Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

R1CH1E

Tento film je vlastně jako taková dětská a méně drsná verze Schindlerova seznamu, což ale v tomhle případě jen napomáhá atmosféře, ve které jde vidět vliv útrap a svinstva z 2. světové války na děti, které prostě nechápou, proč se to všechno valstně děje. Já byl spokojen, ale chybělo mi tam ještě nějakých pár minut navíc a trochu víc scén, které by podtrhly tu krutou atmosféru. ()

Kosmik 1

Velice emotivní příběh malého chlapce, syna nacistického důstojníka, který se zkamarádil s klukem "v pruhovaném pyžamu". Přes některé těžko uvěřitelné věci (jako třeba scházení se u plotu bez jakéhokoliv povšimnutí, podkopání se, nebo tisíce "pyžam" navíc) působí tento snímek tak reálně, až se člověku chce brečet. K čemuž nakonec došlo. Závěr byl neskutečný, emotivní a není člověka, ve kterém by nezanechal stopu. Smutné a tísnivé......ale také příběh jednoho velkého kamarádství, které bohužel musela ukončit smrt. 90% ()

Dreadd

Samotné téma by mohlo napovědět, že půjde o záležitost nesmírně emotivní, téměř po celou dobu však film působil chladně (pokud nebyl záměr vytvořit atmosféru, která připomíná naivitu malého kluka, která nás provází prakticky po celou dobu - například proč Pavel už není doktor nebo půjdeme do kavárny), jediná vyloženě emotivní scéna byla, když se postava v masce naklání nad otvorem ve stropě a dovnitř sype z plechovky Cyklon B, u které se dostavil tísnivý pocit. Celé finále naprosto kontrastuje s předchozím klidným průběhem filmu, celé vyvrcholení se dá však předvídat už dopředu. Klavírní doprovod Jamese Hornera patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí, přesto však není hudební doprovod dokonalý - anglicky zpívané písně kazí dojem z německého prostředí. ()

Ravi

Mám rád filmy s podobnou tématikou, avšak tenhle je značně nadhodnocen. Jakoby se nikdo nedokázal přenést přes závažnost tématu. Ano, to o čem film vypovídá, hlavní linka, je celkem dobře zvládnuto, jenže nic dalšího v něm nefunguje. Židovský sluha pracující v kuchyni hitlerovského pohlavára, nehlídaný plot koncentračního tábora, naivní 8letý kluk, uzavřené prostředí bez kontaktu s okolím a mnoho dalších samoúčelných vedlejších dějových obrazů nesedí. Nejsem cynik, jen si myslím, že kdyby nešlo o tak závažné téma, dostal by film pod 30%. Dávám 40% = 2/5 ()

Miki8888

Dlouho sem otálel, zda si film pustit či ne. Z toho důvodu sem čekal spíš další tuctový velmi nadsazený snímek. Konečně sem se zmýlil. Námět je velmi zajímavý a jeho provedení splnilo účel, sice né na 100%, ale ostatně nic není dokonalé. Působilo to emotivně. Ukázka dětské naivity. Zkrátka a dobře, 94 minut uteklo jako voda a bylo to fajn. 3,5* ()

L_A_D_A_S

První zhruba tři čtvrtiny filmu jsou skvělé, rozhodoval jsem se na pomezí 4* a 5*. Hlavní hrdinové jsou skvěle vybraní, navíc úžasná Vera Farmiga, moje oblíbenkyně z Up in the air. Vzhůru do oblak zde ale nemíří letadla nýbrž židé a jak rychle s nimi Brunův milý otec zametá, tak rychle u mě konec filmu srazil hodnocení na 3*. Dlouho mě finále nějakého snímku tak nezklamalo, strašně předvídatelné a tak málo působivé na to, jak by si podobný film zasloužil. ()

Autogram

Detská naivita prekoná každú prekážku a dáva nečakané otázky aj odpovede. Príbeh, ktorý by sa asi vôbec nemohol stať, ale zvyšok ako výpoveď filmu, dospelé postavy a krutosť boli až veľmi reálne. Všetko z detského pohľadu Forresta Gumpa, ale bez vtipu, na ktorý tu nebolo vôbec miesto. Scenáristicky je to miestami tiež naivné, ale za výpoveď a množstvo dobrých myšlienok, si film zaslúži čestné miesto. Výkony oboch malých kamarátov na život a na smrť boli takmer na úrovni ich dospelých kolegov, výborne to zvládla Vera Farmiga a celá jej podarená filmová rodinka. –––– ...tam na farme... – A sú tam aj deti? – Áno, a nie málo. – Výborne! – Takže sa s nimi môžem hrať? – Prečo by si nemohol? –––– A existuje podľa vás niečo ako dobrý Žid? – Pozri sa Bruno, ak sa ti podarí nájsť dobrého Žida, budeš ten najväčší bádateľ na svete. –––– Práca, ktorú tu robí tvoj otec, raz vojde do dejín. ()

šerminator

Tenhle film mě dostal... a to tak že se celý třepu. Pěkně natočený film, který si tak plyne v rozpolcenosti malého chlapce, tak akorát na 3 či 4 hvězdy. Jenže pak přijde konec ... :_-( Našly by se mouchy, např. že tomu chybí němčina, ale k tomu co chce film říci, rozhodně není zapotřebí ()

Danikaa

Krásny smutný film, ktorý podobne ako Sofiinu voľbu alebo Život je krásny znova vidieť nemusím. Priateľstvo dvoch malých chlapcov, rozdelených ostnatým drôtom, priateľstvo na život a na smrť, mi dnes určite nedá spať. Okrem nich, mi bolo veľmi ľúto Brunovej mamy a nakoniec tak trochu aj jeho otca. A tak ma napadajú slová jednej pesničky, "kedy budú ľudia  ľuďmi".... ()

Kangaxx

Vidieť film o Nemcoch hovoriacich britskou angličtinou pôsobí na začiatku zvláštne, avšak samotná tématika je natoľko vážna a tak dobre spracovaná, že sa človek nad danú skutočnosť rýchlo povznesie. Fašistické zverstvá sú tu konfrontované s detskou nevinnosťou, čo dáva celej veci bizardný nádych. Konečne sa niekto odklonil od zaužívaného spracovania a znázornil snahu o genocídu Židov spôsobom na prvý pohľad menej drastickým, v skutočnosti však dostatočne emotívnym na to, aby sa divák zamyslel, aké hrôzy Nemci vlastne napáchali. 90% ()

Vojtiin

Trochu jiný pohled na druhou světovou válku očima německého chlapce Bruna. Příběh začíná celkem nevinně, ale když se rodina přestěhuje do jiného domu, tak už víte, že něco nebude v pořádku. Je zde hodně ukázaná chlapcova nevinnost, který si neuvědomuje, že panuje válka. Nejsilnější zážitek, který mě opravdu dostal, nastane úplně na konci filmu. ()

Anez

Tohle bylo nečekané zpracování války. Příběh dvou stejně starých chlapců, ale z úplně jiné společnosti- němec a žid. Je tam krásně zachyceno, že ne všichni němci věděli co se vlastně v koncentračních táborech děje a taky to, že ne všichni němci s tím souhlasili! Je to strašně emotivní film, na konci jsem doslova řvala. Vůbec sem tomu nedokázala uvěřit, naprosto mě to šokovalo! ()

Lenulinka

Nedám plné hodnocení z toho důvodu, že se jedná o velice předvídatelný příběh, na kterém vám pár věcí prostě z principu nesedne. Nenechte se ale zmást, vážení. Emocionálně je to nabité neskutečně a po celý film jsem měla takový podivný tísnivý pocit, který vyvrcholil závěrečnou scénou, kdy jsem naprosto přimražená seděla a koukala. A zůstala tak dalších 15 minut. Hrozná rána na psychiku. Tím spíš, když jsou v hlavní roli děti. "Can we go to the café or something?" ()

MissyRock

Malé děti, malí chlapci, silný příběh a slzy. Příběh, který je z pohledu toho malého chlapečka tak nevinný a milý. Znáte to.. rodiče vám nakukají, že nesmíte chodit tam a tam, protože je tam to či ono. Ale vy se stejně vydáte do ulic a sami zkoumáte. Seznámíte se s dětmi, se kterými byste se za normálních okolností nebavili. Ale bavíte. Navážete pěkné a upřímné přátelství, než všechno skončí. Špatně. Brečela jsem jako malá, ale ... je to prostě hodně silný film, který se pomalu, ale jistě rozjíždí s velice depresivní atmosférou. Realita byla krutá a pořád je... ()

Lottr

Zrovna jsem se dodíval a ještě lapám po dechu... Z počátku si film pluje svým volným tempem a velmi zlehka a nenápadně graduje až k naprosto monstróznímu závěru. Snímek o chlapeckém přátelství, nevědomosti a nevinosti, ale i o zklamání, fanatismu a zdrcení. Vše doprovázené vynikající hudbou, gradující společně s příběhem. ()

standsiller

Druhá svetová vojna trochu inak. Z druhej strany všeobecného pohľadu diváka, alebo inak povedané z druhej strany strážených pracovných táborov. Stávame sa nemými svedkami rodiny nemeckého dôstojníka, preveleného na post vedúceho pracovného tábora. Spolu s manželkou vychováva mladého , zvedavého syna. Príbeh o prirodzenej detskej zvedavosti pohrávajúci sa s pulzom a emóciami s grandióznym záverom. Dokonalá myšlienka pre divákov unudených z pohľadu spoza elektrického drôtu. Na pár detailov skutočne vydarené dielo. ()

venca163

Nápad podat takovej příběh dětským pohledem neni vůbec špatnej - provedení ale nicmoc. Dětský otázky a úvahy v tomhle podání byly trochu wtf - děti se zkrátka chovaj a ptaj jinak, nesnáším, když někdo capartům vkládá do úst věty naprosto neodpovídající jejich věku a intelektu, potom je u toho člověku akorát tak trapně. Takže z tohohle pohledu trochu naivní. Jinak film byl trošku nemastnej, většinu času jsem čekal něco víc (a tudíž jsem byl většinu času zklamán). S neslaností pěkně kontrastoval srdceryvnej závěr, velká scéna, tak k pláči předvídatelná :'( Takovej scénář mohl být zpracovanej ležendárněji. (70%) ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)