Heima: film kapely Sigur Rós

(festivalový názov)
  • Česko Sigur Rós - Heima (festivalový názov) (viac)

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

leon_id

Povinnost pro každého fanouška a nevšední zážitek snad pro každého z nás. (velmi doporučuju na melancholické večírky!;) ()

Stromovous87

Naprosto úžasný film/záznam koncertů...už první skladbou mě Sigur Rós naprosto pohltili a já nedokázal odtrhnout oči od monitoru.....hypnotizující hudba a nádherná islandská krajina...nemůžu jinak a musím dát pět hvězd ()

Rssa

Záznam openspace minikoncertu islandského zázraku Sigur Rós s andělsky vysokým a jemným hlasem Jonsiho, společně s krásou okolí vás zaručeně dostane. 95 % ()

CarlosX

Dle mého neodborného názoru se v dnešním hudebním světě dokáže málokdo takhle přirozeně odlišit jako to dokáží Sigur Rós. Jednoduše jim nejde nevěřit, že to všechno dělají jen z lásky k hudbě a lidem okolo, mají v tom totiž velké severské srdce. Proto mi ani nevadí, že jako dokument je to po vizuální stránce spíše podprůměr, o to víc je v tom ale upřímnosti a uvolněnosti. ....dokonalá pozvánka na červencové Colours of Ostrava:) ()

ClimbVibe

Ikdyby se mi nelíbila svérázná hudba, kterou Sigur Rós vytvářejí - líbil by se mi tento dokument beze zbytku. Je nejenom o návratu "hvězd" domů, je nejenom o krásách Islandu. Je i o tom, že krásná místa je potřeba uchovávat nejen v srdci, je o tom že hezké věci se dají dělat i bez vidiny peněz. Mimochodem: hudba Sigur Rós se mi velice líbí... ()

Itar

Na tenhle film se nedívá, tenhle film se musí vnímat všemi smysly! Stejně jako hudba Sigur Rós. Snová návštěva Islandu s výborným výběrem písní (z mých nejoblíbenějších tam chyběly snad dvě, tři). A závěrečná tečka v podobě alternativní verze Samskeyti je na regulérní šestou hvězdičku. ()

Marys

Krásna éterická hudba, ešte krajšia islandská príroda, kamera, strih, zvuk, všetko úplne nádherné čo úplne úchvátilo na začiatku filmu. Postupne však, ako snímok plynul, mierne zovšednel, zmonotónnel, ak sa to tak dá povedať. Aj tak ale na mojej ceste k spoznávaniu hudby som sa opäť oboznámil s niečím veľmi inšpirujúcim. ()

Fanosh

Banda ukňouraných slečinek, co si přišla zahrát na svou rodnou hroudu a "relaxovat". Všichni jsou s toho hrozně odvaření jak jim ta domácí pohoda chyběla a nemusí řešit davy upištěných faninek. Celé osazenstvo nadmíru nesimpatické a nezlepšily to ani záběry islandsé krajiny. Naivita z jakou provádějí celou hudbu a jejich pohled na svět skrz růžové brýle mi přišel až absurdní. Zvlášť v části kdy jeden z kapely udělá xilofon s šutrů z nedalekého kopce. Jako z jiného světa. Pak přišly rozhovory s publikem pro které uspořádaly koncert. A člověk má pak pocit, že na islandu je to samý sluníčkový mimoň. Moje první setkání s touhle skupinou zatím nedopadá dobře. Po kameramanské stránce je to sice zvládnuto výborně. Jen obsah je naprosto o ničem a nic neříkající asi tak jako celá hudba. Po závěrečných titulcích jsem měl chuť opravdu se na Island podívat, protože jsem nevěřil vlastním očím jestli to tam funguje tak jak je zobrazeno v dokumentu. A nebo je to vlastně celé jen jeden velký turistický tahák. ()

sestrad

I dnes kupodivu existují lidé, kteří se se Sigur Rós setkali až prostřednictvím tohoto dokumentu. Například já. Argument že film je sdělný jen pro fanoušky skupiny ted neplatí - je tam cosi navíc, co prostředkují ti muzikanti vlastní nestrojeností a přirozeností. Navíc ta krajina a její lidé působí velmi silně - propojeně, normálně, mile. Těžko už budu skladby SR vnímat bez asociací s islanskou krajinou. ()

bidja

Jejich hudbu mám rád, ale přesto mě dokument nijak neoslnil. Je však vidět úplně jiné pojímání světa severskou kulturou. Prostředí koncertů je úžasné. ()

El Loco

(DVD 1)...Sigur Rós nie je len taká obyčajná kapela. Je to odraz Islandu, fascinujúcej severskej krajiny, vytvorený z nádherných súzvukov tých najčistejších, najúprimnejších a najmrazivejších tónov. Jónsiho falzet rozorve človeku srdce, pošpliecha ho ľadovou vodou a potom ho pohladí...Problémy bežného života sa zdajú bagateľné a duša sa chystá zoskočiť z útesu a letieť ponad more...Áno, trošku som sa nechal uniesť, ale presne o tom Sigur Rós je... Absolútne neopísateľný emocionálny zážitok...Keď sa pristavíme pri islandskej „populárnej“ hudbe, treba poukazať na neuveriteľný fakt, že krajina s 300 000 (!) obyvateľmi produkuje toľko geniálnych umelcov (len tak námatkovo spomeniem Emilíanu Torrini, múm, Björk, GusGus, Ólafur Arnalds)...Vráťme sa však už k tomu, o čo tu ide...“Heima“ nie je len taký bežný hudobný dokument, miesia sa v ňom zábery z turné, ktoré Sigur Rós odohrali v roku 2006 na domácej pôde spolu s neskutočne nádhernými zábermi podmanivej islandskej prírody (more, skalnaté útesy, zelená tráva, atď...) a života bežných Islanďanov, ktorí sa už na prvý pohľad veľmi sympatickí ľudkovia (pozn. aut., pravdou však je, že v dobe natáčania tohto snímku ešte neboli v najhlbšej ekonomickej recesii v histórii a možno preto vyzerajú tak šťastne...:-))...Neodmysliteľnou súčasťou sú aj výpovede členov kapely, ktorí pôsobia veľmi skromne, ba až prehnane placho, ale podstatné je, že z nich cítiť ich radosť z hudby v tej najčistejšej forme bez toho, aby sa museli nahánať za prachmi ako veľká kopa ich bezcharakterných kolegov (však Madonnka, čo ty na to?!)...Aby som sa vrátil ešte k tým koncertom, nejde len tak o hocijaké gigs, setlist prvého DVD je zostavený z rôznych vystúpení po celom Islande, odohrávajúcich sa niekedy až na úplne bizarných miestach – na kopci pri starej rozpadnutej búde („Heysátan“), nočný koncert na veľkej lúke („Olsen Olsen“) alebo v obrovskej kovovej nádrži na rybí tuk nachádzajúcej sa v starej opustenej fabrike v Djúpavíku („Gítardjamm“), pričom stopáž je ukončená na obrovskom koncerte pre tisícky ľudí v Reykjavíku („Popplagið“). Osobne odporúčam hlavne „Glósoli“, „Ágætis Byrjun“, „Untitled 1 (Vaka)“ a „Hoppípolla“, ktoré naživo znejú ešte úžasnejšie ako zo štúdiových nahrávok...“HEIMA (Doma)“ je jednoducho umelecké dielo, len treba otvoriť všetky zmysly a nechať tomu voľný priebeh...Jedinou nezodpovedanou otázkou pre mňa je, ako mohol režisér, ktorý zbúchal takýto nádherný skvost, pred tým natočiť Lilo & Stich...WTF? ()

Pavelos

Nádherné propojení podmanivé hudby s neskutečnou krásou přírody na Islandu.. A to vše s minimálním slovním rušivým elementem.. Ideální podívaná na odpočinkový večer.. ()

kdosizrosy

Jakkoli je Island krásná, nespoutaná a naprosto osobitá země, o níž se celkem těžko mluví, pokud ji člověk sám nenavštívil, Sigur Rós o ní řeknou takřka všechno. Stačí se jen zaposlouchat a vnímat. Popravdě neznám jinou kapelu, která by se člověka dokázala pokaždé tak silně niterně dotknout. Jejich hudba je unikátní, je to jiný svět plný neskutečné hloubky a citu, uklidnění , radosti ale i smutku. Heima všechny tyhle pocity, které jejich hudba vyvolává, dokonale mísí s obrazy Islandské krajiny a vytváří tak něco naprosto odlišného a ojedinělého než jedivák zvyklý u běžných dokumentů. Překrásné. ()