Heima: film kapely Sigur Rós

(festivalový názov)
  • Česko Sigur Rós - Heima (festivalový názov) (viac)

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Na prvý pohľad divná, ale určite chytľavá muzika post-rockovej kapely, doprevádzaná unikátnymi zábermi na islandskú prírodu a ľudskú kultúru. ()

baribal

Island je krásná země, to se všeobecně ví. Ale tahle alternativní mjůzik mi k srdci nějak nepřirostla. Příště mi stačí Island třeba s Bearem Gryllsem. ()

RasputincZ

Hudbu islandské kapely Sigur Ros mám rád a nepravidelně ji poslouchám. Heima je průvodce malebnou islandskou krajinou a zárověn má divákům představit Sigur Ros ve skutečném světle. I přes podmanivou hudbu a krásné záběry si mě Heima citově nezískala tolik, jak jsem očekával. Důvod bude nejspíš ten, že některé skladby od Sigur Ros prostě zbožnuji a nedám na ně dopustit, ale najdou se také písně, které mě po dobu filmu uspávaly. Hodnocení 4* je spíše subjektivní, ale jak jinak hodnotit film o hudební kapele z pohledu fanouška kapely, což? ()

MissJ

Jejich způsob myšlení je mi hodně blízký a jejich hudba je pro mě jak záchrannej kruh. Pomáhá mi udržet si úsměv na tváři v jakkoli sračkoidní situaci. Možná se dá označit nálepkou melancholická, ale mně přináší pocity štěstí, ne deprese. Z filmu sálá lidskost, úcta k přírodě a klid - hodnoty, které u nás někdy postrádám, a proto jsem ráda, že je SR dokázali přenést z jejich "Heima" do mého "doma". ()

GodComplex

Skalni fanousci mych recenzi dobre vedi, ze jestli neco na filmech dokazu ocenit, pak je to predevsim kvalitni hudba a krasne nasnimana priroda. Heima na techto dvou elementech stoji a pada, kdy obzvlast islandske prirodni scenerie jsou naprosto uchvatne, bez debat. Problem je v tom, ze hudba Sigur Ros je sice kvalitni, ale jednoznacne background zalezitost, vec kterou je mozne si pustit jako sonicke pozadi k necemu, ale jakmile to clovek vnima jako hlavni chod, hrozi unudeni se k smrti. Nemluve o tom, ze odlisit jeden song od druheho je vesmes nadlidsky ukol, takze sjeti podobne monotoniho playlistu neni zrovna jednoduche. Kdyby vizualne alespon zustali u te prirody, ale misto ni jsou zde az prilis casto zabery na islandske deticky a babicky, coz me skutecne nebere. Dalsi parodie jsou naprosto zbytecne a nicnerikajici interviews se cleny kapely, kteri vypadaji i svou islandskou radoby anglictinou zneji jakoby prave utekli z Jedlickova ustavu. 4/10 ()

Ender66

Heima znamená domov. Island. Miesto, kde sa členovia Sigur Ros vrátili po celosvetovom turné, aby splatili svoj “dlh” a ukázali svoju vďaku. Krajine a rodákom. Dvom veciam, ktoré túto jedinečnú kapely formovali asi najviac. Film v plnej kráse ukazuje prepojenie medzi “duchom” Islandu a jeho obyvateľmi. Toto prepojenie sa snáď najmarkantnejšie prejavuje práve na Sigurákoch. Krása, panenskosť a atmosféra Islandu sa tak rovným dielom premieta do ich hudby ako aj do správania jej členov. Po vzhliadnutí filmu som dostal neodbytný pocit, že piesne Sigurákov nie sú úplne iba ich vlastným výtvorom, ale že skrze nich prehovára aj samotná “podstata“ Islandu. A nič na nepresvedčí, že pri prechádzke po Islande Vám vetrík do úška nefúka Hoppípollu alebo Starálfur. Aj keď iba potichulinky. Človek musí zahodiť za hlavu každodenné problémy, sadnúť na zem, zavrieť oči a pozorne, pozorne počúvať. Potom možno... ()

erased

Pět hvězdiček je pro tento film málo. Do Sigur Rós jsem už nějakou dobu zamilovaný a od doby, kdy jsem viděl trailer na Heimu už uběhlo dost vody. A když jsem se nakonec dočkal a Heima se ke mě dostala, měl jsem problém se u něj nerozbrečet štěstím. Už samotné vymyšlení tohoto koncertního turné musí být výplod mysli operující na úplně jiné úrovni. Předem téměř neoznámené koncerty v těch nejzapadlejších částech Islandu, stejně tak neoznámené pochody po ulicích některých vesnic a to vše zakončené osmičkou - velkým děkovacím vystoupením v Reykjavíku. Úmysl skupiny byl ten, že uspořádají menší lidové oslavy a přinesou trochu toho bezstarostného štěstí lidem doma. A stejně na mě působil i film - při jeho sledování, stejně jako při poslouchání samotné hudby, jsem se cítil dokonale šťastný a jestli má existence absolutního hodnocení nějaký smysl, pak je to právě tento počin. Dvěma slovy: nadpozemský zážitek. ()

Freemind

Nejsem schopen hodnotit objektivně. Mám obrovský sentiment jak pro hudbu Sigur Ros, tak pro jejich estetiku, ale hlavně pro Island jako takový. Pro mne je to tedy výhra na celé čáře, film mi poskytl celou škálu pocitů od stísněnosti po euforii. Meditativní zážitek. ()

esopesokeso

Ono tak trochu trvá, kým im človek príde na chuť.. a ked aj uvidíš, ako sa spevák pri tom spievaní škvarí, tak ti to príde, akoby žobral niekto pred tescom na rožok.Ale ked sa do toho dostaneš, môžeš cítiť harmoniu a ukľudnenie a najlepšie s vizuálnými zážitkami, ked vidíš krásy prírody... je to taký iný, zaujímavý typ korenia.Odporúčal by som to pozerať sám, bez toho, aby ti do toho niekto kecal uprostred filmu.. Sigur Rós - Heima ,španielské titulky.. ()

Easykk

Pro mě Nejdokonalejší hudební dokument co kdy existoval, a to prototo: Spojte podmanivě překrásnou emotivní hudbu s úžasným falzetem hlavního zpěváka a tu nejkrásnější přírodu, obyvatele a zemi Islandu a máte v ruce recept, za který po Vás nikdo nebude chtít třicet korun, recept, na kterém se stanete závislí, recept na to nejlepší pozvednutí nálady kdykoli to potřebujete, recept, který budete čerpat asi až do konce života - to je Sigur Rós - to je Heima - tohle je pro mě dokonalý smysl slova DOKONALOST. P.S.: Při skladbě Starálfur se vždycky roztékám blahem (nevim jak ten pocit jinak popsat). ()

Nosdrolomo

Jen málo filmů si pustím po zhlédnutí znovu. Heimu si pouštím dokola celý týden až začínám pochybovat o svém zdraví. Neuvěřitelně krásné jest spojení SR s obrazem, který jsem si až do teď musel jen představovat. Epochální. Děkuji. ()

Zmiu

tak tohle bylo zklamání. Hodinu a půl agonie. Sigur rós jsem předtím znala jen trochu, a docela se mi líbili. Ale dlouho se to opravdu poslouchat nedalo. Body jsou jen za krajinu, (to se ale radši můžu na nějaký cestopis) a za Steindóra Andersena. Taky mě zklamalo, že nemluvili islandsky, a že tam do toho zamotali ekologii. Je to takový patetický film, co si hraje na umění. Ale fanouškům Sigur rós se asi bude líbit. ()

L_O_U_S

Zhlédnuto z povinnosti. O Sigur Rós jsem dříve nikdy neslyšel a Heima mě rozhodně nepřesvědčila, abych se o této skupině snažil zjistit více. No a Island, ten jako země vážně nepůsobí optimisticky. (643., 2. VI. 2011) ()

PP66

Nadčasová hudba. Doplněná pěknou kamerou, vystoupení, přírody, staveb, lidí. Koncertní šňůra, vstup zadarmo. V Čechách? Kde že, na Islandu:o) Dny severu v Evaldu se slavnou skupinou. ()

wipeout

Heima je pre mňa zhmotnením nadprirodzeného, splnením sna o prežití plnosti atmosféry "živej deformovanej dokonalosti" plynúcej v prirodzenom súlade s dobrovoľnou nedotknuteľnosťou Islandskej scenérie. Je taktiež uistením o opodstatnení trpezlivého objavovania sveta okolo nás. Citujúc Rawena "díky podobným záležitostem jsem rád na světě" mi pripadá akýkoľvek komentár, v komornej atmosfére mimoslovno utíchajúcej hladiny hudobného zážitku, zúfalo nadbytočný. A tak teda ako beznádejný fanúšik sa zdržím ďalších ód a radšej pozvem vás zatiaľ neočarených k inšpiratívnemu úniku z rutiny konzumných životov. ()

Chrysopras

"Nakoukání" do islandské duše v doprovodu originální kapely. Sigury docela můžu, Island je velmi svérázný a takováhle túra se jen tak nevidí :-) Ale přece jen to už ke konci bylo trochu zdlouhavé, proto 4/5... ()