Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

64B

Inu, nenudil jsem se. Ale je pravda, že není nejlepší si tento seriál pouštět hned po shlédnutí celého Bratrstva neohrožených. Budete pak brát The Pacific jako jednoduchou jednohubku, na kterou dostanete jednou za rok náladu z nudy a pustíte si to. Nemá cenu porovnávat The Pacific s Bratrstvem neohrožených. Kvalitativně jsou totiž oba seriály každý na jiné úrovni. Možná by se zdálo, že The Pacific tu shazuji oproti BoB, pravda je ovšem opak. Tento seriál je též kvalitním dílem, i když jsem měl radši evropskou válku, než tu v Pacifiku. Tvůrcům se tu povedlo to samé (akorát v menším, kurážnějším a méně kvalitnějším) provedení, jako tomu bylo v BoB, proto dávám za 5*.! ()

Bifftekk

The Pacific a jeho úžasné intro, které u mě vyvolá husí kůži. Děj už bohužel ne, ale i tak děkuji za dramatické chvíle prožité v Pacifiku. ()

LadyD

Stejně jako Band of Brothers jsem tento seriál zkoukla za jeden večer. Ale upřímně, přijde mi to jako napodobenina. Seriál celkově nebyl špatný, ale mému srdci je bližší BOB. Ovšem co se mi strašně líbí jsou ty úvodní kresby.. dokonalost. A ještě jedna dokonalá věc se mi líbí, hudba. Hudba je opravdu dokonale vybraná. Ale určitě to zkoukněte. ()

Brano

Na tento seriál som sa dosť tešil a čakal som minimálne taký zážitok, aký som mal po dopozeraní Band of Brothers. Bohužiaľ ma seriál sklamal. Celé je to také chaotické, neusporiadané a často dosť nezáživné. Očakával som krvavé bitky a nie nudu. Navyše herecké obsadenie je biedne, na čele s dosť nesympatickým Daleonom a Malekom. Pre mňa priemerná vojnová mini séria, ktorá sa raz začas pozrieť dá, ale veľmi nenadchne. Ku koncu sa už to celkom pozerať dalo, no ten začiatok bola strašná nuda. ()

Guran

Seriál na který jsem se hrozně těšil, ale k ničemu mi to nebylo. Efekty jsou válečné a dobré, za což mínus nedávám. Herecké obsazení je už trochu jinačí, jedinej na kterého si nestěžuji je známý William Sadler. Líbí se mi produkce Stevena Spielberga, ale seděl by mi víc u režisérského křesla. Koukal jsem asi jen na tři díly, dál už mě to tolik nechytá. Čekal jsem o hodně víc akce, napětí, války, bitev, atd, atd. To ho je však v seriálu míň, než jsem čekal. Nejvíce jsem se těšil na vylodění na Iwo Jimě, na které jsem kousek koukal v díle 8. Také mě to zklamalo, už i proto, že filmové vylodění se odehrává už na ostrově, a ne ve člunech, jako je to ve "Vlajky našich otců". V ději je spoustu bitev v pacifiku, ale ani jedna z těch co jsem viděl není dokonalá, jak by měla být. Stevene, vrať se zpátky kam patříš, režisére! ()

helrohir

Mladší nástupca legendárneho "Bratstva neohrozených" mal čo robiť, aby sa svojmu zdanlivo neprekonateľnému predchodcovi aspoň pokúsil vyrovnať. Samozrejme, že minimálne po vizuálnej a zvukovej stránke sa stáva na poli seriálov podobne neprekonateľnou veličinou. Na rozdiel od "bratstva" mu však chýba to vyprávanie mini príbehov jednotlivých postáv, ktoré bolo jedným z kľúčových prvkov úspechu tohto seriálu. Aj "Pacifik" síce dáva priestor viacerým postavám, ale ich zobrazovanie je skôr zmätočné, a až také puto a vzťah si k nim nevytvoríte. Čím ma teda tento seriál tak zaujal? Prostým zobrazením vojny. V bratstve ste mali pocit, že sa väčšine hlavných postáv nemôže nič stať a ich prechod jednotlivými bojiskami nevyzeral až tak brutálne. V Pacificku je to zas doslova prechádzka peklom. Už len samotné prostredie močiarov a džunglí plných bahna, chorôb a všelijakej hávede je dosť deprimujúce, a keď sa k tomu pridajú Japončíci, ktorý radšej bezhlavo útočili než by sa vzdali, výsledkom je doslova desivé a brutálne zobrazenie vojny, ktoré dosť zaťaží vaše vnútro. Takže môj výsledný dojem je, že je to síce obsahovo slabšie než Bratstvo, ale celkové zobrazenie vojny je tu oveľa realistickejšie a deprimujúcejšie. 80%. ()

tombarider

Po shlédnutí první dílu jsem si říkal, že proti BoB je to slabé. Nevtáhlo mě to tak do děje, postavy mi přišly povrchní, válečná scéna plytká. Ale hrozně to gradovalo. Devátý díl by neměl vidět NIKDO, kdo nemá rád násilí a bezpráví. Třásl jsem se mixem pocitu vzteku, lítosti a nespravedlnosti. Je to určitě nejrealističtější pohled na válku, jaký uvidíte. Není na ní nic romantického, hrdinského ani kladného. Je to sračka se všemi zápory, které jenom vymyslíte, zabíjí lidi v hrozných bolestech a ty, co snad přežijí, totálně zničí. BoB je pěkná podívaná, kterou si pustím rád znovu. Tohle byla dokonalá podívaná, kterou už nikdy vidět nechci.... ()

Mykhaluu

Tam, kde Bratrstvo naťukávalo, tady se naturalisticky čvachtalo. Děsivý námět války je zpracován z knih a propojen dokonale. Dívalo se na to s bolestí i obdivem, jak to autoři zvládli. Válka je děsivá, děsivá věc, kdy se politika velkých rozleje do krvavých ran malých... Nejsou hodní a zlí, jsou strany, propagandy... ()

Papercut

Nemůže se navzájem srovnávat Bratrstvo neohrožených s Pacifikem, stejně jako se nemůže srovnávat válka v Evropě s válkou v Pacifiku, to prostě nejde. Během 10 epizod, který jsem si vyloženě užíval a stejně jako u Bratrstva jsem se dokázal sžít s hlavními hrdiny, ale i celkově se vším s čím se vojáci museli potýkat v tak nelidských podmínkách jako byla kupříkladu Okinawa, kde šikmooký používali vlastní lidi jako štíty. To, že Guadalcanal nebyl zobrazen v takové míře v jaké bych si představoval a chtěl, tak největší zklamání přišlo při sledování 8. epizody neboli Iwo Jimy. Klíčová bitva o postup k japonské pevnině, kde americké ztráty byly poprvé větší než ty japonské, byla vměstnána do pouhých 10 minut. I tak je to vynikající dílo. I see you with a goddamn sidearm. We were all sent here to kill Japs, weren't we?So what the hell difference does it make what weapon we use?!I'd use my goddamn hands if I had to. ()

Yuksek

zatím je to taková rozmáchle-chcíplá komerční nuda. nebo jen nesmíte čekat fascinující a nemilosrdnou autentickou řežbu jako v Band of Brothers. 1.díl 70%, 2. díl 60%, 3. díl 50% (strašná nuda) ()

krivkin

Válka z více úhlů, příznivci "akce" asi budou zklamáni. Bohužel jednotlivé díly trpí značnou rozkolísaností, válečné peklo se střídá s onou dětinskostí válečných filmů 60. let. Asi by to zachránila velkolepější výprava, ale i tak stojí za shlédnutí. ()

mablo

Po prvních dílech dějové i herecké rozpačitosti, se začíná ukazovat práva tvář příběhu, který mne zaujal dílem č. 3 Melbourne, každý další díl je lepší a lepší, před pár dny jsem zhlédl 6 epizodu, a ta byla už fantastická a nemůžu se dočkat dalšího pokračování. Komentář píšu už teď jelikož chci upozornit i na psychologickou roli, kterou s příběhu cítím, kamarádi říkají, že seriál stojí za nic, že neukazuje válku jaká opravdu je (oni to zase ví:), že psychika v ní nehrála roli a odpočinek, právě Melbourne, byla tím odpočinkem a takovou válečnou vyjímkou, která mne asi jako jediného z okolí zaujala, a proto věřím, že si seriál za svou vícesmyslnost v cíli zaslouží alespoň 4*, v koutku duše věřím že T. Hanks a jeho tým, nás něčím překvapí...oceňuji taky, že ukázali fakt, že bitva v tichomoří nebyla jen Midway a Pearl Harbor, ale seznamuje nás s jednotlivými události na pro nás neznámých místech, kde se bojovalo...Tak seriál už bohužel skončil, mám z něho velice rozpolcené pocity...je mi líto, že skončil, měl totiž velkou výhodu oproti BoB, v Pacificu, se celý příběh zaměřil na 3 osoby, které nás provázely celým dějem, a divák si k nim stvořil vztah...pro někoho možná až moc velká absence bitev, byla namístě...v tomhle seriálu jsem postavy opravdu poznal...dávám 6*:) ()

JasonV

Na rozdiel od Bratstva neohrozených veľké sklamanie, namiesto vojnového seriálu, ktorý ide do hĺbky čo sa týka psychológie postáv sa z Pacifiku stala ťažkopádna telenovela. Škoda takej premárnenej šance a rád by som videl kam sa podelo tých 150 miliónov dolárov. Na tie tri akčné scény? ()

Biggles

Hodnotim az po shlednuti cele serie. Clovek nemuze nesrovnavat s Band of Brothers a v tomto pripade se jedna o naprosto jinou ligu. Rekneme spise o zcela jiny sport. Nejak mi neni jasne pro koho je tato serie urcena. Misty brutalni sceny jako hazeni kaminku do otevrene lebky, pady do mrtvol a litani koncetin se stridaji s predlouhymi prisladlymi scenami. Nedomrle ()

JohnCoffe

Důležité bylo oprostit se od toho že je to seriál tvůrců Bratrstva neohrožených a pak už to hodnocení seriálu bylo jednoduché :-).Já jsem naprosto spokojený a to co předváděl Rami Malek alias Snafu bylo naprosto fantastické.Doufám že si ho režiséři všimnou a brzo ho obsadí do nějaké větší role protože podle mě je to velká herecká hvězda příštích let :-) ()

Jirásek

Do pátého dílu bych dal tak 3 hvězdy max. Ochutnávka akce na Guadalcanalu, nějaké osobní zážitky vojáků z Austrálie a z domova, toť vše. Další díly mne ale řádně srovnaly. 7, 8 a 9 díl znázorňující bitvy na Peleliu, Iwo Jimě a Okinawě krásně popisoval přeměnu vojáků ze zelenáčů na ani ne tak ostřílené veterány, ale na psychicky ohnuté jedince, kteří zabíjení nakonec berou jako rutinu. To vše podtrženo silnými scénami, které vévodí civilistka s brečícím dítětem omotaná výbušninami či nudné házení kamínků (Rami Malek) do hlavy japonského kulometčíka zpola ustřelené. Moc se mi také líbil výkon Josepha Mazzella. Ano, Bratrstvo Neohrožených to sice není, ale jako vzdání obdivu mariňákům bojujícím ve válce v Pacifiku je to vynikající! ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)