Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Jozka7

Tohle opravdu NENÍ Bratrstvo neohrožených. Zatímco BoB popisuje osudy příslušníků jediné roty americké 101. výsadkové (Easy Company, 2nd Battalion, 506th PIR), která bojovala necelý rok, The Pacific má podstatně širší záběr (SPOILERY!): Bob Leckie a Sid Phillips na Guadalcanalu bojovali u How Company, 2nd Battalion, 1st Marine Regiment, zatímco John Basilone u Dog Company, 1st Battalion, 7th Marine Regiment. Ten specifický "Esprit de corps", jenž dává BoB nezaměnitelné kouzlo a intimitu, tak v Pacifiku není a ani být nemůže. Basilona vzápětí stáhnou, také Sid se vystřídá s Eugenem Sledgem před nasazením na Peleliu, kde to koupí i Leckie a jde domů. "Sledgehammer" navíc nastupuje ke King Company, 3rd Battalion, 5th Marines, čili opět zcela odlišný útvar 1. divize námořní pěchoty. A v jednom z posledních dílů je sice pěkně vylíčen konec Basilona na Iwojimě, ovšem ten tehdy již bojoval u 5. divize námořní pěchoty. The Pacific krom toho popisuje nasazení o téměř trojnásobné délce oproti BoB: od srpna 1942 do června 1945. Srovnávat The Pacific s BoB tedy opravdu dost dobře nejde. A mimochodem, k tomu často vysmívanému dílu z Austrálie: jednotky 1. divize byly po Guadalcanalu tak zdevastované, že jejich zotavení zabralo většinu roku 1943. Proto má díl věnovaný této fázi druhoválečných dějin divize v seriálu své místo. For me: 100%. ()

dwyane

Bratrstvo neohrožených - *****..Pacifik- ***...Možná videt ty serály opačne,bude to jinak,ale takhle zustava hodoceni na trech.Neni to rozhodne spatnej serial,libil se mi celkove,ale dily byly nekdy dost nevyvazeny.Celej dej serialu byl pojat zvlastne a nekdy i tak nahrane.Rozdíl v hodnoceni je,ze co chybelo pacifiku do bratrstva,se u me promitlo v jiz zminenejch dvou hvezdach.Ale kazdopadne stoji za videni pro fandy tohodle zanru! ()

Zombiepod

Možno The Pacific kvalít rovnakej produkcie Band of Brothers nedosahuje, príliš však nezaostáva. Lepšie spracované udalosti bojov z Pacifiku nikde neuvidíme, hrôzy bojov zo zatuchnutých pralesov a mokrých japonských ostrovov sú priam srdcervúce a často sa človek prinúti odvrátiť od sledovania zrak. Herci sú fantastickí, mariňákov stvárnili výborne, vizuálne a zvukovo to všetko pôsobí veľmi živo a Zimmerova hudba to ešte všetko skvelo dotvára. Osobne ma potešili vsuvky v niektorých dieloch, pozostávajúce z originálnych "ofarbených" záberov priamo z bojiska a rozhovormi s veteránmi. Menšiu výtku mám voči pár dielom alebo scénkam v niektorých, kde sa v podstate nič veľké nedeje (ani by sa nemuselo), vadiť by nevadili, len je škoda, že dej nimi nie je nijak výrazne dotvorený a obohatený. ()

Don82

Jedním slovem NEPOPSATELNÝ válečný zážitek, který jsem nečekal že po Band of Brothers ještě někdy zažiji. Boje v Pacifiku nejsou u nás příliš známé, což jen podtrhuje důležitost této mini-série. Oprostím se tedy o srovnávání s BoB a vezmu to pěkně popořadě. Začátek je takový normální, první dva díly otevírají příběh a ukazují jednotlivé postavy. Třetí díl bohužel mnoho lidí kritizuje, mne osobně nevadil, ale dal by se myslím více promyslet a zasadit do něj více děje u ostatních postav. Potom to ale začíná, pravé válečné peklo, bez sebemenšího prvku přikrášlení nebo umělého "drsňáctví". Zde The Pacific jasně ukazuje to, že nechce přehnanou dramatizaci a příběhovou různorodost, přehánění a idoly pro masového diváka, ale jen jasně popsat realitu dle reálných postav a souvislostí. To si myslím, že je přednější než něco ve smyslu "epické výpravy party kamarádů dobýt Japonsko". Nechápu některé rozladěné komentáře, které poukazují na "klišé". Jaké klišé? Asi si každý vzal z Pacifiku to co chtěl, já jsem si odnesl opravdu silný zážitek a to nejen obrazový, protože Hans Zimmer zde ukazuje svůj talent na maximum a hudba je opravdu dech beroucí.....(pokračování časem) ()

Expertt

Dal jsem sice plnej počet, ale seriál jako celej je spíše kolem 80%. Je to škoda, protože první díly byly opravdu parádní, ale dálších dílech bylo dost monotonní prostředí a ani té akce už nebyla co dřív. Minisérie je spíše psychologického rázu, zabírá se jedinci a jejich vžití do války, pocity...Ale jeslti režije použila úmyslně toto prostředí kde skutečně ty střety byly, tak v tom případě beru vídku o prostředí vzět, ale nevim, nezjišťoval jsem. Kdyby náhodou někdo věděl o dokumentárním filmu z této oblasti oceánie, zabývající se pozůstatky 2.světové války, prosím piště. Díky ()

sunfreedom

První díl byl naprosto nekoukatelný. U BoB sice taky nebyl první díl žádný majstrštyk, ale nutný úvod, nicméně už tam se na to dalo koukat a příjemně to navnadilo. Tady jsem se zatnutými zuby dal druhý díl. Pak po dlouhé pauze a to ve chvíli, kdy fakt nic jiného po ruce nebylo, jsem dal třetí. Je mi to fakt líto, protože vojáci z Pacifiku si zaslouží stejnou pozornost jako ti v Evropě. Bohužel, z mého pohledu, se to nepovedlo. Vůbec. ()

Marator

Po velkém očekávání se dostavilo ještě větší zklamání!!! Nuda, hrozné herecké výkony a romantika do válečných filmů podle mě prostě nepatří. Alespoň ne v takové míře jako v tomto seriálu. ()

Tormentor665

Neskákal jsem dva metry do vzduchu ani z Bratrstva, ale tohle je o poznání horší. Když už se zdá, že se to začne pomalu rozjíždět, tak přijde pád v podobě patetického a nevkusně romantického odpadu. Pár dobrých bojových scén sice najdete (Peleliu) ale atmosféru to nemá žádnou. Během prvních dílů by si divák pomalu pomyslel, jaké to nebyly pro ty americké hochy fajn prázdniny okořeněné střílením na pár pobíhajících Japončíků. ()

Zl0

Nie je to ani Band Of Brothers ani Thin Red Line. Tie sú kvalitou kdesi v nedohľadne. Ako celok to však nie je zlé, aj keď mi chvíľu nesedelo že je to viac zamerané na jednu postavu. Tí ostatní tam nie sú ani tak sympatickí. Má to pár naozaj dobrých dielov. ()

Mabe22

Další bitevní minisérie, která je celkově nemastná, neslaná. Peníze se tu sice vyhazovaly na "supr" filmové efekty, ale když se třeba celý jeden díl odehrává na jednom místě a nic se tam neděje (no jo kecám...občas tam něco bouchne), tak to je prostě ubíjející. Tenhle seriál vám nic nedá, ale taky nic nesebere, takže jestli ho chcete shlédnout, tak je to sázka do loterie. ()

speedy7929

Porovnával som to z Bratrstvom neohrožených. Z akčného hľadiska úplne o level vyššie. Tanky, misie, nálety, streľba. Hneď sa išlo do tvrdého, žiaden výcvik ktorý by zdržoval. a Však zrazu diel Melbourne, ktorý mi prišiel úplne zbytočný. Potom zase nekonečné válečenie až po Iwo Jimy. Nedávno som pozeral film Listy z Iwo Jimy z pohľadu japonského bojovníka. Na tento diel som sa špeciálne tešil. "Tento krát to bude z pohľadu Amíka Jupíííí". A? nič z toho. Hodinový diel bol plný nejakej svadby a na konci sa trošku strielalo. Tieto diele mi trošku vadili a zaostávali týmto za BN. Jediný taký diel ktorý by som dal bol posledný. Aj keď som ešte čakal, že budem svedkom Hirošimy a atómovej bomby. ()

Milda003

O proti bratrstvu je to utahaný až to hezký není. Taky se tam dost často prolíná civilní život s tím válečným a kolikrát jsem badal kdo je vlastně kdo - někoho zabili a všichni hrozně nasraný a já nevěděl koho. ()

MAAUZ

Válka o Pacifik skončila, ale já si přál, aby v mini sérii běžela dál. Po trochu nepřehledném začátku jsem se dostal do boje společně s hrdiny, a jejich osud mě víc zasáhl. Některé známější herce si oblíbil - Jon Bernthal, Jon Seda, William Sadler, Gary Sweet či Rami Malek. I James Badge Dale a Joseph Mazzello mě uchvátili. Postupně se mi postavy začly vybarvovat a seriál mě absolutně strhl. The Pacific se nedá srovnávat s předchozí válečnou HBO sérií o Bratrstvu neohrožených, protože se příběh odehrává jinde, za jiných podmínek. Jde o zcela jinej beef. Mariňáci tu bojují s malárií, bouřemi, vytrvalým deštěm, nedostatkem munice a podpory, záškodnými Japonci a jejich domácím prostředím. Teď mám chuť si přečíst vzpomínky 'Helmet for My Pillow' od Roberta Leckieho. 'Se starou gardou na Peleliu a Okinawě' od Eugene Sledge hned v zápětí. Za mě se jedná určitě o další válečné must-see. ()

Knor

Minisérie ze stejné dílny, ze která vypadlo Bratrstvo Neohrožených a opět velmi povedený dílo. Mě osobně Bratrstvo sedlo víc. Nemá moc cenu to porovnávat, tento seriál je odlišný a úplně jinak odvyprávěný a je to určitě dobře, proč se opakovat. Válka v Pacifiku byla taky odlišná od té v Evropě. pravda je, že je tu několik slabých epizod, ale když to překonáte dostanete ve finále velmi věrný obraz válečného běsnění a dopadu na vojáky, který si prošli peklem. Historii války v Pacifiku moc neznám, ale díky tomuto seriálu se o ní budu určitě zajímat. ()

pekl

Perverzně dokonalé znázornění války. Hlava mi nebere, jak je možné to takhle věrně natočit. Pro mě ještě o kousek lepší než Band of Brothers. Přece jenom tu tichomořskou část neznáme tak dokonale jako vylodění v Normandii atd. Ale Guadalcanal, Ivodžima nebo Okinawa, to bylo naprosté peklo! Neuvěřitelné herecké výkony, mimochodem mladý Rami Malek a Joseph Mazzello, budoucí Queeni v Bohemian Rhapsody. Bravo Steven Spielberg a Tom Hanks.... ()

celticek

Chtěl jsem to vidět než začnu sledovat Vládce nebes. Bratrstvo neohrožených bylo super. O válku v Tichomoří jsem se nikdy nezajímal. Velká mezera ve znalostech:) Tedy.. neznalostech:) Bylo to peklo, seriál je ovšem skvělý. Parádní byl zejména Rami Malek alias Snafu. Bastilone, Sledgehammer, Leckie. I ty dvě romantické linky v Melbourne a pak s Lenou chytily za srdce. Tolik zbytečně ztracených životů. Nezřídkakdy kvůli rozhodnutí od stolu, že zrovna tento ostrov je strategicky důležitý. Šílenost. Zvládlo se to bez amerického patosu, což velmi cením. A ne poprvé:) Tak. Zamáčkneme slzu a jdeme na letce;) ()

Najt

Druhý seriál od tvůrců Bratrstva, které patří mezi nejlepší, nebo spíše, které je nejlepší válečným seriálem všech dob je právě The Pacific. A ten to má hodně těžké, protože se automaticky čeká zázrak. Na rovinu musím přiznat, že bratrstvo je po válečné stránce určitě lepší a Pacifik není úplně válečný seriál. Ale i tak je to další druhoválečný klenot. Zatímco se Bratrstvo zaměřuje na syrovou realističnost válčení, tak Pacific na to jde spíše po příběhové stránce jako takový průvodce celou válkou v tichomoří a snaží se spíše ukázat jakou cenu tam lidé museli platit. Ukazuje emoce, psychiku, atmosféru a zaměřuje se na jednotlivé mariňáky a na to, co se jim děje v hlavě. I když se v Pacifiku bojovalo jinak a japonci měli uplne jinej styl, tak tady jsou ty boje urychlený, ale když se objeví je to naprostá vizuální realističnost. Po teto stránce patří Pacific k naprosté kinematografické špičce, stejně jako kulisy. Zkrátka ubylo válčení za cenu všeobecnějšího rozhledu tohoto ohavného konfliktu, což nevadí, protože boje tam je i tak dost. Stále ale Pacific patří mezi nejlepší válečné seriály jaké kdy byly natočeny. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)