Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

jack_scott

Velmi rozporuplné, je to o něco horší než Band of Brothers...člověk se ošívá když by to měl hodnotit,ale dávám cca 80% za slušnou podívanou a některé nezapomenutelné scény. Pravda ale je, že většinu člověk zapomene velmi rád. ()

Blazis34

Tento miniseriál se opravdu povedl. Každý díl Pacifiku jsem si vychůtnával jeho vyjímečnou atmosféru, skvělou hudbu a k tomu všemu výborné herce. Opravdu tento seriál, který mapoval různé bitvy 2. světové války byl trefou do černého. Líbil se mi sled událostí v každém díle, kde nejprve byly originální záběry, výpovědi vojáků, kteří ty bitvy podstoupili a poté celou akci udělanou do velice uvěřitelné story. Asi jediné mínus pro mě bylo, že jsem čekal nějaké významější bitvy, jako třeba vylodění v Normandii apod. Jinak klobouk dolů před režiséry a herci za toto úchvatné dílo. Dávám 85%. ()

Crube

Další pokus o Band of Brothers,nicméně jeho kvalit dosahuje tak na 30% plochy,spolu s neexistujícím emocionálním pnutím,přeskoky mezi odloučenými postavami které nechají člověka chladným.......Kde se odehrává VÁLKA je seriál pastva pro oči a může se předchůdci podívat do očí jen z mírného podhledu,ale nadbytečné a nefungující zázemní scény jsou těžký přehmat.....Férových s ohledem na válečnou konkurenci by bylo 60%..ale to očekávání...a to zklamání..... ()

Goodmen

Očekávání po Bratrstvu byla veliká, zvláště po tak silné reklamní kampani - jenže kvalitativně bohužel na svého nevlastního bratříčka nemá . I tak jde o velmi nadprůměrnou válečnou podívanou, která se jen tak na televizních obrazovkách nevidí. Chybí zde nějaká výrazná postava nebo alespoň nějaká výraznější postava (oblíbil jsem si jen Leckieho), která by mi přirostla hned k srdci, začátek se rozjíždí velmi pomalu, chybí větší provázanost dílů a nějaký vývoj postav. Co rozhodně stojí za zmínku je opět úchvatná titulkovací sekvence a samozřejmě válečné bitvy, kterých ovšem není tolik jako v BoB. 80% ()

pimp

Realisticky ztvárněné osudy příslušníků 1. divize USMC v tichomoří. Určitá nevyváženost je asi způsobena tím, že sleduje paralelně tři příběhy, což někdy působí zmatečně a nedává prostor pro větší rozvinutí chrakterů jednotlivých postav. Nejzajímavější je samozřejmě vyprávění Eugena Sledge. Možná je to dáno i tím, že jeho memoáry vyšly až v 80. letech, kdy se po vietnamské zkušenosti změnil u širší veřejnosti pohled na válku a bylo možno i o událostech z WWII vypovídat s větší otevřeností než třeba v 50. letech (Leckieho příběh). Srovnávat s Band of Brothers asi nemá moc smysl, dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, přesto se ale nesporně jedná o zajímavou podívanou. ()

EVIM

Ono srovnání s Bratrstvem neohrožených se nevyhneme. The Pacific je prostě a jednoduše slabší. Chápu, že po třetím díle si fanoušek válečné tématiky trhá vlasy, ale my co jsme vydrželi až do konce nelitujeme. Seriál se hodně zvedl. I přesto by se dala celá série stáhnout klidně na takových 7 dílů a pokud chtěli tvůrci zachovat všech deset, mohli opravdu víc věnovat klíčovým bitvám( viz Guadalcanal). Přesto si myslím, že jde o lehký nadprůměr co se týče americké seriálové tvorby. ()

Virusman666

Bratrstvo neohrožených v podání námořníků. Drsná, realistická, nepřehnaná válečná série, jejíž natočení asi nějakou tu pětku stálo...Vůbec ne špatný, ale na 5* to asi není. ()

papuchalk

Čekal jsem víc, tohle je spíš telenovela. Bojové scény jsou sice velmi kvalitní, ale je jich strašně málo.## Druhý díl mě celkem zaujal a těšil jsem se na další díly, kvalitní syrová řežba. Ovšem hned ## třetí díl mne uplně odehnal a spráskal jak psa. Takovou změnu stylu z válečného filmu do přeslazeně romantické červené knihovny snad nemysleli vážně! Ještě je to celý jen v austrálii. Ani jeden výstřel. Vypnul jsem to v půlce ## Pátý díl průměr- nejdřív plno vaty a keců o ničem (alespoň však ve vojenském prostředí, v Pacifiku!), a potom zčistajasna velmi povedené vylodění!!! Jedna z nejhezčích válečných scén, které kdy vznikly. Dlouhá a souvislá akce, velmi realistická ## Osmý díl hrůza. Třičtvrtě času vztahová telenovela, kde jeden italský rambo nahání jednu chladnou nepřístupnou italskou bitch. Nakonec ji dostane na rande (no to je výhra fakt) a najednou střih do probíhající svatby. Když už konečně došlo na vylodění na Iwo Jima, tak to bez jakýhokoliv úvodu skočilo přímo do probíhající bitvy. Nevíte základní dispozice kde, kdo, kdy, jak, kolik, aby ta akční scéna dávala jakýkoliv smysl. Jen se okolo střílí, lidi přes sebe chaoticky padají, kamera se klepe, aby nebylo radši nic vidět. Z té roztřesené kamery mě za 2 minuty tak brutálně bolely oči i hlava, že jsem zatoužil po reklamě, aha to je čt1... Sledoval jsem to na velké plazmě v HD rozlišení, tak jsem se těšil na pěknou válečnou realistickou akci, ale strašně to přehnali s roztřesenou kamerou a nepřehlednou, nesouvislou, one person rambo akcí. Strašně odfláklý, to vylodění natáčeli snad jedno dopoledne od desíti do jedenácti, a měli tam maximálně 15 herců. Ať mi nikdo netvrdí, že tomu dali víc! Nedalo se na to koukat prostě! Tento díl nikdy více! ## Zkrátka kvalitu to má extrémně kolísavou. Hodnocení místy 1 hvězda, jindy zase za 5. ()

miistr

Když jsem před rokem viděl Pacific poprvé tak mě trochu zklamal. Doopravdy jsem čekal druhé Bratrstvo. Po roční pauze jsem se na to podíval znovu a hle najednou to je naprosto dokonalý. Když to přestanu srovnávat s Bratrstvem a vezmu jenom samotný Pacific tak je dobrý. Bojové scény s Japoncema, který jsou buď zalezlí v džungli nebo v bunkru nebo v jeskyni či útočí za tmy mi přijdou takové věrohodné jak to asi mohlo vypadat. K tomu takový ten mariňácký "humor" mě dostal k tomu. Je to prostě dokonalý válečný seriál o mariňácích v Pacifiku. Proti Bratrstvu se to akorát odlišuje v tom, že tady je to hlavně podle vzpomínek a poznámek tří můžů a u Bratrstva byli vzpomínky kompletní jednotky. Člověk to prostě nesmí srovnávat a pak je najednou ten seriál jiný. ()

MASH_4077

Viděli jste Bratrstvo Neohrožených?? Pokud ano, tak se na tohle nedívejte. A jestli ne, tak se taky nekoukejte a koukněte radši na bratrstvo. Podle mě je to až moc surové a takové nezáživné. Je to válka a ta je o emocích a hrůzách. Tady není pořádně ani jedno. Ovšem zpracování je famózní. ()

Upír

Největším problémem celého seriálu je Band of Brothers. Proč si seriál produkovaný stejnými lidmi získal mnohem méně obdivovatelů než jeho starší bratříček? HBO nás masírovala před vydáním lákavými trailery, očekávání bylo mnohonásobně větší, než u svého staršího bratříčka, který vyskočil ze šáší naprosto znenadání. Divák je už přesycen šedozeleným filtrem a očekává podívanou daleko přesahující laťku u předchozí série posazenou skoro do dokonalosti. Avšak série má i chyby, které nejsou způsobeny pouze hypem a dobou vzniku. Autoři si vzali příliš velké sousto. Bratrstvo funguje na vztazích a zážitcích vojáků v malé jednotce, která soudržně fungovala po celou svou válečnou historii, a kde v deseti obrazech žijeme s postavami rok jejich válečné mizérie. Naopak Pacific snaží postihnout válečné období třikrát delší a mimoto na mnohem větší ploše. Shrnuto, problém vězí na špatné předloze scénáře a přílišném přežrání diváka válečnými filmy. Nic to však nemění na tom, že se jedná o dosti povedený, zručně zpracovaný a velmi naturální (místy až nechutný) válečný epos, kde s přibývajícími zhlédnutými díly stoupá i jejich kvalita. ()

Darth Kedr

Tak s Bratrstvem se to nemůže srovnávat, kvalitativně je to níže. Srovnání by to stejně bylo zbytečné a zcestné. Dva zcela odlišné seriály. Ale Pacifik mohl být o mnoho lepší. Myslím, že nebudu sám, kdo až u posledního dílu začal rozeznávat jednotlivé postavy. Tím, že je to psané podle několika románů, je to naprosto necelistvé a mezi hlavními hrdiny nejsou ani žádné vazby. Prostě je to naprosto odtažité a neosobní a nedokážete se do pekla pacifiku vžít tak, jak to fungovalo u Bratrstva. Ale jako pohled na válku v tropickém pekle je to výborné. Realistické bitevní scény (mohlo jich být více) fungují úžasně, už proto stojí tento projekt za zhlédnutí. ()

davistercz

Někdo by řekl, že je to kopie seriálu "Bratrstvo neohrožených". Je to tak.... sice se děj odehrává někde jinde..,ale přesto to v sobě má to "kouzlo" té války... ()

NightScene

Luxusní válečnej serial! Akce za akcí a podle skutečných událostí. Efekty bezva, příběh taktéž a atmosféra parádní. Dostane vás do války mezi Amerikou a Japonskem a jaké to bylo. Osobně bych to zažít tedy nechtěl. Spielberg a jeho producenti se s tím vypořádali dost dobře a sledování jsem si určitě užil. A bohatě stačí jedna série a všechno co je potřeba v ní je a nic nechybí. :) ()

Rez0

Zatímco Bratrstvo jsem zkouknul během pár dní, Pacific mě tak moc nenadchnul a trvalo, než jsem se odhodlal pustit další díl. Navíc jsem si seriály dal chvíli po sobě, takže se asi srovnání nevyhnu, ale i delší pauza by nepomohla. Pacific byl pomalejší, víc psychologickej, zaměřenej na emoce. Akce oproti Bratrstvu ubylo, i včetně napětí. Taky mě, až na pár vyjímek, zklamalo obsazení. Nebýt v Pacificu ten ušoplesk zrzavej, co hrál Eugena, kterej mě byl jako herec nesympatickej, užil bych si asi seriál víc. Celkově daleko menší zážitek, než jsem čekal. Bratrstvo nasadilo laťku pořádně vysoko. ()

Marty_cz

Trošku pomalejší rozjezd, ale u sedmého dílu jsem byl 100% přesvědčen o tom, že svůj čas trávím správně. Velmi pěkné zakončování seriálu. Jediná co mě občas mrzelo, tak rychlé skoky na časové ose vpřed, občas to působilo zmatečně. Kdyby seriál natočili třeba o 2-3 díly delší a vyladili některé věci, tak by to nejspíš překonalo i Bratrstvo neohrožených. Nic méně krásný seriál, prosím o přídavek. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)