Duna

• Česko Duna (viac)

Davidkkk

Villeneuve klade důraz na kolosálnost a nevšední estetický styl, načež spojením se Zimmerovým hudebním podkresem byl zplozen produkt, jež se vymyká ingrediencím stereotypního blockbusteru a pozornému divákovi naznačuje, že je u zrodu něčeho velkolepého. Tam, kde na počátku tisíciletí The Fellowship of the Ring stavilo půdu na prokreslených charakterech uvnitř Středozemě, Duna servíruje vizuálně nejsvůdnější kino zážitek pětiletky a dle mého názoru právě postavy nedokáže v nadstandartní stopáži s velmi vlažným tempem prodat, čímž se alespoň pro mě snižuje kvalita děje první části budoucího fenoménu. ()

Kejt

Co se týče vizuální stránky filmu není na co si stěžovat, vypadá to fakt parádně a už jenom kvůli tomu za to asi stoji film vidět. Když se k tomu přičte ještě úžasná hudba, nemůžu být vlastně nespokojená. Na délku filmu tam není mnoho hluchých míst, a pokud to budu hodnotit jako úvod do děje, tak jsem si to moc užila. Pokud to beru ale jako první část ze dvou, pak děj trochu pokulhává a čekala bych víc. A ani všemi opěvovaný Timothée mě moc nenadchnul. PS: Tento komentář je věnovaný Vojtovi ()

misbos

Kanaďane, stal se z tebe definitivně PÓZÉR - aneb - Lynch zůstává neporažen. No co si budeme nalhávat, tenhle "film" a jeho "hodnocení" tady je .... k zblití. Scény se "stávají" bez logické návaznosti (proč přijede matka představená testovat Paula? Kde a jak se domákla, že by se o něj měla zajímat??). Rod Harkonnenů byl zredukován na chcíple unavenou bandu (Proč mám pocit, že Baron by v tom filmu nejradši vůbec nebyl? Proč ani nepadne jméno Pieter De Vries, natož abychom se dověděli, co to je za svini?? KDE je Rautha???). Věci pro příběh a jeho vyznění zásadní jsou vytlačené na okraj nebo vynechané vůbec (Proč je třeba litanii strachu z té zmatené scény dolovat? Proč se Baron ani náznakem nezajímá o to, kde je Vévodův pečetní prsten?? Proč se Jessica Paula nezeptá, jaké to je být vrah???). Kde Kanaďan neví, není mu stydno Lynch vykrást ("Olej" na Baronově ksichtě je cool, ale vředy a srdeční zámky radši už ne). Hlavně, že je to vyleštěné, veškeré životnosti zbavené, sterilní, bez chuti a zápachu (Proč si tady Baron ani jednou neplivne??). Termín "kondomizované umění" sedí. ()

AngelG

Denis Villeneuve bude jednou známý jako nejlepší režisér naší doby. Ten chlap je prostě génius s vizí a naprosto nenapodobitelným filmařským citem. Každý jeho film je překrásný zážitek v každém směru. Miluju atmosféru jeho filmů. Na Dunu jsem se klepala jak malá a děsila mě představa, že to třeba kvůli dnešní idiotské době nakonec v kinech ani nebude a hodí to rovnou na streamovací služby. Díky bohu jsme se ale nakonec dočkali a že to rozhodně stálo za to. Husina od začátku do konce. Vizuální stránka - dechberoucí, soundtrack - orgie, obsazení - fantastické. Tak šup, šup pokračování. ()

madejja1

Je opravdu radost na to koukat ale... 3h a mimo to jak to vypadá jsem se nebavil? Jak je možný že je to tak pitomý? Jsi vyvolený, sny, někdo nám jde po krku, sny, poušt, sny.. Ach jo.. Ale je to opravdu nádherný, a pitomý ()

geek.ondra

Pomalý, elegantní a přitom neskutečně strhující blockbuster. Dechberoucí v každém směru a navíc slibující velké věci a události. Villeneuve položil základy pro sérii která by se do pár let mohla zapsat do filmové historie. 9/10 ()

franzkfk

Rád bych, ale s čistý svědomím to prostě nejde. Villneueve by byl nadstandardní "second unit director", případně "production/set designer", ale jako hlavní vypravěč je otřesný. Rozumím extáze z vizuální stránky, ale jako formální celek je to prostě katastrofa. Ve dvou a půl hodinovém filmu mít tři částečně vystupující charaktery, které jsou ovšem neucelené a k tomu mít přemíru establishing záběrů bez vývoje ostatních charakterů s minimální expozicí, to už je obyčejnej formalistickej fetiš a dramaturgická/režijní tragédie. Pokud se nezmění režisér, bude druhá část Duny to samé, jen v bleděmodrém (pun not intended). ()

joker30

Tu asi niet veľa čo vytknúť. Kvalita, na ktorú sa čakalo. Skvelý vizuál aj zvuk, dobrý výber hercov, dobrá gradácia deja. Správne nechutný záporák. Talentovaný Chalamet, ktorého si vychutnáte ozaj dosýta. Otvorenie mnohých zaujímavých tém.  Len škoda, že teraz dlho čakať na pokračovanie. 90% ()

akili-washamani

Jako milovník knižní předlohy jsem se na film velice těšil, avšak atmosféra filmu mne tolik nepohltila a emočně mi přišel dost prázdný. Ano, knížku se snaží následovat krásně, avšak velmi mi tam chybí to, co se ve vizuálním zpracování objevuje méně než v psané podobě: myšlenky/vnitřní pohnutky a popis jednotlivých postav. Díky tomu nám moc nejsou nastíněny důležité postavy jako Leto Atreides, Halleck, Idaho, Hawat a z Liet-Kynese je dokonce žena.. I tak film určitě stojí za shlédnutí ať už knižní předlohu znáte, či ne! ()

Biopler

Pamätáte sa na koniec Sicaria? Na pochod komanda k tunelu pri modro-oranžovo-červenom západe slnka? A následné nočné scény? V tomto diele Villeneuve potvrdil, že mu smelo môžme dať nálepku top režiséra nočných scén. Tým, že umeleckosť má v krvi, tak sa s touto devízou nebojí naložiť a výsledok sa dá plne doceniť len v kine. Duna je majestátna predloha a veľmi sa mi páči ako to rejža poňal. Myslel aj na neznalcov predlohy a univerzum nám predstavuje, aj skrz otitulkovanie, veľmi dobre. Iste, niekde je úsporný, vôbec nevidíme imperátora, ale to beriem ako zámer, či vzhľadom na tento diel ako šikovný ťah, all in all tam vôbec nebol potrebný. Pred diváka hádže rovno akoby krátke flashforwardy čím ho chystá na to čo bude nasledovať, aby si už akosi sám v hlave spájal body, ktoré videl. Pre mňa bol Denis najlepšia voľba, lebo jeho talent tkvie v dôslednosti a kumšte komorne vyrozprávať príbeh diela, ktoré je predurčené byť epickým. Páči sa mi, že sa neponáhľa, trpezlivo vysvetľuje, nejde nám na prvú okázalo ukázať piesočného červa. Lebo keď sa spýtate bežného smrteľníka na slávne Herbertovo dielo, tak vám vie maximálne povedať, že to sú tie hŕby piesku, boje, korenie a obrovitánske červy. S akciou si dáva načas, až som sa sám prichytil, že konštatujem "no konečne". Záchranná akcia posádky pred červom je jednohubka, no keď to rozbalí pri prvom strete nepriateľských rodov za tónov minimalistického, no dunivého Zimmera, má to šťavu. Viete, že ide do tuhého. Škoda len, že nestíhajú vôbec doznieť emócie, umierajú totiž dôležité postavy a na správaní pozostalých to vôbec nie je poznať. Poteší herecký ansámbl, lebo pri každej postave som si hovoril, že presná trefa. Chalametovi to naštartuje kariéru a teším sa na ďalší diel, kde zohrá významnejšiu úlohu aj Bardem. Prekvapila ma Rebecca Ferguson ako skvele sa zhostila roly matky, veľmi presvedčivý výkon. Je to typický prvý diel, kedy sa veľa predstavuje a nie všetko je dotiahnuté, no s prižmúrením oka dávam plné hodnotenie, lebo verím, že spolu s dvojkou vznikne kompaktný celok a konečne sa táto sci-fi klasika dočká úctyhodného filmového spracovania. ()

tomik99

Adaptace složité sci-fi knížky, která se povedla, ale asi dokážu pochopit i ty názory, že někoho to vůbec nebavilo. „Duna“ je opravdu složitá, nenechá vás v klidu dýchat a násávat atmosféru složitého světa. Vše je vyprávěno jen ve vážném tónu a vaše hlava si prakticky neodpočine. Rozhodně si film lépe užijete, když si o něm něco dopředu načtete. Přeci jenom těch rodů a různých pravidel je ve filmu několik a chvilka nepozornosti stačí, abyste se úplně ztratili. Když vezmeme v potaz, jak je film dlouhý, tak se v něm „zase nic moc nestane“. A zase – tady se to dost bude různit. Zatímco někdo se může nudit od začátku do konce, někomu toto pozvolné tempo zaobalené do mytologických řečí může bavit. Co rozhodně filmu nelze upřít, je nádherný vizuál i v tak dosti jednotvárných lokací. Herecké obsazení je našlapané jednou hvězdou za druhou. Je radost se na to dívat a jsem zvědavý, kam povede pokračování. ()

tranquill

Metalovou terminologií "epic doom death", monumentální epické dílo s parádním vizuálním zpracováním a temným hudebním doprovodem. Stopáž byla opravdu dlouhá, ale stejně jsem měl chuť vidět hned pokračování a zjistit, jak bude děj pokračovat, protože původní předlohu jsem nečetl. Každopádně za to velké plátno to rozhodně stálo. ()

kluzo

Nudááá... Nečetl jsem knihu a už ani nechci. Nedovedu si představit tohle absolvovat ještě v knize. Bez mučení se přiznám, že tohle je pro mě jen otravná onanie scénáristova beze smyslu a špetky zajimavosti. K tomu si připočtěte otravné zvuky místo hudby po celý film... Asi neumí režisér atmosféru jinak vytvořit. Za sebe jsem se móóóc těšil na konec. Vidět to podruhé, střelím se radši do hlavy. Jestli tohle má být budoucnost sci-fi filmu, tak Pán Bůh s námi a zlé pryč. ()

Torgal

Villeneuve sa s tým nesral, Dunu si natočil podľa seba a na mainstreamového diváka nebral ohľad. Aj preto som mal celý čas pocit ako keby som prišiel do michelinskej reštaurácie kde mi naservírovali ich špecialitu z ingrediencii o akých som ani nepočul a ja sa celý čas nevedel rozhodnúť, či mi to chutí, alebo nie. A po dojedení mi povedali, že to bolo len predjedlo a hlavný chod naservírujú o dva roky. Každopádne som ale vďačný, že sa v Hollywoode stále nájdu peniaze aj na takéto nekompromisné, skoro artové, veľkorozpočtové bijáky. Film samotný by som najlepšie opísal slovom “obradný”, hĺbavý a atmosférický (opäť veľmi pomáhajú Zimmerove tóny), ale aj pomaly plynúci a ťažko prístupný. Ako taký nesadne každému, ale som rád, že aj napriek tomu naňho aj v covid časoch prišlo dostatok ľudí, aby vznikla aj druhá polovica príbehu, ktorá sľubuje epické vyvrcholenie. 8/10 ()

dalziel

Prvých 80 minút nám Denis servíruje priam nekonečne nudné intro z ktorého Vás preberú len dvojnásobne hlasité hudobné vstupy od duševne chorého Honzu Cimrmana a jeho zvukárskeho kolektívu z ktorých Vám následne srdce fibriluje ešte ďaľších 5 minút. Našťastie  sa to potom konečne poriadne "OPEPŘÍ" a filmu zostúpia gule na správne miesto. ()

JimiH

Mám rád Lynchovu vyšinutou verzi z osmdesátek, ale Denis Villeneuve ukázal, že předlohu skutečně miluje a nebojí se riskovat, že naštve ty, co čekají popcornovou zábavu ve stylu Star Wars. Vizuální stránka je dechberoucí a Hans Zimmer od Interstellaru nesložil lepší hudbu. Herci zvládají své náročné party s přehledem, obzvláště Rebecca Ferguson v roli matky Paula Atreida. A teď ještě vydržet ty dva roky, než dorazí pokračování... ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl