Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

sochy.zirafka

Úžasná podívaná, ale jako adaptace předlohy začíná Hobit pokulhávat. Proč, boha jeho, odcházím po třech dílech s pocitem, že ten první byl rádoby prolog, který představil Gandalfa, Bilba, Thorina a ten neduležitý trpasličí kompars do počtu třinácti kusů, jen aby mi násilím vecpal pár fascinujících výjevů, které mne po LotRu už nikterak nerozněžní, a k tomu pár zbytečných akčních scén, o které se nikdo neprosil? Působí to jako... Kousek másla namazaný na příliš velký krajíc. Hádanky ve tmě, Neočekávaný dýchánek a spousta balastu. Chápu, film je cílen na mladší generaci, u které má úspěch. A já už mám asi tu smůlu, že jsem četl knihu. ()

lykan9

Peter Jackson opět nezklamal. Všechny klady z Pána prstenů přenesl do Hobita.Pán prstenů měl sice výhodu, že ve své době představoval něco sotva uvěřitelného a Hobit nic nového nepřináší, ale proč se snažit zlepšovat něco, co je už dokonalé. Opět se jedná o dokonalou podívanou, propracované postavy, u kterých i při tak velkém množství, se člověku nepletou a napětí by se dalo opět krájet. Lucas má své Star Wars, které mu stačili pro jeho slávu. Jackson má svého Tolkiena a díky bohu, že má ještě z čeho čerpat. ()

Sany33

Dej sa svojím konceptom až príliš ponáša na Spoločenstvo prsteňa. Podobnosť putujúcej skupiny bojujúcej so zlými škriatkami, obrami a inou háveďou nie je čisto náhodná. Opiera sa o rovnaké scenérie, postavy i artefakty. Známe tváre v Roklinke len umocňujú prepojenie osudových príbehov. Rovnakú službu vykonáva takmer identická hudba Howarda Shora. Napriek spriazneným prvkom sa nové hobitie dobrodružstvo predsa len niečím odlišuje. Príbeh je o niečo viac rozprávkový. Viac sa čaruje, bojuje a stretáme väčšie množstvo slizkých kreatúr. Potešia skalnatí obri i svojský čarodejník Radagast jazdiaci na zajačom záprahu. 83% ()

fabecc1222

To nejlepší z Hobití trilogie. V rámci trilogie určitě nejvěrnější předloze, což je znát i na výsledku. A jako třešnička návrat starých známých z PP ()

Castrator

Zatímco tři dějem nabušené knihy z trilogie „mají" své tři filmy, na děj značně chudší Hobit „má" taky tři filmy. Snaha dojit prachy očividná, ale jak píše Douglas v komentáři, respektive v něm odkazuje na článek, jsou pro to i jiné důvody, stejně jako pro s tím související změny v ději, kterých je tolik, že filmový Hobit toho nemá s tím knižním až tak moc společného. Ale zatímco u PP jsem se bavil od začátku do konce u každého ze tří filmů (a klidně bych snesl další hodinu u každého filmu nebo celý jeden díl navíc), u hobití trilogie tomu tak nebylo. Mnohé scény jsou zbytečné a ty, co nikoliv, jsou často moc natáhlé. Celá trilogie je rozbředlá. Tři filmy původní trilogie jsem kdysi, když vyšly na videokazetách, zvládnul dvakrát za páteční večer a víkend, u každého z hobitích filmů se nemohu dočkat konce a že bych hned šel na pokračování, to ani náhodou. Hobity jsem v kině neviděl, kdyby ano, nejspíš po prvním dílu na další už nejdu a počkám si na domácí sledování. ()

rumczeis

Výborná hudba, ale český dabing sux, hlasy jako Postlerová, Rímský nebo Suchařípa jsou tak profláklé, že kazí dojem z filmu. Všechny písničky přezpívány do češtiny! 3D v pohybu totálně rozmazané, ale možná jen blbý projektor v CineStaru. Nevěděl jsem, že jdu na 1/3 filmu, přišlo mi to tak trochu utahané, grády to dostane až zhruba po hodině a půl. Glum se svým miláškem asi nejlepší. Tolik první postřehy. Nevydržel jsem a šel se na film podívat ještě v originále a Dolby Atmos. Ano, zvuk celému filmu přidá opravdu hodně, skoro bych řekl, že jsem viděl jiný film. Přidal bych tak 10%, což se na ČSFD ale nevejde do další hvězdy, ale pokud mohu doporučit, vykašlete se na 3D a běžte na originál! ()

Elrond88

95%; (komentář může obsahovat spoilery!!!) viděno na premiéře, ve 3D (příště to zkusím ve 2D a myslím, že o moc nepřijdu... jasně, bylo to hezký, pár scén využilo 3D technologii parádně, ale rozhodně to není pro mě nutnost ani u tohoto filmu, ani u jiných), viděno s dabingem (ten byl v pohodě, ale příště na to půjdu bez dabingu a čekám, že to bude ještě lepší zážitek); a teď k filmu: na stupnici, kde 90% je super film a nejnižší limit pro pět hvězd a 100% je ideální film, tak taky dávám 95%. PROČ? protože můj hlavní dojem z celého filmu byl: "je to ještě lepší, než jsem čekal!" a to jsem čekal hodně, protože Pán prstenů nastavil laťku hodně vysoko a je těžký vyrovnat se takovému mistrovi, jako je Peter Jackson, i když jste... no, Peter Jackson. Porušení pravidla "dvakrát do stejné řeky nevstoupíš" se zde ukazuje jako velká výhoda, protože se díky tomu vracíme do Středozemě, která je přesně jakou ji známe už z filmové verze Pána prstenů. Abych jenom nechválil, pár drobností mi vadilo, ale šlo jen o maličkosti, např.: pořád někdo někdo visí - ze skály, ze stromu (už to není napínavý, pokud se hrdina drží vždycky jen na konečcích prstů a vždycky se zachrání!), pak mi vadily oslí můstky k Pánovi prstenů, zdůrazněním společných postav (Galadriel, Frodo) - ale třeba to méně chápavým jedincům, či takovým, kteří třeba nečetli ani jednu z předloh (LOTR, Hobit) pomůže pochopit děj. Obvyklým problémem, který mám se zfilmováním knižní předlohy, je nedostatečná podobnost s knížkou, svévolné nakládání autora scénáře s předlohou atd. - Hobit naštěstí NENÍ takovým případem, právě naopak! předloha je zde zachována vskutku věrně. Pokud se film odchyluje od knížky, skoro vždycky v duchu příběhu a podle Tolkiena. Důvod, proč se mi film TAK MOC líbil, není jen v tom, že jde o můj oblíbený příběh a oblíbenou knihu, ani proto, že se vizuálně jedná opět o nádhernou podívanou - mě se na Hobitovi vždy líbil jeho humor a odlehčenost, kterou se odlišuje od Pána prstenů (toho mám taky rád, ale je jiný) - a film Hobit dokázal aspoň částečně tento humorný nádech zachovat, i když jinak se tato pohádka jeví na plátně jako další epická fantasy. Po dnešním zhlédnutí navíc měním názor na rozdělení Hobita na 3 části: zdá se mi to nyní jako skvělý nápad. Proč by některé knihy musely být zfilmováním okrouhnuty na polovinu, aby jiné, které jsou natočeny formou seriálu, mohly být natočeny velmi podrobně s přidáním spousty dalšího děje, neopírajícího se o předlohu? Rozdělení do 3 dílů tak může být optimálním řešením - ani málo, ani moc. A ostatně, dneska už se každý větší filmový příběh rozděluje do více dílů, řekl bych, že diváci si už zvykli... Poznámka na závěr: V mnoha detailech je patrné, že je tento film vytvářen lidmi, kteří jsou i fanoušky díla JRRT, a to je super. Pokud někdo napíše nebo sdílí názor typu "Dějové prázdno Jackson vyplňuje zasazením opulentních, ale vlastně zbytečných legend ze Středozemě.", znamená to jediné - očekávání takového diváka od tohoto filmu jsou jiná, než očekávání moje. Já si nejvíc cením právě těchto přesahů, vedlejších postav, které se objevily, ale které každý fanoušek knihy zná, protože tohle je dost známá a kultovní věc. Naopak vypouštěný méně významných scén pak nese fanoušek těžko. Po jedné třetině tvrdím, že se Hobit zatím dočkal skvělého a důstojného zpracování. (13.12.12) () (menej) (viac)

MiGi87

Nuže, kde začít - očekával jsem trochu více heroického eposu ve stylu předchozích LOTRů, trochu méně nadbytečných komediálních prvků, které nejen že nekopírují knížku, což by je trochu ospravedlnilo, jsou tam zcela navíc a podle mého názoru nevhodně. Nicméně nejočekávanější "hádanková" scéna skvěle naplnila očekávání, Andy byl brilantní jako vždy, epický nástin dějin Ereboru na jedničku, trpasličí a skřetí písničky z knížky byly omezeny na únosnou míru, nicméně ty komediální prvky byly trochu nad tuto míru, prostě mi to nezapadá do pojetí celé hexalogie, která pak jako celek kvůli nejednotnému přístupu nemusí být vnímána, což by mohla být škoda, obzvlášť, sebere-li Peter Jackson odvahu pokračovat v sérii a pustit se do Silmarillionu. Takže zatím dávám suma sumárum 4* s výhledem na zlepšení v případě brilantnosti dvou dalších dílů, vyzní-li pak v rámci celku i tento o něco lépe, než se zatím jeví samostatně. Jsem možná trochu tvrdý, ale považuji se za Tolkienovce par excellence a má očekávání byla příliš vysoká. Takovému LOTR:FOTR bych dal po prvním shlédnutí v době, kdy jsem ještě neměl načteno, hnedle 6*, protože byl a dodnes zůstává dokonalý po všech stránkách, které na filmu považuji za důležité. U Petera zalobbuji za omezení komediálnosti několika šikovnými střihy alespoň v Director's cutu. ()

Scar

Ja si asi budem musieť počkať na 2D verziu na domácom kine. To, čo som videl včera, mi totiž pripomínalo staré Slovenské rozprávky a to hlavne prvá polovina filmu. Tridé rozmerom totiž Hobbit stráca to, čo LOTR robí kultom a to je fantasy atmosféra. Scenár, dialógy, réžia, to všetko niekedy hraničilo s gýčom. V kine som dávno nezažil podobné sklamanie a bavil som sa viac aj na Narnii. ()

Gerret

Ale jo, těch pět hvězd tomu prostě musím dát. Trilogie Pána Prstenů je moje srdcovka, takže jsem po dalším příběhu ze středozemě prahnul skoro deset let. Některé scény byly naprosto dokonalé, u mě jasně vede ta s Glumem a hádankami, naopak něco bych raději vynechal, třeba scéna s těma mega obrama byla zbytečná a až moc přehnaná. Ale většina scén je prostě povedených, celkem se vydařil i dabing, který byl kvůli 3D nutnost, ale víc bych si to určitě užil v originále. Takže plánuju co nejdříve další projekce. Viděno na půlnoční premiéře v Cinestar Pardubice. Hodnocení 90%. ()

Killda

Hobit aneb digitální omalovánky Petera Jacksona! Vážně! Ve filmu bylo tolik digitálních efektů, že je postprodukce ani nestačili spracovat do dokonalosti. Jinak je snímek, krásným návratem do Středozemě, ale pro příště Petere... zvedni zadek od monitoru ze studia a natoč v exteriérech víc, než jen procházkové scény! A ty příšerný CGI skřety zase pěkně vyměn za masky, které tak dominovaly v Pánovi prstenů...! ()

Deniel

Jděte na ten film s očekáváním, že se bude běhat jelikož se to jmenuje "Neočekavaná cesta" - Příspěvky idiotů typu: "tam se jen běhalo" ukazují jejich čiré ignoranství.... Stredozem je proste krasa :D 100% ()

Mr.KarlAdler

Jsem zklamaný, ale tušil jsem to. Peter Jackson si asi vzal k srdci, že Tolkien napsal tuhle knížku spíš jako předehru k Pánovi prstenů a pro mladší čtenáře. Natočil nevyspělý, byť obrazově nádherný, film, do kterého musel narvat spoustu nepodstatného a přimyslet si mnoho zbytečného, aby vznikla první tříhodinová část. Kam se poděla záhadnost, tajuplnost a řekněme ten vyšší rozměr z předchozí trilogie? V knížce je popisováno, kterak překonávají Mlžné hory, zastihne je bouře přímo na útesu a v dálce vidí kamenné obry házející po sobě balvany… Bylo mi až trapně při tom snad deset minut trvajícím a efektním bumbácu. Co teprve první spatření Roklinky? Zpěv a smích elfů vystřídaly trapné hlášky, neprokrvené a zbytečné postavy (Saruman!?) a zbytečné dialogy. Golf, tráva, houby? O to bolestnější je pár úchvatných scenérií, kdy se do uší line melodie z Pána prstenů. Bolestnější proto, že za chvíli tu máme znovu pár digitálně vytvořených skřetů, akčních pádů a něco jako krále Gunganů. Abych jen nenadával, musím uznat, že Martin Freeman je dobrý Bilbo a jsem zvědavý, jak si povede v dalších dílech. Chápu, že každý nečetl knížku a že většina lidí se šla na Neočekávanou cestu hlavně pobavit. V takovém případě nejde o špatný film, ale z hlediska mého to díky svému potenciálu není ve výsledku nic než holý průměr. ()

Kosmik 1

Viděno v kině ve 3D v České Lípě. Nemůžu si pomoct, jelikož to byl můj první film ve 3D a přitom ještě rovnou tříhodinový, tak jsem si ho dokonale užil. Myslím, že jsem si pro svou vlastní premiéru nemohl zvolit lepší pokoukání. Knižní předlohu jsem četl, stejně jako Pána prstenů, takže jsem věděl do čeho jdu a strašně jsem se těšil. Co jsem chtěl se mi také dostalo a z kina jsem odcházel mírně (ne zcela) nadšený. Trpaslíci byli hodně srandovní. A Gandalf mě nadchnul asi nejvíc ze všech postav. Další projekce je nevyhnutelná a sám jsem zvědav, co to pak udělá s hodnocením. Prozatím pět hvězdiček a 85% ()

Roseinka

V první polovině filmu jsem dvakrát usnula na pět minut... Bohužel nedokážu říct, jestli to bylo tím, že jsem byla extrémně unavená nebo že mě to tak nudilo. Po pauze jsem se ale probrala a film mě neskutečně začal bavit a až do konce jsem zírala skoro s otevřenou pusou. Všechna čest Jacksonovi, že pokračuje v tak skvělém duchu. Grafika nádherná a moc mě potěšilo, kdo hraje Bilba. :o) ()

Guzo

Určitě důstojný úvod k nové trilogii. Sice jsem se hodně těšil, ale zároveň se dost obával, abych nebyl zklamaný. To se naštěstí nevyplnilo, Hobit je v podstatě přesně takový, v jakého jsem doufal. I když trpí neduhami Společenstva prstenu (seznámení s postavami je prostě v prvním díle nezbytné), brzy se rozjede a ty tři hodiny utečou tak rychle, že bych si klidně dal hned druhý díl. 4.5 * ()

vyfuk

Musíte film brát takový jaký je. Hobit je pohádkovější příběh něž Pán Prstenů. Peter Jackson však film natočil po svém a tedy skoro jako PP. Ve filmu je použito mnoho efektů, možná až moc... přišlo mně, že efektů bylo tolik, že už byli ve filmu poznat. Bohužel knihu jsem nestihl přečíst, ale chystal jsem se. Film mě uhranul v tom, že já tu knihu prostě co nejdřív musím přečíst. Shore mě prostě hnedka překvapil - vpustil do filmu něco z PP a vytvořil hudbu přímo k Hobitovi, která se stala dokonalou. Třeba píseň Misty Mountins mi stále zní v hlavě a je úžasná. Hobit není Pán prstenů, Hobit je Hobit a já ho jako Hobita bral. Po pravdě... čekal jsem malilinko víc, ale Hobit je Hobit a já jsem 100% spokojen... tešim se na pokračovaní. Vždy si vybavím jedinou větu: "I am going an Adventure!" ()

KASUGI

Nevím, čím to, že ta tříhodinová stopáž utekla jak voda, přestože každý druhý komentář si (oprávněně) stěžuje na zbytečnou rozvleklost. Asi jsem si prostě užíval návrat do míst, které tak dobře "znám" a tentokrát navíc v kvalitním 3D. Už to sice není to WOW jako Pán prstenů, ale pořád je to fajn bezva príma. A doufám, že to viděl Ridley Scott, aby se naučil, jak se ve 3D točí průlet nad horskou krajinou. 80% EDIT: v kontextu celé trilogie to spadá na 70%, mělo to být na dva díly a bylo by to fajn. ()

D28

Chválim za odvahu vrátiť sa do Stredozeme a vystaviť sa tým kritike najmä tých, ktorí neveria, že Peter Jackson ju má rád tak ako svoj domov. Chválim za to, že veľkolepé scény nepochovali komornejšie pasáže, a z rozprávky sa nestal akčný film. Jasné, že emocionálne to nemôže byť ako PP, ale ktovie, ešte nás čakajú dve stretnutia a hobiti vedia prekvapiť. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021