Trhák

• angličtina Blockbuster
všetky plagáty
TV spot 2
Komédia / Hudobný
Československo, 1980, 94 min (Alternatívna 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (viac)

Panu Jíšovi se podařilo udat na Barrandově svůj první scénář. Už ve fázi přípravných prací s hrůzou zjišťuje, že filmaři naprosto obešli jeho záměr - místo sondy do života současné vesnice připravují velkolepou hudební show, o níž jsou přesvědčeni, že bude divácký trhák. Hned první záběry hovoří za mnohé. Do obce Lipovec přijíždí elegán, kterého všichni místní funkcionáři i prostí občané vítají zpěvem a tancem, neboť tento kýžený odborník jim má svými progresivními metodami pomoci zvýšit hektarové výnosy. Natáčení pokračuje v podobném duchu a novopečený scenárista se nestačí divit... (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Další z řady filmů, které mé okolí vcelku velebí, ale osobně jsem z něj moc oslněn tedy nebyl. Spíš mi to přišlo jako pěkná blbost. Blbost, která však dokázala místy i rozesmát a to nejen některými hláškami, ale i hereckými výkony. Momenty kdy se „filmově natáčelo“ mi přišli lehce uhozené, ale právě v těchto chvílích jsem se asi bavil nejvíc. Ono není zas na škodu se podívat do „kuchyně – zákulisí“ filmového natáčení…Ovšem víc jak na průměr to nevidím, bohužel… ()

Ištván87

To nízké hodnocení tady opravdu nechápu, a měli bychom se za něj stydět, poněvadž tohle je jedna z nejoriginálnějších, nejvtipnějších a příběhově nejpropracovanějších českých komedií. Pokud někoho zajímá, jak to vypadá při natáčení filmu, resp. jakou asi ujde cestu od scénáře po premiéru, tak tohle bohatě stačí. Takhle nějak si představuju tvorbu těch dnešních Hollywoodských velkofilmů, jen tam má producent podstatně větší úlohu, než geniální Petr Čepek zde. Hlášky v tomhle filmu jsou nezapomenutelné a vražedné, písničky vám uvíznou v hlavě a herci přesně vědí, co mají hrát. Pohled Petra Čepka na Ladislava Smoljaka těsně po výbuchu je neskutečný. ()

mm13

V modrom??? Tak to si budem musieť pripomenúť, ja si totiž Trhák pamätám ako jednu z najoriginálnejších českých komédií! Hlavne tie scenáristické kľučky-zmätky-výhybky nemajú obdobu. Vôbec celé je to ľahučké, hladivé aj svrbivé a (čo dnes už dokáže málokto) dotiahnuté do zmysluplného konca. ()

GeusX

Plajáda skvělých herců, zpěváků a spousta písniček a výborných vtipů z pera dua Svěrák a Smoljak. To je prostě TRHÁK! 85% "Na louce stojí zaražený pilot." ()

Tommassi3

"Prosím vás, kde se tady říká pod lesem ??" - "To je támhle dole pod lesem.." ;) Nikoli pod lesem, ale Podskalský.. Tomu již tradičně unikla spousta věcí, včetně skutečnosti, že střílíc si z normalizačních estrádiček ve snaze je parodovat sám v důsledku jednu takovou estrádičku stvořil, a tak vlastně i tu tradiční hromadu svěrákovskosmoljakovských genialit roztrhal podobným dynamitem, jímž se po revoluci trhaly Fialky.. ()

Pink.Panther

Asi nejméně vydařený scénář tandemu S & S. Hudba jako by byla převzatá z Kabaretu u dobré pohody. Vzniká tak filmová estráda. Písničky jsou skoro nejslabším článkem filmu, který je přitom cosi jako muzikál. To by pak jednoho hned napadlo, že to musí dost skřípat. Trocha té dobré pohody přec jen zůstala, tak nech brouka žíííít. ()

Dale

Asi najslabší počin dua Smoljak-Svěrák, pár dobrých momentov to má, ale väčšinou je to dosť nuda a na zasmiatie musíte čakať dlhé minúty. Aj tých piesní je tu až príliš, aj keď muzikály mám rád. Filmárske prostredie si pýtalo určite vtipnejšie a zaujímavejšie spracovanie. 50% ()

Seabeast

Jedinné, co mě na tom bavilo byly scény s panem Smoljakem, kde jako režisér neustále narážel na nepochopení. Je tu samozřejmě i pár momentů, které nám Čechům utkvěli v paměti - "nech brouka žít"... Ale jinak je to přeplácaná a pěkně stupidní podívaná. ()

jahol

Mnohými nedoceněný film, který se zcela vyrovná jiným z per tvůrčí dvojice Smoljak+Svěrák. A ta herecká celonárodní sešlost...a ty geniální fórky...A pak, skorem se mi zdá, že udělat z komouše blbce a natočit ostrou satiru na podmínky na socialistické vesnici, kterou pustí do kin, může vyžadovat větší umění než hrát si na zhrzenou oběť režimu..."Já jsem tady inkognito, neb kraviček mi líto, já tady... (vypadlo mi)..ju, já tu jen inseminuju...". ()

svik

Hodnotím za 4... Toto hodnocení celkem nefilmu je velice rozpačité - naskýtá se otázka co vlastně hodnotit-Vezmeme to první po filmové stránce ...no s filmem to nebudu moc protahovat nenajdeme zde nic diobrého jen se možná zasmějeme horeckým výkonům . Když to vezmem z muzikálové perspektivy tak je to už o něco lepší pokus o český muzikálový film a to si zaslouží ohodnotit . ()

corpsy

Tentokrát škoda, lebo genialita scenára dua Smoljak-Svěrák je výrazne rušená hudobnými vstupmi dobových speváckych megastars. Ak vám ale vtedajšia hudba šmakovala a uznávate ju aj teraz, budete okúzlený. ()

fannah

"A dáte nám dopředu vědět abychom ten výbuch nepropásli?" "No to je jednoduché, dívejte se prostě na mě, to je takhle domluveno že jak já zvednu ruku tak se všichni připraví, a jak mávnu..." jediný český film kterému dávám 5* ()