Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Yardak

Public Enemies je moderně natočená gangsterka, která těží z digitální kamery a části filmu jsou díky tomu vystřiženy jako z dokumentárního filmu - je to ale chyba? Veřejní nepřátelé je film pouze o jedné osobě - John Dillinger (Depp) a tím pádem jsou řeči, že J. Depp přehrál Ch. Balea postavené dost na hlavu, když tam Bale hraje celkově asi 30 minut, podle mě oba zahráli svoje role naprosto s přehledem. Mann je digitální novátor :-). 90 %. ()

mcb

Tak trochu Heat 30. let. Stylem perfektně zmáklé krimi, které si nezadá se staršími noirovkami, ale ve své výpovědi tak plytké a prázdné jako prostý novinový článek. Suché zpracování, jež na sebe jen kupí události (banka, zatčení, útěk, něčí smrt, banka...), nedokáže vyvolat v divákovi silný dojem. Postavy jsou příliš odtažité a nelze si k nim vytvořit nějaký vztah, působí jako vzdálené osoby, o kterých jsme se dočetli ve včerejších novinách. Navíc střet dvou hlavních postav je nevyrovnaný, vždy víme, že tím, kdo má navrch, je Depp. Bale (opět!) jen zdatně sekunduje. Atypicky použitý digitál působí, až na noční scény, které v onom světle vypadají poněkud lacině, překvapivě dobře a Mann s ním dokáže výborné zpomalovačky a přehledné akční scény. Osudový závěr snímku je ale opět silný a člověka zamrzí, proč si snímek nemohl celou dobu udržet takovou úroveň. V intertextovém měřítku to má ovšem hodně co do sebe, ale když si vzpomenu, že pri mohutné stopáži mi klimbaly víčka ze strany na stranu co 10 minut, je něco špatně. Neříkám, že je to špatný film, ale nic jsem si z něj neodnesl. 6/10 ()

mat.ilda

Pro tak vydrzlého gangstera nemohli vybrat nikoho lepšího než Johnnyho Deppa, mě však mnohem více bavilo, když se na obrazovce objevil Christian Bale s buldočím odhodláním, které sílilo každým novým útěkem a další vyloupenou bankou. Přesto, že příběh byl opepřen i milostným vzplanutím Dillingera, moje pozornost upadávala s postupující stopáží a dojem z filmů tohoto typu je jako jedno velké deja vu, mění se jen tváře. NEJLEPŠÍ SCÉNA: Dillinger inkognito na policejní stanici - neuvěřitelná drzost! :-) ()

jojinecko

Plne súhlasím s názorom, že Johnny je jednoznačne osobou, ktorá zatieňuje všetkých ďalších, pričom je to herec, ktorý dokáže za istých okolností odtiahnuť celý film a napraviť iné nedostatky len svojou charizmou a umením. Chápem tiež, že Christian Bale je značkou, ktorá predává, ale tak famózneho herca je na tých pár minút kamenného ksichtu tak trochu škoda. Public Enemies má parametre veľkofilmu, čo sa týka výpravnosti, námetu s výraznými postavami, určite minimálne jednou (životný príbeh skutočného Dillingera je veľmi zaujímavý, podľa wikipedie:). Páčila sa mi aj toľko diskutovaná digitálna kamera, ktorá síce mohla pôsobiť vyumelkovane, ale bola miestami nevyhnutnou dynamickou súčasťou deja (najmä prestrelky vynikajúce!!!). Prečo Public Enemies nie sú pre mňa veľkofilmom? Predovšetkým pre svoj strohý štýl, chlad, scenár, ktorý miestami bolel (návšteva Dillingera na policajnej stanici-zlý vtip?!) a subjektívne nízku vtiahnutosť do deja...Milujem gangsterky a na všetko sa síce dobre pozeralo, ale srdce ostalo chladné... ()

Pejpr

Mann, Depp, Bale - to jsou pětihvězdičkové taháky a já jsem šel ještě dál a očekával šestihvězdičkový film. Tak to ale bývá, když má člověk moc velké nároky. Film rozhodně není špatný, je skvělý, ale zhruba v půlce filmu si člověk uvědomí, že se už půl hodiny nic neděje (až do Dillingerova uvěznění). A oproti francouzskému kolegovi postrádají Veřejní nepřátelé takovou tu lidskou tvář. Rozhodně bych se nebál do filmu zakomponovat Dillingerou oblibu u lidí. Oproti Richetovi Mann dost ztrácí, ale souboj Cassel-Depp je bez vítěze ;) ()

sharky

úžasná oneman show Johnnyho Deppa pokurvená (promiňte mi ten výraz, ale tohle mohl být film roku) ruční digitální kamerou. Dát historický gangsterce (kde jsou sakra pečlivě vychytáný všechny historický kulisy , stavby, kostými, auta, zbraně a další detaily) vizuál home videa je podle mě ten druhý nejpitomnější nápad v dějinách kinematografie (hned po vynálezu natáčení remaků dobrých filmů)...určitě je to ten nejblbější nápad v kariéřa Michaela Manna, vůbec nevím kolika body hodnotit, na to se pomalu nedalo dívat, strašně to rušilo. Digitál ve filmech normálně přidává drive, ale v tomhle případě to akorát zvyšovalo nepřehlednost. Jinak jsem snad v žádnym filmu neviděl tolik vystřílenejch nábojů...mým veřejným nepřítelem je v tomto případě ruční digitální kamera ()

poz3n

Film, kterej má několik slušnejch scén, strašně nudnou dějovou linku a kameru, která vystačí na hodně velkou debatu. Co se týče toho děje, tak při skutečnosti, že sem to viděl před cca 12 hodinama, nevybavim si nic hlubšího než přestřelky, on miluje jí, ona miluje jeho, on chce dostat jeho, on mu chce utéct. A teď se to děje 140min furt dokola. Občas do toho vstoupí nějaká ta lepší scéna, jako třeba bitva v lese. Jenže pak je tu další věc a to je ta kamera. Ono to fakt často vypadá jako televizní inscenace, anebo studentskej film s Johnny Deppem. Na druhou stranu musim přiznat, že občas mi to zase přišlo zajímavý a často sem si lámal hlavu, jestli se mi to teda vlastně líbí nebo ne. Každopádně Public Enemies neni bohužel film, kterej by mě nějak extra zaujal. ()

rikitiki

Gangsterský kýč - pak jedna zběsilá střílečka v přírodě - natahovaný konec. Film heroizuje gangstery. Postavy detektivů - a to včetně toho hlavního, který by měl být Dillingerovým protihráčem - jsou jen ploché figurky bez charakterů, které střílejí. ()

Othello

Michael Mann je režijní démon, o tom žádná. Public Enemies dojeli hlavně na jeho touhu experimentovat. Význam tohoto filmu je nicméně nepopiratelný: zajisté nikdo již nevyzkouší natáčet 30. léta digitální kamerou. To je prostě neuvěřitelně se nehodící a film díky tomu vypadá jak rozjetější Četnické humoresky. Dále je film cyklický a nedynamický. Divák má pocit, že jednu scénu již vidí potřetí. Díky nevýrazné či žádné hudbě to ani není nikterak ubíhající. O to více však potěší příjemná kytarovka snad ve dvou scénách.Třetí věc je absence uvěřitelných vztahů mezi postavami. Žádná jiskra, žádné uvěřitelné vzplanutí. Deppovi lásku ke sličné šatnářce nesežerete, protože se stále chová, jako by jí chtěl jenom ohnout a poslat prvním autobusem do Bombaje, nemluvě o přátelských svazcích. I tady si to vysvětluji digitální kamerou. Film holt evokuje rekonstrukci a v rekonstrukcích na vztahy moc zvyklý neni. Ale jinak jsou skutečně některý scény, hlavně akční, skvělé. Zvuk je snad nejlepší, co jsem kdy ve filmu slyšel. Přestřelky jsou skutečně propracované a intenzivní. Ale nakonec jich je méně, než bych si přál. ()

GigaPudding

Nějak se mi tomu nechce věřit, ale Michael Mann natočil prostě jen takový normální film. Nejvíc mi teda nesedla digitální ruční kamera, protože sice může vytvářet dojem nějaké bezprostřednosti pro diváka, ale může taky vytvářet dojem toho, že to prostě nejsou třicátá léta :). Část toho obrazového dojmu stojí i na tom jakou technikou je to točené a točit to na klasický filmový pás a případně ještě to v postprodukci nějak upravit do "staré" podoby se taky podílí na "starém" dojmu a tady to bylo spíš jako současná rekonstrukce nějakých osmdesát let starých událostí a tak nějak se v tom paradoxně ztrácela věrohodnost i přes chvílemi až "dokumentární" ruční digitálku :). Hlavně teda ale zamrzí, že je to příběh tak nějak moc jednoduchý. Postavy jsou prokreslené jen málo a spíš to stojí jen na jejich vzhledu a to platí především pro Christiana Balea nebo třeba Billyho Crudup a podobně, i když se všichni snaží hrát pěkně, třeba i pro takový štěk jako měl Giovanni Ribisi byl výborně vybraný herec a zahrál to stylově. A ty málo hluboké postavy jsou navíc propojené sítí málo hlubokých vztahů a nebo rovnou žádných jako například Dillinger a Purvis, prostě strašně takové nedotažené a určitě by to bylo lepší, kdyby z toho udělali tu plánovanou televizní minisérii HBO, protože tohle spíš budí dojem jak kdyby to snad měl být nějaký zkratkovitý sestřih nějaké televizní sérky. Každopádně se na to nekouká špatně, Johnny Depp je frajer, Chrisitan Bale se naučil docela fajn jižanský přízvuk a Marion Cotillard aspoň pěkně vypadala v těch pár scénách, kde se objevila. A zbytek je prostě takový jen obyčejný nebo prostě trochu silnější dojem budí jen scéna procházení se po policejní stanici a závěr filmu, zbytek je prostě jen takový obyčejně zábavný a nic extra a zvlášť na to, že to točil Michael Mann. ()

Janek

Digitál bych nechal Trierovi, tomuto filmu ohromným způsobem ubral na atmosféře (třicátá léta prostě musí mít patinu, prominout se to dá leda Četnickým humoreskám). Ve filmu je mnoho přepadení, spoustu střelby, mrtvol jak u Verdunu. Nevím jestli už jsem tak otrlý divák, ale zůstal jsem prostě "nerozbušen". Mann v tomto ohledu ničím zvláštním nepřekvapil (kromě zručně natočeného materiálu samozřejmě, ale na scénáři jakoby ležel prach z dob Neúplatných). Romantická linka je dobře zahraná, ale naivní, roztáhlá, nudná. Public enemies mají i ten problém, že přišli krátce po francouzském nápadu s veřejným nepřítelem. Projekt měl zůstat u šestidílné série HBO. Kdo viděl Mesrina, tak se nejspíš bude u tohoto kusu často koukat na hodinky, Mann měl s tímto nápadem debutovat, nebo radikálně přepsat scénář. 1:0 pro Cassela. 60% ()

ARI50

Gangster styl v plné krásné akční podívané který je celkem slušně dlouhý na zajímavý příběh a i když nerad to říkám ale až druhá šance mě přesvědčila dobrém filmovém zpracování. ()

claudel

Michael Mann umí natočit efektní scény, kde se hodně střílí. V tom zůstane nepřekonatelný Nelítostný souboj. Dillingerův příběh nabízí pro takového režiséra ideální námět. Zdá se mi, že potenciál ale zůstal nevyužit. Asi jsem čekal od tak hvězdného obsazení a atraktivního příběhu mnohem více. Bláhově jsem asi vyhlížel také nějaké skvostné dialogy Depp - Bale, z nichž zbyl nakonec jediný a ten mi nejspíše utkví navždy v paměti. A samozřejmě moje oblíbená magická a úžasná Marion... ()

kajda.l

Na Public Enemies jsem do kina vyrazil z jediného důvodu a tím byl Johnny Depp. Z nějakého důvodu, některé jeho filmy stále ignoruji a hlavně jsem ho chtěl vidět ve vážnější roli. Po usednutí do sedačky, zhlédnutí několika trailerů se film rozběhl a po pár úvodních záběrech si říkám proboha, co to jako má být!!! Ta roztřesená, epileptická kamera mě začala neuvěřitelně štvát a měl jsem nutkání sál opustit, rozhodl jsem se vydržet, ale počítal jsem trošku s tím, že na tuto návštěvu kina, nebudu vzpomínat zrovna v dobrém, díky příšerné kameře(při akčnějších scénách se člověk vůbec nemohl orientovat v postavách, působilo to rozmazaně, chaoticky). Ovšem, místo znechucení, přišlo na řadu přistoupení na hru, kterou nám Michael Mann přichystal(kameru jsem zkousl), doslova jsem se do příběhu zakousl (nebudu zde rozepisovat scény, které mě dostaly) a film jsem si náramně užil, pro mě zatím nejlepší dílo letošního roku. A mám v sobě pocit, že by si akademici PE mohli všimnout, především pak Marion Cotillard ve vedlejší roli, no uvidíme co nám dámy ještě letos předvedou:). A k naprosto efektnímu, fantastickému závěru téměř nemám slov, snad jen „Bye Bye Blackbird“. ()

Ištván87

Je to sice nadprůměr, ale z dílny Michaela Manna už vyšli takový pecky, že tohle vedle nic nepůsobí až tak skvěle..... Nene, to jsem řekl špatně... Ještě jednou: Tenhle film sice není nijak zvlášť výjimečný, ale pořád se na něj krásně kouká.... Takže za 4, za spravedlivý 4 *. ()

becki_tu

Michael Mann vyloženě nezklamal. Jen by měl do budoucna trochu více zapřemýšlet o používání své oblíbené digikamery. Tam kde tenhle styl fungoval bez chybičky (Collaterall), může být jinde vnímán jako rušivý element, což je právě případ Public Enemies. Před pár lety spolu sváděli generační souboj Pacino s De Nirem, tady po sobě jdou Bale s Deppem, který tady má ale podstatně větší prostor pro své herecké kreace než jeho herecký kolega. Public Enemies jsou výbornou biografickou kriminálkou, kterou paradoxně sráží o pár procent dolů právě Mannův trademark. 75% ()

mm13

Hu-hú, pan Mann!! A čo divák? Ten obyčajný, viete, čo neonanuje nad formou, naráciou a podobnými vecami, ktoré ani správne nenapíše a chce ich mať vo filme pekne schované pod povrchom, zaujímajú ho totiž príbeh a postavy? Takého Dillingera si nechajte aj s celou jeho bandou! Ani legenda, ani rekonštrukcia, na tie úteky z väzenia ste si tiež mohli pribrať nejakých expertov, natočiť ich "ako ľudia rozprávajú" nestačí, možno to takto prebehlo, ale určite nie presne takto, možno by stačil detail a bolo by to zrazu úplne iné. Ale je to nakoniec jedno! Na mnohých miestach šikovná filmárčina (neberiem vám to), veľmi dobrí herci a digitálna kamera, ktorá vyniká hlavne pri prestrelkách (vtedy práve to má šmrnc a zdanie autenticity) to nespasia. ()

luka4615

Výborná gangsterka, která Vás na první pohled zaujme kamerou, soundtrackem, dobovou atmosférou a hereckými výkony. Výborná práce! „My friends call me John but a son of a bitch screw like you better refer to me as Mr. John Dillinger.“ ()

Sawy

Uff.Myslel jsem si,že je to sázka na jistotu.Že to bude pecka,která mi spraví chuť po zklamání z druhých Transformers.Že to bude nejlepší gangsterka posledních let.Vždyť Michael Mann přece natočil geniální Nelítostný souboj!Spletl jsem se.Ze sázky na jistotu se vyklubalo další zklamání.Ani trailer mě nenavnadil tak jak jsem čekal.Nad tím jsem mávl rukou.Režisér si určitě schovává to nejlepší do filmu,říkal jsem si.Bohužel,neschoval.Od začátku mě dost bila do očí digitální kamera.Při komorních sekvencích to ještě vypadalo slušně,ale přestřelky byly strašným způsobem zmatené,neměl jsem potuchy kdo je kdo a to je špatně.Kéž by se Mann vrátil ke klasické kameře.To se ale nejspíš nestane.Filmu taky samozřejmě neprospívá přepálená stopáž(už to začíná být pravidlo).U gangsterek jsem na takové dvě a půl hodinky docela zvyklý,u takového Amerického gangstera mi to moc nevadilo,ale tady celek působí strašně rozvláčně,dost často jsem se i nudil.Ve filmu se toho taky až tak moc nestane,všechno jede podle schématu loupež-útěk-romance a tak dále.Nechci režisérovi upírat ohromný talent a zručnost,ale tohle se mu příliš nepovedlo.Další Nelítostný souboj jsem ani nemohl čekat,protože zatímco v něm se oba hrdinové dělili o prostor víceméně stejně,tady je většina stopáže věnovaná Dillingerovi a agent FBI Melvin Purvis je spíš v pozadí.A to je možná dobře,protože Christian Bale u mě zatím letos získává titul "Poleno roku",ta jeho topornost mě štvala už ve čtvrtém Terminátorovi.Už jsem si na něj vypěstoval alergii,nevím,proč ho pořád musí do všeho cpát.Výsledný film tak lehce nad průměr musí vyzvedávat dvojice Depp-Cotillard.Jejich romantická linie je to jediné,co se ve filmu opravdu povedlo.Johnny Depp je jako vždy těžce stylový,hraje výborně a jestli si někdo za tenhle film zaslouží chválu,je to opravdu on.Marion Cotillard dokázala skvěle vystihnout roli přítelkyně zločince,tu nejistotu,kdy se s ním ještě setká.Zmínku si určitě zaslouží i skvělá hudba,to je u Manna už skoro pravidlem.No a konec se taky povedl,konečně jsem cítil nějaké to napětí a strach o hrdinu.Sečteno podtrženo,film má hodně slabých stránek,ale taky pár těch silných.V rámci žánru se jedná o těžký průměr a srovnání s klasikami jako Kmotr,Neúplatní nebo Mafiání prostě neustojí,ale kdo nečekal tolik jako já,může být velice spokojen.Já nejsem.65 % ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)