Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Marsik

Kino Světozor (Malý sál) - Strhující dobrodružné drama, které po celou dobu ani na minutku nenudí. Atmosféru ještě více umocňuje fakt, že tento příběh se skutečně stal. Dávám plný počet hvězdiček, opravdu si to film zaslouží. 86% (with J.) // (7.4.2012) HBO HD - Po dnešku musím jenom potvrdit, že je to opravdu výborný film. CZ dabing tentokrát můj dojem vůbec nezhoršil, naopak jsem se více než na čtení titulků mohl zaměřit na tváře hlavních hrdinů, které se měnily vyčerpáním. Zvedám hodnocení na 90% ()

curunir

,,DOBROTA. TÁ ŤA MÔŽE ZABIŤ." __ Vyčítať filmu je, že je málo akčný nie je adekvátne. Iste, odkráčali si svoje (6400 km!), ale na území kde sa pohybovali ani dnes google maps nič nehlási. Sú to obrovské nezaľudnené územia, kde skôr natrafíte na piesočnú búrku než na človeka, tak potom čakajte akciu. Skrátka kde nič nie je, ani smrť neberie... vlastne tá jediná áno. Skôr mi vadilo ako Weir podal útek z gulagu, vykresleného ako miesto z kadiaľ sa takmer nikomu nepodarilo utiecť, no zrazu to banda chlapíkov dokáže akoby sa ani nechumelilo ... a že sa to vtedy chumelilo poriadne. Ďalej ma prekvapilo, že keď zrazu natrafia na (pomerne pohľadnú) Irenu,v ani jednom z chlapov dlhodobo odchovaných na nakreslených ženských sa neozvú živočíšne pudy. Nie žeby som na niečo také výsostne čakal, hranie na moralistov ale mohli ísť bokom. Okrem toho strih kadečomu až priveľmi pomôže, akoby sa nevedelo ako tú-ktorú scénu poriadne nakrútiť. Weirov film je však pútavý, sledovať meniacu sa krajinu je úžasné a Harris a Farrell podávajú jedny zo svojich najlepších výkonov, ostatok im len sekunduje. A aj keď film ukáže miesta na ktoré sa len málokto dostane, divácky ostal nedocenený. (7006. hodnotenie, 569. komentár k filmu) ()

F.man

Chcete vidět trpět Farrella? Pokud ano, přidejte si jednu hvězdičku. Pokud je vám to putna, uvidíte obrazově docela působivou, chce se napsat road movie, za tři. Nevím sice, jestli to je ze Sibiře nedobrovolně přes Gobi, Himaláje a Tibet úplně tak road, ale prostě putují. Dovedu si představit i horší zpracování. Dvě hodiny utečou příjemně. Ale zrovna od Weira jsem čekal ještě něco více. You say too many prayers for an innocent man. ()

PauloZ

Kdyby mi někdo po skončení tvrdil, že ten film měl 3 hodiny, tak jen úctivě pokývu hlavou, ale ono to má jen dvě hodinky 7 minut. V tomto ohledu by tedy zasloužilo alespoň nějak oživit děj, i když věřím v tu složitost. Nebo alespoň lépe časovat v některých místech střihy. S blížícím se koncem mě vývoj a vtažení do děje postupně opouštělo, což je obrovská škoda :-/. Ale jinak k tomu výhardy nemám. Je to poutavý, obsahově silný námět o tom, co člověk vůbec dokáže a díky té skutečnoti, je to o to více neuvěřitelné. Po skončení z toho mám ale neucelený dojem. 3,5* ()

ledzepfan

Neschopnost udržet diváka v nějákém povědomí o čase se zde stává až krutým defektem...Mezi scénou X a Y uběhlo(a)10minut(b)2dny(c)týden(d)měsíc..???? Vůbec nevím, kde jsem a která bije. Vidím jakési fragmenty odtržené od zajímavého celku?.. Odstup od postav je tak velký a přístup tak neosobní, že můžou trpět jak chcou(zimou,vedrem,žízní) ale mě to bude pořád připadat jen jako zdlouhavý a nepříliš povedený sestřih z nějákého (možná) psychologicky prokresleného seriálu.........Farrell je dobrý,Harris předvádí takový svůj průměr a ten zbytek se mi až do konce pořád pletl a míchal do jedné jakési univerzální polské postavy mluvící anglicky s ruským přízvukem......nic moc.. ()

Kryton

Hutná atmosféra gulagů a vlastní útěk do Indie je dobře natočen. Obsazení je vhodné a nemyslím si, že by každou roli měl hrát hollywoodský fešák. Naopak mě překvapil Farrel, který měl azbukou potetovaný celý tělo. Celá cesta je zajímavá, ale postupně už celou dobu čekáte, kdy do té Indie dojdou. Takže ten největší mínus filmu je jeho stopáž a roztáhlá cesta. ()

spaceboyCZ

Kupodivu tento film nema ambice hrat na citovou notu a taky tak nedela. Za to si zaslouzi trikrat hip hip hura. Herecke vykony jsou skvele, at uz je to Farrell jako proradny zlodejicek, nebo Sturgess jako vudce cele skupiny. Samozrejme po celou cestu postupne odpadavaji ti slabsi a do cile se dostanou jen ti nejsilnejsi, ale vse je to toceno tak nejak prirozene, proste si to plyne pred vasima ocima a vy to hltate... ()

draggo

Drsný, ale v podstatě krásný film o síle lidského ducha. Excelentní herecké výkony všech zúčastněných, skvělá atmosféra a nádherná příroda, tovšechno dělá ten film skvělým. A ačkoli je to celé jen o té "cestě", nezačne to nikdy nudit, ba naopak. Nějaká silnější hlavní příběhová linka tu není, spíše jde o autentický obraz jednoho dlouhého strastiplného putování napříč kontinentem, a to včetně všech útrap a těžkostí. Za to jsem opravdu rád - film si nebere servítky a nebojí se ukázat i trochu drsnější záběry, což silně přidává na dojmu opravdovosti. Tenhle film mě přiměl uvědomit si, jak neuvěřitelně silný dokáže být lidský duch, když stojí proti obrovské zkoušce a přemýšlel jsem nad tím, zda bch něco podobného zvládnul také, či zda by toho byli schopní obecně dnešní lidé. Odpovědí si nejsem jist, přesto jsem ale rád, že film takovéto otázky vyvolává a ukazuje tak, jak je jeho poselství stále aktuální. Jen je škoda některých dějových nedotažeností - útěk z lágru je až příliš rychlý a působí až zbytečně jednoduše, což je škoda, jelikož tady by se daly vytřískat opravdové emoce. Ty mi také více chyběly v závěru, který bych si klidně dovedl představit trochu obsáhlejší a doslovnější (což by více sedělo k syrové nátuře filmu). Jinak ale velký palec nahoru a doporučení. /85% a 4*/ ()

NinonL

Bílému peklu jsem dala 4 hvězdičky, a to je panečku film o útěku z gulagu. Tento po americku upravený remake je dost hrozný. Samotný útěk podivný, další cesta jak Bobřík odvahy z pionýrského tábora. Skutečné emoce a vzpomínky na předchozí život mi tady taky chybí, kromě jedněch dveří a kytek na okně. SPOILER Asi nejhorší šok pro mě byl, když uprostřed Sibiře uprchlíci potkali tu bezprizorní babu. Sice spousta top stars, ale jinak celé jen špatně okopírované z Bílého pekla a skutek utek, sotva to šlo dokoukat. Hvězdička je za přírodu. ()

baribal

Filmu se nedá upřít kvalita, peter weir je v tomto ohledu velký rutinér. Co mě ale zklamalo je, že film postrádá silné a epické okamžiky, když přejdete nejnehostinější kontinent, tak několik opravdu silných okamžiků by tam být mělo. Různorodé charaktery, známé tváře, přiběh podle skutečné události, naturalističnost některých scén, ve výsledku skromný film, který vás poučí. ()

SaNcHeZ_cz

Útěk ze Sibiře je poctivé emocionální drama o skupině lidí, která si sáhla až na dno svých možností aby dosáhla vytoužené svobody od politického režimu. Jeho atraktivitu podporují skvělí herci a hlavně monumentální krajina, které se stává jejich největším nepřítelem. Peter Weir i po letech dokazuje, že umí natočit emocemi nabité drama, které diváka zasáhne a bez problémů jej vtáhne do děje. Avšak oproti jeho dřívější tvorbě Útěk působí poněkud jednotvárně a do vyšších příček tomu pořád něco chybí. ()

Greg

“Welcome to India. Paper passport, please. - Passport. We... we... we don't have. - Never mind. Come with me.“ Film Útěk na Sibiř stojí a padá především se scénářem. Některé scény a části filmu jsou napínavé a strhující, ale jsou tam i místa, kde by se mohl divák chvílemi i nudit. Takových míst je ale ve filmu naštěstí velmi málo. Ve filmu je zachyceno poměrně dlouhé časové období, takže režisér často přistupuje k různým dějovým zkratkám, ale jak jsem již psal, zřejmě to bylo nutné. Jinak toho ale není moc co vytýkat. Film jde logicky kupředu, každý divák si v něm najde něco a vše korunuje krásná hudba a ještě krásnější a velmi různorodé přírodní scenérie. Co ale film staví o stupeň výš, jsou famózní herecké výkony. Skvěle a přesvědčivě nehrají totiž jenom osvědčení Colin Farrell a Ed Harris, ale také mladá generace zastoupená Jimem Sturgessem a mladou Saoirse Ronan. Malá role na začátku filmu výborně sedla i Marku Strongovi (nemůže hrát přece pořád samé čistokrevné záporáky). Spolu s dalšími méně známými herci (neplést se špatně hrajícími) pak tvoří výbornou hereckou sestavu, které divák touhu po životě na svobodě opravdu věří. ()

Paxxx.cz

Film, který se docela podobá Bílému peklu. Útek ze Sibiře byl sice docela dlouhý (takže rozhodně není pro diváky, kteří potřebují mít ve filmu akci od začátku až do konce) a ke konci mě už začal trochu nudit, ale i přes tohle vše jsem byl spokojený. Obsazení hvězdné, některé scény super a závěr byl moc dojemný- 75%. ()

RasputincZ

Weir natočil po 7 letech solidní "walk" movie, které rozhodně nemůže zklamat nebo urazit. Herecké obsazení šlape perfektně, Farrella nijak zvlášt nemusím, ale jeho roli v tomto filmu považuji za jeho zatím nejlepší, co jsem viděl. Standartně dobrý byl i Ed Harris. Příběh celého filmu je velmi prostý, divák bude přes dvě hodiny sledovat, jak banda politických věznů utíká z bodu A do bodu B. Výsledek by byl nudný a nevyvážený, ale to by nesměl sedět na režisérské židli Peter Weir. Podílel se i na psaní scénáře a jednotlivé postavy jsou vykreslené bravůrně. Během filmu jsem se často zabavil právě sledováním jednotlivých dialogů a studováním postav. Weir nám prezentuje jejich utrpení a zoufalost obdivuhodně, ale postrádá to větší gradaci, drama a akci. Scény jako útěk z Gulagu nebo boj s vlky šly natočit mnohem víc dynamicky. Další věc, která mi dost vadila, bylo nevyužití potenciálu prostředí v Gulagu a především Himalájí, které prošli hrdinové během pár vteřin. Way Back je dobrý film, který se vyplatí vidět už jen kvůli skutečným podkladům. Přesto se na tento film podruhé asi už nikdy nepodívám. Radši si pustím emocionálnější a lepší Sedm let v Tibetu. ()

MartinezZ

(spoiler)Viděl jsem a, bohužel, emočně se mě tam nedotklo nic. Námět na drama to nemusel být špatný, ale drama tomu nějak chybělo. Snad jen začátek v gulagu dává vědět, že by se mohlo něco dít a příběh vyvíjet, ale nestane se tak. Gulag - střih - útěk, písečná bouře - střih - pochodují dál, Lhasa, dotaz "Kde je Indie?" "Támhle za Himalájemi, ale bude to velice, velice obtížné" - střih - jsou v Indii... WTF? A to, že tam někdo umře, mi bylo srdečně jedno. Kdyby zbytek putujících zmrznul někde v Himalájích, bylo by to "zajímavější".(/spoiler) ~~~ Ať už je to celé podle pravdy nebo ne, v traileru uvidíte skoro vše podstatné a koukatelné. ()

Praxis

Brilantně nasnímaný snímek, jako ze škatulky Nešnl Džeografik. Dnes si projedeme ty nejromantičtější zákoutí naší modré matičky kulaté. V hvězdicovém výletu se projdete po nádherných, sněhovými bouřemi zasypávaných sibiřských lesích, kde se to vlčky a jinou havětí jenom hemží. Dále okusíte šťavnaté vody Bajkalu, jen bacha ať vás tam něco neopíchá. Tím myslím samozřejmě komáří havěť. Ale dejte si bacha, páč pak přijde jedna hodně dlouhá epocha, kde voda je cennější než briliant. Jasně, široké pláně mongolských pouští. No a v tom zbytku přejdeme Čínu, Tibet a Himaláje, ale to bude výlet jen na pár hodin. Takže asi takhle, určitě se toho v Himalájích stalo ještě docela dost, ale to mám pan Weir zatajil. A já bych to chtěl sakra vědět... 80% ()

aluna

Peter Weir(d) má zvláštní filmy a atmosféra je i tady moc pěkná, ačkoliv jsem na tu typicky weirdovskou pachuť čekala marně. To, že anglicky se umí všude, kam vkročej, v situaci, kdy by člověk snědl levou nohu vlastního bratra, je pořád tíží morální "puntík" krádeže a že (nejen) konec je ámérickej, budí pousmání, ale všechno mi to vynahradí senzační Harris, sympatickej Sturgess a hlavně ryze praktickej potetovanej hošík s gamblerskými sklony - barbar Colin. A hezky si tu sukýnku hejčkali, kluci. ()

GodComplex

Uz dlouho jsem nezazil tak pusobivou filmovou prochazku. Ze Sibire pres jezero Bajkal, poust Gobi, Tibet a Himalaje az do Indie. Nadherne nasnimana priroda a nevlidna divocina, syrovost az na kost a herci, kterym to skutecne verite a to nejen protoze se jedna o skutecnou udalost. Necekany a nedoceneny masterpiece. 10/10 ()

MikO_NR_1909

To, že Weirovým filmom súkam 3 hviezdičky neznamená ešte, že neobdivujem jeho prácu v exteriéroch a vizuálne prenádherné splynutie s prírodou. Úteku zo Sibíra chýba hlbšia nosnosť a experimentovanie s postupným vývojom situácie. Niekto možno bude tvrdiť opak, ale ja to tak vnímam. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)