Duna

• Česko Duna (viac)

ADIO45

Zbytečně protáhlý, zpomalený tempo příběhu. V médií neustále píšou - Duna porazí Star Wars, fenomén letošního roku atd… Čekal jsem si víc akce, napětí a nervy. 30 minut ze začátku bylo fajn, ale zbytek už mi přestávalo bavit. ()

Cement73

Dokonalý vizuál, krásna scénická hudba, velkolepé efekty pristávania kozmických lodí… a nakoniec skvelý casting. Hlavní hrdinovia perfektne pasujúci do svojich rolí… a perfekný príbeh, ktorý som už dávno čítal, ale Táto verzia je skvelá. Už len čakať pokračovanie… dúfam, že iba jedno. ()

Marys

Dobré intro, ale dlhé intro. Nezvyčajne autori reštartovali sériu kvázi prológom, kde sa nič svetoborné neudeje, no vtiahne nás do deja, ktorý bude nasledovať. V súčasnosti je to skôr raritou, pretože moderné akčné série začínajú niekde uprostred a dorozprávavajú pozadie v ďalších filmoch, prípand spin-offoch. Bolo to teda zaujímavé, no čakal som že tam vo vyše 2 a pol hodinovom filme dospejeme k nejakému vyvrcholeniu, nie len ku koncu predslovu. ()

Spacecore

Nová Duna je meh.. Knihu jsem nečetl, ale jako čtenář sci-fi mám přehled o čem je. Lynchovu Dunu mám rád a uvědomil jsem si, že ne jenom kvůli slabosti pro Lynche jako takového, ale zkrátka se mu -i přes překážky studia- povedla. Sice jsem při sledování nechápal, která bije a konec byl urychlený a paskvilní, ale původní verze měla kouzlo, charisma a duši. Nová Duna je.. Je to ok. Příběh je vysvětlen a vystavěn dobře. Dá se v tom orientovat. Vizuál je ok, herci dobrý. Ale nemá to hloubku, nemá to v sobě magii. Nejdřívě mě pomalé zadumané tempo vyhovovalo a měl jsem část přemýšlet o mystickém přesahu celé Duny, ale ke konci už mě pomalé tempo vyloženě ubíjelo a uspávalo. Hudba super. Věřím, že se Duna mnohým líbí, ale mě nechytla. Druhá část mě ale klidně chytne, může být, i teď k tomu nebylo daleko. ()

Emo-haunter

Jojo, tak už i konečně já, nejposlednější z nejposlednějších, zhlédl tento sedmioskarový snímek Duna. No nic, půjdu rovnou k věci, nebudu zdržovat, ale jak se znám beztak se zase šíleně rozepíšu. Jen tak nějak ve stručnosti řeknu (nebo se aspoň pokusím o nějakou recenzi mého vnímání filmu), co si o tomto snímku myslím. Monumentální vynikající hudba Hanse Zimmera, která mi doteď zvoní v uších. Vážně, luxusní hudba jen doplňuje super atmošku filmu, která je k tomu všemu ještě upgradována podmanivým vizuálem, který kromě písečného červa ovšem není ničím převratným, což je třeba si uvědomit - ale i tak to má grády. No, určitě musím vyzdvihnout i moc pěknou výpravu, kostýmy a dobře vybranej casting, který se do tohoto filmu doopravdy hodí. No a proč tedy filmu uděluji jen tři hvězdičky? Vyjmenoval jsem tady řádně klady, které doopravdy beru a oceňuji, a za to také právoplatně toto hodnocení uděluji. Ale teď se dostávám k jádru problému. Co mi vadilo na tomto filmu? Inu, ono je to pro mě z určitého úhlu pohledu jen pečlivě vyleštěné, vyšperkované vizuálem a hudbou, filmové béčko. Byť netvrdím, že je to stavební kámen pro jiné pozdější sci-fi filmy (KNIHA!), tak tento snímek nám poodkryl zhruba čtvrtinu psané formy. Je to vlastně takový opening k dalšímu dílu, který bude podle mě totální řežba a o úroveň výše. K tomu všemu jsou zde postavy hodně šablonovité, a chybí tu nějaká pořádná chemie - je to takové povrchové a ne hluboké, každý prostě dělá, co má dané ve scénáři, ale cítím tam křečovitost, ne uvolněnost a opravdovost. Chyběl mi pořádně vykreslený vztah mezi otcem a synem, chemie mezi manžely rovněž povrchová, stejně tak jako logičnost motivace matky Paula, která byla přitom pod Imperátorem. Celý film je o koření melanži, o planetě Arakis, ale nestihli jsme ani v nejmenším nějak vnímat kulturu tohoto světa, zvyky, a hlavně účinky tohoto koření, které zůstaly jen na povrchu ukázané, stihl se jen probrat kostým pro přežití v poušti, to je ale zatraceně málo, když ve filmu uvidíte x jiných uniforem, masek, kreatur a dalších věcí. A víte proč? Protože je to prostě již zmíněný opening, kde za dvě hodiny a půl se prostě toto nejspíš nemohlo stihnout. To tempo je pomalé, ale nevadilo mi, první hodina byla fakt super, jenže pak se to začalo po tom útoku táhnout a šíleně nudit. Šlo to podle mě udělat lépe, ovšem Villeneuve je prostě takový uspávač hadů, a těchto zlozvyků se nevzdal ani po Blade Runnerovi. Já vím, vypadám jak šílený hnidopich, pro kterého je kyselo moc kyselé, ale snažím se k tomu přistupovat subjektivní objektivitou, a takové jsou mé pocity. Duna je tedy ve finále pečlivě vyleštěným blockbusterovým openingem, ve kterém se toho stihne stát fakt málo, děj jde shrnout ve dvou větách, a kromě super hudby, krásného, byť ne přelomového vizuálu, dobré kamery a střihu (což v takových filmech beru jako samozřejmost) a poměrně plochých postavách kromě sympatického Chalameta a výborného záporáka Skarsgarda, jehož děsivost zde byla rovněž vykreslena minimálně, a postava si zasloužila mnohem více prostoru, nemá co přelomového a epického nabídnout. Uděluji silnější tři hvězdičky, a očekávám, že druhý díl si kromě řemeslnických kvalit, které jsou základem, přinese i pořádnou epičnost, osudovost, emočnost, dravost, a pořádné bitvy i poznávání kultur, prostě na detailech sakra záleží, když je tento film prezentován jako snímek roku! Možná stojí na závěr zmínit, že jsem film neviděl v kině, což může mít trošku vliv na mé hodnocení, ale na druhou stranu záležitosti jako vizuál a tak vyzdvihuji bez jediného problému, takže to vnímám zkrátka takhle. Duna nebyla zklamáním, ale nebyla ani šokem, který by mi vyjebal makovici. Na druhý díl se ale těším, protože jsem přesvědčen, že ten potenciál udělat přelom v dějinách kinematografie, tam skutečně je! 7/10 () (menej) (viac)

bobstock

Audio-vizuální porno monument pro scifi nerdy a mnoho slz pro Jodorowskeho. Pomalé vtahování a budování Herbertova světa. Dokonalá, hypnotizující scéna záchrany kariolu, naopak slabší část pro mne byl konečný boj, kdy se princátko stává členem arrakiských domorodců. Vzhledem k předcházející obrazové palbě už jsem jako divák ´´přejetej´´ a souboj na mě emočně nepůsobil tak jak by asi měl. Každopádně ->>rychle honem, ať už je premiéra DUNE PART TWO!!  85% ()

masiko

Jakkoliv bych si pral, aby Villeneuveho Duna nakopla sci-fi zanr stejne jako Jacksonuv Pan Prstenu nakopl fantasy, budeme spis radi, pokud nekdy vubec uvidime druhou cast. Tato prvni cast postrada jakoukoliv snahu predlozit divakovy alespon nejaky zaver nebo prislib do budoucna (i kdyz ten je obrovsky uz z podstaty, ze druha cast ma dokoncit uceleny pribeh prvni knihy), a zaroven uplne kasle na bezneho divaka. Jako fanousek bych to mozna mel kvitovat, ale odchazel jsem z kina lehce zklamany. Ani komplexni svet Duny, Villeneuveho remeslo, epicka hudba, uchvatny vizual a perfektni herecke vykony nedokazi nahradit absenci zakladnich pribehovych prvku. Ta luxusni moznost adaptovat jen prvni pulku knihy mela byt vyuzita na neco jineho nez na vizualni onanii. ()

Strike

Fantastický vizuál (co dvě minuty jsem si říkal, že tenhle snímek chci jako wallpaper) ve spojení s epickou hudbou. Začátek je trochu pomalejší, protože divák moc neví co se úplně děje, ale od příjezdu na Arakiss Villeneue servíruje jednou dokonalou scénu za druhou. Pokud bych měl hledat chyby, tak možná urychlit konec (nebo to useknout dříve). Také si úplně nejsem jist jak to celé bude fungovat mimo kino na menších zobrazovadlech. Každopádně do té doby plný počet. ()

hemul

Podobne ako pri Blade runner II, vizualna stranka a hudba úchvatná, ale ako vravieval Milan Lasica, keď vyjdete z kina a poviete si, že ten film mal dobrú hudbu, či dobrú kameru, tak zaveľa asi nestál. Pri naozaj dobrom filme si tieto veci ani nevšimnete, ste strhnutí príbehom. Tu bol príbeh, ako to už býva pri ságach, tak trochu slaboduchý, síce s množstvom korenia, ale bez štipky humoru. ()

krusty2

Čo k tomuto dodať. Je to poctivá sci-fi filmarčina bez zbytočných superhrdinov v blbých kostýmoch. Ak už tomuto nedám 5* tak čomu????? Je to film ktorý svoj dej rozpráva bez toho aby s diváka robil debila ako niektoré súčasne filmy. Samozrejme predloha je jasne daná , ale niektorý filmári by to spackali až by sme všetci plakali. Jedine čo mi v tomto filme vadí je Timothée ale to  je môj osobný pocit ,ktorí nemá veľký vplyv na film. ()

husokachna

Je to monumentální, je to nádherný, až bych na to hned šel do kina znovu. A zároveň je to přesně tak chladný, jak jsem se obával. Villeneuva jako by už nezajímali ti malí lidičkové, chce malovat obrazy neskutečných rozměrů a vyprávět vizuálně. A ano, v tomto případě to až tak nevadí, protože my, fanoušci a čtenáři Duny jsme dostali asi nejlepší možnou ilustraci knihy, jakou jsme dostat mohli. A nutno říct, že jsem se po celou dvou a půl hodinovou stopáž nenudil a chvílema i nedýchal. Ale řečeno slovy klasika, kam se poděl cit? Přes všechnu tklivou či burácivou hudbu, urputné či zasněné pohledy se jaksi nepodařilo protlačit emoce, nedýchal jsem s postavami, nebál se o ně. Kde končí neschopnost režisérova a začíná moje přespřílišná znalost originálu, která je v tomto případě možná na vinně, těžko říct. Každopádně na to běžte, v kině je to opulentní a vždycky to bude lepší než comicsovánky. PS: Po BR2049 u mě Denis složil opatrný reparát, ale stejně už budu každou jeho novinku vyhlížet napjatě, ale s obavami. EDIT: musel jsem si poslechnout Fuxoftovu Ilču, aby mi došlo, co mi tak vadilo. Opravdu zůstala jenom holá, byť dokonalá, kostra příběhu a veškeré filozofično knihy, i přes všechny Paulovi vize a flashforwardy, se převodem na plátno vytratilo. EDIT2: Úplně ale rozumím té jedné hvězdičce od Morien. EDIT3: Tak se mi to rozleželo v hlavě a musím dát za pravdu těm kritičtějším divákům. V mnoha ohledech je Duna opravdu fail jako kráva a od průseru jménem Blade Runner 2049 ji dělí pouze dokonalá Herbertová předloha. ()

kamil.i

Fascinujúce a tajomné! Úchvatný vizuál v každom zábere, strhujúca hudba, skvostné kostýmy, veľkolepá výprava aká sa v súčasnej CGI ére len tak nevidí a hutná atmosféra od začiatku až do konca. Navyše nepamätám film, ktorý tak podrobne adaptuje knihu ako Duna. Výhrady mám jedine k záveru, kde nočné scény vyzneli mierne chaoticky a tiež k akémusi dramaturgicky otvorenému ukončeniu filmu, čo je spôsobené tým, že tvorcovia uťali dej presne v polovici knihy. Každopádne sme dostali na blockbuster netradičné dielo, ktoré nekladie dôraz na akčné scény, prehľadnosť, doslovnosť, či budovanie značky, ale na detaily predlohy a silný, až vnemový audiovizuálny zážitok. ()

TheSpearCZ

Villeneuve natočil dalšího Blade Runnera. Villeneuve natočil vlhký sen pro všechny fanatiky knižní předlohy. Star Wars bez mečů. Proč sakra nenatočí něco akčnějšího a záživnějšího jako například třetí Sicario?" Tohle byly moje první poznatky ještě během sledování tohohle očekávaného mainstreamu roku. Na jednu stranu překrásný vizuální a Zimmerův zvukový hukot (který byl ale naprostou jistotou a povinností pro tento snímek ještě před samotným vydáním s ohledem na hype) a na straně druhé jedno velké nezáživné nic, které se celé dvě a půl hodiny táhne, navíc to funguje jako takový prequel ke druhému dílu, na který se zase může čekat další roky a není vůbec jasné jestli vyjde, akce je tu na takovou stopáž jednoznačně málo a je jaksi na pohled směšná, celkově je to pro nestranného fanouška velice neohleduplný a nezáživný typ filmu, který Vám nedá to, co po něm budete požadovat (pokud opět nejste absolutním zaujatcem a celoživotním honičem Lynchova 80's filmu nebo knižní předlohy), takže bych se nedivil, pokud většina lidí u toho usla. Musím tomu nechat fakt, že tu potěší nabouchané herecké obsazení, kde mě osobně překvapil Jason Momoa, kterého je to snad první role, kterou zahrál a já mu to věřil. Fakt dobře se tu na něj kouká. Z ostatních musím zmínit Timothée Chalameta a Oscar Issac, kteří tu mají charisma. Je škoda, že ostatní vedlejší postavy nedostaly alespoň přiměřený screentime, který by si zasloužily. Musím říct, že jsem vesměs dostal to, co jsem očekával, je to rozhodně strávitelnější než pomalu artově udělaný Blade Runner 2049, ale stejně tu převládá zklamání. Villeneuveho poslední filmy nejsou nic pro mě. Takže průměrné hodnocení tu je myslím adekvátní z mé strany. Čisté 3* ()

maty39

Duna je vizuálně opojná, řemeslně dokonalá a dějově řídká. V kině je Duna strhující zážitek, který dokáže poměrně efektivně zakrýt fakt, že se ve dvou a půl hodině zas až tak moc nestane a že je to jen část příběhu, který nenabízí ani náznak ukončené dějové linky. Duna je jen excelentně prodaná expozice a zápletka budoucího příběhu. Překvapující pro mě je, že mi to ani nevadilo a film jsem si užil, ale nic zásadního kromě vizuálu Duna nenabízí. Asi nejhorší je, že po shlédnutí jsem neměl chuť přečíst si knižní předlohu, protože filmová adaptace působila poměrně ploše a šablonovitě. Zase jeden příspěvek do žánru outsider z "civilizace" vs. domorodá populace. Snad mě pokračování vyvede z omylu. Na pokračování se rozhodně těším víc než na opakované zhlédnutí prvního dílu. ()

Warhorr

Majestátný, úctyhodný a famozní počin Villeneuvea. Jak nejsem absolutně fanouškem sci-fi a po předchozích jeho filmech Příchozí a Blade runner, které mě nenadchly, tak jsem nic moc neočekával ale jsem víc než překvapen. Duna nám představuje nový svět, nová impéria, nové frakce a s tím vším i solidně rozvíjející se příběh. Jasně, on ten začátek není kdovíjak chytlavý, je to nataženější ale pokud se chceme dostat do celkového povědomí a se vším se nějak seznámit, pak mi to přijde logický. Spousta lidí očekávala nějakou akční nálož a je mi jasné, že touhle cestou pro ně bude Duna zklamání. Jenže jak už mi pár lidí, kteří četli knihy řeklo a mě samotnému se to jen potvrdilo, Duna není o akci, je to filozofie, kultura a politika a to může být hlavním kámenem úrazu pro spousty vyznavačů paprskometů, světelných mečů či reinkarnovaných marvel hovadin kde nemusí nikdo nic řešit. Pohoňte si nad Vemenem nebo oprcejte Proper women a doufejte, že příští dílo bude více solidární a bojujte za práva rosomáků. Já za sebe mohu říct, jakožto pouhý sci-fi mainstream sledující, že Duna je nejlepší sci-fi od Interstellaru, které jsem viděl a už se neskutečně těším na další díl. ()

Pawlisman

Achjo, dalsí s kultů, které ještě měly svá tajemství zmizel v komerčnu, hluku a efektech. Jinými slovy vidím tam klasické hollywoodské klišé a stereotypy jen v novém hávu. Už to není Star Wars a další, nyní se bude komercializovat Duna. Na filmu je spousta pěkného, stejně jako spousta smutného až směšného. Viva la Duna a kyblík popcornu. ()

Blue.Shark

Inu, všechno je jednou poprvé. A tak se najednou stalo, že jsem po záplavě ničím nevyčnívajících filmů z poslední doby zašel na Dunu, která mi připomněla, jaké to je, být z něčeho absolutně nadšený, být převálcovaný audiovizuálem a hudbou, být neschopný udržet se v křesle. Poprvé v životě jdu na film do kina podruhé. Villeneuve (skoro) zvládnul nemožné. Kniha se na plátno nikdy nedá přenést v celé její kráse, ale on se přiblížil asi tak, jako Jackson před drahnými lety s Pánem Prstenů. A co, že tam není všechno, je mi to bez pardonu u prdele. Duna je přehlídka velkoleposti, která má moc absolutně pohltit diváka. Někdo se konečně odvážil zmírnit tempo, takže vám nevybuchuje do ksichtu každou vteřinu auto. Film rozvážně odhaluje zákonitosti světa a pomrkává na vás s tím, co přijde, i co nepřijde. Je tu absolutní nedostatek debilních dialogů a zbytečných scén. Všechno je propojené do pancéřově pevného celku, který vás na konci vyplivne dychtící po další dávce k dokonalosti vypulírované velkoleposti, co netlačí na pilu a přesto dokáže vyprávět příběh. Hlavní silou Duny je asi to, že na ni nekoukáte, ale doslova ji dokážete cítit. A jak mě Zimmer vždycky tak trochu sral svou okamžitou rozpoznatelností díky autistovi mlátícím hlavou do parníkového klaksonu, tady je to skutečně o něčem jiném. Jo a Chalamet je přes prvopočáteční skepsi fakt kurva dobrej Paul. ()

Muel

| Warner Bros. | Dvaapolhodinová filmová odysea. Duna je úžasná. S hudbou intergalaktickou, s najpresnejšou réžiou, ako sa len dá dosiahnuť (asi nikdy nepochopím ako dokonale je to zostrihané a zrežírované). Všetko tu funguje na maximum, nič tu nie je navyše, každý záber tu dáva zmysel. Je to epické, s dychberúcimi zvratmi (príbehom nedotknutý) a s vizuálmi z inej galaxie. Naozaj sa mi ťažšie dýchalo nad niektorými zábermi z vtáčej perspektívy. Geniálne, grandiózne, unikátne. Je neskutočné, čo tu Denis vytvoril. Duna obsahuje momenty, ktoré som fakt nikdy v žiadnom filme nevidel. Duna je všetko, čo som od filmu tohto rázu chcel a ešte oveľa viac. Duna je pompézny artový blockbuster, ktorý sa hravo vysmieva do tváre všetkým filmom, ktoré sa dnes točia. Splnený sen. Denis, si génius. | Po prečítaní knihy a druhom zhliadnutí konštatujem, že zmeny a príbehové rozhodnutia, ktoré tu boli podniknuté, mi absolútne nevadia, dávajú totiž naozaj zmysel. Scenáristický tím si tu dal fakt záležať, knihu to adaptuje so cťou a tá atmosféra knihy je tu nádherne cítiť. Skvost tento film. | Tretie zhliadnutie len podporuje moju nadšenosť. Všímanie nových detailov a neustály pocit, že Villeneuve je naozaj rejža tejto generácie. Adorovanie pokračuje... a to tu máme o rok druhý diel! Hype bude obrovský. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 | ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl