Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mogolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

majo25

Zápletka je síce predvídateľná a divák si ľahko domyslí, že sa hl. hrdinom cesta 'vydarí' a že asi nedôjdu všetci, ale aj tak ma to v podstate bavilo. Aspoň teda do 2/3 príbehu, keď to malo svižnejšie tempo a divák bol v miestami v napätí. Po prechode na púšť a ztrate postavy potetovaného Farrela však film ztratil tempo a takmer 130 minútová stopáž dala o sebe poriadne vedieť. Chválim peknú kameru a zakomponované prírodné scenérie. ()

Thorn

Neuvěřitelně působivý snímek, který mě naprosto uchvátil. Útěk ze Sibiře popisuje osudy několika lidí, kteří v období druhé světové války uprchnou z ruského pracovního tábora a poté musí přejít přes nehostinnou divočinu, skrz zasněžené lesy i vyprahlou poušť. Ačkoliv je filmů s podobnou tématikou více, tak jen málokterý z nich nabízí takovou psychologickou hloubku a propracovanost hlavních postav. Film je velmi realistický. Takové věci jako boj s drsnou přírodou a snaha za každou cenu přežít jsou zde vyobrazeny nebývale intenzivně a sugestivně. Zajímavé je také různorodé složení skupiny uprchlíků. Každý pochází z jiných poměrů a z jiné kultury. Máme tu obětavé Poláky, tajemného Američana, drsného ruského kriminálníka a křehkou dívku. Každá postava má své jedinečné charakterové rysy a svůj vlastní příběh. Stejně jako všude jinde však i tady platí, že přežijí jen ti nejsilnější. Divák tak může jen doufat, že hlavní hrdinové nakonec dojdou až do svého vytouženého cíle. U tohoto filmu bych chtěl kromě působivé atmosféry, zajímavých postav a napínavého děje vyzdvihnout také nebývalou hloubku příběhu a skvělé herecké výkony všech představitelů. Největší pozornost na sebe zaslouženě strhává čtveřice Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell a talentovaná Saoirse Ronan. Díky těmto hercům film perfektně funguje a mezi hlavními hrdiny není nouze o skvělé dramatické momenty. Mimořádně působivé je také prostředí, ve kterém se snímek odehrává. Nezáleží na tom, jestli jde o pracovní tábor, zasněženou pustinu či nekonečnou poušť. Pokaždé mě dané místo doslova vtáhlo děje. Útěk ze Sibiře právoplatně patří k oněm výjimečným filmům, které mám tak rád a které dokážu náležitě ocenit. ()

zorro

Je to přesně mezi 4-5 hvězdami. Já dávám 5. Až se půjdete podívat na tento film nezapomeňte si koupit do sálu flašku nějaké vody, protoze vám rozhodně vyschne v krku. Jinak skvělá podívaná, dobří herci,prostředí a krásně reálně natočeno. 29.12 manchester ()

moviefilm

Keby film išiel viac do hĺbky. Keby mi záležalo na postavách. Keby som sa nenudil viac, ako som sa zabával. Keby herci (s výnimkou Ronan a Harrisa) hrali lepšie a presvedčivejšie. Keby to nebolo len bezduché chodenie. Možno vtedy, by to mohol byť dobrý film... ()

bartias

Petera Weira vždycky bavilo zkoumat hranice lidských možností, téma překonání hranic nemožného je proto pro něj tím pravým. V Útěku ze Sibiře mu s tím pomáhají šikovně vybraní herci. Ed Harris, Colin Farrell, Jim Sturges a Saoirse Ronan dostali zajímavé postavy a jsou všichni skvělí. Strašlivé útrapy zoufalých hrdinů je ale režírováno s odstupem, který brání v tom, abyste se do nich naplno vcítili. Z pohodlného místa na sezení je tohle putování za svobodou (nebo smrtí) takovým zábavným výletem s omračujícím výhledem na překrásné přírodní scenérie. Weir ještě nenatočil špatný film a Útěk ze Sibiře není výjimkou. Ale zvykli jsme si od něho na víc. ()

gambit

Podepisuji se pod komentář uživatele Marigold. Zpočátku jsem se orpavdu hodně bál, postavy mluví anglicky, Ruský gulag je zobrazen velmi americky (tzn. směšně) a celý to působí tak trochu naivně. Po nějaký době sem si ale na jazykovou stránku filmu zvyknul a uvědomil si, že o tom to vlastně vůbec není. V momentě, kdy se postavy ocitnuly na poušti Gobi, mistrovská režie se teprve projevila naplno. A mě film konečně pohltil a já mohl z povzdálí sledovat neskutečné úsilý hrdinů na cestě za svobodou. Od této chvíle nemám filmu co vytknout, celou dobu jsem se bavil, a to i při části přecházení pouště, což jen vypovídá o Weirově umu. Nesmím taky zapomenout na skvělého Farrella a Harrise, oba zahráli famózně. I přes všechen kýč, slabší místa a jiné nedostatky, jako velký milovník přírody dávám 4*, a to jednoduše pro ty neskutečný scenérie a celkovou výpravu. ()

dr.fish

Rusko svým komunismem změnilo tvář světa, životy lidí se otřásly v základech. I Mongolsko přijalo komunismus a to už je co říct. Cestopisná procházka ze Sibiře do Indie je v mnoha směrech poučná právě pro uvědomění si faktu jak moc Asii komunismus změnil. Film jako takový se odehrává na pochodu, krajina se mění, dramata přichází jedno za druhým. Člověk ale vydrží víc než kůň-musí. Dobrý film, ale z těchto témat rozhodně doporučuji víc Bílé peklo, to je dějově propracovanější. Ale i tak dobrých 75% ()

sator

Obléct chlapy do hadrů a zašpinit je nestačí... Viděl jsem obdobu pravdivého příběhu útěku z Gulagu a byla mnohem lepší Doporučuji knihu: dlouhá cesta ()

Radiq

Šla z toho zima, ale jenom na začátku, pak sem si vzal teply ponožky a už to bylo ok. Pak z toho časem najednou šlo vedro a pak sem dostal strašnou žizeň. Tohle je ten typ filmu, který já mám rád. Fakt mě to vtáhlo jak kouř z cigarety a říkal sem si u toho, že to je konečně něco, co už tady dlouho nebylo - zajímavej námět, dobré zpracování a napínavej děj. Sturgess, Farrell, Harris, Ronan - všichni utikali moc moc pěkně, ale Colin má u mě plus za toho hajzla. ()

sir-dave

Ať už si Slawomir Rawicz vymýšlel či ne, předloha to nebyla špatná. Peter Weir se nezaměřil ani tak na pobyt v gulagu, resp. nijak přesně nevylíčil útěk, jako na strastiplnou cestu přes chladnou Sibiř, podél Bajkalu do Mongolska, Himalájí a Indie. V podstatě o to tady jde, o vylíčení cesty s osobitou krajinou a bojem člověka s přírodou. Farrell s Harrisem bodujou. ()

tomeek

Velice dobrý film o cestě na svobodu a překonávání vlastních limitů, který působí, že trvá ty hodiny minimálně tři. Jak ale chcete dostat příběh s několika postavami a vzdálenost 6 500 kilometrů do kratší stopáže? Já jsem si to užil, všichni herci skvělí, nejvíc ale vládne Colin Farrell, jehož ruský hrdlořez byl odvedený k takové dokonalosti, že kdybych Farrella neznal, nevěřil bych, že není Rus. Silný příběh, skvělí herci a spousta zábavných momentů okořeněná kouzlem skutečné události. Za Jima, Colina, Eda a přesolené kuře dávám 4,5* - skoro pět... ()

HorrFi

Jeden z nejlepších dobrodružnejch filmů co jsem viděl. Jediný co mě štvalo, že Colin nešel s ostatníma dál. Je to film kvůli kterýmu si možná přečtu i knihu. Kdyby už Peter Weir v budoucnu nenatočil moc dobrejch filmů tak kvůli Útěku ze Sibiře ho budu považovat za dobrýho režiséra ikdyž dalo se z toho vytěžit víc přesně jak píše Enšpígl. ()

panMartin

Silných příběhů není nikdy dost. Mráz, hlad, vedra, žízeň, pochod, pochod a pochod. 6500 km dlouhá cesta. Je to poutavý, obsahově silný námět o tom, co člověk vůbec dokáže a díky té skutečnoti, je to o to více neuvěřitelné.Takže tedy, herecké výkony byly bez debat vynikající a hlavně obdivuhodné, za což taky vděčíme kostymérům a maskérům a vůbec všem, co se starali o autentičnost. ()

JaT

Dvouhodinová road movie pěšky. Film o hrůzách komunismu, které se podepsaly na osudech mnoha lidí. O vůli přežít, touze po svobodě a přátelství. Vše vystihuje heslo - nevadí mi zemřít, když zemřu jako svobodný člověk. Tento snímek se povedl, skvělá kamera to jen umocňuje. ()

Hafran

Excelentní road movie, která podává nadliský, dramatický výkon lidsky a civilně. I když je těžká předloha zfilmována výborně nezapře že po 4000 mílích se prostě ztrácí dech, jde jen o to jak dlouho divák dokáže držet pozornost. ()

Doudis19

Težko říct proč tvůrci nevěnovali více času samotnému útěku z gulagu nebo postupu přes Himaláje. Oba tyto alespoň pro mě největší taháky filmu se na plátně vtěsnali do méně než 10 minut. O to je pak překvapivější zjištění, že ve zbytku dvou hodinového ražení uprchlíků se člověk opravdu nudí jen zřídka kdy. Na to co se ve filmu odehrává, je až neskutečně poutavě natočen. Právě schopnost filmu získat si divákovu pozornost a udržet si ji, je jednak zásluha výborného obsazení v čele s netypickým Farrellem, ale především samotné krajiny, kterou Weir s precizností sobě vlastní dokázal vyždímat do maxima. ()

chelseaman22

Snímek mi přišel, jako hodina zeměpisu na základní škole. Byl pokus o emoce, ale... Na stranu druhou jsem viděl tajgu a Gobi. Konec dobrý, všechno dobré. Ale co tam dělal ten Farrell?? 67% ()

UhLee

(8/10). Po tomhle filmu jde jen smeknout před těmito statečnými a houževnatými lidmi. Nejsilnější moment filmu rozhodně úplný závěr. Colin Farrell si roli ruského vrahouna naprosto užívá a jde to vidět. Jsem rád, že celá parta nebyla jednotvárná. Každý její člen byl specifický. Nejvíc mě mrzelo jak dopadl slepý hoch, ale bylo to jasné, že to chudák nezvládne. ()

Jizni Tlapa

První půlhodina měla opravdu našlápnuto na kvalitní filmovou podívanou. Skvělá kamera dávala "ochutnávku" sibiřské scenérie, dialogy byly věcně zajímavé, E.Harris a Farrell se tvářili vážně kompetentně ke svým rolím "gulagských muklů" a příběh měl nenudící spád a tempo. Ovšem najednou jako když utne. Farrel to na hranicích zabalil a kamera společně s příběhem zamrzly, stejně tak jako milióny gulagů. Pomocnou ruku nepodal ani ničím nezajímavý, předem jasný konec a ponurá hudba škatulkující Way Back do sorty nudných a podprůměrných filmových zklamání!! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)