Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

U.Tarare

Je to takový uchcaný. První hodina se vleče jak smrad, chybí tomu spád. Časem to sice přidá na otáčkách, ale furt to nemá tu údernost, sílu, která by mě zamáčkla do křesla.. Neubráním se srovnání s Pánem prstenů, ten měl větší ráz, byl akčnější, zajímavější, zkrátka lepší. Vadila mi i zbytečná pohádkovost a nadbytek rádobyvtipů. Charaktery postav nijak neoslní, není to jako u LOTR, kdy každej po chvíli věděl, že Legolas je týpek s lukem, Gimli rezavej borec se sekerou atd. Celkově tady ten počáteční teambuilding nebyl nijak úchvatnej, nebyl to ten hrdinskej moment, kdy se dává tlupa lidí dohromady, provázený hrdinskejma blafama kolem, které tomu ale dodají šmrnc a člověk si díky tomu udělá obrázek o jednotlivých borcích. Tady prostě naběhla banda k cápkovi do kvartýru, sežrala mu co se dalo a ráno už mazali na procházku. Není to ani půlhodina, co jsem to dokoukal a už teď nedokážu přiřadit jediné jméno ke konkrétnímu trpajzlíkovi, pouze vim, že se jmenovali všichni tak nějak podobně. Škoda, čekal jsem víc. ()

voleman

První Hobit je typický příklad pokračování udělaného pro peníze. Je to neskutečná vykrádačka Pána prstenů, ovšem na Pána prstenů rozhodně nemá. To co bylo tak skvělé u Pána prstenů tu prostě zcela chybí. Všechny ty epické okamžiky zmizely a nahradili je zdlouhavé scény které se snaží napodobit atmosféru Prstenovské Středozemě. Pán prstenů utekl jako voda, a žádná scéna rozhodně nebyla nadbytečná, kdežto u Hobita je spousty scén, které jsou poměrně nudné a vůbec by tam nemuseli být. Hobit je ale stále v oblasti Fantasy filmů silný nadprůměr a řada věcí se v něm povedla, třeba skvělé triky a výborný Martin Freeman a Ian McKellen. Hudba mě trochu zklamala, protože oproti dokonalému Pánovi Prstenů prakticky nepřinesla nic moc nového a snaží se těžit právě z Prstenovské trilogie, to je sice občas správné, ale za nějaký výraznější nový motiv bych se rozhodně nezlobil. 85% ()

Masrii

Ačkoliv mám trilogii Pána prstenů opravdu rád, u Hobita jsem se obával, že v něm nebude tolik akčnosti a bude to spíš taková oddechovka. Ale musím říct, že film mě velmi potěšil. Bojů zde sice tolik jako v trilogii není, ale zato je to vtipnější a kostýmy trpaslíků jsou opravdu dokonalé. Teď už vím, že další dvě části této trilogie u mě budou jednoznačně očekávané filmy. 95% ()

tommmy89

Tak čo napísať? Veľkolepý film s hlbokou myšlienkou, predchodca trilógie "Pána Prsteňov" mi zasial do vienka zase raz veľké poznanie od pána Tolkiena, ktoré zrežíroval P.Jackson. Veľmi dlhý film - takmer tri hodiny, čo je teda úctihodná doba, ba až prehnaná, ale čo sa tohto filmu týka, no nemohlo to byť inak, lebo ako sami vidíte nezmestilo sa tam všetko a predloha je obsiahla. Dobrodružstvá pána Pytlíka prinášajú na stôl skvelé večerné pobavenie pre celú rodinu a samozrejme minimálne splnia dlhoročné očakávanie fanúšikom Tolkienoviek. Veľa vecí objasní tento film, hlavne pre divákov ako som ja - nečítal som príbeh "Hobit" v knižnej podobe. Tak toto dobrodružstvo pôsobí ako balzám na dušu a objasní veľa čiernych dier, ktoré boli predtým nepoznané. Skrátka som sa počas filmu nenudil i keď trval toľko, koľko trval. A teším sa na pokračovanie :) 5* ()

Almásy

takto, mňa celý ten humbug okolo Hobita míňal, nečítal som ani to, ani Pána prsteňov, hanba ako hanba, považoval som to za skvelé filmy. pri Hobitovi som trochu spozornel keď to mal robiť Guilermo del Toro, vtedy som sa na to aj tešil, po prvých fotkách ma to nejako prešlo. na svoje veľké prekvapenie som takmer prepásol úžasný rodinný film určený pre deti do 10 rokov /rátajú sa aj deti vnútorné/ a akékoľvek pseudointelektuálne pičoviny o tom ako sa to robilo pre prachy si strčte. je to proste pekné :) ()

Akret

Vizuálně opět velká podívaná o tom žádná. Ale při porovnání s trilogií Pán prstenů, by asi bylo nutné hrát hru, najdi pět rozdílů, aby si člověk uvědomil, že nekouká na stejný film. Neboť téma je v podstatě stejné. Vychází se ze shodného bodu A, jde se, jde se a jde…až se dojde do cíle, který ovládá temná síla. Budu-li mít pár poznámek k dobrodružstvím během cesty, pak mě osobně pobavilo, že když potřebuje přečíst tajné písmo na mapě a to jde jen jeden den v roce, je pecka, že to zrovna řešíte v ten správný den. Skřeti by jednoznačně neměli zpívat, nikdy! Glumeček mě neobyčejně překvapil svou chytrostí. Gandalf je hrozně nedůvěryhodná postavička, jeden až neví co si o něm myslet. On tak nějak všechno ví, ale nikomu nic neřekne, všechno si nechává pro sebe a všechno si ovlivňuje jak je podle něj nejlepší…a klidně by mohl víc čarovat, když už to jednou umí. Osobně mě nejvíc pobavil vtip o tom, že trpaslíky ukradené nádobí je made in Roklinka. A nejvíc nejhorší je posledních 10 minut, které působí fakt kýčovitě. ()

standsiller

Dlho som si Jacksonovu utópiu spraviť z útlej knižky film skoro trojhodinových rozmerov odkladal. Nebudem porovnávať Pána prsteňov a Hobita. Skôr by som povedal, že sa to ničím výrazne nepohoršilo, ale taktiež ničím výrazne nepolepšilo. Nový "predpríbeh" alebo post expozícia a rôzne iné oxymorony s tým spojené namiešali podobné karty epiky. Skôr rušili tradičné gýčovité hry s imaginárnym slnkom ( občas mi zábery pripomínali diletantské výjavy z poľovačiek ). Nemôžem sa preto rozplývať nad dejom a podobne, pretože Jackson iba skúsil obohrať dobre známy repertoár iba trošku pozmenil texty a tie vedeli niekedy poriadne rozčuľovať. Aj kde mali byť vtipné mi pripadali skôr nudné a scéna, kedy sa hobitovi natlačia domov škriatkovia je naozaj na taký desať minútový šlofík . ()

Trapper33

Abych se přiznal, vůbec nic jsem o Hobitovi nevěděl a po 40 minutách mě překvapilo, že parta ještě ani nevyrazila na cestu. Až pak jsem zjistil, že přijde celá trilogie a to mě trochu zklamalo. Film se dost vlekl a nedokázal mě zaujmout natolik abych se u něj místy nenudil. Škoda. ()

DeathTheKid

První Hobit je jednou obrovskou směskou kladů a záporů. Zase jsme se vrátili do Středozemě! A je tu i starý dobrý Gandalf a dokonce Bilbo. A 14 trpaslíků, z nichž asi pro 12 nehnete ani brvou. Je tam kurva moc postav a ty 3 hodiny se nevěnují všem, ale spíš všemu okolo. Chce to být barevné, kouzelné, akční, velkolepé. Ale není. Jsou tam mraky zbytečných scén, bez kterých by měl film krásných 120 minut. Je to prostě mišmaš stvořený pro vydělání peněz. A jediné, co tomu ty peníze vydělalo právem je Bilbo, Gandalf a Thorin. Všechno ostatní je prostě jen pozlátko bez duše. Nesrovnatelné se Společenstvem prstenu. ()

giovanni3

Pána prstenů mám rád, ale od Hobita jsem toho moc nečekal. Ono i výhled 3h mi moc nepomohl. Každopádně putování Bilba mne vcelku bavilo, ač zápletek zde bylo jen pár a to se samotnými skřety. Pak několik náznaků "Nekomant", "pavouci" atd.. Zklamal ten hnědý čaroděj, který působil spíše jako vtipná postavička. Ostatně ani Gandalf se nějak moc nepředvedl víceméně "jen" štípal kameny. Z celého děje jsem takový rozpolcený, ale ty 4* ještě dám. ()

venca163

Tak, 2021, konečně jsem zkouknul Hobity. Předem přiznávám, že mi už teď, 2-3 týdny poté, filmy dost splývaj. Celá triologie, na rozdíl od LOTR, je tak nějak spíš ve stylu prvního Harryho Pottera - taková jemná pohádka s megamonstrózní výpravou. Mně to prostě přijde jako úplně prázdná schránka, hrozně mi to připomíná "marvelovky" (takhle označuju všechny ty digitální hrdinský filmy poslední dekády, bez ohledu na to, který studio na tom dělalo). A je houby platný, že co 5 minut je tam nějakej natvrdo loženej odkaz na LOTR (fráze, specifickej záběr...prostě spoustu detailů). Já prostě nevim, co u toho mam cítit: rozhodně ne napětí, radost z akce či snad nějakou osudovost. Pro mě to nefunguje ani jako legrace, trpaslíci mi připadaj akorát tak otravný. A upřímně: společenstvo prstenů (to společenstvo, nejenom ten film) bylo aspoň plný lidí, který měli nějakej charakter. Tady z tý party ho maj 2, maximálně 3 trpaslíci. Zbytek je jen výplň. Hlavně, že pořád někde vykládali, že je každej den museli 4 hodiny líčit, to je mi jako divákovi fakt platný. Celý je to jen tak nějak líbivě nakreslený, nic víc. To universum je pořád dobrý, film max průměrnej. (70%) ()

Heraldika

Prvních cca 40 minut nuda, pomalý rozjezd a kroucení hlavou nad dabingem pana Suchařípy (hrozným!). Pak se konečně vyrazilo na cestu za dobrodružstvím a vše bylo jak má. Poctivých 80%. ()

h0n24 odpad!

Je to průlet digitálně-fantastickým světem. A taky se tam chodí. Digitálno samotné tolik nevadí, jako některé detailní scény se zeleným plátnem. ░ Rozzuřilo mě umístění Elijah Wooda ve velkých závěrečných titulcích (ve filmu se mihnul na tři sekundy) hned vedle Johna Howe, který téměř celý film nakreslil. ()

Reanimated

Jackson začíná prequelovou trilogii nudným CGI-festem, jehož jediné světlé okamžiky představovalo poklonkování silným momentům z LOTRa a velmi silné Hádanky ve tmě. Je smutné, že při prvním zamyšlení to ve mně vyvolává takovou banální větu. V prvním Hobitovi se však opravdu jde odnikud -> nikam. Ten film nemá začátek a ani pořádný climax na konci, který by navnadil na další nášup. Chvilkami si divák připadá jak na nudné přednášce z historie Středozemě (a to říkám jako fanda Silmarillionu, kterého zmínka o Gondolinu potěšila) a jindy jakoby se snad vysílala nějaká trapná česká rádoby pohádka: trpaslíci totiž pořád někam padají, nebo něco padá na ně, kopou se do rozkroku a hojně říhají. Přitom by to mohlo jít. Stará eskadra stále válí, jenže z nové ji zdatně doplňuje jen Martin Freeman a Richard Armitage. Jak se po tomhle má fanda těšit na Bitvu pěti armád a útok v Dol Gulduru, když to Jackson zabije tunou CGI a hromadami zbytečné expozice? Butter spread over too much bread... Bohužel. ()

Braddy

Shrnu to velmi krátce...pokud před shlédnutím filmu neumíte zpaměti vyjmenovat všech 14 trpaslíků, film nebude určen pro vás. Ale i pak filmu stejně dáte 4* hvězdičky, snad aby vás ostatní neukamenovali? Opravdu mě zaráží hodnocení typu: "film byl dlouhý, nudný, přeefektovaný, recyklovaná hudba...ale dám tomu 4*" WTF?? ()

Bratricek

Nemohu hodnotit jinak, protože se v podstatě jedná o velkou poctu světu Pána Prstenů, zároveň uspokojuje touhy hardcore fanoušků a přitom udrží i méně náročné diváky. Skvěle trefená pohádkovost, úchvatná stěžejní melodie, která i přes její neustálé omílání prostě neomrzí. Peter Jackson je absolutní TOP režisér akčních scén a chtěl bych mu tímto poděkovat za NETŘESOUCÍ se kameru. Nic ve filmu vás neurazí a tenký led není prolomen. ()

danca044

Od tohoto filmu jsem očekávala hodně. A ukázalo se, že opravdu stálo za to, zajít si na něj do kina. Martin Freeman byl vroli hobita skvělý a neumím si místo něj představit někoho jiného, kdo by tuto roli ztvárnil stejně dobře jako on. Příběh byl velice napínavý, se spoustou vtipných hlášek a nečekaných zvratů. Film je velmi dobře natočený, takže opět smekám před Peterem Jacksonem. Něco mi ale říká, že na Pána prstenů tohle nemá. Klasika je klasika. Ovšem konec filmu mě trochu rozčílil, neboť film skončil v tom nejlepším. Každopádně už se nemohu dočkat dalšího pokračování, na které si jistě také zajdu do kina. ()

Maynard.

Jojo, není to to co to bejvalo, bohužel... Tákle moc sem se těšil na další dobrodružnou výpravu do úžasně propracovaného Světa fantazie, ale nedočkal jsem se absolutního spokojení. Pána Prstenu žeru, viděl jsem několikrát, uvidím ještě víckrát. Ale vím, že Hobita nikdy takle milovat a obdivovat nebudu. Čím to je? Z filmu je setsakramensky cejtit to, že se film zbytečně moc natahuje. Je jasný, že se sanží vylákat z kapes diváků obrovský spousty peněz, což se jim i samozřejmě podaří, ale to prostě není ono. Co se týče děje, tak ten je naprosto o ničem. Výprava pořád někamjde, občas potká nějaký zlobry (nechápu proč - zbytečná scéna), občas nějaký bojující kamenožrouty nebo co to mělo bejt. A pak už jen zdrhá před skřetama. Děj je prostě slaboučkej a hrozně moc povrchní. Naopka co se týče zpracování, tak to je jak jináč než absolutně dokonalý, neskutečně krásně se na to kouká, poslouchá a vžívá do filmu. Nečeka jsem, že se tolikrát zasměju, možná až zbytečně moc. Celkově vzato - dvě největší očekávky roku (Batman a Hobit) nepředvedly nic ohromujícího. Snad se rejža vyšvihne v dalším pokračování, kde už se snad začně dít něco jinýho, než jen cestování... Jo, proč tam těma oralma neletěli hned z Kraje? :o)) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (viac)