Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Pitrsss

Je sice fajn, že je tu (možná) válka v Pacifiku zachycena taková, jaká skutečně byla, ale to je mi úplně jedno. Od toho jsou krucinál dokumenty. Ve válečným seriálu chci krev, střeva a emoce. Tady je jen spousta nezáživný vaty, která po většinu času nepřináší ani jedno z toho. Válečné scény natočeny celkem umně (ještě aby ne, za ty strašný peníze), ale je jich tam pohříchu málo. Na nějaké rozvíjení charakterů postav se autoři až na 2 - 3 výjimky vysrali úplně, což považuji za kardinální chybu. Vojáci tam přicházejí, odcházejí, umírají. Jsou jich desítky. Divák si ke každé z nich může vytvořit krásný půl minutový vztah. Tohle je prostě špatně. Seriál je místy až nechutně patetický. Teatrální záběry na zubožené výrazy bojovníků a jejich nesmyslné dialogy mě prostě neberou. Suma sumárum za ty prachy je to průser, přesto se těch deset dílů dá shlédnout poměrně lehce. ()

divisak

Zamrzelo mě, když někteří The Pacific hodnotili po třetím díle s tím, že následně seriál ani neshlédli do konce. Nemluvě o celkovém hodnocení. Po vizuální stránce se seriál blíží k dokonalosti, přičemž se sám sebe v duchu ptám, jak po takovémto vyobrazení válečných hrůz budou vypadat budoucí počiny s válečnou tématikou. Samozřejmě se The Pacific nemohl vyhnout porovnání se svým starším bratříčkem Band of Brothers, což je na druhou stranu pochopitelné. The Pacific odkrývá temná místa lidské duše a hledá odpověď na otázku – jaké místo zaujímá člověk ve válečném běsnění. Proto se mi tento seriál libí, protože se oprostil, stejně jako Band of Brothers, od velkých bitev (které se staly náplní jiných filmů) a zaměřil se na prostého a vyděšeného člověka, a to se značně syrovějším pojetím. Jen skrze vnímání a pocity zúčastněných se můžeme přiblížit reálnosti, byť omezeně. Dle mého je na The Pacific hezké jeho postupná gradace, která vrcholí v deváté epizodě boji na Okinawě. Osobně nepotřebuji několika hodinovou masáž krveprolití na bitevním poli, více na mě zapůsobí proměny lidské osobnosti. Problém tkví ve faktu, že se nejedná o jednotnou skupinu lidí, jako tomu bylo u Band of Brothers, ale zároveň sledujeme rozkouskovaně osudy několika vojáků, což zas tolik neumožňuje se s nimi sžít. I když podotýkám, že s hlavními postavami jsem neměl potíže, a dokonce jsem si i některé oblíbil. Ve válce bojují lidé, proto by měly být válečné filmy či seriály hlavně o lidech, a to dle mého soudu The Pacific splňuje na výbornou. 100%. ()

Johny303

Co tam dělá ta hromada romantiky?? Mohlo to být stejně úžasné jako Bratrstvo, ale ta romantická část to kazí!!! Bojové scény opět vynikající, dialogy mezi vojáky po většinu času fajn, ale proč je to sakra tak přeslazený? Nemůžu dát plný počet, škoda... Opět došlo na má slova, že míchat dohromady válku a romantiku a jedno z toho neupozadit, znamená prakticky vždy pěkný průšvih... ()

Greg25

Upřímně řečeno, ono je to těžké hodnotit. Přiznávám se, že jsem tenhle seriál dokoukala až na potřetí. A taky musím přiznat, že první a druhý díl po tom třetím zhlédnutí byly o fous lepší. Nevím čím to, ale vždycky jsem se sekla u šestého dílu a dál se mi tak nějak nechtělo. Vadilo mi, že ten způsob vyprávění je ryze prvoplánový jakoby to nemělo šmrnc, ten "výlet" do Austrálie je moc zdlouhavý, chápu, že to tvůrci chtěli zmínit, ale sama australská epizoda naznačuje, že potenciál na jeden 50 minutový díl to nemá... Jako by u Pacifiku byla snaha o civilnější pojetí se snahou o emoce, ale čím víc v tomhle tlačí tvůrci na pilu, tím horší je výsledek. Nikomu tam nevěříte nějaké přátelství, hlubší zájem o toho druhého vedle. Pár silných momentů a skvělý James Badge Dale jsou ve své podstatě jedinými tahouny tohoto seriálu. Pacific byla jiná válka než v Evropě a pro televizní obrazovky (či plátna kin) je to téma o poznání horší a těžší na zfilmování, protože bojové akce měli blízko k šílenství a tím, že často postrádali výraznější strategii, jsou i méně "zajímavé" pro zfilmování. Všude jen tma, prales, horko, průjmy, dlouhé túry a Japonci, kteří se nikdy nevzdávají... V tomhle směru je Pacific solidním seriálem, který se dané látky nebál. Jen mu chybí nějaká celistvost, vím, že to nejde porovnat, ale u Bratrstva jste cítili tu soudržnost, to přátelství, vytvořili jste si s těmi psotavami pouto... Tohle Pacific nenabízí, kdyby se zaměřil celý seriál výhradně na jedno družstvo a nebyl takhle roztříštěný bylo by to mnohem lepší. Něco tomu chybí a to tak, že hodně. 65% ()

lardko

Naprostá BOMBA ! Rozhodně doporučuji ! Nenudil jsem se ani na chvíli , a bylo to celkem osvěžující po tom co jsem viděl za posledních pět dní. 100%. ()

petikacka

Za mě je to dost velké zklamání, protože se neubráníte srovnání se špičkovým Bratrstvem neohrožených. Taky je to dost neoriginálně natočeno, chvíli je to Četa a chvíli zase Zachraňte vojína Ryana. Navíc je to poměrně dost povrchní a nudný pohled na válku v Pacifiku, která vlastně zůstala Evropanům, tak nějak skryta a neukazuje ta skutečná zvěrstva, která se tam děla Japonci zajatým amíkům. Pokud to někoho skutečně zajímá doporučuji knihu Normana Mailera Nazí a mrtví. To je skutečně brutal a od té doby vím jak daleko lze vytáhnout oko z oční jamky než se utrhne. A to fuck nechceš. Za mě zklamaných 70% ()

Money_too

Po shlédnutí všech deseti dílů snižuji hodnocení na 4 hvězdy. Pacific se bohužel neveze v takovém duchu jako bylo Band of Brothers. Kromě Johna Bassiloneho nejsou zaznamenávány akční,emotivní a hrdinské činy jednotlivých představitelů.Sice je série postavena ještě na příběhu Roberta Leckieho a Eugena Sledge, ale ti během série moc nepředvedli. Jako plus bych zmínil naturalismus, psychické vypětí a krvavost posledních dílů a zároveň bych doporučil počkat až na 5. - 8. díl.. V ostatních dílech se toho moc neděje což je mírné zklamání.Když budu porovnávat s filmy, tak Band of brothers je jak Zachraňte vojína Ryana a The pacific jak Tenká červená linie. ()

artas

Tak vydržal som nehodnotiť seriál ešte pred zhliadnutím poslednej časti, no že by to nejak výrazne ovplyvnilo moje hodnotenie, nemôžem povedať. Naivne som očakával že to bude také pokračovanie Bratstva neohrozených no žiaľ seriál nesplnil moje nádeje. Po technickej stránke je miniséria super a kvôli tomu aj pridávam jednu hviezdu navyše, dejová línia však bola pre mňa príliš roztrhaná a hlavne to množstvo dramatických ale neakčných častí mi znechucovalo sledovanie. Konštatujem, že táto miniséria nebude patriť do mojich obľúbených seriálov. ()

Ulrich

Je zde vyčítáno, že se špatně orientuje v postavách, ale tohle já necítím. I v Bratrstvu jsem si většinu obličejů zapamatoval až po druhém zhlédnutí. V tomto ohledu jsem se kupodivu lépe orientoval v Pacifiku, který má narozdíl od Bratrstva 3 hlavní postavy. Ovšem BoB díky skvělému prvnímu dílu v bootcampu dokázalo navodit pocit sounáležitosti a týmovost. Vždy šlo o celou Easy company, ne o jednotlivce. To v Pacifiku si každý jede na sebe. Zažívá svou vlastní válku a po svém se s ní i vyrovnává. Vidíme zde méně filmově ukazované epizody války v Pacifiku, jako je fungování propagandy, zařízení pro vojáky, kteří se psychicky zhroutili, nebo sbírání "suvenýrů" americkými vojáky. Technická stránka je tradičně skvělá a některé momenty jdou podobně jako v Bratrstvu až na dřeň. Například předposlední díl: Okinawa, ze kterého místama neskutečně mrazí. Celkově vzato: nemá už to takový Curahee-efekt jako Band of Brothers tenkrát (přecejen - technická kvalita ostatních seriálů od té doby se dost zvýšila), ale na druhou stranu, není Pacifik o nic horší. ()

Gastovski

1. díl: Slušný start, žádné dlouhé okecávání, hned se jde do akce, míra patosu minimální a jedna velmi sice menší, ale o to víc dobrá přestřelka 3* 2. díl: Život našich hrdinů na Guandcanalu s nakonec velmi pěkně natočenou noční akcí, kde se však začíná objevovat neřest jako v Bratrstvu - zde 10 vojáků zadrží půl japonské armády, nemluvě o soubojích muže proti muži - čili tu mám drobný problém s realitou, kterou aspoň já u válečných filmů vyžaduji 2* 3. díl: Odpočívačka, chlastačka, jebačka a trocha rodinného dramatu 2* 4. díl: Začátek zobrazuje "bitvu", kde celý ostrov ubrání jeden kulomet, pak je tu scenerie života v dusné džungli (za což je ta jediná *), zbytek je jen velkou nudou v zotavovně pro duševně choré 1* 5. díl: Setkání s kamarádem z dětství daleko od bojiště 30 minut, přestřelka s hloupými Japonci 10 minut 1* 6. díl: Konečně přichází válečná řež v podobě dobývání letiště na Peleliu. Pěkně natočeno a dokonce se mi podařilo napočítat víc než 10 mrtvých mariňáků, 3 a půl * 7. díl: Zatím nejnudnější díl celé série. Boj je zde jako ve většině dílů na druhé koleji, děj je zaměřen hlavně na osudy a psychické pochody našich hrdinů (abych zmínil ty nejlepší kousky: hraní golfu, pokus o vytrhnutí zlatého zubu z mrtvého Japonce, sebrání výložek mrtvému Japonci) - neskutečné - odpad! 8. díl: Tento díl by měl být věnován bitvě o Iwodžimu, ale jak jsme již zvyklí, důležitější je hrdinná odysea seržanta Basilona v civilu či v týlu odpad! 9. díl: Bitva o Okinawu, špína, bahno, takhle nějak bych si představoval surové válečné drama. Jelikož je to podle mě nejlepší díl z celé série, přihodím jednu symbolickou hvězdičku navrch 4* 10. díl: Naši hrdinové v civilu - klasika a nuda dopad! Verdikt: Z 10 díllů jsou jen 2 ryze bojové a zbytek je jen nudná vata, nic víc. Navíc občas se boje zvrhnou ve střílečku alá Medal of Honor. Takovejch peněz to stálo a výsledek velmi slaboučký. Celkově: 1* ()

Meteorista

Více dramatizované a sociálněji zaměřené Bratrstvo neohrožených. Boje a prostředí na jedničku, nic jiného jsem ani nečekal. Ale také jsem nečekal místy rušivě rozdílné epizody, z nichž jedna pojednává o bojích a druhá už pak rozebírá mediální a milostný život jednoho vyznamenálka. I takto se dá podat válka, to jistě, ale mě. abych se přiznal, to krapet rušilo. Tempo, kterým seriál jede, je pak těmito pasážemi zpomalováno a ne všem postup tímto směrem vyhovuje. Jinak epizody navazují hezky a vše vyústí do krásného, leč hořkého, konce. ()

chelsea17

The Pacific, "ten" po Bratrstvu neohrožených. I tak by se dal nazvat další seriál z produkce HBO. A to je asi ta chyba. Bratrstvo bylo první a bylo úchvatné, to zřejmě Pacifiku škodí. Protože ho každý bere jako nástupce a každý chce přinejmenším stejnou kvalitu nebo větší ( pokud to vůbec jde) . Kdybych to měl takto hodnotit tak asi nechám ty 3 hvězdy. Teď ale měním názor. Boje se převážně odehrávají v džungli a tam ať chcete nebo ne, nejde udělat taková atmosféra jako v Evropě, kde jsou města a je to prostě civilizovanější. Válka se do měst a vesnic hodí víc, proto se zdá Pacific jakoby neoriginální nebo nezajímavý, ta džungle to prostě kazí. Mně se to ale i tak líbí, přidávám 1 hvězdu a těším se na další HBO produkce v čele se Spielbergem a Hanksem. ()

Caesar1993

Opět se potvrdilo, že kombinace Hanks + Spielberg + válečňák dokáže vytvořit jen to nejlepší. Velice povedené i v porovnání s Bratrstvem neohrožených a dílo plně dostálo mým očekáváním. ()

melloun

Někdy kolem šestého dílu jsem zjistil, že mě Pacific vlastně vůbec nebaví a sleduji ho jen ze setrvačnosti. Osudy hlavních hrdinů mě nezajímaly a ani bojiště někde v Pacifickém oceánu mě jako středoevropana zrovna nenadchlo. Doufal jsem v podobnou podívanou jakou bylo Bratrstvo neohrožených, ale dostal jsem zmatenou akci bez většího provázání a důrazu na historické pozadí, respektive proč a za jakým účelem se útočí na ten který ostrov. Občas jsem si připadal jako zombie, která má za úkol dokoukat celý díl až do konce a přitom neusnout. Nuda. ()

El-Barto

Pacific má samostatné díly hodně kvalitní, ale problém je v tom, že u dílu, kde se vyprávěl příběh např. Sledge, jsem úplně zapoměl na ostatní postavy. Ty postavy prostě nejsou tak výrazné, aby si s nimi divák vytvořil pouto po celých deset dílů. I tak se mi ale z tří hlavních postav nejvíc líbil Bob Leckie a to i herecky v podání J. B. Dalea. To zpracování války je hodně podobné Bratrstvu neohrožených, ale v ostatním je krok za ním. Jediný v čem je lepší, tak to jsou úvodní titulky. ()

dawe787

Jako Evropanovi mi není Pacific tak blízký jako Bratrstvo neohrožených, ale přece jen jsem to chtěl vidět a okusit útrapy a dobrodružství vojáků, kteří tam bojovali. Oproti bratrstvu to je jiné a nebudu tu vypisovat proč a v čem. Pro mě bylo důležité, že mi tento seriál historicky přiblížil realitu válečných let z této oblasti a za to děkuji. ()

mul.berry

Bratrstvo neohrožených zasazené do nového prostředí. Pacific ale nepřinesl nic nového, spíš mi tam pár věcí chybělo, jako třeba alespoň jeden díl věnovaný přípravě na boj, kde bychom získali možnost se blíže seznámit s jednotlivými charaktery a vytvořit si tak k nim určité pouto. Místo toho jsme byli bez varování vhozeni do děje, stejně jako vojáci na ostrov plný Japončíku donuceni nemilosrdně chránit své životy. Btw. Úžasná práce s hrudkou v intru. ()

Eragon93

Přesně jak napsal kenkaku, je to jenom slabej odvar Bratrstva, kterej stačí vidět jednou a dost. U Bratrstva jsem tu válku prožíval s nimi, jak jejich strach, vztek, odvahu, štěstí, úlevu...prostě jsem těm veteránům věřil, co si ve válce prožili. Tohle se mi u Pacifiku nestalo. Asi za to můžou nevýrazní herci nebo pořád stejné prostředí...Nejlepší ze seriálu je asi úvodní skladba na začátku každého dílu, i když ve srovnání s Bratrsvem je zase o dost slabší.. :-) ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)