Úspešný cievny chirurg Richard Kimble (Harrison Ford) ohlási vraždu vo svojom dome - jej obeťou sa stala jeho manželka Helen (Sela Ward). Lekárovmu rozprávaniu o jednorukom mužovi, s ktorým sa v byte stretol, však polícia neverí a naopak, podozrieva z vraždy práve Kimbla. Šokovaný lekár je odsúdený na smrť... Spolu s ďalšími väzňami sa vezie v autobuse, a keď sa dvaja z nich pokúsia o útek, dopravný prostriedok vybočí z cesty a prevráti sa na železničnú trať. Kimble, ktorému šofér sníme putá, aby mohol pomôcť zranenému dozorcovi, utečie. Na miesto nehody dorazí tím agentov FBI, vedený agentom Samuelom Gerardom (Tommy Lee Jones). Ten sa okamžite vydá po stopách utečenca. Stretnú sa v tuneli kanalizácie, kde sa Kimble snaží detektíva presvedčiť o svojej nevine. Gerardovi je to však jedno - jeho úlohou je chytiť väzňa na úteku a nie ho súdiť. Lekárovi sa podarí opäť uniknúť a dostať sa do Chicaga, kde sa pustí do pátrania po skutočnom vrahovi. Zistí si v nemocnici, aký druh protézy páchateľ nosí a vytipuje si päť mužov, z ktorých jeden by mohol byť hľadaným zločincom. Gerard je lekárovi v pätách a čoskoro pochopí, že Kimble neúnavne hľadá jednorukého muža. Ale napriek tomu ho neprestane prenasledovať. Richard si začína uvedomovať, že prípad je omnoho zložitejší, ako sa spočiatku zdalo. Dostáva sa na stopu nebezpečného podvodu, do ktorého je zapletený i jeden z jeho blízkych priateľov... (TV Markíza)

mrclTV

Spomínať si na Utečenca je ťažká nostalgia. Vždy sa rozpamätám na scény ako útek pred vlakom alebo skok z priehrady. Tieto scény boli (a sú) dosť často napodobované alebo dokonca parodované. To je istým znakom kvality filmu resp. skôr jeho všeobecnej známosti. Nebudete predsa parodovať niečo, čo nikto nepozná. Nikto by sa nesmial. To je všetko história. Poďme do roku 2016 keď som si Utečenca pozrel vlastne prvýkrát v celku a bez pokrivenej dioptrie malého dieťaťa, ako som to videl naposledy pred asi 17-18 rokmi. Ach čo napísať, vadilo mi hlavne neuveriteľná vychytralosť Kimbla, spojená s tonou šťastia a správnych náhod (ako celoštátne hľadaný zločinec stihne nájsť skutočného vraha a ešte popritom zachráni dieťa v nemocnici!), ktoré sa vyskytuje hlavne v prvej polovici filmu, ktorý je hlavne o utekaní. V druhej, vyšetrovacej časti, som to predýchaval ľahšie. Ako sa mi mohol tento priemerný film tak páčiť? Ale drbať na to, stále je to napínavá jazda s Fordom a T.L. Jonesom v najlepšej forme + kopec zaujímavých hercov vo vedľajších postavách. Originálny (filmový) utečenec a preto nostalgia vyhráva nad objektivitou! :D ()

JosefTomas

Vskutku originální, Ford skvělý a přestože zde není žádná velká přestřelka, nebo kaskadérský kousek, tak má film tak nehorázně svižné tempo, že to vlastně ani nevadí. Navíc Tommy Lee Jones jde Fordovi v patách a hraje tak odhodlaného policistu, který hodlá dokončit vše za každou cenu. ()

ostravak30

Charismatický Harrison Ford a Tommy Lee Jones, to nemůže špatně dopadnout. Příběh napínavý v každém okamžiku. Divák fandí chudákovi doktoru Kimbleovi a doufá, že vše dobře dopadne. Ani na moment se nenudíte. Mě se líbila i docela zajímavá výprava. Vynikající scénář je jen doplňujícím faktorem, proč dávám vysoké hodnocení. A protože nemám co vytknout, dám nejvíc. Harrison Ford i T.L. Jones jsou zde v nejlepší formě a rozehrávají napínavou podívanou, která neomrzí viděna ani po sté. Je to zkrátka moc dobře natočeno a promyšleno do nejmenšího detailu. ()

iN

Musím uznat, že po 24 letech tento film už trochu ztratil drive, honičky jsou oproti dnešku zbytečně protahované, ale stejně si to 4 hvězdy ode mě zaslouží! :-) ()

majky19

Jeden z nejlepších kriminálních thrillerů, které jsem vůbec dosud viděl. Myslím si, že hlavní postavy nešly vybrat lépe, charismatický Harrison Ford v roli dr. Kimbla je jedním slovem špičkový a jeho pronásledovník - držitel Oscara za svou roli Tomy Lee Jones je také výborný. Celkově na tomto snímku neshledávám vskutku nic, co by se mu dalo vytknout a dle mého soudu se právem řadí k tomu nejlepšímu, co v rámci daného žánru dosud vzniklo. ()

boombang

Je málo filmů, v nichž je sympatický jak pronásledovaný, tak pronásledovatel. Ford je fajn, ale arogantní a hláškující Jones je prostě king. Na chviličku zazářila i J. Moore. Příběh taky hezky a svižně odsýpá, jen škoda toho příliš šablonovitého rozuzlení a konce. ()

PlayEasy

Tak tohle nepříliš zručný režisér Andrew Davis zvládl skvěle a pěkně si pohrál s našim napětím a tento již tak skvělý příběh úžasně vygradoval až do skvělého konce v "prádelně", ale nenechte se zmást "jemností" názvu daného místa:). Oscarový T. L. Jones a skvělý Harrison Ford tomuto filmu zase dali šťávu po jiné stránce a to po té akční! Prostě další akční klasika, která se zařadila mezi skvosty jako SP, SZ či Skála a Harrison Ford se v tomto filmu vyrovnal legendám jako John McClane či Rambo a to už je co říci!!! Zkrátka absolutně vyšperkovaný thriller skvěle vymyšlený do posledního detailu a při skvělé hudbě Jamese Newtona Howarda nám běhal mráz po zádech i při závěrečných titulcích a to jsme neměli otevřené okno:) 95% ()

bohhous22

Mistr Žůžo Dobrodrůžo válí i bez biče a klobouku stylem jedinečným!!!Nejrychleji ubíhající film ,co znám!!! Nejkratších 125 minut mezi jediným nádechem a výdechem!!! Neveris ???Uvidis = Pochopis!!!!!Silence = Death , Action = Life ()

peeteno78

Krásný napínavý akční film. Harrison Ford s Tommy Lee Jonesem se skvěle doplňovali. Taky Julianne Moore a její drobná role se mi líbila. Ačkoliv film nepřinesl nic převratného, je to jeden z nejlepších filmů minulého století. ()

murkl

Perfektně napsaný a geniálně natočený. Velice poutavá honička mezi policií a Harrisonem Fordem. Nejlepší jsou scény s T. L. Jonesem, který mluví zásadně v hláškách. Neméně dobrý výkon podal Harrison Ford. ()

jayman

Tieto tridsaťročné filmy majú niečo do seba. Neviem, či to je hand-made soundtrackom alebo sympaťáctvom hlavných dvoch hrdinov, ale jestvuje to a objaviť to ide prirodzene a ľahko. Hoci záverečný twist dokážeme ľahko odhadnúť, scenár ostáva nadpriemerný, no prím hrá zápletka, pri ktorej nečakane fandíme obom stranám. A v tomto prípade je starý dobrý hollywoodsky happyend najlepším možným záverom. Klasika. ()

hrumsrt

Hodně nadprůměrný snímek, který mě fakt hodně bavil. Má to spád, dobře vyvážené je chytání vězně a dějová linka ohledně případu. Vynikající výkony, jak Jonese, tak Forda, kdy se vůbec nedivím těm cenám ;) Mělo to spád, mělo to napětí. Fakt hodně se mi líbila celá scéna v nemocnici! I samotná "zápletka" překvapila. Otázka, jak celý příběh vlastně končí, když závěr je takový, jaký je... Jinak ale nejde říct jediné negativní slovo. Já se totiž bavil a proud filmu mě strhl natolik, že jsem byl až překvapen, jak rychle skončil. P.S. Nedoporučuji snímek s českým dabingem, jelikož TLJ se fakt nedal poslouchat. 90% ()

Gamekeeper77

Napínavej a vůbec celkově skvělej film od začátku do konce a to hlavně zásluhou ústřední dvojky. Obzvlášť Jones je tu ostrej jako břitva 90%. ()

MartinTerran

Hodně dobrý film, až mě udivuje, že jsem na něj nenarazil dřív, jelikož jak Forda tak Jonese mám rád. Propracovaný příběh a chytrý doktor co umí dobře předvídat a tím se skrývat a máte zaděláno na skvělý film který má spád a atmosféru. Natočeno i zahráno je to také dobře. Hodnocení: 86/100. ()

PlysovyMacko

Klasika vo svojom žánri, obľúbený film môjho detstva. Doktor Kimble je odsúdený za vraždu svojej ženy, vďaka nehode pri preprave utečie, snaží sa očistiť svoje meno a nájsť skutočného vraha - toho jednorukeho. Film je akčný, svižný aj napínavý. Harrison aj Tommy sympoši. ()

kadef

Určitě je to můj nejoblíbenější triller. Ford hraje naprosto skvěle, přímo exceluje, ani Indiana Jonese nezahrál líp. Tommy Lee Jones dostal naprosto právem oscara, on totiž chrlí jednu nezapomenutelnou hlášku za druhou. Film ani nachvilku nestrácí napětí a i závěr je skvěle zvládnut. Jaktože sakra Harrison od uprchlíka nic dobrého nenatočil? ()

Lewaso

Zde jsem si poprvé všiml T.L. Jonese a od té doby ho „můžu“. Moc pěkná napínačka až do konce a spousta originálních úhybných manévrů. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (viac)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (viac)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (viac)