Vzhůru do oblak je příběh o 78letém prodejci balónků Carlovi Fredricksenovi, který si konečně splní celoživotní sen o dobrodružstvích, když na svůj domek přiváže tisíce balónků a odletí s ním do divočiny Jižní Ameriky. Až příliš pozdě ale zjistí, že se k němu potají připojil i původce jeho nejhorších nočních můr: nadšený osmiletý průzkumník divočiny jménem Russell. Jejich společná pouť do ztraceného světa, v němž se setkávají s všemožnými zvláštními, exotickými a překvapivými postavami, je plná humoru, emocí a obrovsky nápaditých příhod. Současně se jedná o výroční desátý film studia Pixar. (oficiálny text distribútora)

hippyman

...a pixar válí dál, tentokrát mu k tomu stačí smečka hafanů, neidentifikovatelný počet balónků a tradiční porce detailní animace příběhu s vytříbeným humorem a hřejivým koncem. no a doporučuji v CZ dabingu :-) uplně super!90% ()

Pilda17

Pohádka i pro dospělé. To je na animáku UP fakt pecka. Film mě nenudil a pro mě je to asi nejlepší Animák roku 2009.. Pobavil jsem se a naopak chvilkama myslel, že mi vytrysknou slzy. Je to určitě jeden z nejlepších pixarovkských animáků, který rozhodně není jen pro malé děti, ale ba naopak. ()

Rosaviva

Dlouho jsem se tomuhle animáku vyhýbala, teď jsem se na něj konečně podívala a rozhodně nelituju. Bylo to překvapivě vtipné, místy i dojemné. A nápad byl naprosto vynikající. 4* ()

Cappuccino

Život Fredricksena v kocke - od detsva až po starobu - sa mi náramne páčil. Hneď po tom som však očakával návrat k jeho mladosti a kopu dobrodružstva malých cestovateľov. Ale dostalo sa mi.. hm, čo vlastne? Jedna pekná myšlienka, plus záchrana prerastného vtáčka Keviny, plus milo-ukecaný pes, plus malý a mierne otravný skaut. Nič čo by zabilo, ale ani ohromilo. Pixar má aj lepšie kúsky. ()

Ruut

Update 2018: Od vzniku Up! uplynulo ani ne deset let a já si z nostalgie musím povzdechnout: kdeže jsou ty časy, kdy se točili takhle dobré animáky ... ()

Allien.9

První třetina skvělá (dojemná a vtipná), zbytek totální průměr, ne-li přímo podprůměr. V jednu chvíli jsem měla dokonce silné nutkání kanál přepnout, ale nakonec jsem film přeci jen dokoukala. Že by však finále přineslo nějaké výraznější zlepšení, to se říct nedá. Animace je sice opět úchvatná, ale... Ty to umíš líp, Pixare. O moc líp. Tak to, prosím, zkus. ()

HAL

Překvapivě slušně snesitelná Pixarovka s naivním a infantilním příběhem... který právě svou infantilitou získává nejvíc bodů k dobru, protože onen dědula s letajícím domem za zadkem honící své dětské sny prostě JE dosti sympatický. A jen díky němu se tedy dá přežít i ono ošklivé tlusté dítě a "rádobysrandovně" mluvící psi. 7/10 ()

misterz

Veľmi originálny a univerzálny animák. Bavila ma každá jeho časť, aj ten smutný začiatok. Zaujímavé je tiež, ako rozdielne vplýva na deti a na dospelých. Ja som v ňom našiel krásny melancholicko-dobrodružný príbeh so zábavnými momentmi a moje deti zase jednu veľkú zábavu, dobrodružstvo a mravné ponaučenie, že si treba navzájom pomáhať. V jednom sme sa ale zhodli. Najlepšia postavička - Russell, chlapec nemal chybu :). Animák sa stal okamžite u nás hitom, a čím viac si ho púšťate, tým sa vám zdá lepší a lepší... Grafiku ani nekomentujem, už štandardne od Pixaru perfektná. ()

Aidan

Mezi větou "Až naprší a uschne" a "Až v Pixaru začnou točit špatné filmy" nevidím zásadní rozdíl. Zase je to skvělé, zejména ze začátku. Předfilm rozesměje a úvod zas v nádherné zkratce shrne příběh jedné lásky, vytrvalého manželství, které přežilo od dětských snů o dobrodružství, přes dospělé kompromisy s realitou až k vdovecké vyprahlosti. Následuje podivný, spíš podivuhodný, příběh s nerudným důchodcem a dětským outsiderem v hlavních rolích. V druhé půli však film příliš zakční a imaginace žel odhodí poslední pouta k zemi. Snímky z "pohádkových říší" si mohou dovolit leccos, musejí však pro věrohodnost dodržovat alespoň svá vlastní pravidla: pokud tedy stařec na začátku nedokáže ani sejít za schodů, nesmí v závěru (bez vysvětlení té náhlé změny) hopkat po stolových horách v Jižní Americe. Nedostatek v podobě příliš nespoutané fantazie však film vyrovná duchovním přesahem. Ukazuje vedle sebe několik různých odpovědí na otázku, jakou cestu zvolit mezi následováním vysněných cílů a jejich opouštěním. Svým způsobem tu ožívá Melvillův archetypální příběh o Bílé velrybě a posedlém kapitánu Achabovi. Jen je tu kytovec vyměněn pro někoho za amazonského opeřence, pro jiného za "bobříka pomoci důchodcům", pro dalšího za bydlení u Paradise Falls. A nakonec paradoxně jen ti, kdo jsou schopni se svých představ z lásky zřeknout, najdou oklikou cestu k cíli... nebo k něčemu lepšímu, než o čem snili. Ostatní se ztratí. Film nakonec vypráví o dobrodružství sebezřeknutí a tragédii monomanie, o ochotě pustit se héliových balónků, o nápravě zpřeházeného žebříčku hodnot. ()

mzss1

[100%] Naprosto perfektní pixarovka se vším všudy! Tomuhle opravdu nejde nic vytknout. Už jen ten úvod je docela i dojemný. Starý nevrlý dědula je perfektní, k tomu ten otravný klučina, který mu leze na nervy. ;) Zvířata viz pejskové či ten pták - to nemělo chybu. Má to i několik vtipných momentů, dospělý přístup, že to nepůsobí jako animák jen pro děti; výbornou animaci, nápady, příběh, hudbu … Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. TOP! ()

InJo

Pixar stále drží laťku (byť mám pocit, že začínají lehce stagnovat, i když opravdu se nedá očekávat, že každý další film z jejich produkce bude lepší než ty předchozí, nebuďme bláhoví). Univerzum Up je neporovnatelně méně komplexní než bývá u Pixaru zvykem, ale zde ten malý počet postav a omezenost prostředí vlastně skoro vůbec nevadí. Posun k hlubším a dospělejším emocím a příběhu celkově považuji za velké plus (už jen ta nádherná skoro-úvodní sekvence beze slov je málem na Oscara!), ovšem s dodatkem, že vskutku netuším, co ty smutné (a tím myslím vážně smutné, ne citově vydírající) scény, zaobírající se v prvé řadě stářím, umíráním a nesplněnými sny, udělají s dětmi (tipoval bych, že většina je bude ignorovat, zbytek se při nich bude nudit). Naštěstí Pixaři na děti samozřejmě úplně nezapomínají (pořád je to vyloženě rodinný film) a servírují jim spoustu atrakcí a úliteb, ze kterých budou prckové vřískat blahem (mluvící pes Dug a "Kevin" jsou tak roztomilí a legrační, že si je musí oblíbit a smát se jim snad každý, v kom ještě zůstal alespoň kousek dítětě). Up pochopitelně není Bergman zahalený do 3D animace (na to je stále příliš povrchní, neskrývaně humorný, zběsilě akční atd.), ale pokud o něm bude někdo tvrdit, že je to "jen další kreslená kravina pro děti", pak je to u mě ignorant a s největší pravděpodobností ho ani neviděl... 90 % ()

Sobis87

Dobrodružná podívaná, která dokazuje, že Indiana Jones by mohl fungovat i se sedmdesátiletým Harrisonem Fordem. Zatímco Ratatouille bylo "natočeno" ve stylu francouzských romancí, Úžasňákovi byli kombinací bondovky s komixovým filmem, Vall-E indie romancí a sci-fi, Vzhůru do oblak je dobrodružným filmem, který si stejně jako již zmíněný Indiana Jones bere za vzor brakovou literaturu 30. let. Pixar dělá přeci jen ale trochu komplikovanější animáky a s čistokrevným dobrodružstvím by si nevystačil. Tento film je převážně o stáří, na které je zde většinou nahlíženo s lehokostí a vtipem (skvělý souboj dvou starců), najdou se zde i celkem depresivní pasáže, které dávají vzpomenout na to, že život na nikoho nečeká a může utéct rychleji, než byste chtěli. Plynoucí život je mistrně vyobrazen v montážní sekvenci, která je průřezem společného života hlavního hrdiny Carla a jeho ženy Ellie. Následující velké dobrodružství vdovce Carla je vyrovnaně akční, vtipné, napínavé i dramatické a je lemované samými skvělými charaktery, na které je Pixar expertem. Prostřednictvím postavy skauta Russella je upomínáno na rozvrácené rodiny a i když se i zde odkazuje na ty správné rodinné hodnoty, nepůsobí to vůbec vlezle, jako tomu bývá u ostatních animovaných filmů (v tomto směru Pixar trochu uklouzl snad jen se svými Auty) a věřím, že některým rodičům, kteří se šli se svými ratolestmi podívat na novou barevnou pohádku, v určité chvíli i pěkně zatrnulo. O technické stránce se nemá snad ani cenu bavit, Pixar opět předvedl dosavadní maximum, s kterým lze na poli animace přijít, design celého světa a hlavně postav je perfektní, textury na nevídané úrovni (všimněte si Carlova kabátu), celé to hýří všemožnými barvami, má to svůj řád a v pohybu to vypadá opravdu skvěle (3D zážitek jen umocňuje a nijak lacině na sebe neupozorňuje, jak se stalo zvykem). Tentokrát se povedl i český dabing a po dlouhé době jsem nelitoval, že film nesleduji v originále. Takový hlasový projev Pavla Lišky, který daboval snad nejzábavnější postavu - psa Duga - mi po dlouhé době smíchem vehnal slzy do očí...a nejedna slza někomu ukápne možná i dojetím. Tohle je další pixarovský majstrštyk. 95% ()

HoneyBunny

Netěší mě to, ale musím napsat, že na Vzhůru do oblak je nejlepší začátek. Do chvíle, než se Carlův dům vzhnese do oblak s pomocí balónků, tenhle animák překvapivě citlivě vypráví o dětské lásce a manželském soužítí dvou lidí, kteří se našli, a o nasledném smutném dožívání vdovce Carla. Dobrodružná část, která následuje, je už jen průměrná. Máte tu vtip, napětí i překvapivé momenty, ale s emocemi už je to slabší. Což je s podivem, protože třeba Ratatoulle se odehrávalo v malé pařížské restauraci a nemělo k dispozici jihoamerickou divočinu - a výsledek byl přesto fenomenální. Vždycky totiž jde o emoce a postavy a z Carlova staromilského dobrodružství by měl radost Jules Verne ale dospělý divák už ne. Možná by se Pixar měl přece jen vrátit ke zvířátkům a robůtkům. ()

Tsuki

Pixarovské filmy sice nezklamou nikdy, ale tenhle přece jenom udělal o něco slabší dojem než mnohé ostatní. Sice jde o další z originálních námětů, má to své vtipné i emotivní momenty, ale působilo to na mě trochu nesourodě. Úvodní sekvence je za mě nejdojemnější a nejlepší částí filmu, jenže hlavní příběh přichází až poté... a dělá to zvláštní nevyrovnaný dojem. Navíc směřování následujícího příběhu mi přišlo trochu rozpačité a podivně splácané dohromady. Jako směska různých nápadů, které se spojily dohromady. Navíc mě trochu provokovalo propojení reality s pohádkovou nadsázkou. Na jednu stranu se vše odehrává v normálním světě lidí (postavy nejsou nadpřirozené, jsou to běžní lidé) a navíc se animátoři pokusili co nejvěrněji vystihnout skutečné starobylé skály v Jižní Americe, včetně jejich atmosféry a flóry, na druhou stranu se to ale pojí s šíleným pohádkovým příběhem o tom, jak dům letí na balóncích vzduchem a porušují se určité přírodní zákonitosti, do toho se navíc přidají mluvící psi s robotickými obojky... Zkrátka se tam za mě spojovalo až moc nesourodých věcí dohromady a i na pohádku to pak na mě působilo trochu divně. Navíc si z toho sice odnáším hezkou myšlenku o tom, že v životě by se věci neměly odkládat a že jde o to život skutečně prožít, ale i tohle sdělení jako by ve filmu malinko zapadlo. U pixarovských filmů jsem zvyklá na mnohem silnější podání nějaké vnitřní myšlenky, která se zároveň pojí s dojemným závěrem. Překombinovanost v tomhle filmu ale způsobila, že přestože jsem se bavila, tak mě to nakonec nevzalo za srdce tolik jako jiné pixarovky. ~(3,4)~ ()

Vodnářka

Podle mě je film trochu přeceňovaný, i přesto se jedná o moc příjemnou podívanou. Nebudete se smát z plných plic, zato se ale budete celou dobu usmívat nad milým příběhem o tom, že každý z nás touží po dobrodružství a všichni si chceme plnit své sny. A že i ten nejosamělejší člověk si najde spřízněnou duši. V roli jednoho ze psů navíc v českém dabingu (jako vždy) exceluje úžasný Pavel Liška:) ()

Anderton

Up je film, ktorý rieši nepríjemné záležitosti staroby veľmi vyzretým spôsobom a zároveň všetky jeho postavy sú animované najviac infantilne v celej histórii Pixaru. Či je to zámer, neviem, ale určite to nie je rušivé. Up nie je štúdiovým vrcholom, nemá taký ten univerzálny typ humoru, pri ktorom by sa všetci v kine smiali, ako pri Nemovi, ale stále je to film, pri ktorom váham, či nedať 100%. Pri ňom som si tiež uvedomil, že filmy Pixaru sú lepšie až na druhé pozretie. Všetky. Vivat mesačná akcia HD HBO zadarmo! ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Americký skladatel Michael Giacchino, držitel Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak, chystá pro pražské publikum koncert pod názvem „Hudba Hollywoodu: Michael Giacchino in Concert". V neděli 7.… (viac)

Pixar si se ženami nerozumí

Pixar si se ženami nerozumí

20.10.2010

Brenda Chapman (foto), která debutovala Princem Egyptským, měla být první režisérskou pracující pod značkou Pixar. Nakonec k tomu nedojde a produkce studia zůstává „pánskou jízdou“ (nebo spíš… (viac)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky