Duna

• Česko Duna (viac)

Antimat

Oproti pôvodnej verzií sa predlžilo rozprávanie príbehu (teda skôr ukazovanie),čo však je dobré - nakoľko Duna  má čo rozprávať.... Dobré herecké obsadenie (ako aj D.Lynchová verzia),menej zamerané na tučných Harkonnenov ako Lynchovka.... Chýba my tu ale absencia myšlienok,pocitov a zistení postáv (síce boli kritizované ale oreže to dosť vecí,šípka čo reaguje na pohyb tu neni zmienená že reaguje na pohyb) Teda kus príbehu je aj vyrezaný No nerozumiem masturbácií nad efektmi a kostýmami ,kostými  mali dobré aj v Lynchovke. A ani tomu ako niečo čo v 1984 neprerazilo, je dnes v novom kabáte megahit... Dokazuje to len ako zlý rok sme mali. A ako písal verbal - tiež som šiel do toho so strachom keďže Blade Runner 2049 bolo to najhoršie čo som kedy videl, a niekoľko minútové pozeranie na chlastajúceho B.Goslinga ma fakt nebavilo... Ostal som príjemne prekvapený ,neviem či prívlastok "film roka" je správny, aj keď z roku 2021 som veľmi nepozeral (ale asi chvála bohu keď toto má byť to najlepšie čo tento rok ponúka) ()

Rawen616

Až na pár nepodstatných drobností splněný sen. Moje milovaná kniha konečně zfilmovaná tak jak si zaslouží. Zážitek z kina velkolepý. Významem srovnatelné se zfilmováním Pána prstenů. Chápu námitky, že kdo knihu nezná, bude se asi malinko ztrácet, možná i nudit. Ona i kniha má na své čtenáře nemalé nároky. Já jsem ale naprosto spokojen a řada fanoušků předlohy nejspíš také. Kdo si tohle pustí doma na malém monitoru nebo z camripu zaslouží pobodat a pohodit v poušti napospas červům:-) ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Nesmíš se bát, strach zabíjí mysl." Krajinou zalitou pískem rezonuje dunění a vzduchem poletují třpytivé částice vzácného koření. Planeta Arrakis je zdrojem vzácné substance, která má spousty vlastností, pro které by leckdo vraždil. A proto není divu, že uvnitř galaktického Impéria vznikají nové a nové mocenské boje právě o nadvládu nad touto planetou. V dalekém galaktickém impériu se však šeptá, že se brzo naplní proroctví. Kultovní román Franka Herberta se dočkal filmové adaptace už v 80. letech, kdy jej na plátno převedl režisér David Lynch. Po více jak 35 letech tady máme remake neboli novou verzi. Timothée Chalamet alias Paul Atreides je křehkým hrdinou, ve kterém se probouzí obrovská síla, má různorodé vlastnosti, a právě ty dokázal věrně zahrát a prodat. Lehce si zamilujete i postavu Duncana, kterého ztvárňuje Jason MomoaTen svou přátelskou náturou každou scénu prosvítí a vtipně oživí. Herci jako Josh Brolin, Dave BautistaZendaya či Rebecca Ferguson jsou také perfektní a jejich postavy si pro sebe rvou pozornost nehledě na to, kolik ve filmu dostanou prostoru. Kdo čeká akční epos ala Star Wars, bude zklamán. Kdo naopak přijme duchovní a esteticky přitažlivou podívanou, může si hodnocení vytáhnout o dvě známky výše. Neustále tady žasnete, tu nad kostýmy, tu nad epičností záběru, tu nad duněním Zimmerovi hudby. A zážitek je to opravdu parádní. Je to kinematografický skvost, který dokazuje, že nemusí být až po strop naplněn akčními scénami, a přesto baví. Navíc je to taky něco, co se může stát kultovní záležitostí jako Matrix, Star Wars či Hra o trůny. Život za vesmírné koření. - 100%. ()

ArchAngel_

Vizuálně úžasné, ale herecky ani hudebně a především kvalitou zpracování příběhů a postav, to nesahá starší minisérii DUNE (2000) a Children of Dune (2003), ani po kotníky. Ty mají navíc výhodu delší stopáže, takže nemusí tak hnát. Co by zpracování předlohy je to zkrátka až třetí nejlepší v pořadí, za těmi sériemi z let 2000 a 2033, a originálem z roku 1984. Škoda. I tak, slušná sci-fi, ale do kina bych na to nešel. 80% ()

KozelB

Není to dokonalý film, ale za vizual dávám plný počet. Je strašně málo tvůrců, kteří dělají toto řemeslo poctivě a Denis k nim rozhodně patří. Nešlabsi článek je rozdělení jedné knihy na více části. Dej se táhne jak smrad, naštěstí vykompenzovano tím, že je stále se na co dívat. Harkonen má málo prostoru, což je největší škoda. ()

DandeeCZ

Tak toto je masterpiece po stránce audia a vizuálu (kamera je úžasná). Příběh byl podán srozumitelně pro většinu publika (i pro diváky nepolíbené knihou - včetně mě), které pochopitelně vnímá dialogy a vše z děje je vysvětleno (štíty atd.). Interiéry a exteriéry dobře umocňují atmosféru světa Duny a vtáhne vás a planetu Arrakis. Pěkná stylizace filmu a s dobře zvoleným castingem v první řadě Oscar Isaac, Timothée Chalamet a Rebecca Ferguson hrají perfektně a všechno sedí jak prdel na hrnec. Můžu jen doporučit v nově vnikající (pokud to nikdo neposere) franšíze. ()

MaxBodycount

A.I. známa v mäsoverze ako Denis Villeneuve si znova mýli kino s galériou, mieriac primárne na diváka predstierajúceho trojciferné IQ, ktorému nevadí glaciálny film z vyprahnutej planéty prepchatý androidnými hereckými výkonmi a neadekvátnou Zimmerovou hudbou. Skutoční labužníci sa tak, aspoň do ďalšej časti môžu radovať z Lynchovej verzie, zlyhania ktoré však má, aj keď zvrátenú, ale stále dušu. Moment filmového blaha: Vyberte si vlastný obraz. ()

XSonnyk5

Strašně moc bych si přál dát Duně všech pět hvězd, protože film si to v mnoha aspektech zaslouží. Audiovizuál, stísněná atmosféra dekadentního impéria i smrtící majestátnost pouště, v tomto film naprosto exceluje a pro mě jako fanouška universa to byl rozhodně zážitek. Kde snímek nicméně pokulhává, je vyprávění a tempo, protože i přes poměrně dlouhou stopáž, vše celou dobu působí jen jako úvod, který se teprve rozjede, a pak najednou skončí, jako by někdo natočil celek a pak prostě vybral scény, kde to utne, a pokračování příště. Celkem rovnoměrné tempo zbytku by se dalo odpustit, ale na konci nějaká gradace a vyústění opravdu chyběly a člověk tak odchází s pocitem neukončenosti, jako by se po reklamě měl ještě vrátit zpátky pro to finále. Rozhodně se ale jedná o důstojný začátek série, která má našlápnuto, aby se stala jednou z mých nejoblíbenějších. ()

BigJohn02

Uchopit tak rozsáhlý materiál a natočit kloudný film není tak jednoduché. Přesvědčil se o tom Lynch v době, kdy nebylo zvykem natáčet vícedílné ságy - narval to do dvou a čtvrt hodiny - a všichni víme, jak to dopadlo. Villeneuve se pěkně rozmáchl a natočil velmi kvalitní entrée, ve kterém se zorientují i ti, kdo předlohu nečetli. Pokračování příště. ()

rychlej

Monstrózní, monumentální podívaná, rozhodně kino. Trochu táhlé, ale jako fanoušek Duny jsem si to užíval a těším se na druhou polovinu. Nevím však jak to vidí neznalí příběhu, nejsem si jist, že to správně poberou, rozhodně doporučuji knihu. ()

dasl

Príšerná hudba úplne nevhodne sprevádza celý film  .Tento film ťaží iba z pandémie. Ako sa vraví jednooký kráľ medzi slepými . 155 minút toľko peňazí vyhodených . Po skončení mi to prišlo že sa to všetko dalo natočiť do 35 minut seriálovej epizódy. Polovica filmu sa zaoberá akýmsi duchovnom ktoré aj tak nevystihli a ďalšia polovička sú len priblblé kvázi umelecké scénické zábery ktoré mi pocase už liezli na nervy . ()

kickwait

Jako adaptace skvělého knižního díla je tento film prostě a, jednoduše skvělý, herecké výkony jsou skvělé a hudba o té ani nemluvě, ale pro, fanouška, který nečetl předlohu, je to prostě strašná nuda, film je rozvleklý což mě nevadilo, ale chápu , že to většinou lidí bude připadat jako hrozný film. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl