Duna

• Česko Duna (viac)

JimiH

Mám rád Lynchovu vyšinutou verzi z osmdesátek, ale Denis Villeneuve ukázal, že předlohu skutečně miluje a nebojí se riskovat, že naštve ty, co čekají popcornovou zábavu ve stylu Star Wars. Vizuální stránka je dechberoucí a Hans Zimmer od Interstellaru nesložil lepší hudbu. Herci zvládají své náročné party s přehledem, obzvláště Rebecca Ferguson v roli matky Paula Atreida. A teď ještě vydržet ty dva roky, než dorazí pokračování... ()

PEZ

Videl som všedky filmy Denisa Villeneuevea. A tym myslím VŠETKY. A trúfalo poviem, že tento je najslabší. A pozor - videl som ho 2x v kine, lebo som si po prvom pozretí myslel, že som mal zlú náladu, alebo mi niečo ušlo. A že IMAX projekcia mi dá to "niečo" navyše. Bohužiaľ nedala. Ten film nemá dušu. A totálne ignoruje divákov, ktorí NEčítali knihu. Predpokladám, že tí čo čítali mali super zážitok, keďže režisér verne preniesol na plátno hlavné udalosti z knihy. Ja som knihu nikdy nečítal a nemal som preto žiadnu šancu vytvoriť si vzťah k akejkoľvek postave. Dokonca aj vizuálna stránka ma nechala chladným, čo som sa až divil, pretože v tomto ma vždy Villeneuve rozsekal a "podobný" Arrival bol pre mňa úplným skvostom. Tu ani IMAX nepomohol. Takže sklamanie, film ani na 2x neposkytol mojej maličkosti nič, čo by ma nejako potešilo, šokovalo alebo niečím pozitivne poznačilo a ostáva len dúfať, že to všetko nevyslovené sa vynorí na povrch v druhom dieli. Budem veriť. Nateraz proti prúdu idúcich 5/10. ()

Ivo odpad!

Megalomanská digitální pomáda s postavami na (de)mentální úrovni vrcholných mexických telenovel, bohatě oděných do nesmírně reálných a praktických monumentálních divadelních kostýmů (které si určitě musí vždy tak dva dny předem připravovat a oblékat), s létajícími železnými krabicemi vynořujícímí se z vod i oblohy a též se všudypřítomnými dramaticky vzlykajícími služebními dialogy o viklající se podstatě nekonečného vesmíru a všehomíra, jenž je však naštěstí spolehlivě v rukou jeho mocných, všemi směry svištících a vše s přehledem manažujících vojenských obyvatel a jejich prvomájově spořádaných robotických armád, to vše s nepřetržitě dunivou a plazící se basovou pahudbou v pozadí (která asi nebyla úplně levná a asi jim napadalo i trochu písku do mikrofonů) a s nekončící digitální exhibicí cinematických red kamer. Říkám si že koukat dvě hodiny do otevřené skříně se zbytky trenýrek a kapesníků by možná bylo o něco zajímavější a aspoň třeba i s malým epickým příběhem mouchy, která v šedesáté minutě přejde po poličce... Pro mě tedy ryzí Marius Pedersen. Neuvěřitelné jaké vznešeně prázdné, zoufale nudné a naprosto nereálně vyumělkované kýčovité pitomosti dokáží dnes lidé vykadit za milióny tolarů... To ještě zlatá Karkulka nebo dvanáct měsíčků. Konkurovat tomu může snad jen poslední Matrix. A to už je co říct, paní temná intergalaktická královno - copak asi děláte ve volném čase když zrovna v ozdobné kapuci chraptivě netrousíte temně dramatická multiexistenciální sdělení v kamenné garsonce se stometrovým stropem? Jinak já si koření objednávám v Country Life. ()

moviechecker

Najlepšie vizuálne spracovanie Duny, aké som videl. Bohužiaľ to nie je všetko. Nikdy som nebol veľkým fanúšikom knižného diela a vždy mi pripadalo nudné. Bohužiaľ ani Villeneuve to nezmenil. Párkrát som u toho podriemkal, bolo to dlhé a ani sme nedospeli ku koncu, takže dejovo ma to znovu nepresvedčilo. ()

Vabr odpad!

Další z řady projekcí na letním kině, no a rozhodně ta nejhorší! Pozval jsem na to spolužačku, protože jsem věděl, že je velkou fanynkou sci-fi, a doufal, že se mi to také bude líbit (předem chci říct, že jsem si o tom nic nezjišťoval). Ale ejhle! Trefa přímo do toho druhu sci-fi, které tak bytostně nesnáším! Takové to sci-fi, kde si nějaký „chytrý" člověk vymyslí celý, úplně smyšlený svět, kde funguje vše, jak se mu zamane, a existuje tam vše, co si usmyslí. Takový to universum, kde je vše postavené na tom, co to vlastně toho „chytrého" tvůrce napadlo. Takže zkráceně - pí*ovina vycucaná z prstu. Nechci tady řešit film samotný, protože to by bylo na A4 a bylo by to o hovně stejně jako děj této sra*ky, ale chtěl bych spíše rozebrat, co přesně mě na Duně tolik vytáčí. Začal bych asi tím, jak moje spolužačka film zhodnotila: „No jako líbilo se mi to dost. Sice jsem děj moc nepochopila a byl vcelku o ničem, k postavám jsem si moc vztah nevybudovala, protože byly docela chladné, ale mělo to extrémně nádhernou kameru a hudbu a krásný herce a herečky. Takže jo, líbilo se mi to." 🙃. Co na to říct? Asi to, že pokud takto smýšlí všichni, co film hodnotí pozitivně, tak se styďte, protože hodnotit film na základě kamery, hudby a hezkých herců a hereček, ale s*át na děj a akci a zvraty, to je úplně padlé na hlavu. Fakt, se*e mě to. Protože já vím, že takhle se kouká na film většina mých vrstevníků, a je to otřesný. Vždyť v tom filmu se za celých 155 minut NIC NESTALO!!! Plakát s titulkem Začínáme je výstižný natolik, až je to směšné. Proboha, celou tu dobu sledujeme jen nějaký rozjezd nějaké nudné, příliš nadhodnocené ságy!!! Já se celou dobu vrtěl, kontroloval čas na mobilu, zíval, hrál si s prsty, dělal cokoli, abych přežil to dvou a půl hodinové peklo!!! Chci svůj drahocenný čas zpět!... Ale jo, hlavně, že tam máme hezkou kameru, hudbu, herce a herečky, ti to určitě zachrání, určitě. A to ani nemusím myslet ironicky, protože podle procent to stačí. K čemu děj? K ničemu očividně. Stačí mít vše ostatní řemeslně ve špičkové kvalitě a lidi to opominou. Jsem vytočený, že si toto vysloužilo na ČSFD 82% a 25 000 hodnocení. Ve srovnání s tím jsem viděl den předtím 5⭐ slast pro oči jménem Rodinná oslava, která byla ve všem úplně na té nejprofesionálnější a nejkvalitnější úrovni ve srovnání s touto ko*otskou rádoby velkolepou ptákovinou. A víte vy co? Má to jen 6 000 hodnocení a o 3% víc. Je to fér? Není. Tato sra*ka by totiž měla letět daleko níž. Takže vám doporučuji, abyste opravdu pečlivě zvážili, zda si tento film opravdu zasluhuje takové procentuální hodnocení, jaké nyní má. Vyhodnocení: Objektivně bych dal jednu (za řemeslo), ale jelikož je film ztělesněním všeho, co mě nanejvýš u sci-fi filmů a filmů obecně se*e, dávám drtivý odpad! I pozlacené hovno, je stále hovno! ()

KafuR

Jakožto člověk, který nemá vztah ke knižní předloze ani původním filmům, přemýšlím, jestli ve mně film zanechal natolik hluboký dojem, abych ho po delší době byl schopen odlišit od mnoha dalších podobně laděných sci-fi. Rozhodně ale nehodlám jeho kvality zpochybňovat, výprava, hudba i scénář dělají z filmu prvotřídní sci-fi a Denis Villeneueve je zárukou toho, že film i přes svou délku bude držet pokupě. A co se týče toho dojmu, uvidíme po čase (nebo po navazujících filmech). ()

Komar55

Velkolepý začátek pompézního sci-fi příběhu, který nejspíš nesedne každému, ale jakmile se na něj člověk naladí, okamžitě se pro něj stane jedním z těch nejlepsích, ne li dokonce nejlepší filmový zážitek za posledních několik desítek let. Já osobně jsem v kině nikdy nezažil takový ten pocit, že stojím u zrodu nějaké velké série a nikdy jsem nebyl přítomen u nějaké filmové události, která bude ještě dlouho potom ovlivňovat filmový průmysl. A tím filmem se pro mě stala Duna. Ne jen díky nepopsatelně dokonalé režii Denise Villeneuva, neuvěřitelně mrazivému soundtracku Hanse Zimmera nebo zkrátka dokonalému ztvárnění knižního Paula Timothée Chalametem, ale hlavně díky tomu neuvěřitelně dokonalému příběhu a pestrému  promyšlenému světu, který po desetiletí inspiroval nesčetné množství autorů a režisérů. Tento film je pro mě zkrátka srdcová záležitost a filmová událost dekády. 9/10 ()

kondor77

Kvůli těžké sociální fóbii jsem nemohl film shlédnout v kině, ale i tak to byl fantastický vizuální zážitek. A jako milec literární předlohy oceňuji věrnost s níž se tvůrci rozhodli přistoupit k předloze. Od Pána prstenů jsem neviděl lepší adaptaci. Děkuji tvůrcům za krásný filmový zážitek. ()

Urukhaj98

Velkolepá space opera, která skutečně je tou dospělejší a temnější alternativou k občas příliš dětinským Star Wars. Villeneuvův majstrštyk. 9/10 ()

NorseSword24

Jeden z najlepších zážitkov v kine ( a to som tam bol aj s koronou :D). Neskutočný audiovizuál. Jediná vec čo mi vadí je len že príbeh je často pomalí a ťahaví. Ale to množstvo zapamätateľných scén, tie dialógy, tie myšlienky, ta hudba, ta kamera.... Neviem čo tomu vytknúť. Pre mňa je tento film ako Spoločenstvo prsteňa, úvod do niečoho veľkého. ()

Drom

Když jsem to viděl v kině, tak mi to přišlo uřvaný a docela mě to zklamalo. Byla tam kupa smradů, kteří neustále něco žrali a jinak mě obtěžovali svout existencí. Tak jsem doufal, že to bylo třeba tím. Pustil jsem si to znovu s odstupem asi dvou let a bylo to stejný! Dobře, tak nejdřív ty pozitivní dojmy. Tedy "pozitivní". Některé vizualizace, potažmo scény, sekvence, jsou úchvatné. No a pak... už je to asi všechno. Oceňuju, že to neuletělo někam do dimenze německých komedií nebo jihoamerických telenovel, ale stejně. Navíc, je to jen půlka první knihy a i tak to vykostili. Asi proto, že velkou část stopáže jsou předěly ve stylu popovýho videoklipu. Jako na videoklip hezký, ale já bych ocenil, kdyby se z toho nevytratilo tolik. Hloubka, vznešenost, ty roviny vidění reality různými osobami. Chápu, že ty vnitřní monology by se tam těžko zprostředkovávaly, ale to není důvod udělat ty postavy plochý. Proč museli degradovat interakce postav na poměřování pindíků dvou retardovanych pasáků? Je tam dost věcí, které neodpovídají předloze, které rozhodně vévodí Stilgar. To je rozhodně nejvyžranější Fremen planety. A samozřejmě pasáže, které chybí. Ale čert to vem, já tam prostě naprosto postrádám tu monstroznost universa, filozofiu vyprávění, těžkost bytí, žhnutí planety. To bylo jak americkej film z Holyvůdu, ne jako třeba Pomalu a klidně 15, ale stejně naprosto... mentálně někde u kotníků předloze. Taková vykrádačka. Inspirováno skutečnou knihou. ()

papaguy

Mám velikou radost, že se Duna dočkala další filmové adaptace. Zároveň se potvrdil můj dojem, že Herbertův román je prakticky nezfilmovatelný. Ale i tak jsem si film velice užil a těším se na pokračování. ()

JohnnyKladno

Pro mě jeden z TOP 3 roku 2021. Moc mě to bavilo, i když o tom filmu se vlastně tolik napsat nedá. Je to epické rozehrání "hry", která mě velice nalákala na druhou část. Film vlastně nekončí, ale přestane, to může leckomu vadit. Mě ne 80% ()

Kukelnik

Dnes bylo mé sedmé zhlédnutí tohoto snímku, a to mě jen po několikáté utvrdilo v tom, že se jedná o mistrovské dílo ve všech směrech. Jasně, zamrzí, že tu není všechno z předlohy, ale to se tak stane, když knižní Duna je naprosto naplněná obsahem a tématy, to prostě nejde dát, aniž by to narušilo tempo. Absolutně nerozumím kritice, která je na "příliš moc expozice a informací naráz". Film za mě krásně jednotlivě předkládá rody, technologii a věci z bohatého lóru Duny, a to ani nepředstavil všechno :). Obsazení je za mě perfektní. Jistě, zamrzí, že ne všechny postavy nemají stejný prostor a význam, jaký měly v knize, ale což, pořád tu mají všichni ideální čas. Z příběhu, který byl brán jako neadaptovatelný kvůli jeho obsáhlosti vedlejších linek a všemožných témat, si podle mě tvůrci vybrali to nejlepší, aby zachovali komplexní a zajímavý děj (fakt nechápu, jak to může někdo nazvat nudným, máte asi malou trpělivost :D). Samozřejmě všechno ohledně technické stránky je dokonalost, hlavně cinematography je top notch. Jediná moje menší výtka je asi nekonzistentní pravidla štítů, dost často ním projde i rychlý úder. Sice jsem někde četl, že existuje nějaký speciální rychlý pohyb, který to dokáže v lóru, ale zrovna to by se do expozice hodilo. A taky v scéně v zkoušecí stanici laser prosekne šutry, ale ne nohy :). Abych to shrnul, Duna je klenot a masterpiece této doby, jako kdysi byl Pán prstenů, nebo Star Wars. Nemůžu se dočkat Druhé části. Adios Shai-huluds. ()

salamandrr

Vcelku fajn, ale je to zoufale utahané. Kostýmy, cast a hudba jsou dobré, ale vlastně se tam nic moc nestane, každá scéna je brutálně epická až je to přehnané. Doufejme, že 2 bude lepší ()

FeriusParfax

Nepochybně se jedná o jedinečný sci-fi zážitek. Nevím ale, jak by na mě film zapůsobil, kdyby tu nehrála geniální hudba geniálního génia Hanse Zimmra. Film jsem sledovala v poněkud halucinogenním stavu, a tak byl můj zážitek o to epičtější. Chvílemi jsem zavřela oči a nechala vyprávět hudbu. Smrt umělců a známých lidí se mnou nikdy nic nedělá. Až se ale odebere na věčnost tento génius, tak to bude obrovská rána. Pokud jde o samotný film, tak mě zaujaly nejen úžasné herecké výkony, ale i kostýmy, scénář a prostředí. Všechno bylo do detailu promyšlené, přesně se vědělo, kam všechno směřuje, mělo to hlavu a patu. Myslím ale, že filmu samotnému bych dala 3 hvězdy (nejsem úplný fanda echt sci-fi snímků). Díky krásné hudbě se ale hodnocení povýšilo na krásné 4*. Těším se na pokračování. Jen mě trošku mrzí, že jsem si nepočkala ještě alespoň 2 roky, abych se mohla podívat na všechny 3 díly zaráz. ()

AloeB

Je děsivé si uvědomit, jak ten čas letí, protože ta Duna, která byla nedávno v kinech, je již skoro tři roky stará a teď v kinech jede pokračování. Přiznám se, že jsem původními knihami ani původními adaptacemi nepolíbený, tudíž mohu o Duně mluvit jen jako o filmu. A k němu nelze říct nic než slova chvály, které tu jiní uživatelé celkem pravidelně opakují a s nimiž povětšinou souzním. Úplně očividně je totiž Duna poctivá filmařina, která vypráví děj filmovou páskou, zvukem a obrazem, zas ne až tolik scénářem. Toto je krok tou správnou cestou, protože příběh mocného a ušlechtilého rodu, který byl po spiknutí vyhlazen a zůstal pouze jediný dědic, není moc objevný příběh. Líbivé a ozvláštňující je ovšem jeho zasazení na nemilosrdnou pouštní planetu, jejíž důležitost tkví v cenné droze a kterou obývá quasi arabský národ pouštních lidí. Líbivosti a zvláštnosti pak přidává nezaměnitelná vizuální stránka, která fikční svět jednoduše identifikuje a přidává mu na přitažlivosti - namátkou všechny ty sci-fi designy, kostýmy, technologie, zbraně, vystupování hraběte a fremenské modré oči. Ikoničtí červi jsou kapitola sama o sobě. Další vrstvy, které se podílí na výjimečnosti filmu, tvoří filmová stránka, režie a hlavně střih, a potom samozřejmě špičkové herecké obsazení - výčtem vyčnívajících herců včetně působivého Timothéeho Chalameta bych jen opsal obsazení, proto zmíním jen tři, které jsem si i přes jejich nevelký screentime užíval nejvíce, pochopitelně je to Javier Bardem, jehož zvláštní charisma je na pouštní planetě velmi výrazné; Zendaya, která ze mě dělá Spasitele Duny, protože se mi o ní také zdá ve snech; a překvapivě i Jason Momoa, jehož oholená tvář má vskutku něco do sebe. Řekněme, že jsem teď vypsal důvody, proč je ten film i přes ohraný námět skutečně výborný, proč je i přes pomalé tempo kvalitní a proč se zítra v Yelmu těším na pokračování. Na závěr ještě dodám k mým poznámkách o schematičnosti děje, film nás totiž možná navádí k tomu, že jde o klasický příběh ušlechtilého dědice, který si jde vzít zpět své království, ale jak tu zmiňuje jedna z mých oblíbených uživatelek: "Paul nebude Luke Skywalker ale spíš Michael Corleone", což je něco, k čemuž tichý Villeneuvův narativ tiše směřuje, díky čemuž působí závěr, v němž dojde k souboji a k první krvi, skutečně jako závěr jedné kapitoly. Z toho důvodu nepovažuji konec první části Duny za uťatou první půlku jednoho filmu, ale skutečně za film. ()

Harry_

1.díl - Četl jsem Herberta a viděl jsem Lynche. Oboje mi přišlo lepší. Obraz i zvuk v kině asi super (a zřejmě bych přidal hvězdu), zážitek IMHO spíše pro neznalce díla. Všichni jsou unešení z castingu, ale mně se zrzaví Harkonneni líbili víc, včetně Paula a dalších. Možná jedině nová Chani. ()

Maximilianus

Začiatok bol trochu rozporuplný, ale po prílete na Arrakis sa to rozbehne a mal som podobné pocity, ako pri čítaní knihy. Samozrejme vo filme viacero vecí chýba a nejde do hĺbky čo sa týka ekosystému planéty, politiky a ani psychiky postáv, ale je to efektné, film sa knihy drží verne a v podstate nie je čo vytknúť. Timothée Chalamet ma ale sklamal a nepáčilo sa mi ako hral. Bolo vidieť, že sa snaží hrať, ale tú postavu som mu neuveril. Ostatní priemer. Jedine Rebecca a Jason boli výrazneší. Oscar Isaac bohužiaľ nedostal viac priestoru. Toto je rozhodne film, ktorému veľké plátno pomôže. Už len počkať na ďalší diel. 7.5/10. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl