Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

gxem

Už zpočátku mě naštvala zpráva, že se Hobit bude natáčet a promítat několikadílně. Vždyť je to přeci nejtenčí ze všech knížek Pána prstenů! Přesto jsem hned druhý den po premiéře čekala u dveří kina a připlácela si za 3D verzi. Nakonec to nebylo tak zlé, jak jsem si myslela. Přesto jsou tu věci, které bych filmu ráda vytkla. První je počítačové zpracování postav. Na rozdíl od PP mi příjdou až moc digitalizované a už ne tak docela reálné. Ovšem v tomto názoru se s mnoha lidmi rozcházím. Další chybička je malá akčnost filmu. Z necelých tří hodin filmu je zde jedna větší událost v podobě bitvy se skřety skoro na konci. Na filmu se mi líbila scéna s trpaslíky ve Dně pytle, která dle mě patří k těm nejpovedenějším. Za komerčnost filmu strhávám 1*. ()

Aven

Pohádkověji laděný LOTR s úžasnou trpasličí písní navíc. Absolutní spokojenost a prozatimní filmový zážitek roku. ()

0lie

Proč jednu pidi dětskou knížečku museli natáhnout na tři filmy??? Obrazově fajn, ale stejně bych uvítal ztvárnění Del Tora, Jackson už mě ničím novým nepřekvapil.. ()

Brain-D

Největší filmové zklamání 2012. Nejhorší film Petera Jacksona. Hobit má fugovat jako úvod a je psaný pro větší dílo Tolkiena "Pán prstenů". Filmově to dokonce Peter Jackson tak zpracoval. Jako malého tichého bratříčka "LOTR". No ono by to byl malý bratříček, ale místo toho jako adoptovaný rasově odlišný malý bratříček. Místo fantasy jsem dostal pohádku. Ano Tolkienovi knihy jsou fantasy pohádky, ale důstojnost, kterou měl Lotr se jaksi vytratila. Vizuální úchvatnost mi rozhodně nevobmaže med kolem pusy. Zrychlená a detailní kamera v akčních scéna zajistila naprostou nepřehlednost. To zajistilo, že jsem se těšil na dramatické dialogové scény. Bohužel na Ianovi McKellenovi jde poznat zestárnutí o proti jeho roli Gandalfa před zhruba 10.lety. To by až tak nevadilo, ale dialogy jakoby neměli svou určitou magickou sílu jako dříve a to i v prostředí elfů, které měli vždy určitý potenciál. Nehorší je banda trpaslíků, která má pouze mírné vizážní odlišení. Charakterní rozlišení se hledá s trošku větší obtížností. Čekal jsem větší propracovanost a né takovou hroznou neurvalost a vyhozené peníze. Naděje ve vidině na zlepšení v pokračováních moc nemám. ()

VanTom

Stále měřítkem unikátní filmové fantasy, na rozdíl od předcházející revoluční trilogie už ale zdaleka nevzbuzující takové bezvýhradné nadšení. Velmi chytře tvůrci zarámovali Hobita jako vzpomínání starého Bilba na dávné skutky, protože přesně tímhle "prequel" je, odlehčeným vyprávěním o jedné bezstarostné a nevážné (tzn. záchranou světa nezatížené) dobrodružné výpravě. Takže si občas zapřeháníme, bodře zavtipkujeme a vypíchneme hlavně ty dobré a veselé věci; často bohužel také zbytečně odbočíme a jednoduchý přímočarý příběh zaplevelíme spoustou dramaticky zbytečných postav a událostí. Již nejde o legendu, "jen" o zábavnou trikovou jízdu zdařile evokující pár let staré filmové zážitky. ()

Ceres

Ne, že by mě Hobbit zklamal, ale čekal jsem něco jiného, než co jsem dostal. PJ se opakuje a to dost teda, kopírování prvků, které mělo např. FotR tam je docela hafo. Hudba jako přes kopírák z trilogie, chtělo by to úplně něco nového, takže další mínus. Některé věci PJ změnil, což mi zrovna u Hobita vadí, a přidal, Radagast tam byl zbytečný, to samé jako Imladris a opakující se Council. Jinak film na mě dýchnul již od začátku, Erebor a arcikam, prolog byl prostě super pak ještě "Orli, orli přilétají":-). I když film měl velkou stopáž, tak to uteklo velmi rychle. Takže i přesto, že mi vadilo dost věcí, dávám Peterovi šanci, doufám, že mě nezklame, mám sice tušení, že asi od této trilogie nemůžu čekat moc, ale snad se mýlím. Pro mě jako milovníka Tolkiena a LOTR trilogie od PJeje, tohle jakš takš stačilo na ten průměr. ()

Trustme

"Ruuuun!" Tohle Společenstvo je na tom asi tak, jako když George Lucas dal filmovému světu Epizody I-III u Star Wars. Divák se vrátí v čase, setká se se starými mladými známými, vše je digitálnější, ale tu omamnost a hodnotu to získá až teprve za několik let. Píseň Song of the Lonely Mountain je jednou z nejúchvatnějších filmových skladeb a díky ní celý první Hobbit našel u mě alespoň trochu tu hrdinskou slávu a emoce. ()

haj

Pozitivy filmu jsou výprava, efekty, masky a hudba, na druhou stranu scénář je jen slátanina bez hlavy a paty zabalená do hezkýho hávu, kdy většina věcí, co se odehrává, nemá pro příběh význam a nikam ho dál neposouvá a smyslem je jen natáhnout film o pár dalších minut na nepochopitelnou stopáž, během který se stejně nedozvíme ani o jednom z trpaslíků ani dalších postavách zhola nic, takže není sebemenší důvod, aby nám na nich aspoň trochu záleželo. Hrdinové příběhu jsou zcela na vedlejší koleji, hlavní je, aby se hodně měnilo prostředí, objevila se monstra všeho druhu a to, že jednotlivý scény vůbec nedávají smysl, je jedno, protože se jedná o fantasy, takže nic smysl dávat nemusí.. jsme na skále, uděláme pár kroků... jsme v pralese... slyšíme bubáky... uděláme pár dalších kroků... jsme na planině... jmenuju se radegast a odlákám bubáky tím, že budu jezdit kolem hrdinů pořád dokola... nemáme kam utéct, ale hle, ďoura do země je přece tajnej vchod k elfům... mapa se dá přečíst jen v přesný fázi Měsíce, to je náhodička, teda osud... jdeme po těsný horský stezce, nuda, takže bitka skalních obrů to zažene... dáme šlofíka, ale smůla, země se propadla a rovnou do sídla skřetů... ty nás obklíčili, není východiska, ale naštěstí Gandalf umí kouzlit... obklíčili nás znova, bohužel Gandalf už kouzlit neumí... tak začneme házet šišky, to je zažene... když všechno hoří, tak na nás skřeti nemůžou, naštěstí uprostřed je cestička, kudy my můžeme na skřety... zase prohráváme, ale naštěstí obří ptáci jsou na naší straně a odnesou nás do bezpečí a tim správným směrem a hned zase zmizej... Už nikdy nebudu nadávat na scénáře XXX filmů, protože ty leckdy dávají větší smysl. ()

harryy

Keď je ničoho priveľa býva to často aj na škodu veci. Učí nás to prológ o trpasličom poklade a podobný prímer sedí aj na film.Problémom je milučký, detský spôsob, akým bolfilm vyrozprávany. To jednoducho neladí s vážnosťou a osudovosťou Pána Prsteňov.Chvílami som sa trošku nudil.Ale Peter Jackson a jeho spolupracovníci sú však príliš dobrí filmári a príliš dobre poznajú svoj materiál aby sa im to príliš vymklo z rúk, a ako náhle príde na akciu(ktorej bolo veľmi veľmi málo oproti femomálnemu Pánu Prsťenov) tak režisér a kameraman ukazujú naozaj veľmi slušné remeslo.Hobit je ako Pán Prstenov ale ani zdaleka ním není, ale možno jeho ostatné dva časti to zmenia nechajme sa prekvapiť...... 75% ()

yeniczek

Napoprvé převládla radost z návratu Středozemě, napodruhé jsem se ujistil, že technicky na WETU nikdo nemá, ale že ten začátek mi už poprvé nepřišel zdlouhavý jen kvůli únavě.. A.. Tím to je. Člověk už už čeká, kdy se něco stane, ale rozhovor postav se najednou přesune jen do vedlejší místnosti, kde vedou rozhovor, který nikoho při dalším zhlédnutí bavit nebude. A co teprve potřetí. Naštěstí s nástupem zlobrů se film rozjede a krom malé zastávky u elfů se nezastaví až do konce. A ta tuna odkazů na trilogii rozhodně potěší. Trpaslíci jsou fajn, poklona Jacksonovi za ukočírování 13 rozdílných postav. Freeman se pro roli Bilba snad narodil a cameo Gluma je jedna z nejlepších scén filmu. Jen kdyby to nebylo tak zdlouhavé. Zatímco i prodloužené verze LOTRů působí svěže a už si neumím představit pustit si jen kinoverze, tady se to místy natahuje tak uměle, až člověk kroutí hlavou. To rozdělení na tři díly ocením až budou všechny části pohromadě. Takhle se stále snažím zahnat tu pachuť pocitu zbytečného tahání peněz z diváků, kteří na to stejně přijdou. Příště snad bude líp, není třeba nikoho představovat a film bude mít jeden velký oheňplivající trumf :) OK.. Stejně se těším jako malej. ()

fefee

Hodinu rozprávajú o tom čo budú robiť, ...potom to urobia... a ďalšiu hodinu sa dohadujú čo budú zase robiť......a potom príde masaker "skřetov". Cítim z toho len a len megalomanský chtíč po peniazoch, dlhá nuda rozťahaná na tri pokračovania, to už sa mi fakt nechcelo ani dopozerať. O čo bol lepší hobit ako pán prsteňov? no o nič, všetko už bolo v spomenutej trilógií a hobiťák nemá čo nové ponúknuť. ()

Eleanor05

Všechno, co tu je, jsme viděli už v Pánu Prstenů a bylo to tam lépe. Je zvláštní, jak může mít film natočený o víc než deset let později MNOHEM horší a MNOHEM méně realistický vizuál, než jeho o dekádu starší předchůdci. Jackson si asi řekl, že ti pitomí fandové Tolkiena stejně přijdou a zbytek potáhne do kina 3D zpracování. Za málo peněz hodně muziky. Dobrý marketingový tah, ale už ne umění. Příběh je s předešlou trilogií nesrovnatelný, hrdinové nesrovnatelní, kamera nesrovnatelná, triky (až na Gluma) nesrovnatelné, jen stopáž bohužel skoro srovnatelná. Jediné opravdové pozitivum, které z LotR zůstalo, je Shoreova hudba a jí také patří jedna ze dvou hvězdiček. Druhou hvězdičku si zaslouží nostalgie, již vzbuzoval návrat některých postav z předešlé trilogie. Takhle si představuju naprosto zbytečný film... ()

JohnSmith

Nemůžu Jacksonovi upřít, jak krásně se mu povedlo oživit svět Středozemě. Ačkoli má film skoro tři hodiny tak uteče jako voda. Ale ale ale, příběh jako takový mne nenadchl tak jako u Pána prstenů, ikdyž scéna s prstenem byla moc povedená. ()

romajz15

Hodně mi to připomínalo Společenstvo prstenu, a to v pozitivním smyslu, protože to byl podle mě nejlepší díl triologie. Trochu mě zde mrzí, že se nedalo dost dobře více ztotožnic s žádnou z postav. Samozřejmě nepočítám li Bilba, Gandalfa a Thorina. ()

Kicune

Hobit je sice adaptací dětské knížky, ovšem rozhodně není určen dětem. První díl trilogie někdy volně a někdy až doslovně vypráví 2/5 knižní předlohy, zabaluje do fantasy hávu plného triků a speciálních efektů a skoro do tří hodin nacpe množství postav a vedlejších dějových linek navíc. Peter Jackson to jednoduše dokázal. Dokázal vytvořit velký rozvláčný mega fantasy film, který se přibližuje kvalitám Pána prstenů. Dokázal do role Bilba obsadit herce (Martin Freeman) pro tuto roli snad narozeného. Dokázal v dětské velmi milé knížce číst mezi řádky a přenést na plátno neočekávanou, dobrodružnou a místy velice nebezpečnou výpravu trpaslíků a hobita. Dokázal z malé epizodky setkání Gluma a Bilba vytvořit nejlepší a nejúchvatnější scénu celého filmu. Navíc musím ocenit propojenost s dějem dospělejší trilogii i hudbu ji trochu kopírující a přesto přinášející nové motivy. Film je špičkový, bez hluchých míst a člověka drží i po půlnoci (půlnoční premiéra) vzhůru a v napětí. Díky Peterovi za skvělý návrat do Středozemě! ()

zdenny

Nic už nebude jako "Pán prstenů", třebaže se Hobita opět ujal mistr Peter Jackson. Šablona je totiž naprosto stejná - utvoří se parta dobrovolníků, která se vydá vstříc neuvěřitelnému dobrodružství k záchraně fantasy světa. Jenže narozdíl od "Pána prstenů" se zdejší parta skládá převážně z trpaslíků, kteří mi svým chováním teda moc sympatičtí nebyli. Zde bohužel bravurní provedení nepřebilo nudný děj. ()

pravdovravny

Tak prvých 50 minút sa žiadne dobrodružstvo nekoná. Cesta je rozhodne zaujímavá a pre najskalnejších fanúšikov to musí byť krásny pocit sa ocitnúť opäť v stredozemi. Ale pre ostatných to bude priemerné fantasy, ktoré sa priživuje na DOKONALEJ trilógií LOTR. Ruku na srdce tento film a myslím si že ani celá trilógia sa nepriblíži k Pánovi Prsteňov. ()

Beatle

Upřímný trailer řekne všechno, co mám na srdci. Ale co drží pro mě příběh při životě jsou postavy Bilba, Thorina a Balina, kteří posunují hloupou dětskou knížku někam dál. Na green-screenu nikdy Středozem plastičtější nebude, ale hloubka charakterů mě těší. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021