polovica len kopa CGI vizualu pyramid a prazdnych reci. Knazky stare baby v zavojoch, typek ma vidiny, rozpravaju tam slizolinskou recou, boze toto ma nebavilo... druha polovica skoncia v pusti a tam uz to bolo omnoho zabavnejsie, spolecne so soundtrackom sa na to divalo dobre. Vysledok: priemer. Napriek tomu, ze sa to snazi byt silou mocou co najviac epicke, tak film sam o sebe bol velmi prazdny. ()

bonovox

Duna je velkolepou oslavou kino zážitku. Od začiatku až po koniec je skvele budovaná atmosféra, neskutočná výprava vás pohltí a hlavne zvuk vás priklincuje k sedadlám. Po hereckej stránke taktiež výborné. A k tomu je to len začiatok celého príbehu a máme sa do budúcna na čo tešiť. Denis je proste majster svojho remesla a spolu s Nolanom najlepší súčasní režiséri. 100% ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl