V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

hazaba

Úžasná detektivka, která si na nic nehraje a přesto má i politický přesah. Ivan Trojan podává standardně vynikající výkon. Super kamera a precizní režie. Jen ta hudba někdy odhaluje víc, než by měla. ()

gumbo

Atmosférická kriminálka se skvělým Trojanem. Nejlepší audivizuál v českém filmu za posledních 10 let. - Svině Tady Byly - 80% ()

Luk Skywalker

Velice podařená kriminálka s politickou atmosférou 50. let. Sice čím jsme blíž konci, tím je jasnější, jak to skončí (vzhledem k zobrazeným okolnostem), ale přesto film, který stojí za shlédnutí. Herecké výkony skvělé, vedle tradičně výborného Trojana, dobře zahrál Taclík a mihl se i Krobot. Některé hlášky byly vtipné, asi na odlehčení, tak vážného filmu např.:"Šéf kouří jen zdravou půlku cigarety." ()

Olík

Davidem Ondříčkem s úctou vystavěný stylově vizuální svět Prahy začátku padesátých let, podpořený atmosférickou hudbou Jana P. Muchova, evokuje americký neo-noir, radu Vacátka i Najbrtova Protektora. Samotný příběh pojatý jako dobový detektivní thriller zase Špačkova Pouta, drsnost Joea Hallenbecka nebo dokonce westernovou přestřelku dvou ostrými rysi disponujících soků. Určitě poctivá filmařina, na kterou není tuzemská kinematografie zase tak úplně zvyklá…….á propó, slovo „tuzemská“ je jedním z problémů, který jsem s Ve stínů měl. Nevěřil jsem, jinak skvělému, Ivanu Trojanovy jeho českého Bogarta, Marek Taclík ve mně zase evokoval reklamu na jím propagovaný nejmenovaný produkt a například Simona Babčáková výčepní z Comebacku…..a takhle bych, s čestnými výjimkami (Norisová, Krobot, Malý), mohl pokračovat….castingu díky za neokoukané zahraniční tváře (Stanke, Koch). Problém číslo dvě je strach. Strach, vyjma vzhledem k předešlému průběhu zbytečné několikasekundové brutální scény v závěru, jít až na dřeň, což je u snímku, který pojednává o osobní statečnosti smutným paradoxem. Ale jinak musím znova zopakovat, že jde o poctivou filmařinu s ambicemi překročit naše hranice. ()

Eluin

David Ondříček patří - snad spravedlivě - mezi přední české filmaře. Jeho "Šeptej" je pro mě dodnes synonymem generačního filmu. A co poslední dílo "Ve stínu"? Ondříček tu má opět své oblíbené herce (Trojan, Babčáková, Taclík,...) a snaží se divákům představi lehce noirový snímek odehrávající se v době krátce před měnovou reformou roku 1953. V době tuhé československé totality. Příběh začíná krádeží v klenotnictví, kterou začne kapitán Hakl (Trojan) poctivě vyšetřovat, brzy však zjistí, že stopy vedou dále, mnohem dále (a výše). Po technické stránce můžeme filmu máloco vytknout. Kostýmy, kamera, atmosféra i prostředí sedí dokonale. To, co na filmu nesedí, je ale bohužel prakticky vše ostatní... Laciným, šestákovým příběhem počínaje a hloupými logickými (a historicky věcnými) chybami konče. Ve filmu je patrný jasný morální apel, nicméně jeho aktéři jsou poněkud nereální, neskuteční. Představa svědomité příslušníka police v roce 1953, který upřímně věří, že může odhalit rozsáhlé pozadí tzv. "politických procesů" by možná mohla spadat do reálií USA té doby, nicméně rozhodně ne do tehdejšího Československa. Veskrze naivní (a nechtěně umanutě sobecká) je pak i motivace kapitána Hakla na konci snímku. Co svým počínáním získá? Zachrání někoho? Jistě, bojovat proti "krakatici" (jak se ve filmu nazývá nenáviděný systém, kterému mimochodem sám Hakl slouží) je bezpochyby třeba, ale takto neúčelně....? Podobné hlouposti v kombinaci s dost slabým scénářem (prý se několikrát přepisoval, až z původní verze nezůstal takřka řádek na řádku) tak vytvářejí jen hezky natočenou snůšku nesmyslů. ()

hEROic

velke prekvapeni, ktere svou technickou kvalitou nema v mistnich vodach konkurenci... chvilemi trochu vlekly krimi pribeh, doslova plny pochmurne atmosfery a ocekavani... 80% ()

fisikk

Po dlouhé době film, který přináší lidem poselství. A to o tom, jak je hrozně důležité držet se svých zásad, jednat podle čistoty svědomí a naučit to samé i své potomky. Což sice připravuje nelehkou cestu a mnohdy i se špatným koncem, ale za to prožitou s pocitem naplnění a podílu na změně budoucnosti pro naše příští generace. Jen velcí lidé dokážou učinit tyto skutky a unést svůj osud. Bez nich bychom se dále topili ve lžích. ()

pospech11

Po hooodně dlouhé době, opět skvělý český film, který mě udržel u obrazovky od začátku do konce. Ačkoli Ivana Trojana nemám rád, v tomhle filmu exceloval a jeho výkon byl po právu oceněn Českým lvem. ()

Kaštan

Z tohoto filmu mi běhal mráz po zádech. Má skvělou atmosféru, poutavý příběh a do toho výborné herecké výkony. Tento film je jedním z nejlepších českých filmů poslední doby. ()

Marykus

Tenhle film byl dost divnej. Ale v dobrým slova smyslu. Muselo se u něj přemýšlet a to na filmu možná dokážu ocenit víc než když se tam hlavní herečka slvékne. Herecké výkony byly také na úrovni, hlavně teda Ivan Trojan. Konec mě docela zarazil. Možná i konec co zaráží je lepší než ten americkej cukr. ()

helloween93

Tenhle film měl našlápnuto mnohem výš, přeci jen politické procesy 50. let jsou stále ožehavé téma. Bohužel i díky nejasnému konci film zůstal na půli cesty, ale pořád je to o mnoho lepší než Alois Nebel. 3* ()

nopud

Úprava prvního naprosto nesrozumitelného komentáře, který odpovídal mému naprostému nadšení, že ta česká novodobá kinematografie není tak v prdeli. Prostě tenhle film dokázal skvěle vystihnout atmosféru oné doby, Ivan Trojan zase ukázal, že patří mezi současnou českou hereckou elitu a velmi milým překvapením byl soundtrack, který jsem si taktéž náramně užil. Tento film mi může posloužit jako další argument, proč s komunisty na věčné časy jen v tom nejhorším snu. ()

RedDuck

Pocitově velmi silné, technicky řemeslně vybroušené. Škoda že ujelo to základní - příběh. Buď to udělat jednodušší a přímočarejší, nebo naopak přitvrdit ale nabídnout důvěryhodnou zápletku a nezkratkovité vysvětlení. Nedůvěryhodné postavy, náhodné vyšetřování, pochybnost vzkazu...to je to co tomu filmu vyčítám. ()

BeranSon

Češi umí natočit skvělí film, jen potřebují popostrčit, takovéto popostrčení přišlo právě v tomto snímku. Začátek filmu temný opředen tajemnem a tvůrci se snaží podobat ,,americkému" stylu točení filmů. Co se týče Lvů alias cen které film dostal tak bych rád pár vypíchl: Herec HR- Ivan Trojan je drsný, neuprosný detektiv který je na stopě jednoho z nejsložitějších případů své kariéry, to zní celkem pěkně. Výprava a plakát: No což zjistili jsme že v jednoduchosti se skrývá krása. 7/10 ()

MickeyStuma

Po dobré ryze české detektivce je u nás stále hlad, a tak jsme vděčni za každý pokus, jaký se objeví. Příběh zasazený do temných 50. let, kdy si nikdo není ničím a nikým jist, není špatný nápad. Vzniká tak mnoho možností jak toho využít. Atmosféra snímku není špatná. Depresivní šeď oné doby se povedla, výprava je nadmíru dokonalá, ale stejně je to takové celé poloviční. Celkově z toho vyzařuje televizní lacinost. Scéna z 'Václaváku' se povedla. Konečně se naši filmaři naučili trefně používat PC triky a takovým scénám se záměrně nevyhýbají. Co se však ještě nenaučili, je pořádné ozvučení výstřelů ze zbraní. Tohle je už opravdu trapné. Tempo se vleče a místy nudí. Dějové zvraty jsou jednoduché a zbytečně nahodilé. Zákulisí zinscenovaných procesů je ohromná výzva, ale není dobré, když se to celé zvrhne v jakousi agitku. Je fakt, že v tomto případě si nejsem nad vyzněním snímku zcela jist, ale k dokonalosti má jistojistě ještě hodně daleko. Na scénáři se mělo více zapracovat. ()

Páně

Pro hodnocení tohoto díla jsou zde dva možné náhledy. V rámci české tvorby se nepochybně jedná o silně nadprůměrné dílo, které boduje hlavně atmosférou a vkusným audiovizuálem postrádajícím sterilitu a demenci jiných českých výtvorů. Kladně vnímám i pokusy diváka zaujmout a připoutat si ho k sobě chytlavými maličkostmi (lámání cigaret). V kontextu celoevropské, potažmo celosvětové filmařiny Ve Stínu však zmírá na křeč ve stěžejních scénách a v momentech lámání chleba, kdy je dílem neúplným, zkratkovitým a jakoby až příliš minimalistickým. Pominu-li poměrně jednoduchou příběhovou pointu prostou jakéhokoliv překvapení, tak i bez toho se dalo vytřískat z podobného námětu mnohem více emocí a kulervoucích témat k zamyšlení. Potenciálu na to bylo hafo. Škoda toho, ale spokojen jsem nakonec víc byl než nebyl. ()

Heroine odpad!

OK, je to nudný a temný, což je jasný záměr filmu noir... Samoúčelnost sama o sobě. Ale hrozný na tom je, že je to jako špatná pohádka pro dospělé, bez serióznosti, jakou si daná doba zaslouží. Hrooozně hodnej a čestnej policajt, a celej ten předvídatelnej happy end je v téhle tématice naivní, až hloupý a bezohledný. Jedna divná scéna za druhou, spousta věcí nedává smysl, a závěr je trestuhodně pitomý. ()

lemonova

Trochu priehľadné a pomalé... ale! Skvelý Trojan, skvelá hudba, dobrá réžia a najmä dobrý príbeh. Jedna hviezdička je navyše za námet, pretože na tieto veci jednoducho nesmieme zabúdať. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)