Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

dANo

Keďže nie som nejaký sci-fi fanúšik, tak som bol priam brutálne milo prekvapený, keď som zistil, o aké "sci-fi" sa vlastne jedná... Táto konverzačná dráma s intelektuálnym podtextom a prvkami komédie ma jednoducho dostala. Ten námet je geniálny a tento film budem s radosťou propagovať svojim známym, lebo toto fakt treba vidieť! ()

Terzeus

Vynikajúci dialógový film s galaktickým presahom scenára. Presne taký typ filmu, ktorý podnecuje debatu pričom je samotne len o debate. A hoci je dôležité uvedomiť si, že niektoré škandalózne odhalenia sú historicky nepresné a nemožné (Nový zákon má naproti starému dosť silnú historickosť a to uznávajú aj odborníci, koniec koncov, keď sa ešte aj v historickej encyklopédii píše, že Nový zákon patrí k dôležitým historickým prameňom, už to niečo znamená), je to súčasť a podstata filmu, t.j. nemôže sa to vnímať ako chyba, nakoľko je to celé fikcia a ako taká si môže dovoliť rozmýšľať nad rámec faktov a nad rámec šialenosti či uveriteľnosti lebo je to celé o otázke "čo ak...". Ja som sa touto otázkou nechal pohltiť vďaka vynikajúco napísanému scenáru a bol som len a len obohatený vynikajúcim mysterióznym filmom s tak jednoduchou ale prepracovanou pointou, že sa nad ňou prakticky nedá nepremýšľať minimálne z hľadiska jej prehodnotenia alebo len čírej zaujímavosti k danej téme. The Man From Earth je veľmi inšpirujúci film, ku ktorému sa iste ešte vrátim. Vzhľadom k žánri a príbehu tiež nevidím problém byť s hodnotením štedrejší. Koniec koncov, historické nepresnosti sú tu dôležité a účelné vzhľadom k podnecujúcej funkcii pointy. 90% ()

fefee

Zaujímavý námet, ktorý rozpúta rozporuplné myšlienky v divákovi ale ktorý neohúri svojou dramatickosťou a záhadnosťou, ba naopak pôsobí strašne lacno ako úvodný TV film k nejakému seriálu a to je trošku škoda. Určite ale odporúčam si pozrieť. ()

Natabar

Zajímavý nápad, akorát tak nějak nedotažen. A díry ve scénáři (je statisticky snad nemožné, že by za těch 14000 let nebyl někým zabit a psychologicky rovněž nepředstavitelné, že by mu absence vztahů natolik nevadila, že by se mu tato prázdná existence nezačala zajídat a nechtěl spíš zemřít, jak tvrdil). A evidentní nadšení scenáristy pro budhismus. ()

VanTom

Jak bohatě stačí jedna místnost (ze které v průběhu navíc odstěhují nábytek), když je o čem mluvit! A fantastická výpověď, co loučící se John Oldman vypustí mezi své přátele učitele, způsobí takový šok, jaký racionální, vzdělaní či nábožensky založení lidé nemohou jen tak přijmout. Čeká na ně tedy opravdu zajímavá, strhující debata. ()

Master19

Tohle je záležitost na divadelní prkna, ne do filmu. A když už natočit, tak ne za 300 dolarů céčkovým televizním způsobem. Čučet na stejné ksichty, které nelogicky chvíli věří hned pak nevěří je ubíjející, ale naštěstí téma a dialogy jsou natolik nosné, že se na to nedá přestat dívat. Být Johnem a mít nekonečné času, jé, já bych věděl a pár tisíc let bych si fakt užil. Ale co pak? ()

Mishqo

80% ... Minimalistické. Scéna obmedzená na jednu izbicu. Ale to, čo tým ľuďom vychádza z úst (hlavne tomu ústrednému) je neuveriteľné, silné a aj dosť kontroverzné. Krátka prednáška na niekoľko existenciálnych tém. ()

Sany33

Príbeh: John je entita žijúca na zemi už niekoľko tisíc rokov a teraz sa svoj príbeh rozhodne vyrozprávať svojim kamarátom z univerzity. Herecké obsadenie: Úprimne, nikoho som pred tým v nijakom inom filme nevidel alebo som si toho aspoň nie som vedomí. Ale tu mi postavy sedeli ako riť na šerbeľ. Prevedenie: V podstate sa celý dej odohráva v jednej obývačke a teda musí nastať silné dialógové paradigma inak nemá film šancu na úspech. A že aj nastane! Pocity: Film núti svojho diváka k zamysleniu. Hlavne porovnávanie hneď niekoľkých období a ako sa ľudstvo v tej danej chvíli zachovalo a že sa nepoučilo zo svojich chýb je celkom silný odkaz na rozpútanie rozhovorov. Toto je alfa aj omega celého filmu. Vtiahnutie diváka cez dokonalé dialógy a cez predstavy, čo by bolo keby. Pridaná hodnota: Určite odporúčam film vidieť aspoň raz. Každý si na neho urobí subjektívny názor. Mne sa ale táto myšlienka nadčloveka veľmi páčila a verím, že ak by sa do toho naliali milióny, dalo by sa z toho vykresať brutálne scifi na celý večer. 90% ()

Unnamed

Vypadá to jako televizní film s nulovou produkční hondotou, avšak i přes některé prkenné či ochotnické herecké výkony je to filosofování hodně zajímavé, a nakonec jsem byl tedy rád, že jsem film viděl. Doporučuji nenechat se odradit, stojí to podle mě za to. ()

J.Lajner

Krásný film plný zajímavých otázek, protkaný úvahami, historií a další spoustou podnětných myšlenek. Pozemšťan skvěle pracuje i s gradací a jeho závěr dokáže člověka zasáhnout silným emočním nábojem. Velice příjemná, komorní a povznášející konverzační jednohubka. Více. ()

liuk

Dost zajímavý námět a producentovo poděkování internetovému pirátství za způsobení vyplávání jeho filmu hodně na povrch. Problém ovšem je, že jak je námět a jeho rozvíjení fajn, tak vynaložené schopnosti prostě na celovečerák nestačí. Patří do nějakého klasického antologického povídkového seriálu, a tam by se pak mohl pyšnit zařazením mezi epizody nejlepší. Ovšem takhle se tady prostě všechny moc řeší a ano, natahuje. Přitom na tohle zajímavé demýtizování a mýtizování historie by se dalo najít takové množství témat, ovšem nestalo se tak, každé se řeší půlhodiny. A jedna místnost horské chaty jako jediné dějiště rozhodně taky není něco limitujícího. Takových podobných filmů už se podařilo, i když je pravda, že u nich to bylo spíše z důvodu povedeného zamachrování si než málo prostředků jako tady zde. I když...Hard Candy, ale to pravda už přebíhám jinam. V případě Man from Earth jsem rozhodně nezažil takový ten sydrom tendence přeceňování něčeho méně známého, ať dopomůžu k většímu zájmu. Nový Donnie Darko nebo Gattaca se prostě nekoná, na to je Schenkmen bohužel moc slabý režisér. ()

jitrnic

Prvním problémem sledování tohoto filmu bylo, že mi tvůrci nenabídli na začátku žádnou uspokojivou teorii, jak by něco takového bylo možné, tudíž na mě silně nevěrohodně působil už fakt, že to hlavnímu hrdinovi začínají ostatní účastníci baštit (totéž se čeká u nás). Druhým je zřejmá snaha zalíbit se množstvím "objevných" úvah, zjm. o náboženství, což poodle mě uráží každého samostatně myslícího člověka, který nepotřebuje "otevírat oči", v podstatě tu nezazni ani jedna originální myšlenka. Třetím problémem jsou herci, kteří nejsou dostatečně zajímaví na to, aby utáhli celovečerní film odehrávající se prakticky celý v jedné místnosti. ()

Warsheek

Příklad toho, že i s minimen prostředků lze dosáhnout výborného výsledku. Založeno na poutavých dialozích bez jediného efektu. Jediné co bych vytknul jsou přehnané reakce jednotlivých postav. ()

Guzo

Film odehrávající se skoro celou dobu v jedné místnosti.. A stejně vás určitě zaujme! Pokud máte rádi alespoň trochu tajemno, určitě doporučuju.. ()

RumbleFish

Minimalistické komorní pojetí i neznámí herci tomuto snímku velmi sluší. Nápad je v skutku neotřelý a relativně zajímavě zpracovaný, jen škoda, že to nešlo více do hloubky (ne příběhem, ale v dialozích). Samotný film 6/10, ve vaší mysli se to pak ale může posunout třebas do nekonečna, vždyť čísla jsou jen čísla... ()

Ichabod

Hodně filozofická záležitost s maximální soustředěností na vyprávění údajně 14 tisíc let starého člověka, který skvěle mýchá znalosti současných obyvatel planety s jeho úhlem pohledu stále pod konfrontací hned několika vystudovaných profesorů a psychologa. Námět, malá partička debatujících postav dávající dohromady atmosféru, která se mnohamilionovým produkcím podaří zřídka, jsou tři esence tohoto filmu, kterým režie podřidila absolutně vše ostatní. Takový respekt k látce je příkladový. Ať je to pravda nebo nejlepší manipulace s fakty uvedena konečně do smyslupného vyznění na konci má divák metr vysokou husí kůži a skvělý pocit, jaké to je se u filmu zamyslet a nechat se totálně vtáhnout rozprávějícím charismatickým hlavním hrdinou a kvalitním námětem. Když už film končí, klidně bych si ještě hodinku vyprávění poslechl. Není téměř co vytknout. ()