Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

ravalah

Nebyt to tak zdlouhave a natahovane, mohl to byt velmi velmi dobry film. A nektery strihy jsou uplne na facku. Napriklad jsem se tesil na utek samotny, strih a oni jsou v lese. 6/10 ()

Ceres

Neskutečný životní příběh, pokaždé si říkám, jak je toto možné. Jen škoda té první poloviny, šlo z toho vymáčknout víc. Jinak film mě pak dojal tím koncem, kdy bylo zmíněno i Pražské jaro 1968. Ten konec byl hodně emotivní, ale i tak má film hodně emotivních scén ve svém průběhu. Celkově musím hodnotit velmi kladně. ()

VanTom

Vlastně se tu toho moc nestane, vyčerpaná skupina uprchlíků se sibiřského gulagu prostě jde a jde a jde, mrazem, horkem, pouští, sněhem, deštěm, bouří... Do žádných velkých dramatických situací se nedostane, polovinu cesty si vypráví události z minulosti a obnažuje hrůzy komunismu. Ale celé je to pěkně nasnímané a postavy jednají uvěřitelně, takže není problém tuto předlouhou štreku absolvovat s nimi. ()

Proky

Nádherný film podle skutečného příběhu dá se říct že nejlepší film zpracovaní podle skutečného příběhu opravdu film vás udrží u židle(sedadla,gauče atd ) až do konce ! nedokážu si představit, co ta skupina tenkrát musela zažít,Vězení na Sibiři pak útěk v - několika stupnu opravdu klaním se .jen doporučuji ! ()

Sany33

6500 kilometrov naprieč nehostinnými končinami Ázie v podaní režiséra-veterána, ktorý si síce vybral jednu zo svojich slabších chvíľok, ale vízia a istá rozprávačská zručnosť mu nechýba. Len škoda, že sa nedokázal rozhodnúť medzi divácky neústretovými skoro-artom a hrubými hollywoodskymi stereotypmi. Naviac mu samotné putovanie bolo prednejšie než prekreslenie postáv (v podaní skvelých hercov) a vzťahov medzi nimi. Strhujúce divadlo v žiadnom prípade nečakajte. 55% ()

fabecc1222

Člověku se až nechce věřit, že se opravdu dalo něco takového přežít. Zažít snad všechny možné druhy extrémních podmínek, a vyváznout z toho v podstatě bez větších úhon, to je opravdu zázrak. Veškeré extrémní klimatické podmínky jsou natočeny opravdu velmi naturalisticky, a je dobře, že se tvůrci vydali do takových lokací, které velmi dobře evokují dané podmínky a prostředí. Škoda jen asi trochu zrychleného začátku, kdy jsme vlastně hozeni do gulagu, a hned z něj utíkáme. ()

ghatos

Tohle se nemůže vyhnout srovnání s excelentním So weit die Füße tragen (2001). Něco tak silného se nedá snad ani napodobit. Tady se úplně nepodařilo rozvinout jednotlivé charaktery a vystihnout důležité momenty. Plyne to jako by nic, přitom uvnitř se skrývalo absolutní existenciální martyrium. Občas se režisér snaží navodit vyhrocenější situaci, ale herci kromě Colina Farrella nedrží film na patřičné úrovni. Závěrečný time machine se povedl. Mohlo to být výrazně lepší, není to však zklamání. 68%. ()

s.e.p.p

Pokud Kevin Smith trilogii Pána prstenů s posměškem nazýval jako "filmy o chození", zajímalo by mě, co by říkal na tohle. Útěk ze Sibiře je příšerně nudný, utahaný a paradoxně neskutečně zkratkovitý film, ve kterém každičká možnost nějaké vzrušující situace zůstane naprosto nesmyslně nevyužita - "Musíme se dostat ven z gulagu." Střih a jsou venku. "Musíme překročit ostře střeženou Transsibiřskou magistrálu." Střih a jsou za ní. A takhle vás tvůrci připravují o jednu potencionálně zajímavou scénu za druhou. Takže výsledek je ten, že dvě hodiny sledujete partu lidí na tůře a kolem nich se skákavě měnící krajinu, přičemž jednou za půl hodinky jeden z party odpadne. S takovou film funguje jen jako dosti solidní uspávadlo. Co ovšem musím pochválit je výběr herců a jejich výkony, a to i přesto, že by u tohoto typu filmu neuškodilo vybírat mezi rodilými národnostními příslušníky a nebát se potrápit zhýčkané američánky titulkama. 40% ()

blackJag

Po famózní námořní velkoprodukci MASTER & COMMANDER: ODVRÁCENÁ STRANA SVĚTA, po které si Weir dal 7 let pauzu, jsem se hodně těšil, výsledek bych ale srovnal s takovou neškodnou turistikou. Silný námět v odfláknutém provedení, nesoustředěném sestřihu a při okatém opomíjení dramaticky zajímavých událostí. Od Weira jsem čekal víc... Pravdivost příběhu nepřestala být nikdy zpochybňována. 60% ()

V.Silver

Tak teda nevím. Na jednu stranu skvělá režie, kamera, (jako vždy) famózní Farrell, na stranu druhou slabší scénář, absence konce příběhu (najednou naskočí závěrečné titulky a já si říkám "A to je jako všechno?"), odchod Farrellovy postavy v polovině filmu... Tak mě napadá, že kdyby film končil v polovině, když Farrell odchází, mohl bych dát čistých 5* :) Bohužel, druhá půlka mě už dost nudila, Ed Harris žádný extra výkon, Jim Sturgess to sám neutáhnul. Škoda. Při porovnání s takovým Bílým peklem, které mi přišlo asi 100x autentičtější a syrovější, nemůžu jinak, než dát 70%. Zajímavé komentáře: Marigold, Renton ()

Kosmik 1

Tak tenhle útěk jsme prožívali s kamarády společně s uprchlími vězni. Podobný pocit už jsem dlouho nezažil, člověk jako by všechno to kolem vnímal, tak realistické to pro mě bylo. Neskutečný pocit a obdiv, co ti lidé dokázali překonat pro svobodu. Nedokáži si představit, jak je možný, že se takový "pochod" dá vůbec přežít. Mrazivá zima sibiře, spalující žár pouště, pochod přes Himaláje... opravdu neskutečné drama, ještě teď nad tím přemýšlím. Byl jsem potěšen přítomností skvělého herce Eda Harrise, mám ho rád. Collin Farrell podal svůj standartní výkon. Celkově nadprůmerný film, který stojí za to vidět a udělat si na něj opravdu klidnou atmosféru, nenechat se ničím rušit a vcítit se do role hlavních hrdinů a prožívat útěk s nimi. 95% EDIT: 5.1.2014: Zapomněl jsem vyzdvihnout kvalitní soundtrack. :-) ()

J-o-k-e-r

Silný příběh o předlouhé cestě ze zajateckého tábora přes zamrzlé sibiřské lesy, horské masívy Himalájí, rozpálenou poušť Gobi až k Velké čínské zdi...tudy až do Indie. Vyčerpávající pochod za svobodou, kdy vítězí pouze touha po přežití, svobodě, kdy vzájemná pomoc, odvaha, odhodlání a vnitřní síla dokáže dojít až do vytouženého konce...bohužel, přežijí jen silní. Nikdo si nevybereme dobu, ve které se narodíme. Lidé, co prožili tato léta to štěstí rozhodně neměli.... ()

Blackberry

Jemný, neakčný príbeh utečencov v čase druhej svetovej vojny, cez nehostinnú matičku prírodu. Neviem, nakoľko bol príbeh skutočný a čo všetko zažili títo ľudia v skutočnosti. Avšak vo filmovej podobe ani herecké mená Farrell, Harris či Strong z vody kávu neuvarili. ()

Zagi20

Příběh hrstky odvážných trestanců, kteří se pokusí uprchnout z gulagu a jdou vstříc svobodě. Tempo je pomalé, ale co by jste čekali od filmu který je o táááááááááááááááákhle dlouhé cestě. Jenže dokáže přesvědčit o jejích strastech, je vidět, že si opravdu hrábli na dno svých sil. Ke konci sem si připadal jako kdybych koukal na nějaký cestopisný film plný úchvatných záběrů a přeletů nad krajinou. Silné drama o lidské vůli a odvaze pokračovat v cestě. ()

Autogram

Idú a idú a idú a idú a... občas sa niečo stane, niečo im chýba, niekoho stretnú, našťastie nikdy nikoho, kto by ich chcel chytiť alebo im nejak ublížiť. Adrenalín nulový, jediná zaujímavá scéna bol beh cez praskajúci ľad. Bez mapy a bez znalosti, kde vôbec boli, nájdu Bajkalské jazero, Tibet a maximálne vysilení po všetkých peripetiách prejdú aj Himaláje, čo radšej ani nie je vo filme zobrazené, lebo by to nepridalo na uveriteľnosti. Z filmu mám skôr podpriemerný zážitok a bez možnosti prehrávania rýchlosťou 4x alebo 8x by pre mňa nebolo možné ho dopozerať do konca. ()

Kurikmoon

V pohode oddychovka s trošku dlhšou stopážou. Ale na druhej strane, zažiť takýto trip, waw(skoro som pridal hviezdu)! A koniec, ktorý má výpovednú hodnotu. ()

Stasz

Banda se domluvila na útěku z tábora, kde se měli "koncentrovat"..Šli šli šli v -60°C v kabátech, šli šli šli až došli k Bajkalu, kde nalovili pár ryb, šli šli šli pouští, kde málem všichni umřeli žízní.. V Tibetu dlouho nepobyli a tak skončili u čajvalů v Indii. První polovina filmu dobrá, pak už mě to chození zmáhalo za ně. ()

Guzo

Skvělé dobrodružné drama o dlouhé cestě za svobodou. Trošku mě ale mrzí, že tvůrci hned na začátku vyspoilerují, kolik lidí se opravdu dostane do cíle, protože pak divák jen vyčkává, kdy který z hrdinů odpadne a jakým způsobem. Také jednotlivé postavy mohli být více rozpoznatelné, takhle všechny s přehledem přehrávají Colin Farrell (výborně napsaná i zahraná role) a Ed Harris, ostatní prostě nejsou tolik charismatičtí a polovinu stopáže tam jsou jen "do počtu". I tak ale klady převažují, putování přes zamrzlou Sibiř i vyprahlou poušť je výborně zobrazené takovou trochu oldschoolovější režií, ale k tomuhle žánru to dost sedne a rozhodně to neruší. 7/10 ()

vyfuk

FIlm nám opět ukazuje srdceryvný válečný příběh, který ani tak není válečný jako spíše politický. Ruské filmy mají kouzlo (které nemám ale rád), že jejich filmy vypadají přesně jako z Ruska. Tento film natočen téměř v americké práci to ukazuje jen z části, což je výpravově skvělé a zároveň skvěle pro mé osobní potěšení. Film má zásadu, čím větší herec tím menší role. Film takovéhoto typu bych si asi bez Eda nedokázal představit a Farrell film hezky doplnil a připadal jsem si na okamžik jako z Hartovy války. Hezky odvyprávěný příběh o svobodě, který má podle mě skvostný soundtrack. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)