Heima: film kapely Sigur Rós

(festivalový názov)
  • Česko Sigur Rós - Heima (festivalový názov) (viac)

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

Horak

Fanousek Sigur Ros urcite zaplesa nad zabery z zivych vystoupeni kapely. Zajimal by me vsak jeho nazor na zbytek dokumentu. Ten mne totiz prijde jako bohapusta nuda, zvlast pasaze se zabery na vsechny ty rozesmate islandske blondate holcicky, jejich babicky, teticky a pasouci se kravicky hodne presahoval do kyce, ktery pusobil obcas az komicky. Tezko srozumitelna islandska anglictina a jalove placani pak dela z dokumentu pro bezneho divaka hodne tezko stravitelny filmovy utvar. Mimochodem vedeli jste, ze Thom Yorke ma na Islandu bratrance? ()

Velemír

Hudebně i konceptuálně skvostné... filmařsky však, abych si zachoval coby fanoušek Sigur Rós alespoň snítku objektivity, pro mne ne zcela ucelené a naplněné... ()

jorgus

priznavam jejich muzika me nic nerika ale to vse nahrazuje isladnska priroda..trosku kratsi, jeste vice oper airu a bylo by i za vic:) ()

RadimFišer

Tak jsem se podíval na nejkrásnější obrazový dokument všech dob. U mě předčil i nejpřednější Earth. Poprvé jsem cítil, viděl a slyšel ve svém těle tak uvolňující hudbu. Viděl jsem krásu a umění na všem. A ten jeho pisklavý a bolestivý hlas za nepochopitelně zvláštní oponou. Chtěl bych, aby jste věděli, že tady nekritizuji. Tohle je prima věc. Na uklidnění. Ta příroda je nádherná, ale zajímalo by mě, jak stáví tu přehradu. Zhodnocení lidí ze Sigur Ros. Samotřejmě jsou velmi duševně na začátku vývoje. Bojují sami proti sobě a ani o tom neví. Považují se za lidi a bojí se jich. Přesto mi nebrání ocenit mé bratry, přijmout jejich nádherný nekonvenční náhled na svět a zařadit je vedle hvězdy jako je The Wall. A přemýšlím, jestli bych neměl při tomto filmu začít všechny filmy hodnotit za pět hvězd. Protože umění je ve všem. PS. FIVE:PĚT ()

warrenur

Sigur Ros poznam uz asi 4 roky z playlistu mojich kolegov v praci. Robia uzasnu hudbu, ktora vzdy vyvola urcity pocit a naladu. Vdaka tomuto hudobnemu dokumentu viem omnoho viac nielen o ich vlasti, ale tiez o clenoch Sigur Ros, ich povahach a kapela mi je tak o mnoho blizsia. Za celu tu siet koncertov im patri velke uznanie a moju ucta. ()

F.I.L

Moje dřívější zanícení k hudbě post-rockových Sigur Rós upadalo do postupné apatie do doby, kdy jsem náhodu shlédl emotivní akustické provedení jejich písní, na DVD Heima. A volám tisíckrát Hurá, nad tak precizně a do detailu odvedenou prací nejen hudebníků, ale i režiséra. Jediné varovaní: Po shlédnutí tohoto skvělého dokumentu/koncertu, plného dech beroucích okamžiků, si nebudete jisti tím, zda plakat smutkem, či radostí... 10/10 a pár hvězdiček navíc. ()

rekkky

Island, se svými něco málo přes 300 000 obyvateli, je země pro mě velkou neznámou. Sigur Rós zafungovali jako pozvánka na tento ostrov neskutečně lákavě. Zaposlouchat se do této muziky a vychutnávat jednotlivé melodie písní pro mě znamená ponoření se do úplně jiného světa. ()

mackey

Sigur Rós do vás musej proniknout, rozleptat vás zevnitř a pak vás nechat útrpně čekat na každou další desku, každý další klip, každou další victory rose. Pokud jim to dovolíte, nebudete litovat. Islanďani se prostě jednoho dne sebrali, respektive vrátili zpět na rodnou hroudu a uspořádali sérii koncertů, nebo chcete-li happeningů, pro domácí publikum. A tak tu máme Sigur Rós ve starý velrybářský továrně, Sigur Rós u teplých gejzírů, Sigur Rós na kopci, Sigur Rós na větrem rozlámaný louce.. Kdekdo si řekne: no a co? No a to je právě ono. Já osobně nic víc nepotřebuju. Tohle je pro mě největší možná pocta jedný z mých nejoblíbenějších kapel a zároveň nejvkusnějc udělanej hudební film, jakej jsem kdy viděl. ()

agassi68

Spojenie úchvatnej islandskej prírody a hudby tejto kapely ma priviedlo na okraj inej dimenzie ľudského zmýšľania. Samozrejme, nie všetky skladby mi boli po chuti, no záverečná kulimnujúca skladba v Rejkyjaviku mi spôsobila zimomriavky a to je u mňa znakom najvyššej hudobnej kvality. Okrem toho, tým ľuďom verím každé slovo. Vidno odkiaľ sú, v akom prostredí vyrástli a čo ich formovalo. Bravo.. ()

REP_ReZeNT

Nikdy bych nevěřil, jak Island může být krásné země. Jiná, klidná, tichá. Chvílema mi to přišlo jako místo z jiný planety, jakoby Island vůbec nebyl na naší Zemi. Stejně tak Sigure Rós, hrající takový zvláštní povznášející, zasněný,  blíže nepopsatelný styl, který jsem předtím ještě nikdy neslyšel. Je to velmi zajímavý dokumentární a zároveň hudební kousek, kde se dozvíte nejenom kdo to jsou Sigur Rór - a už teď musím řict, že jsou naprosto jedineční muzikanti, ale máte i možnost podívat do těch nejtajnějších zákoutí této nebeské země. Sigur Rós se totiž rozhodli pro záverečné turné v těch nejprostějších místech, malých městech a vesnicích, turné na zelených loukách, zadarmo a pro všechny. Bylo to úžasný, dívat se na všechny ty lidi, od uplně těch nejmenších až po nejstarší,  a i když jich bylo jen pár, vyzařovalo z nich totiž něco zvláštního, náhernýho v dnešním životě už nevídaného. "Když jsme byli uprostřed turné, vyšel v novinách jeden dlouhý článek, který popisoval, jak se skupina odvděčuje za přízeň svým fanouškům. Jak je to velkorysé, že se na koncertech neplatí vstupné. A to, že to všechno naše snažení a energie vkládaná do koncertů přesně odráží tu pravou islandskou duši." Island je opravdu unikátním místem na této planetě a Sigure Rós dodávají svoji atypickou hudbou tomuto koncertnímu DVD ojedinělou, osobitou atmosféru. Působili na mne jako velmi skromní lidé, kteří skládají hudbu přímo od srdce. Musím se přiznat, že ještě nikdy jsem se nedíval na koncertní DVD, aniž bych kapelu předtím znal, ale doteď toho nelituji. Je to nejlepší koncertní DVD jaké jsem kdy viděl, dokument se stává s každou další minutou intenzivnější, obzvlášť si počkejte na zakončení v Reykjavíku, scény na závěr při poslední písni jsou dotažené k uplné dokonalosti s naprosto perfektním hudebním podkladem. Celé to bylo jako terapie, jako meditace, Já se jsem jenom zíral, co víc k tomu ještě říct, kdo neuvidí, neuslyší, neuvěří, nepochopí. ()

Evander

Příjemná hudba a hezké obrázky z Islandu, ale hodnotit tento počin, jako film, není příliš reálné. Pro fanoušky kapely jistě něco, co musí vidět, pro nás ostatní však spíše ztráta času nebo příjemný relax - záleží na úhlu pohledu. ()

sumperacek

Nevím. Kdyby tam nebyla ta příroda, asi bych hodnotil ještě míň. Ten bubeník je úplně mimo a frontman zpívá zvláštním vzlýkavým pubertálním hlasem. Na tuhle kapelku jsem se nenaladil. ()

mi-ib

Když budu generalizovat podle sebe, tak dokument je pro nezujatého diváka, který nepropadne jejich hudbě, celkem nezajímavý. Trochu pomáhají záběry islandské krajiny, které jsou však přerušovány a doplňovány písněmi skupiny Sigur Rós. Jejich hudba mi přišla zajímavá, ale nic na co bych šel cíleně, nebo si to někdy pustil sám od sebe. Dokument nedokázal udržet mou plnou pozornost. ()