Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

tempus

Pozor SpoileRY: Až nato, že jsem si myslel, že neuvidím ze Šmaka nic, než jeho oko, je ho tam celkem hodně (část hlavy s nozdrou a okem (s víčkem), okraje křídel, přední tlapu ze zadu, konec ocasu). Dlouhou dobu mě Hobit nijak nepohltil, ale ani nenudil (asi protože nejsem tolkienovec a Jacksonův režisérovací rukopis mi nevyhovuje, byť práci umí a oproti PP se zlepšil) a uteklo mi to celkem rychle, jenom bych vyškrtl všechno s chodícími skalami a zkrátil dobu setrvání Gluma na plátně (něco mi vadí na charakteru jak Gluma tak i Bilba. A u Gluma i zjev). Pořád se něco děje, jindy rychleji a někdy pomaleji (určitě bych neřekl, že je tak dlouhý (odečtěte si 12-14 min z titulků na konci) každopádně kameramani jsou velmi dobří (z každé scény je min. jedna fotka, co by neměla chybět v digitálním souboru žádného fandy Tolkiena). Čekání na Tolkienovu charakteristickou chybu je scéna natáhnutá (při boji se skřety na vrrcích v lese), jeho nejčastější verze Deux Ex Machina (Aquilae ex Machina - orli ze stroje; a proto ho nemám rád) a měla by se přiřadit k vystřiknutým, nebýt toho, že je nejlepším úsekem z filmu s nej atmosférou. Všichni jsou nalíčení a oblečení jako by byli ze Středozemě, krom výjimky jménem Radagast, který vypadá (i v traileru) jako by uprchl z lodi Bludný Holandaň (v rámci světa Pirátů z Karibiku po boku otce,Williama Turnera) a u Gadalfa se Sarumanem je znát 10 letá odmlka návštěvy Roklinky a Kraje atp. Je to něco mezi 4 a 5*. Za flashbacky: trpaslíkové mají své království - je obsazeno Šmakem- z trpaslíků jsou emigranti se přikloním k 5*. To bych asi neměl dělat, protože ještě čekám na slibná pokračování PS: Hobit mě přesvědčil, že Tolkien Středozem má propracovanou. PPS: vidím mezi Hobitem a Nekonečným příběhem jisté paralely (Gmorků (a jeden příchod na scénu je shodný) je tam až až a mnohem hezčích než ve Fantazii (což není zrovna k Nekonečnému příběhu fér). PPPS: toto je můj 200. koment. ()

3 AM Code

Za 4 s odrenejma usima. Casting je perfektni - hlavne VELKE kudos pro Freemana a Armitage. Stejne tak vyprava, hudba.. Jedina zasadni vyhrada je delka. Nikdy bych nerek ze mi cesta po Stredozemi prijde moc dlouha. Jackson to prepalil. Natocil z knizky snad kazdou scenu a este si naky pridal. Na prvni shlednuti tedy za 4, ale mam silnej pocit, ze kdybych nekdy daval domaci projekci budu mistama neuroticky klepat fast-forward. ()

Kejdlo

Po skvostné trilogii Pána prstenů přišel na řadu i její starší, pohádkový bratříček - Hobbit, kterému se bohužel nepovedlo navázat na úžasnou atmosféru a nabitost prstenové trilogie a tudíž působí jen jako klasická ždímačka peněz, která se nedá s Lotrem ani v nejmenším srovnávat. Přesto docela příjemná, ale ta pachuť zbytečnosti a natahovanosti tam prostě je. 7/10 ()

Circumscriptor

Pán prsteňov sa natočil, zostal legendou a začal pomaly, ale dôstojne starnúť. Zrazu sa ale zmyslí, že sa natočí retrospektívny Hobbit a čo si už potom má človek myslieť? Asi že to bude nejaká otravná predimenzovaná zlátanina v štýle dnešných remakeov. Ale ani náhodou. Tento film sa veľmi podaril a je to príjemné osvieženie a novota po Pánovi Prsteňov. ()

ondra.kymla

Já si nemůžu pomoct, ta Středozem je prostě moje. Ano není tak dobrý jako LOTR, ale i tak se mi ohromě líbil. Studio Weta opět předvedla neskutečnou práci. Film jsem viděl ve všech možných variantách - 3D, 2D, dabing, originál - a furt mě to neomrzelo. Martin Freeman se do role Bilba jednoznačně hodí a jsem rád že ho Peter Jackson vybral. ()

herr_carter

Původní obavy z obsazení titulní role Martinem Freemanem byly záhy rozmetány a já tak mohl sledovat precizní výpravnou podívanou s neprůstřelnými hereckými výkony, kulisami a výpravou. Jedině Peter Jackson je schopný mě držet v napětí 3 roky po sobě a zachovat u mě to "těšení" se na každého nového Hobita a jeho půlnoční Vánoční premiéru....................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Melios

Totálne geniálna filmová adaptácia mojej najoblúbenejšiej knihy! Film bol perfektný po všetkých stránkach. Toto si hádžem do playlistu najoblúbenejších filmov! Rozhodne si ale nechávam priestor pre pokračovania a pre Pána Prsteňov. Odporúčam hlavne režisérsku verziu filmu. Zatiaľ krásnych 95% ()

The Viper

K Hobitovi se dostávám až ted, jelikož jsem do teď stále sjížděl trilogii Pána prstenů, ale proč se nepodívat do středozemě i v nějaké další adaptaci. Bohužel Bilbo a Gandalf jen těžko charakterově zachraňují nudu, kterou film trpí. Trpasličí doprovod je nezajímavý a Thorin nesympatická náhražka za Aragorna. Filmu z mého pohledu škodí i přebytečné digitální efekty a momenty záchrany na poslední vteřinu, z těch jsem grcal už u povstání Temného rytíře. Zatím co Společenstvo prstenu místy i mrazilo temnou atmosférou, povedenými souboji, emocemi a touhou po dalším dobrodružství, zde to vypadá jako prázdný opis bez chuti. ()

srbak

Po celej trilógií Pána Prsteňov je to znateľný downgrade a to je asi každému jasné, keďže sa producenti na čele s Petrom Jacksonom rozhodli spraviť komerčný žvást absurdne rozdelený na tri dieli - a každý, kto čítal knihu musel v tomto momente minimálne pokrútiť nechápavo hlavou, pretože je jasné, že taký rozsah približne 150 stranová knížka jednoducho nemá. Ale teraz už k filmu. Ak upustíme od toho, že sa to celé len veľmi letmo a voľne drží predlohy, nie je to vôbec také zlé. Prvý diel je pomerne svižný, príjemne naladený a cítiť z neho charakter, ktorý sa pri ďalších dieloch začal pomaly vytrácať. Jednoznačne sa jedná o najlepší a najduchaplnejší snímok z celej série. Vrámci svojich možností a dĺžke dokázal pomerne dôveryhodne vykresliť dej knihy a bol pútavý a zaujímavý. Je to taká príjemná trojhodinová audiovizuálna CGI výprava do Stredozeme, na ktorú sa človek dokáže pozrieť aj viackrát bez toho, aby sa unudil k smrti. ()

iXtr3m3

prečítal som si tieto komentáre, ktoré tu sú a tak sa teším do kina ako malé decko. Bohužiaľ som kvôli práci nemal možnosť ísť na to skôr, ale podľa komentárov od susedov z čiech, teším sa, že u nás to bude s titulkami, lebo len vtedy to je naozaj ono... ak sa distribútori neokašlali a naozaj to bude v originálnom znení, dám vedieť a pozývam "obrazne" všetkých fanúšikov do Max Centier, kde je to v HFR a v origináli. Snáď tie titulky v slovenskom jazyku prekusnete a tých pár kilometrov cesty vám za to bude stáť... :-) Takže po zhliadnutí musím síce skonštatovať, že LoTR sa nekoná, ale to samozrejme musel očakávať každý, ale... ALE napriek tomu, že je to slabšie ako LoTR, tak keďže LoTR bolo bezkonkurenčné 200%tné dielo, tak tomuto stačí aj tých 100% a človek kvôli návratu do Stredozeme prekusne aj to, že sa naozaj varí z vody, keďže toto bolo len neskutočne rozťahané dobrodružstvo pre deti prekopané do dospelejšieho formátu. Čo film sťahuje z tých 200% originálu len k 100%tám, tak že sa viac ako by bolo prípustné, spoliehalo na moderné CGI efekty, ktoré jednoducho kvalitné praktické efekty a masky ako v LoTR fakt nielenže nenahradí, ale ani sa k tomu nepriblíži. ()

MoTeelka

Bylo lehce po půlnoci a já netoužila po ničem jiném než po zalehnutí do postele A tak jsem dostala pohádku na dobrou noc. Nebyla perfektní, ale byla zábavná, napínavá, okouzlující a do detailu propracovaná. Chybělo jí však to, co by nemělo chybět žádné pohádce (a nejen jí) - konec. Na ten vám žádné dítě dva roky čekat nebude, to mi věřte. ()

Jaccobos

Byla to pohádka! Peter Jackson hodil celý přeplněný sál do světa, ze kterého vzešly už 3 díly Pána prstenů a díky Tolkienově bohaté Středozemi mohl Jackson nastudovat další příběh - Hobita. Navíc po původní skepsi jsem nyní oblažen představou další triologie. Město pod Horou odpovídá ohromujícímu kolosálnímu zážitku, který zahřmí v kině a přehodí mysl každého člověka z všedních pesimistických myšlenek do světa ideálů. Každý najednou chápe pohnutky 13 trpaslíků jdoucích za záchranu hory Erebor. Celý film je natočen ve 3D, což podle mého není příliš velké terno, ale pár momentů tam bylo vážně dobrých - nejvíce bych vyzdvihl ten, kdy ve skřetím městě proběhne velkou rychlostí kamera po jednom z můstků. Bojové scény jsou velmi nápadité vtipně a dovedně korespondují s celou domácí a pohádkovou atmosférou. Dalším skvělým prvkem je "důsledná" rozmanitost, která je Hobitovi typická - elfové mluví elfsky, trpaslíci pokřikují své trpasličí výrazy, dokonce skřeti mají svůj vlastní jazyk. Můžeme si být jisti, že s Hobitem se mnohem více, než v Pánovi prstenů dostaneme do kulturních hlubin a řádů Středozemě. Detailní zpracování a vytvoření jedinečné komplexní atmosféry dělá z Hobita jeden z nejlepších filmů a jediné co mohu vyjádřit je vděk, že žijeme ve věku Petera Jacksona a J.R.R. Tolkiena - Hobit nemá slabé místo. ()

BluT

100% ještě teď, několik dní po prvním zhlédnutí (půlnoční premiéra) vzpomínám na to, jakej to byl úžasnej film. 3D se taky neskutečně povedlo, vypadalo to úžasně přirozeně a do filmu mě to ještě víc vtáhlo. Jedinou vadou na kráse byl dabing písniček. To prostě nezkousnu. Proto na to jdu zejtra znova, ve 2D a s titulkama. Edit 16.12.2012: originální znění je největší vůně! Dabing nikdy více. Stále 100% - i přes pár drobných výtek, jež zmiňují ostatní uživatelé, je to prostě perfektní film. Edit 12.12.13: zpětně si sám pro sebe snižuji na 99% - dvojka mi ukázala, co přesně tady chybělo. ()

Wicky

Ano, Peter Jackson to ani náhodou nepokazil, ale je zas pravda že ničím extra nepřekvapuje. Hobit je úplně jiný než Pán Prstenů, takže ten kdo čeká podobnou výpravičku atd jak v LOTRovi bude asi zklamán. Jackson opět dokazuje že je schopný režisér, protože ta režie je skvělá a kamera je bezchybná. Martin Freeman v roli Bilba Pytlíka je dobrej a Ian McKelllen jako Gandalf taky. Zábavný děj který nenudí (až na 15minutovou část v Roklince) a vytáhne vás vysoko. Krajina točená na Novém Zélandu a veškerá lesní zvířátka jsou nádherné stejně jako Bilbův modře zářící elfí meč. Bezchybně vytvořené jsou taky veškeré digitální nadpřirozené bytosti (máme tu komicky tupé Troly, nezastavitelné trpaslíky, drsného hlavního záporáka atd..). Jo a abych nezapoměl tak část s Glumem a útěkem ze skřetího úkrytu je dost slušná. Jackson se neopakuje. Jen má chut si to dát odznovu! Natěšenost na další díly. 80% ()

Ivusha

Jackson opět dokázal, že Středozem je prostě kouzelná. Navíc ukázal, že když budete ignorovat rakovinu, může vám narůst vážně šílená záležitost, se kterou budete moct být klidně skřetím králem, a že ženy se strií vážně bát nemusí, může to být i horší.:-) Úplně na mě dýchla nostalgie ze čtení a z první projekce Společenstva, na které jsem byla před jedenácti lety (bože, je to už tak dlouho!). Už se těším na druhý díl a doufám, že i Hobit bude mít své sběratelské vydání, to mi nebude chybět ve sbírce.:-) ..... a prostě Gollum, Gollum! :-) ()

wooozie

Nikdy víc jsem z kina letos neodcházel tak nadšený jako po Hobitovi. Čekal jsem, že to nebude tak dobré jako Pán prstenů a to se jasně potvrdilo, vlastně jsem od tohoto filmu nečekal velice nic a jedině mě mohl tak možná překvapit. A on mě překvapil neuvěřitelně. Podle "recenzí" to vypadalo na film, který měl jenom vytahat peníze z kapes. Je fakt, že ono se toho v prvním díle velice moc nestalo, ale ta atmosféra mě hned s prvním tónem skvělé hudby okamžitě pohltila a nepustila ani po konci filmu. Okamžitě se mi vraceli nostalgické vzpomínky na Pána prstenů. Jasně že tam těch efektů bylo už trošku moc a děj už nebyl tak skvěle vyprávěný jako v Pánu prstenů, ale ať se na to dívám z jakéhokoliv úhlu, prostě si nemůžu pomoct. Tento film mi prostě neuvěřitelně sedl, dávám 5* a zařazuji mezi TOP filmy tohoto roku. Po téměř roce jsem si Hobita pustil na Blu-ray znovu, že tentokrát se mi to už určitě nebude líbit tak moc, jako na poprvé. Zapnu tedy film, přichází asi tří hodinová extáze skvělé atmosféry, hudby a naprosto skvělé vizuální zpracování. Zase tam vidím jedny a ty samé chyby, zase je to oproti Pánu prstenů slabé, přesto si ale nemůžu pomoci, musím zůstat na těch 5*. ()

Teree_

Kvůli některým zbytečným dialogům, legendovým vsuvkám, zdlouhavému tlachání v Roklince je Hobit hrozně natáhnutý a těžkopádný. To, co dobře fungovalo v Pánovi prstenů, Jacksonův tříhodinový snímek postrádá. Nejsou tu žádné výraznější charaktery, jejichž rozvoj byste mohli sledovat. Zvratům a akčnějším scénám chybí náboj a ze židle vás rozhodně nezvednou. O otřesném dabingu ani nemluvě. Bilbova neočekávaná cesta tak možná nakonec nesplnila všechna očekávání. Na druhou stranu jaká očekávání asi můžeme mít, když knižní předloha sama o sobě je spíš pohádkou než dynamickým fantasy příběhem? Z tohoto pohledu Peter Jackson odvedl dobrou práci. Tolkienovské pohádkové prvky skloubil se starými pánprstenovskými ingrediencemi a divákům zprostředkoval kolosální nostalgický návrat do Středozemě. Pohádka zůstala pohádkou a skvělý závěr naznačuje, že se máme ještě na co těšit. ()

Benedygtus

Zklamani. Postavy na vas nezanechaji zadny dojem, jmena zapomenete se zaverecnymi titulky - pokud jste si je nekdy vubec zapamatovali. Bilej skret(jmeno uz opravdu zmizelo z me pameti) me nepripadal nijak zakernej-hrozivej, coz jako uhlavni nepitel by asi mel ne? Cely film probehl naprosto bez emoci, bez jakehokoli zajimaveho momentu navic obdaren dost nelogickymi "bonusy". V podobe Gandalfa a jeho chovanim, v podobe "lupice", ikdyz to postupem bylo trochu (ne)vysvetleno Gandalfem. Ano je to navrat do Stredozeme, na ktery jsem se opravdu tesil, ale takhle jsem si to nepredstavoval. Je hezke, ze nam kamera lita jak zbesila a nektere zabery jsou opravdu dechberouci, ale co na tom, kdyz na to pohlizim, jak na smesici fotek, na kterych je nekdo, kdo me vubec nezajima. Zajimave/pravdive komentare: boshke , Cival P.S.: Hodnoceni nad 3* si dokazu vysvetlit jen tim, ze ten kdo je dal je vylozene Fanatik nebo se chtel ciste podivat na to, jak to vypada na Novem Zelandu a "pribeh" bral pouze jako doprovodny program, jakoby pro nej na filmu v kine byl nejdulezitejsi popcorn. ()

DonQ

Naprosto to splnilo moje očekávání. Velmi důstojný "následovník" LOTRa. Kvalitou bych řekl o chlup výš než trochu pro mne nevýrazný LOTR 1. Vzhledem k tomu, že Jackson je PAN režisér, tak mi nevadí ani dlouhá stopáž, protože co záběr, to člověk může jen a jen slintat, což je jev hodný jen u hodně málo filmů. Jen jsem zvědav jaká bude finální stopáž rozšířené edice :) ()

KoRner

Veselá púť z miesta na miesto bez záverečnej scény, ktorá by dala všetkému zmysel. Nový Zéland je stále krásny, takisto aj hudba Howarda Shorea, avšak pri každej akčnej scéne som mal pocit, že je zbytočne naťahovaná ako najmä neustále padania z vnútra hory. Naopak som mal zimomriavky z Hádaniek v tme, či z Dol Gulduru. Takže rýchlo uviesť do kín ostatné časti, spojiť ich a dám možno aj 6*. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021