Skrotenie zlej ženy

• Česko Zkrocení zlé ženy (viac)

Kateřina je hubatá, tvrdohlavá a zlá. Nemá nápadníky, a proto ji chce otec vyvdat dřív než druhou dceru. Nakonec se ale i pro Kateřinu najde ženich, který se brzy postará, aby jeho žena začala zpívat docela jinou písničku... Hned po příjezdu do Padovy v doprovodu svého sluhy Trania si mladý šlechtic Lucenzio všimne krásné plavovlasé dívky, do níž se okamžitě zamiluje. Brzy se má dozvědět, že jejím otcem je bohatý padovský kupec Baptista Minola, který má ale ještě starší dceru Kateřinu. Na rozdíl od půvabné, milé a poslušné Blanky je Kateřina hubatá, nezvladatelná a zlá. Svou sestru dokonce bije a otec je na ni příliš slabý. Není tedy divu, že Blanka nemá o nápadníky nouzi – současně se jí dvoří mladý Hortenzio i starý Gremio –, zatímco před Kateřinou každý raději utíká. Baptista se tedy rozhodne, že mladší Blanku provdá, teprve až se mu podaří dostat pod čepec divokou Kateřinu. Petruccio mezitím přemýšlí, jak se dostat do blízkosti milované Blanky, a protože se dozví, že otec pro ni hledá učitele, pověří Trania, aby se za něj vydával a ucházel se o Blanku. On sám se mezitím stane jejím učitelem, a bude si tak užívat její blízkosti. Hortenzio a Gremio se zase věnují usilovnému hledání manžela pro zpupnou Kateřinu, aby si pak jeden z nich mohl vzít krásnou Blanku. Prozatím se tito dva sokové spojí. Právě v té době se v Padově objeví i další mladý šlechtic – Petruccio, syn Antonia z Verony, Hortenziův přítel. Ten všude hlásá, že hledá ženu. Když se dozví o bohatství Baptisty a o jeho problémech s Kateřinou, ihned prohlásí, že si ji vezme. V kupcově domě se tak sejdou Petruccio, Hortenzio i Gremio a brzy se objeví i Tranio v roli Lucenzia, který představuje nového „učitele filozofie", skutečného Lucenzia. Přešťastný otec Baptista hned s Petrucciem sepíše svatební smlouvu a odjíždí nakoupit vše potřebné do Benátek. Mezitím se poprvé „utká" se svou divokou manželkou a zdá se, že navzdory křiku a házení vším možným v něm svéhlavá Kateřina přece jen našla zalíbení... Přichází den svatby, ale ženich nikde. Kateřina začíná zuřit, bude všem pro posměch. Nakonec se Petruccio objeví v otrhaném oblečení a přiměřeně rozjařený vínem. Před oltářem usíná a trvá drahnou dobu, než pronese své „ano". Nakonec jsou ale novomanželé svoji a přichází hostina. Tehdy Petruccio prohlásí, že musí nutně odjet: hosté se mají veselit, on ale musí pryč a s sebou si vezme i svou vzpouzející se ženu... Když nejprve za deště a pak i sněhu přijede prokřehlá Kateřina do Petrucciova domu, najde tam jen nepořádek, špínu, nedbalé služebnictvo, a přestože umírá hlady, manžel poručí, že se oba postí, a všechno jídlo pod záminkou, že je špatně připravené, vyhodí. Zoufalá Katka, která stráví noc sama, se ale nedá. Hned druhý den se pustí i se služebnictvem do úklidu, aniž by dbala na manžela. Zanedlouho se celý dům blýská čistotou a všichni mají na sobě nové a nažehlené šaty... V Padově mezitím Ranio najde muže, který přichází od Mantovy a podobá se Lucenziovu otci: přivede ho do Baptistova domu, aby hrál jeho roli a dal souhlas k sňatku Lucenzia s Blankou. Skutečný Lucenzio se ale s Blankou mezitím tajně ožení. Je rozhodnuto pozvat na svatební hostinu i Petruccia s Kateřinou... Petruccio na oko předvede manželce krásné šaty, ze kterých si má vybrat, ale nakonec je před jejíma očima všechny zničí – prý se mu zdají nehezké a nevhodné. Manželka má jet ve starých... Aby ženu potrápil, říká vše opačně, než to skutečně je: v noci tvrdí, že je bílý den, a když na cestě potkají pravého Lucenziova otce Vicenzia, který cestuje do Padovy, tvrdí, že je krásná mladá panna. Kateřina mu ale ve všem přikyvuje, a když obrátí, chytře se vymluví na špatný zrak. Společně pak dojedou do Padovy, kde se tak setkají falešný Vicenzio s pravým. Toho chce dát kupec zavřít, ale právě včas přichází Lucenzio s Blankou a vyžádá si od pravého otce požehnání pro sebe i pro svou ženu. Nadchází čas svatebního veselí. Kateřina je zadumaná, pak náhle vstane a vybídne k odchodu Blanku a vdovu, která se mezitím stala družkou Hortenzia. Lucenzio s Petrucciem se vsadí o 4 000 zlatých, čí manželka přijde jako první na jejich zavolání... (TV Prima)

LeoH

Prudce nekorektní klasika, u které má každá současná představitelka titulní role obrovský problém, jak se popasovat s tím vnitřním přerodem, kde k němu vůbec vzít pro dnešního diváka uvěřitelnou motivaci a jak zkrocené Kateřině zachovat důstojnost. Dlužno říct, že Zeffirelli s Taylorkou a Burtonem se s tím nemazali a strhli to jednoduše hrubou silou živelné energie s bohatou dopomocí grandiózní výpravy – a ejhle, ono to taky velmi dobře funguje. ()

andiek05

K úplné dokonalosti mi tam přece jen něco chybělo, ale pětku mohu dát s klidnou duší :-D Nějaká zpracování jsem již viděla, ať už divadelní nebo filmové, např. Deset důvodů, proč tě nenávidím, a tuto Shakespearovu hru" můžu, baví mě. Jak jsem již zmínila, pár drobností bych pozměnila, ale to jsou vyloženě detaily ... ()

andrii

Hromy a blesky kolují v krvi, výbušnost řídí jednání to svobodné panny. Chytře ten gróf svou choť učí. Na oplátku jen samé vybrané klady sype jí pod rukáv, pod kůži, přivést ji k taktu, lásce a úctě, k tomu, co zdobí každého člověka, každé manželství. ()

Mirokukii

Ohromě velká zábava v podání hereckého páru Taylor-Burton. Sledovat je pospolu byl opravdu zážitek. Zejména úvodní silácké dobývání, v té chvíli ještě značně vzpurné Taylor, se řadí k tomu nejlepší. S velkým napětím jsem sledoval, kdo z těchto "námluv" výjde živ. Dalo by se říci plychta, a tak mohl tento sňatkem posvěcený vztah, ve kterém ani jeden ze zúčastněných nehodlal dát svou kůži lacino, pokračovat, a já tak byl svědkem nezlomné vůle, teroru, vnitřní síly a taktizování, kde ani jeden ze zúčastněných nehodlal dát svou kůži lacino. PS: Moc pěkné kostýmy. ()

filmmovier

Zkrocení Taylorky Richardem Burtonem sice ve druhé polovině ztratilo ty neskutečné grády, které to mělo v polovině první, též i ono zkrocení působilo jaksi neuvěřitelně a urychleně, leč já si film tento užíval nesmírně. Nejen proto, že Franco Zeffirelli patří k nejlepším režisérům děl velkého krákala (jeho dokonalou verzi Romea a Julie nutno viděti), ale také proto, že ústřední pár jest naprosto dokonalý. Elizabeth Taylor nejspíše nemusela příliš hráti svou úlohu nesnesitelné ženštiny, nicméně jde zcela bez pochybností všech o jednu z nejlepších rolí této dámy. Richard Burton, kterýžto možná také příliš nehrál, neb jejich skutečné manželství mohlo se podobati tomuto, je převeliký frajerník a já celou dobu mu fandil a užíval si neveselé pro něj, leč o to veselejší pro mně, námluvy jeho. A přihlédnu-li k pravdě, že užil jsem si toto filmové zpracování mnohem více, nežli skvostnou, leč z děl velkého dramatika, ve skutečnosti slabší hru, máme zde dokonalé filmové dílo. Pohyblivé obrázky opravdu mnoho výhod mají. 90%. ()

Autogram

Zeffireli a Shakespeare patria k sebe, a tom sa nedá pochybovať ani pri tomto filme. Len mi trochu vadilo priklonenie filmu až príliš ku komédii, keď vážna podstata sa odkryla až na konci. –––– Já vím, že žena za šaška by byla, když nesebere sílu odporovat. ()

Molir

Sice genderistky asi skripou zubama a pousteji tento film svym spolusestram jako odstrasujici priklad muzskeho sovinismu ;-)) ale ja se u toho bavil dokonale, prime prestrelky i pletichareni Burton vs. Taylorova je proste nadherne :-) dekuji, Mistre Bille :-)) ()

TroiMae

Přiznávám, že jako feminista a manželský poradce jsem tento příběh nikdy moc nechápal... mám též jiné představy o romantice... takže politicky nekorektně prohlašuji svůj vděk, že nejsem žena a jakž takž si jiné názory můžu dovolit... Nicméně... by mě zajímalo, jak by si s tímto Shakespearem poradila režisérka Julia Taymor. ()

Pecival

Vzít geniální Shakespearův text, obsazit esa své dobry, nabrat parádní kostýmy a tunu komparzu .... tady snad není co skazit. Přes nesporné kvality by mohl být film drobátko kratší hlavně v druhé půli, ale jako nezávazné taškařice to funguje moc dobře. ()

Danikaa

Príbeh bol napísaný dávno, no až Franco Zaffirelli, Elizabeth Taylor a Richard Burton, ho doviedli do dokonalosti. Už ako dieťa ma fascinoval a dnes len ľutujem, že neviem anglicky a nemôžem si ho vychutnať v origináli. ()

sheilla

Rekla bych, ze Zeffirellimu padl Shakespeare do noty. Skvele herecke obsazeni i vyborne herecke vykony (clovek by i uveril, ze takhle vypadaly namluvy mezi Liz a Richardem ve skutecnosti). Ale svuj talent Zeffirelli prokazal hlavne v Romeovi a Julii, ktere natocil o rok pozdeji. ()

klúčik

Výborný film. Dnes veľká klasika. Franco Zeffirelli sa asi pri natáčaní tohto filmu už pripravoval na svoj vrchol ( Rómeo a Júlia ). Film mám moc rád 90%. ()

Zagros

Po nadšení z divadelní adaptace Cyrana z Bergeracu a divadelního záznamu Much ado about nothing jsem si s chutí pustil i další adaptaci od Shakespeara – Zkrocení zlé ženy. Bohužel jsem byl spíše zklamán. Pomalý rozjezd, nevtipné dialogy a nevýrazné vedlejší postavy mě nudily. Nepomohlo ani slibné obsazení. Ve zkratce se dá říct, že tvůrci většinu vtipu nahradili křikem, který mě spíš štval, než bavil. Vlastně mi nakonec nebyly sympatické ani dvě hlavní postavy. Petruccio byl jednoduše buran a Kateřina hysterka, které jsem její proměnu nevěřil ani v nejmenším. Tak tak tři hvězdy a to ta třetí je hodně malá. ()

Han22

Já a Shakespearovské adaptace nejsme kamarádi, spíše smrtelní nepřátelé, takže jsem čekal další přeceňovanou nudu, ale světe div se, bylo to skvělé! Zeffirelli první pochopil, že Shakespeare neznamená divadelní, utahaná, kulisová a oddeklamovaná nuda. Naopak - film má krásnou výpravu, kulisy, kostýmy, davové scény a přes archaické texty neskutečnou šťávu a drajv. Možná i proto, že se jedná o komedii a ne o drama ale i tak je radost na to pohledět a zábavné sledovat. A příběh? Je tu naprosto zběsilá, emancipovaná feministicka, zlostná a krutá a tu si rozhodne vzít a zkrotit hrubián, hulvát a šovinista každým coulem. Je to přestřelené asi o 200% - námluvy připomínají lov, svatba je katastrofa, cesta domů a společné bydlení horor, až si člověk říká, že je to jen jako a hrdina na konci uhne a nějak se to znormalizuje. A ono ne, naopak konec je takový, že sem se jako chlap i styděl :D Burton a Taylorová naprosto fantastický, ve vedlejší roli začínající Michael York a pokud dalšího Zeffirelliho adaptace budou podobné, tak se i docela těším. Historický film roku 1967. ()

Roman Albach

Geniální Liz a skvělý Richard. Jsou zlí, jsou protivní a přitom se nad jejich jednáním usmíváte od první minuty, protože jsou vám vlastně velmi sympatičtí. Už dlouho mi tak rychle neutekly 2 hodiny ;-) Skvostné dílo, skvostné výkony hlavních představitelů. ()

Asmodin

Musím tleskat výkonům Elizabeth Taylor a Richarda Burtona, kteří nám v shakespearovské hře předvedli, že se člověk nemá vzdávat lásky, ať je jakákoliv. ()

Rozjimatel

"Will you, nill you, I will marry you."     Nečakal som, že nejaká adaptácia Shakespearovej hry môže byť pre mňa až takto zábavná, keďže nie som veľkým priaznivcom Shakespeara na filmovom plátne. V tomto prípade som sa však bavil priam kráľovsky - je to veľmi vtipné, má to výbornú rozprávkovú atmosféru (pekná výprava), ale predovšetkým to má Elizabeth Taylor (Katharina) a Richarda Burtona (Petruchio), ktorí sú v hlavných rolách doslova fantastickí. Hlavne Elizabeth Taylor je ako zlá žena dokonalá - osobne by mi stačil jediný z tých jej vražedných pohľadov a utekal by som kade ľahšie. A to "dvorenie" (či skôr krotenie?) je jedno z najoriginálnejších, aké som kedy vo filme vidiel. Veľmi sa mi páčila i sprievodná hudba Nina Rotu (najmä ústredný motív). Pozrel som si to aj v českom dabingu a musím uznať, že dokonca aj ten je výborný.     "Oh, pardon, old father, for my mistaking eyes that have been so bedazzled by the... sun?" ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (viac)