Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

subic

Televizní film ČT, který odvysílala ve 2 dílech. Na TV film super kamera a barvy, zajímavá výprava a jeden krásně zrenovovaný Mercedes, za to tomu dá na p*del šílený německý dabing několika herců. První díl je potřeba vidět, ale je to takové blátíčko, děj by se dal zkrátit tak na 10 minut. Teprve ve druhém díle se začne něco dít o tom, jaké byly osudy i těch dalších, co byli ve styku s "atentátníky". 55% ()

regentor

Blíží se konec roku 1941, jednotky Wehrmachtu stojí u Moskvy a v zasněžené krajině v okupovaném Protektorátu Čechy a Morava se snášejí z oblohy Českoslovenští parašutisté.Exilová vláda v Londýně se konečně rozhodla podpořit domácí odboj v rámci plánované akce která bude mít za několik měsíců drastické vyústění.Dramatické události těchto let samy o sobě nabízejí silný příběh , kterého však po hříchu ve filmu až tolik není. Tvůrci šli cestou vykreslení postav manželských i jiných trojůhelníků ,lásky, zrady ,vášně, chtíče naroubované na čas okupace , kdy hlavní postavy jako by si neuměly uvědomit závažnost svého až naivního jednání které neohrožuje pouze je samotné ale i řadu dalších lidí.Po událostech z 27. května 1942 a likvidaci kata českého národa teror vrcholí.Po zradě slabošského prospěcháře Čurdy nabírají věci rychlý spád a zatýkání nebere konce. To už jsou obecně známé informace , z tohoto pohledu zde však chybí informace o osudu obce Ležáky která byla vyhlazena jako odplata za ukrývání vysílačky "Libuše" členem skupiny Silver A četaře Jiřího Potůčka.Snímek zručně natočený s dobovou atmosférou i celkem věrnými kulisami těchto let. Herecké obsazení i výkony kvalitní až na přehrávající Vilhelmovou a ještě více přehrávajícího Dvořáka.Celkově dvě hvězdy i když se dalo určitě z filmu i příběhem vytáhnout podstatně víc. ()

Nalimator

Zpracování atmosféry v Protektorátu mi vůbec nesedělo, připadalo mi to příběh zpovykaných zbohatlíků (kňourajících, že jsou všude náhražky), kteří se z nudy zapojili do odboje a nějak se s tím ani netajili. Zejména první část filmu je telenovela s velkým počtem postav, kde se řeší hlavně jejich vztahy a rozjíždějí se milostné avantýry výsadkářů. Ve druhé části se to trochu rozjede, ale stejně se hlavně řeší, že hlavní výsadkář se poflakoval po Pardubicích a ojížděl odbojářky, z Němců si všichni dělali srandu. ()

MyrnaAlec

Velmi povedené historické ztvárnění známých událostí. Herci mladí, uvěřitelní, milostná linka funguje. Myslím, že to by šlo prodat i do zahraničí. ()

ostravak30

Už jsem shlédl Atentát, Anthropoid a na to navazující Lidice. Pravda je, že Atentát a Lidice se mi líbili nejvíc. Toto pojetí mi tak blízké nebylo i přes kvalitní hereckou a výpravnou produkci, která si na detailech záležet dala. Jenže divák více sledoval milostné eskapády hlavních hrdinům, na to navazující krachující přátelství K. Issové a T. Dykové. To vše ovlivňovalo chování postav a vedlo nakonec též k odhalení. Samotné postavy vlastně jako by ani neřešili proč do Československa přicestovali a užívají si život, na němž dlouho není poznat, že by vůbec nějaká válka byla a že tento fakt postavy sami sobě připouštěli. Gestapo také nenahánělo bůhvíjakou hrůzu a právě atmosféra strachu nebyla na milostném pozadí moc dobře vybudovaná. Skoro se nabízí dotaz, zda to takhle opravdu bylo, protože atentátníci se chovali tak suverénně, že je až s podivem, jak to, že byli odhaleni až za docela dlouhou dobu? Asi jen neschopnost a hloupost nacistů něco takového dovolila. Mám-li možnost srovnání, pak dávám hvězdy pouze tři a při takovéto stopáži bych opravdu čekal více dramatu a událostí. ()

Anworon

Strhující, sugestivní, vynikající film. Snad jen Jiří Dvořák měl být charizmatičtější. Nejvíc bych podtrhl kontrast prvního a druhého dílu. ()

Lish84

První díl se moc nepovedl. Ano, hned od počátku jsem byl ohromen výpravou, za kterou by se nemusel stydět ani celovečerní film pro kina. Pečlivá, až velkolepá a hlavně se jí výborně daří navodit atmosféru počátku čtyřicátých let minulého století. Jenže co se týče děje, buduje režisér napětí tak pomalu a opatrně, že nakonec nevybuduje skoro žádné a mrazivá tečka v závěru nevyzní tak mrazivě.Chce nám představit všechny postavy a uvést nás do děje, ale za cenu mírného nudění diváka. Celkově bych označil první díl za zklamání. Teprve druhý díl, kdy se s postavami již sžijeme a dramatické motivy rychlou měrou nabírají na síle a intenzivnosti, nabídne opravdový divácký prožitek a spoustu působivých a mrazivých obrazů, které konečně vyzní. Např. když jednu z žen nacisté provázejí sklepením, kde mučí lidi. Zároveň film diváka nenásilně nutí k úvahám o relativnosti pojmů čest a hrdinství. Nicméně i zde mi přišlo, že vše mohlo či dokonce mělo být ještě více dramatičtější. Operace Silver A je povedený televizní film, kterému ale k dokonalosti ještě pár kroků chybí. ()

petr.trep

Tak toto je pro mě naprosto srdeční záležitost. Podle mého jeden z nejlepších filmů s tématikou života v druhé světové válce. Vůbec nechápu, proč se kolem něj nadělalo tolik humbuku, naopak, jsem pro více takovýchto filmů. Klára Issová zvládla svou roli naprosto bravurně, stejně tak ostatní. Ale Klára u mě jasně vítězí. ()

quasar

Silný příběh s výbornými herci, zpracovaný skvělým režisérem. Škoda jen, že se J. Strach nechává strhnout dnešním kýčovitým stylem, kdy kamera až příliš dlouho hledí hercům do očí. Přestřelky ke konci filmu by šly taky určitě udělat líp. Kde všechny ty kulky vlastně skončily? Určitě by nebylo na škodu omezit tu spoustu dialogů. Že je dnešní film moc ukecaný, to je podle mě nemoc. Vždyť by kolikrát stačilo jen naznačit..., ale jako by dnešní režiséři nesměli a nechtěli ani naznačovat... J. Dvořák zase trochu přehrával, ale dalo se to skousnout. Celkově se mi Strachův film líbil, hlavně ten smysl pro detail, a i přes drobné výtky je to za 80%. ()

Prubner

Řemeslně je to nadprůměrné, i když na to asi měli málo peněz, protože komparsu je tu minimum a ve scénách, odehrávajících se ve městě, projede vždycky před kamerou jen jeden náklaďák, a to ještě pokaždé tentýž (šedomodré auto s návěsem). Problém je v rovině ideové. Komunisté ve svých filmech zbavovali odbojáře jakéhokoliv soukromého a milostného života, tento film předkládá opačný extrém: vypadá to, jako by členové odboje neměli nic jiného na práci, než flirtování a sex. O jejich ilegální práci se neozvíme vůbec nic. To je špatně. Je zkrátka vidět, že scénář psala žena a ženy si ten film asi taky nejvíc užijí, protože připomíná romantické filmy o lásce, které mají tak rády. Navíc atmosféra okupace tu není vystižena věrohodně, hrdinové jsou zcela bezstarostní, Němce na ulicích nenajdete a odbojáři se v pohodě producírují po městě i v restauracích, aniž by je někdo poznal. Kam se tento film hrabe třeba na Vyšší princip, kde byla ta atmosféra všeobecného strachu vystižena skvěle. Teprve v posledbní půlhodině začne maso, ale to už je pozdě. Aspoň že herci jsou dobří, obzvášť holky (Vilhelmová jako hloupá slepice je perfektní). ()

krivkin

výborně, jen houšť a další takové filmy/inscenace; navíc jsem Pardubák, až příliš mnoho osob z toho filmu má po Pardubicích pamětní desky, takže taková srdeční záležitost.... 4 igi B.: ty budeš asi jenden z těch čecháčků, kteří toho nejméně ví, zato moc "myslí", asi o heydrichiádě a konkrétně o skupině Silver A nic nevíš, četl jsem několik knížek na toto téma dávno předtím než to Strach natočil a je to opravdu dle skutečnosti - třeba kpt. Bartoš byl opravdu děvkař a začal si s manželkou jednoho s odbojářů atd. v tom filmu prakticky vše má reálný podklad, akorát způsob jakým to je podané a natočené je Strachova licence, myslím, že jde o jeden z nejlepších filmů, co u nás byl vůbec kdy natočen.... ()

wocicko

Takoví úžasní parašutisté! Myslím, že tohle je jeden z historicky nejrelevantnějších filmů vůbec! Provedení je sice trochu béčkové, ale zcela v normě tv filmu. Moc pěkné! ()

swinevenca

Ne, prostě ne. Každé další sledování mě rozčiluje víc a víc. Jakkoli se může portrét npor. Bartoše zakládat na pravdě, proč zde vůbec není druhá stránka jeho osoby, totiž velitele, který rozhodoval o dalších výsadcích do protektorátu téměř stejnou měrou jako londýnská vláda? Proč je Potůček ve svých výstupech jen žárlivý a dezertérský fracek, aniž by byla zmíněna radistická zručnost, nad kterou v Londýně vzhledem k jeho věku žasli? Jinak názorově sympatický Jiří Strach se snaží sejmout z parašutistů božskou aureolu tak mocně, že neznalému divákovi nedá ani čuchnout k tomu, co všechno museli tihle lidé podstoupit pro československou věc, co bylo náplní jejich práce a čeho dosáhli. Jestli při tom klátili kdekoho, ať je to zobrazené rovnovážně s jejich posláním. Když už se dělá film o těchto lidech, je hřích nevyužít neuvěřitelnou útěkovou misi Jiřího Potučka, věčná škoda. Stejně jako některých zbytečných časových neshod, smrt Potůčka před Bartošem, seskok Čurdy před zastřelením škpt. Morávka. Špatná reklama, taky reklama, věřím, že se pár lidí díky tomuto filmu o osudy Silver A zajímalo a udělali si vlastní obrázek. Za to patří Strachovi dík, stejně jako za technické zpracování, zejména kamera a hudba mě dostávala. Ale pro všechno dějové je lepší zajít do knihy Operace Silver A od Zdeňka Jelínka. ()

PMakufka

Velice zdařilý počin. To musím hned na začátek poznamenat. Na TV film je to opravdu záživné drama, které nám přibližuje atmosféru v naší zemi, během německé okupace. Jedná se především o drama mezilidských vztahů několika rodin, které spolupracují s odbojem. Takže nečekejte potoky krve a masové přestřelky. Mezi herci zaujme především Ivan Trojan, jehož bezchybný výkon je spravedlivé ocenit, přestože nehraje hlavní roli. Nemá smysl to dále rozvádět... hraje výborně. Jiří Dvořák v rozporuplné roli parašutisty, důstojníka ČS armády vyslaného z Anglie coby diverzanta v boji proti okupantům , ale zároveň bezcharakterního" vošousta", který zneužívá ženy jak se mu zamane, také nezklamal i když občas přehrává. Duo "krasavic" v podání Táni Vilhelmové a Kláry Issové mě žel přijdou až přemrštěně nablblé, ba přímo kravské, takže to je asi jediná výtka k celému filmu. Stále vykulené, byť poutavé oči Kláry Issové to nezachrání. Při pohledu na Viktora Preisse v roli mocného gestapáka mrazí. Nemá chybu. 80% ()

a0001

82%? To je asi len vtip.. Okrem kávy s limonádou a trtkačky s nevernou manželkou film absolútne o hovne. Parašutista bez padáku došiel trtkať paničky. Som ohromený... ()

Leonisa

Chtěla jsem se koukat na film o operaci Silver A. Jenže to se odehrává tak nějak na pozadí vztahů dvou žen, jejich manželů a jednoho namachrovaného milence. ()

Víteček

Kdybych věděl, že jde o červenou knihovnu, které je nějaký protektorát ve skutečnosti ukradený a která chce jen vykreslovat svůj pohled na ženy, tak se na to nikdy nedívám. Po atentátu, se to ve skutečnosti zlepší a ta poslední část by zasloužila lepší známku, ale v tu dobu už mě film příliš znechutil, než abych ho mohl vzít na milost. 3/4 stopáže to nemá vůbec žádnou atmosféru protektorátu a odboje a působí to dojmem party dětí hrajících táborovou hru. Vůbec mi taky nebylo po chuti, jak tvůrci berou skutečné postavy a upravují si je dle svého a zacházejí s nimi, jak se jim zachce. Třeba Bartoš asi nebyl zrovna svatoušek a dokonalý charakter, ale tady byl zpracován takovým způsobem, že bych si o něj ani neopřel kolo. Takovou nesnesitelnou, neukojitelnou a zároveň neschopnou krysu, už jsem dlouho neviděl, obzvlášť, jako jednoho z protagonistů, a ani ji vidět znovu brzy nechci. Objektivně 2*, ale za osobní nechuť snižuji na 25 %, za slušných posledních 25 % filmu. ()

dsaiko odpad!

Parašutisti se představují pravými jmény, na nádraží plném uniformovaných vojáků prohlásí "lepší než ta šlicha v anglii", víc než o odboj jim jde o ženský ... panebože, co tohle je? ()