Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

johnsnow

Najprv som sa bál aby to nebola somarina jak zatiaľ pre mňa Mannov najhorší film Miami Vice. Našťastie som dostal poctivú a naozaj akčnú gangsterku s plným rachotom zbraní. Po hereckej stránke, tý čo sa točili okolo Deppa boli všetci super obzvlášť Cottilar a ten čo hrá v Boardwalk Empire Al capona ale neviem jeho meno. S Baleovej strany však okrem neho jediný výrazný bol ešte Lang. Akcia je výborná, plná rachotu zbraní, obzvlášť tá pri tých domoch v lese je výborná. 5* zaslúžene plus ma trochu prekvapil koniec. ()

helrohir

Z hľadiska obsadenia, režisérskej veličiny a spracovanej látky išlo z môjho pohľadu o veľmi perspektívny projekt. Mann čoby režisér už raz dokázal do príbehu o konfrontácii dvoch postáv na opačnej strane zákona vtisknúť drsnú atmosféru aj emočne pritlačiť na pílu, čo malo byť zámerom zrejme aj v tomto filme. Ale v "Public enemies" tento koncept až tak nefunguje. Hlavným dôvodom je to, že väčšinu priestoru si pre seba zaberá Johnny Depp a Christian Bale hrá len druhé husle. Okrem toho aj jeho herecký výkon patrí k tým menej výrazným. Celkové spracovanie mi príde príliš chladné a až na záverečnú scénu aj emočne prázdne. Filmu slúži ku cti, že snaží držať historických detailov vrátane dialógov, ale mnohé scény a dialógy pôsobia nezáživne až nudne. Hlavne prostredná časť filmu trpí výraznou rozvláčnosťou deja, ktorú sem tam dokáže z letargie prebudiť nejaká tá prestrelka, ktoré sú vo filme pomerne časté. Dosť mi vadila aj digitálna kamera, ktorá sa do gangsterky z 30.-tych rokov vôbec nehodí a film tak okráda o poriadnu dávku dobovej atmosféry a ochudobňuje celkový vizuálny zážitok. Najlepším na filme je výkon Johnnyho Deppa a niekoľko akčných scén, ale moje očakávania boli naplnené maximálne z polovice, preto hodnotím len priemerne. 60%. ()

mac000

Michael Mann zvládá mistrně režijní umění, jak vytvořit atmosféru strhujícího napětí, ale tentokrát to až tak nefunguje. Přesto jsou scény přestřelek gangsterů s policisty, snažícími se dopadnout Johna Dillingera, natočeny v dechberoucím tempu a Ch. Bale podle mne možná trochu zastiňuje (herecky) J. Deppa. ()

Mamlas

Gangsterka o skupině primitivních zabijáků, které se policie snaží zlikvidovat. Kazí to převalená stopáž, kvůli které vznikl velký prostor na mnoho nezajímavé vaty a na protivně obsažnou romantickou linku. Monotónní a zmatené přestřelky tomu taky nepřidávají. Klidně to mohlo mít hodinu a půl a lepší hodnocení. (47%) ()

mrclTV

Na filme mi vadila hlavne večne roztrasená ručná kamera, ktorú Mann tak pravidelne používa. Inak to bolo celkom slušné sledovenie, no nič čo by ma ohúrilo. ()

hrumsrt

Když se řekne "gangsterka", vybaví se mi tenhle příběh. Ústřední dvojice Bale a Depp jsou holt mistři svého řemesla! Johna Dillinger je už sama o sobě tak výborná postava, že ve spojení s Deppem vzniká něco jedinečného! Nejde o jeden souvislý příběh, spíše takové budování mozaiky Dillingerova života. Skvěle gradující drama, výborný hudební doprovod a famózní gradace! Tu závěrečnou scénu na ulici bych si mohl pouštět pořád dokola.. 100% ()

PlysovyMacko

Z tohto námetu sa dala vytrieskat nabušená gangsterka. Lupiči v elegantných oblekoch so samopalmi sú štýloví a cool, čo nabáda k ich glorifikacii. Christian Bále je zúfalo nevyužitý. Výborná scéna je prestrelka v lese a dolapenie Johnnyho. Zvyšok filmu postráda iskru a spád. ()

exoomer

Dlho som sa rozhodoval, ci filmu dat 3 alebo 4 body. Cely film je natoceny digitalnou kamerou, ktora sa nan vsak absolutne nehodi. Film je taktiez riadne pretiahnuty, skoro 2,5 hodinky je vela na to, co sa vo filme odohrava. Avsak mafianske filmy su jedny z mojich oblubenych a asi aj preto som nebol schopny Verejnym nepriatelom pridelit 3 bodiky. ()

yatan

Isiel som na film s velkym ocakavanim..Mann mi dokazal ze ma cisty fetis pre ulicove strielacky a zvuk tommy gunov v tomto filme bude asi zazitkom pre kazdeho..Celkovo hodnotim film ako dobry ale najvyssiu uroven vo filme drzi asi Johnny s Marion. Cotillard je proste "green talent" som jej velky fanusik a aj v tomto filme v par scenach ukazala ze je jednou z najtalentovanejsich hereciek sucastnosti.. Spracovanie filmu je zaujmave koli kamere a zvlastnym farbam ktore sa tahaju celym filmom. Atmosfera 30' vierohodna..Prestrelka v lese nemala chybu. Herecke vykony velmi dobre..soundtrack skvely..scenar by mohol byt aj lepsi mozno viac odlahceny humorom ale uprimne nieco mi v tom filme chybalo..mozno silnejsia pointa?hlbka?dej? ked to porovnam s Assassination of Jasse James s Bradom Pittom, Public Enemies je akcnejsi ale nemozem povedat ze by bol lepsim filmom.. inak by som tomu dal max 7/10 - John Dillinger nebol vobec "nice person" ()

Vica

Veľká škoda príbehu, ktorý neupútal, pretože tým pádom sa 140 minút naťahovalo až do večnosti. Kamera v niektorých scénach zaujala a v niektorých narobila šarapatu. V tých akčných to na veľkom plátne pridalo veľkú dávku autentičnosti k čomu pomohol aj výborný zvuk. No jednoduché zábery z toho vyšli v štýle starej detektívky vysielanej na STV. Keby bol príbeh skrátený aspoň o 20 až 30 min, tak by aj viac vynikli herecké výkony, ktoré neboli vôbec zlé, no takto v spomienke na film prevláda silná monotónnosť. Narovinu povedané, bolo to nudné... ()

Blackadder

Nuda, nuda, šeď, šeď. Ale postupně. Kamera naprosto tragická, snadha o pohled jakoby z davu, kdy se pohybujete společně s hlavními hrdiny. Ale ono to někdy bylo tak rozkývané, že se to ani nedalo sledovat. Většina záběrů tak z blízka, že mít fajn kostýmy bylo k ničemu. Některé záběry (souboj v lese) díky digitální kameře vypadaly jak záběry z natáčení. Film postrádá jakoukoliv zápletku, děj je přímočarý, bez překvapení. Depp ani Bale nemuseli předvést nic extra z hereckého rejstříku. Film mi z hlavy utekl asi tak za půl hodinu, a tak si v klidu mohu pustit Bonnie a Clyde. ()

ali-n

Jediná úloha, o ktorej som možno mierne pochyboval, že by ju Johnny nemusel zvládnuť, bola mafián. Ospravedlňujem sa, Johnny! V jeho podaní bol Mr. Dillinger naozaj famózny chlapík. Nemyslím si, že Christian Bale hral nejak pod svoju úroveň, jeho postava skrátka nebola pre Dillingera dostatočným striebnoplátnovým súperom. Je tu jednoducho Johnny Depp, pauza .. a kopa zvyšných postáv. Ale napriek tomu, že sa pozornosť strháva len na jeho osobu, z Dillingerovho vnútra a pocitov sa dozvedáme len málo. Inak ale skvele natočený a perfektne ozvučený film, najmä mannovská "ala Miami Vice" prestrelka. MOJE NAJ - Vystupovanie a výroky Johnnyho alias Johnyho a jeho pohodová prechádzka po policajnej stanici. „Where are YOU going?“ „Anywhere I want.“ ()

Luckameli

Názor na to, zda bylo rozhodnutí použít digitální kameru v gangsterce z první poloviny minulého století správné, nebo ne, ať si každý udělá sám. Mně osobně nevadila a celkový dojem z filmu mi nijak nekazila, spíš naopak – společně s působivou hudbou pomohla navodit syrovou, potemnělou atmosféru 30. let a já záhy přistoupila na Mannovu hru a i díky vynikajícímu scénáři se nechala pohltit chytlavým příběhem Johna Dillingera, veřejného nepřítele číslo jedna. Hlavní zásluhy však bezpochyby patří hercům. O kvalitách Johnnyho Deppa nemá smysl dlouze hovořit, hned v prvních minutách si vás získá na svou stranu a už nepustí. Nádherná Marion Cottilard se představuje v trochu jiném světle než doposud a dokáže být Deppovi vyrovnanou partnerkou. Totéž se bohužel nedá říct o Chrisu Baleovi, který přes veškerou snahu působí v roli komisaře poněkud toporně a opět (pokolikáté už?) zůstává tím druhým - Johnny Depp jej zkrátka ve všem dokonale zastíní. Pokud bych měla Mannovu nejnovějšímu kousku přeci jen něco vytknout, byla by to stopáž – některé scény jsou příliš zdlouhavé a neuškodil by jim zákrok střihače. I tak jsou pro mě ale Veřejní nepřátelé jedním z nejlepších snímků letošního roku. ()

hRob

Já, postižen Mafií, jsem si tento film náramně užil a ohodnotil ho slabšími pěti hvězdičkami. Film určený pro skupinu lidí, která je zaujata tímto stylem života a odbodím třicátých let. ()

Tinaa

Film se mi líbil, nehltala jsem ho každou minutou, ale byl pěkný. Úžasný Dillingerův charakter (nejvíc mě asi dostala scéna "měli byste se z toho dostat za 10 minut" nebo "jdu okrást banku, ne vás" ... to fakt bylo pěkný!). Pak také "Billie", skvělej výkon a to jsou mi ve většině případu ženy jedno, nijak si jich nevšímám, tady jo. Potom mě rozptýlila ta digitalní kamera.. neoblíbila jsem si jí, akurát mě neustále sváděla, abych nesledovala příběh, ale úžasnost toho, že jsem vedle herců, v dění, na to je dobrá no... Nějak mi tam nesedla, pak jsem si zvykla a najednou nějaká ekšn, při který se mi zdálo, že po lese chodím já a ne Depp. Hm.. Konec jsem si myslela, že bude lepší (se mi to kecá, uvědomuju si to) a zajímavější a také chápu, že je těžké všechno ve střižně upravovat atd., a tak nevím, jestli se něco nedalo vypustit a nahradit to víc Dillingerovým chováním, protože on byl hlavně tím pověstný, vždyť gangsterů je dost, ale o jednom ví většina a proč? Kvůli jeho chování a tady bych řekla, že ho tu moc neprojevovali (až na tu závorku, co jsem psala nahoře, ty dvě věty, ty byly supr a pak ještě pár věcí..) ale dost kritiky, vždyť Dillinger byl úžasnej a bez tohoto filmu by si ho málokdo všiml a teď alespoň o něm ví víc lidí, než předtím :-). ()

Lubakus

Digitální Mann rozdělil filmové fandy. Jedna skupina mu holduje, druhá jej zatracuje. Já jsem v té první. Co jsem čekal, to jsem dostal v míře vrchovaté. Vyladěnou a parádní nenudící akční gangsterku v krásně moderním hávu. Celkový vizuál byl parádní a Mann v něm kouzlil jednu sqelou scénu za druhou. Klobouk dolů před tou odvahou jít do retra s digitálem. Herecké trio je jistota. Depp jak jinak famózní. Lepší herec po planetě momentálně nekráčí. Marion Cotillard je sladký bonbónek a ozdoba filmového plátna, což společně s jejím talentem vytváří zdrcující kombinaci pro moje tento film hltající oči. Bale stojí možná trochu opodál, ale je to jen dáno prostorem, podal perfektní výkon. Smrt Channinga Tatuma hned v úvodu potěší dvojnásob, do téhle sorty on opravdu nepatří. ()

Keram42

Vesměs zklamání, hlavně prostřední část film šiléným stylem brzdí tempo. Začátek a posledních 30 minut ale stojí za to. Jen by mě zajímalo, koho napadlo točit dobový film na digitální kameru. Takhle to fakt vypadá jako nějaká špatná televizní inscenace. Nejvíc to tluče do očí při přestřelkách a akčních scénách. Pro mě 65 % ()

dzules

Tento film je těžké hodnotit, ano je výborně natočený, tvůrci si vyhráli se stylizací, prostředím a celkově z tohoto filmu doba přímo dýchá. Depp je tradičně skvělý. Příběh už tak výborný není, občas Vás zaskočí inteligence policistů, otázka je, jestli je dle skutečnosti nebo umělecká vložka scénáristů. Ruku na srdce, že by policisté ve své kanceláři nepoznali nejhledanějšího desperáda, když jeho fotka zdobí všechny zdi, tomu neuvěří ani dítě. Ve filmu je pár dobrých přestřelek a honiček, ale občas se tempo dost vleče. Velkolepé finále, které u takového filmu čekáte, nějakou fikanou léčku, jak dostat zlého kluka, se nedočkáte. Vlastně si řeknete, že to ty hloupé policajty nenapadlo dřív. To že celou dobu fandíte Deppovi je logickým odrazem neschopnosti policistů. Dala bych 3,5 hvězdičky. ()

Umpa-loomp

Po miernom sklamaní z Miami Vice som sa opäť presvedčil, že Mann je výborný režisér. Už podľa trailerov som čakal výbornú gangsterku zo slávneho mafiánskeho obdobia a presne to som aj dostal. Navyše charakteristická "mannovská" kamera filmu dodala na autentickosti, herci nesklamali (najmä Depp je proste borec) a celé je to podtrhnuté skutočne výbornou hudbou. Film jednoducho naplnil moje (skutočne vysoké) očakávania a to mi stačí. ()

Weirdman

Jednoznačnými filmami súčasnej doby zhýčkaný divák zíva nudou. Filmový teoretik a veľmi vnímavý pozorovateľ chrochá blahom. A ja schyzofrenik nepatriaci ani do jednej skupiny (ale aj do oboch zároveň) spokojne odchádzam z kina s tým, že som sa nenudil ani sekundu, ale trocha si frflem popod nos, že jasná údernosť neskrytá príliš medzi riadky sa dostavuje až po cca hodine a pol... Mám pocit, že Mann je génius, ale som až príliš veľký tupec na to aby som to aj videl a vedel zargumentovať... (●) ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)