Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

RobbieM@N

Po shlédnutí prvních dvou dílů jsem si připadal jako divák opravdu hodně podvedený, neboť v délce dvou epizod má být vykreslena šestiměsíční bitva na Guadalcanalu, ale spíše to vypadá jak kdyby tam menší skupina vojáků bojovala tak nanejvýš tři dny, přičemž po těch "úděsných" šesti měsících herci vypadají pořád stejně, akorát jim Hanks rozmázl kus bláta na ksichtě. Navíc ty silácké žvásty přesahují i tu běžnou americkou mez a tím pádem záběry z domova jsou pateticky děsně úmorné. S očekáváním, že třetí díl zatlouká další hřebík do potápějcí se rakve, se mi nežije dobře. Po technické stránce jsou bojové scény dechberoucí. ()

matusb

HODNOTENE PO ZHLIADNUTI CELEJ SERIE. Rozmaznanost a hlupost niektorych ludi tu ma maximalne prekvapuje. Pozeram vobec ten isty serial? Chyba tomuto serialu akcnost? Tak si bezte zahrat Call of Duty kde sa strelba a vybuchy nezastavia od zaciatku do konca. Pred 65 rokmi tam bojovali LUDIA, nie akcni hrdinovia a prave o SKUTOCNYCH ludoch a SKUTOCNEJ vojne je tento serial. Pre mna su akcne pasaze len spestrenim a velmi dakujem producentom a scenaristom, ze tento serial nevyzera tak ako by si ho zelala vacsina tunajsich "odbornikov". The Pacific chce ukazat peklo vojny a nerobi to prostrednictvom megaakcnych scen plnych vybuchov a roztrhanych ludskych tiel, pri ktorych si dnesny zvrateny svet naopak povie ake je to cool a zabavne, ale prostrednictvom pohladu na ludi, ktori tam stratili viac nez si ktokolvek z nas dokaze predstavit. Pacific mi inklinuje viac k filmu Tenka cervena linia nez k Ryanovi alebo BoB. Proste ideme inou cestou, naco robit druhu kopiu BoB s inym druhom bojiska, ked mozeme urobit uplne novy, originalny, serial? U mna Pacific boduje na celej ciare a uz len koli zobrazenej realite, koli skvelej hudbe a vyprave by som dal spokojne 5* Pozn. Po castiach cislo 5,6, 7 a 9 tento serial zaradujem na prve miesto, pred BoB. Treba vidiet. ()

HChinaski

50%. Solidní filmařská práce, ale Band of brothers je zcela na jiné úrovni. Srovnávání se bohužel samo vnucuje. Z nových tváří mě nejvíce chytnul James Badge Dale, aka Robert Lackie. Nutno podotknout že odtlačování ´´skopčáků´´ z Evropy je z našeho pohledu asi automaticky více přitažlivé, než vzdálené souboje v Pacificu. Řekl bych, že jde o trochu nevyužitou šanci ztvárnit jednu z největších řežeb druhé světové války. Nejlepším počinem vykreslujícím tuto část války pro mě zůstává Tenká červená linie Terrence Malicka. ()

Pepeto

Po piatom diele musím uznať, že takéto sklamanie som nečakal ani zďaleka. Vedel som, že na kvality Bratstva sa to nevyšplhá, ale takýto prepad som nečakal. Herci maximálne nesympatickí, nevýrazní, nemam ani snahu zapamatať si jednotlivé tváre alebo mená...Jednotlivé diely nezáživné až des...Časť Melbourne som ani nevládal dopozerať, i v bratstve bol motív lásky, ale ten tam patril, toto je akoby z úplne iného seriálu...Kopa ľudí tu je nadšená nočnými bojmi, ktoré považujú za tie najlepšie bojové scény vobec, u mňa sú asi najhoršími vobec...ak sa už nejaká prestrelka odohrala, tak to bolo v noci a bola absolútne nepriehľadná...Na Guadalcanale sa bojovalo asi iba v noci. Peleliu prinieslo oživenie, ale som už veľmi skeptický a znechutený predošlými dielmi...Trestný prápor kvalitou predstihol tento seriál s prehľadom, čomu by som pred niekoľkými týždňami len ťažko uveril. A to je robený za pár šupov tzv. amatérmi...Suma sumarum, veľmi slabý odvar nesmrteľného Bratsva neohrozených, nabudúce sa budem určite viac tešiť na niečo vojnové z európskej pevniny, nech je to trebárs z Ruska, je mi to jedno, pretože Amíci už vedia len sklamať. Prvú hviezdu dávam za Peleiu, druhú asi len z ľútosti... ()

Budisovie

Podľa mňa veľmi perfektne vykreslená vojna so všetkými jej zbesilosťami a útrapami, ktoré uvádzajú romantické predstavy amíkov na pravú mieru. Osobne sa mi páčila veľmi postava Snuffa a taktiež Bassilona i keď ten nedopadol v tomto príbehu podľa očakávania. Čo k tomu dodať, nie všetko sa končí happyendom a práve preto sa mi tento seriál tak páčil. Za najslabšiu časť by som označil diel číslo 3. Asi sa zhodneme, že bol celkom zbytočný a čakal som oveľa väčšie prepracovanie postáv. Kto čaká od tejto série podobnosť s bratstvom neohrozeným asi bude sklamaný. Podľa mňa autori ani nemali záujem pokračovať v bratstve neohrozených a dobre urobili. Seriál si zaslúži 5 hviezdičiek a tie mu právom patria za akciu, prepracovanosť postáv, nechýba mu dej, hlava a päta ako sa povie a všetko čo k tomu treba. PS: pozor na japončíky :) ()

ramislav

Abych řekl pravdu, moc se mi tento seriál nelíbí. Nevím, proč, ale něco tomu v každém díle chybělo. Divím se, že jsem vydržel shlédnout všechny díly. Asi to bylo tím, že jsem očekával něco, co by mi konečne vyrazilo dech, jak to "média" slibovala. Nemůžu jinak, než ohodnotit pouhými 50% :(. ()

Marty20

Nesrovnávejte každou minutu seriálu s Bratrstvem neohrožených. Ani já jsem se tomu, bohužel, nedokázal vyvarovat a dlouho jsem chtěl udělit 3*. Ale později zjistíte, že v Pacifiku se odehrávala tak trochu jiná válka než v Evropě. Finále seriálu je naprosto úžasné, nejprve vás zmrazí/rozpálí (to podle povahy každého:-) ) krvavá, blátivá a bezcitná lázeň odehrávají se v devátém dílu. A v desáté je vám stručně, ale dostatečně odvyprávěn poválečný osud většiny přeživších. ()

driftm

Dal jsem 5* s důvodu,že i když se příběh zdá většinou nudný,stále je to parádně zpracované,herci tam dobře sedí a nevím jestli to byl první nebo druhý díl,ale v tom daném dílu byla akce takže si dovolím říct akce jako sv.ně.Dále 5* za to že je to boj v Pacifiku a není to furt ten samý boj někde v Evropě-tady jsou palmy,pláže,prostě krása a pak přijedou němčouři a všechno to zkazí. ()

kubas369

Oproti bratrstvu ohromné zklamání. Bitevní scény jsou sice velmy dobré ale největší rozdíl je v příběhu. Ten tu koná jen jakousi funkci vaty mezi bitvamy. Zatím co v bratrstvu byl příběh mladých výsadkářu hlavní pilíř seriálu. Tři hvězdy za bitevní scény a úvodní titulky. ()

Clerfayt

Dobrá psychológia postáv, skvelá hudba, slušné efekty. Séria sa snaží byť tak trochu "Band of Brothers Pacifiku" no má viac hluchých miest a menej pamätných okamihov. Je práve o tú jednu * slabšia (aj keď stále ide o kvalitnú sériu) takže dávam 4. ()

Solverino

Tak jsem postupně dal všechny díly, až na ten poslední, to už mě patos úplně udolal...:( Musím říct, že asi tak ze třetiny dobrý jako Band Of Brothers, bohužel to nemá skoro žádnej děj, moc se nebojuje, nikdo vás neveme za srdce, nikomu nedržíte palce, nakonec stejně každej umře... No nic moc. To i ten voják Ryan byl mnohem mnohem lepší. Ale zase je to multikulti a dostatečně rasově vyvážené a politicky korektní. Krev a smrt je jenom digitální, ale jednou se to vidět dá. Jenom jednou a poslední díl je jen pro sebemrskače :) ()

gicous

Pro mě je Pacifik obrovské zklamání. Je silný v jednotlivých okamžicích, ale jako celek selhává. Nedokázal tyto silné emocionální momenty propojit v nějaký celistvý zážitek, který by mě přikoval do sedačky a přinutil mě s otevřenou pusou a slzami v očich civět na obrazovku. Vyprávění se soustředí na příliš mnoho postav, a ani jedna z nich mě nazaujmula. Všechno to je dokonale natočeno. Peníze jdou cítit z každého záběru, ale co z toho když to všechno sleduju bez zaujetí a sympatií k jednotlivých postavám. Největším zklamáním pro mě byly první díly. Bitvy jsou natočeny téměř výhradně v noci, kdy není pořádně vidět, kdo na koho střílí a kdo se bitev účastní. Film se nesoustředí na jednu četu, ale skáče mezi několika útvary a kvůli tomu jsem měl v prvních dílech pořádný zmatek. Zhruba od čtvrtého nebo páteho dílu už to bylo lepší. Bitvy se projasnily, postav ubylo a seriál se stal srozumitelnější. Nejsilnější a psychologicky nejničivější je díl deváty, který zachycuje boje na Okinawě. Tady jsem zatínal pěsti a skřípal zuby. Ostatní díly jsou o třídu níže. Je mi líto usílí, peněz a času, které do toho všichni zúčastnění vložili. Není to vyložená prohra, to určitě né. Ale ve srovnání s Bratrstvem Pacifik neobstojí. Bohužel srovnání je to nutné. Ať si tvůrci řikají co chtějí, tyhle dva seriály mají společného víc než dost. Rozdíl je ale v tom nejdůležitejším, a to jsou jednotlivé postavy a způsob jakým byly napsány a obsazeny. ()

N3O

Oproti Bratrstvu jsem se s žádnou postavou v podstatě nesžil, vlastně mi bylo úplně jedno koho trefí. Pořád je to ale dosti surová válečná řež. ()

vinc_vega

Dejové línie mimo bojiska zbytočné a nudné. Postavy a herci nevýrazní. Jediné na čo sa ako tak dalo pozerať boli zábery z bojiska. Oproti Bratstvu však pôsobili príliš jednotvárne, neprehľadne a čo je najhoršie, mal som pocit akoby tam vlastne o nič nešlo. Finálna bitka bola k zaplakaniu a posledná časť klincom do rakvy zbabraného seriálu. ()

Izi-Peťan

Je to úplně jiné než Band of Brothers, ale to neznamená že by to nebylo skvělé. Příběhy třech hlavních postav, jsou velmi zajímavé. Každý je úplně o něčem jiném a zobrazují různé varianty, jak to během války v Pacifiku probíhalo. Nejvíce mě ale bavil Eugene Sledge a jeho účast v bitvě o Peleliu, v Iwo Jimě a Okinawě. Za mě perfektní podívaná a doufám, že se Hanks a Spielberg časem pustí do dalšího velkého projektu, protože jim spolupráce fakt svědčí. 95% ()

64B

Inu, nenudil jsem se. Ale je pravda, že není nejlepší si tento seriál pouštět hned po shlédnutí celého Bratrstva neohrožených. Budete pak brát The Pacific jako jednoduchou jednohubku, na kterou dostanete jednou za rok náladu z nudy a pustíte si to. Nemá cenu porovnávat The Pacific s Bratrstvem neohrožených. Kvalitativně jsou totiž oba seriály každý na jiné úrovni. Možná by se zdálo, že The Pacific tu shazuji oproti BoB, pravda je ovšem opak. Tento seriál je též kvalitním dílem, i když jsem měl radši evropskou válku, než tu v Pacifiku. Tvůrcům se tu povedlo to samé (akorát v menším, kurážnějším a méně kvalitnějším) provedení, jako tomu bylo v BoB, proto dávám za 5*.! ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)