Dealer III

• Česko Dealer III (viac)

Fanúšikovia Sopranovcov musia vedieť: Filmy trilógie Dealer Nicolasa Windinga Refna majú to najlepšie z blízkeho a osobného zobrazenia každodenného gangsterstva – a nemusíte vidieť žiadny z nich, aby ste pochopili ďalší. Tretia a najlepšia časť série sa zameriava na srbského drogového kráľa Mila, malého zlodeja v pôvodnom filme. Okrem toho, že pripravuje večeru pre 50 hostí na oslavu 25. narodenín dcéry Mileny, pripravuje aj komplikovaný obchod s drogami. Keď namiesto heroínu dostane 10 000 tabletiek extázy, Milo je z novej drogy zmätený a zavolá bývalého bodyguarda a súčasného reštaurátora Radovana, aby mu pomohol. Refn nakrútil nervózny, pohlcujúci film, ktorý sa hrá ako celovečerná verzia paranojou presiaknutej scény varenia cestovín z filmu Mafiáni od Martina Scorseseho. (Film Europe)

SpaceOdyseus

Zavrseni Refnovi genialni trilogie je hrubozrna spirala severskeho sidliskoveho gangsta nasili, kde se ale hlavni postava snazi dat prostor svemu srdci. To, ze proto neni absolutne zadne misto, je uz jina vec. Krasa Refne! ()

DannyBoy80

Třetí díl se nese v duchu prvních dvou. Ovšem hlavní postava je opět jiná. Milo je ok i jeho parťák z bistra. Zbytek opět průměr. Možná by se to dalo vytáhnout na 4*, ale to by tam neměla být scéna s vykucháváním člověk, dle mě naprosto zbytečně a příliš explicitní. 72% ()

Schuldiner

Poprvý po dlouhý době mi bylo u filmu trochu blbě.. Až uvidíte (´´scénku ze zabíjačky´´), pochopíte!!! Jestli ste viděli, chápete! Opět syrová, surová a chladná, perfektní psycho podívaná. Drama z drogovýho prostředí na vysoký úrovni. Teda - samozřejmě to drama, že je na vysoký úrovni. Líbí se mi, jak je film pojatej, teda hlavně dialogy. Je to všechno hrozně hezky civilní, prostě rozhovory tak, jak se baví normální lidi. Vim, zní to divně (bavíme se tu o mafiánech, dealerech a různejch fetkách), ale vysvětlim.. V každym rozhovoru nebo diskuzi se člověk občas zeptá ´´co?´´, ´´cože?´´ a pod. Ne vždycky si v diskuzi lidi rozumí. Občas se zakoktaj, přeřeknou, plácaj nesmysly... No a tady to všechno je! Žádný naučený, přesně odříkaný, srozumitelný věty. Prostě realita. Navíc je tam trochu maglajz v jazycích, protože se tam vyskytujou individua z různých koutů Evropy, ale to dodává tomuhle filmu eště větší šťávu! Fakt dobrý! Hodně dobrej film!!! A už vim, že ty tři díly spolu souvisí v podstatě jenom tak, že se v nich vyskytujou stejný postavy, dějově je každej díl vlastně samostatnej film. A je fakt, že tahle trojka je asi nejlepší z celý série! ()

TheDude

Nekompromisní vrchol trilogie s jedním horkokrevným srbským Kmotrem a scénou z dobytčince, kvůli které se na film nemůže zapomenout. ()

Paldiny

So záverečným dielom trilógie prichádza najväčšia možná spokojnosť a najlepší Pusher. Tam hore musel niekto vyslyšať všetky moje pripomienky, námietky, želania sprevádzajúce predchodcov a stvoril dokonalý film. Srbský kápo Milo si po zápornej roli a cameu tentokrát vyskúšal rolu hlavnú a z plátna sa prakticky neodlepil, čo je len dobre. Jeho postava má totiž všetko čím disponoval taký Brandonov Corleone, nevyjímajúc charizmy či sympatií. Scenár zbavený rozštiepených neduhov druhého dielu prináša prehľadnosť do jedného rozlietaného dňa postaršieho mafiána. Ten sa potýka so zvyšujúcou sa závislosťou na kokaíne, rastúcou konkurenciou a rovnako rastúcou chamtivosťou vlastnej rodiny. Film rozoberá celú radu sociálnych (prostitúcia) aj spoločenských (samota, priateľstvo) témat a prekvapí viacvrstvovým scenárom. Ten dokáže pobaviť, dojať a v závere solídne poškádliť tráviaci trakt. Myslím, že ďalej sa rozplývať nad dokonale atypickou hudbou a použitím neobvyklých uhlov kamery by pri tejto sérii bolo už asi klišé. Jednoducho krajšiu bodku si Pusher nemohol priať a polovica Európy mu to nezabudne. ()

Rozjimatel

"Volám sa Milo. Som narkoman."     Záver trilógie venovaný postave srbského drogového dílera Mila (výborný Zlatko Burić), čo je zmena, ktorá ma celkom potešila. Milo je tu o poznanie starší, nemá už takú silnú charizmu a musí neustále čeliť mladým konkurentom, ktorí sa s ním snažia vybabrať. Celý dej sa v podstate opäť toči okolo jedného drogového kšeftu, ktorý sa nevyvíja celkom podľa predstáv (niečo sa pokašle, vznikne dlh, atď.). Vedľajšia dejová linka s oslavou Milovej dcéry je pre mňa dosť nezaujímavá, vzhľadom na charakter filmu sa tu dráma vyrába doslova z ničoho (chýba nejaké jedlo, dosť podivný vzťah otca a dcéry). Keď sa už zdá, že ma na filme nič nemôže prekvapiť, pride stret Srba Mila, Albánca Rexha a Poliaka Miťu (v Dánsku!), do čoho ešte vstupuje Turek Malý Mohamed ("King Kong of Copenhagen!"). Vtedy sa napätie skvele stupňuje, Milovi sa to akosi začina vymykať z rúk a nasledujúci sled udalostí je nervydrásajúci. Emocionálnym vrcholom sú potom príchod starej známej postavy Radovana "Čističa" a  brutálna scéna porciovania (nesmierne pôsobivá). Je inak zaujímavé, že ako celok sa táto trilógia javí silnejšia ako jej jednotlivé diely. Keď sa totiž vo svetle trojky teraz pozriem na jednotku a dvojku, tak ich to v mojich očiach mierne pozdvihuje.     "Milo, povedal si, že je len jedno telo. Kto je ten chlap?" "Albánec." "Potom je to v poriadku." ()

mira007

Dánská kinematografie - pomalé vyprávění s málem slov, která pomalu dotváří obraz celku, který vyvrcholí absolutní mrazivou scénou. Tentokrát je v hlavní roli gangster Milo, kterému se nedaří v byznysu až to vyvrcholí tím, že nakonec sejme dva borce ve své restauraci . Pomalé tempo přeskočí v mrazivou scénu, kdy se v restauraci jedná o prodeji k prostituci nucené polky ( která se jako papoušek naučí slova: Mám ráda šukání! ), čemuž náš hrdina přihlíží s nelibostí a vrcholem je scéna, kdy Milo v zoufalosti osloví dávného přítele ( Slavko Labovic známý z V Číně jedí psi ), který mu pomůže odstranit mrtvoly řeznickým způsobem tak naturalisticky, že jsou v Hollywoodu za měkoty - sledováno bez dechu. ()

aLPaC

Nejdrsnější a zároveň nejlepší díl a super vyvrcholené celé trilogie. Tentokrát se Refn zaměřil na postavu Mila a celý film se odehrává během jediného dne a noci oslavy Milovy dcery Mileny. Jako tradičně se hlavní hrdina dostane do průseru ne úplně vlastní vinou a musí z něj ven. No závěrečná scéna v Milově restauraci je skutečně výživná a dostaneme i hodně nechutné detaily, kterých jsme v předchozích dílech byli ušetřeni, nicméně vzhledem k předchozímu ději se to hodí. ()

tenebrae86

Vyvrcholení Refnovy kulervoucí gangster/feťácké trilogie Pusher. Už v prvním díle mě nejvíce zaujala postava mafiánského narkomana Mila, proto jsem byl rád, že se třetí díl věnuje právě jemu. Dílo razí myšlenku, že i narkomané a drogoví dealeři jsou lidé a Milo rozhodně nezklamal, v podání Zlatka Buriće si ho nelze nezamilovat. Film je velmi zručně natočen a sestříhán, ale nečekejte žádné dnešní NWR artové kudrlinky nebo experimenty, je to stejně autentické, špinavé a stojící hlavně na hereckých výkonech jako předchozí dva díly, jen ještě o několik levelů brutálnější. Hlavně teda na závěrečnou asi půlhodinku, kdy se Milo s Radovanem snaží zbavit mrtvých těl, jsem čuměl s otevřenou pusou, úplná vesnická zabíjačka až se mi skoro chtělo zvracet, měl jsem pocit, že snad cítím i ten smrad. Opravdový hnus a jedna z nejnechutnějších sekvencí v dějinách evropského filmu. Naštěstí všechno to násilí a deprimující děj často odlehčuje režisérův specifický smysl pro černý humor, takže se to dá nejen snést, ale ono je to i neuvěřitelně zábavné. Bravo Nicolasi Windingu Refne, právě sis u mě upevnil pozici nejoblíbenějšího současného režiséra. ()

bolan

Po skvělé jedničce Dealer a trochu slabší dvojce Pusher II, přichází vrchol celé trilogie a na scénu se opět vrací Srb Milo, který se musí vypořádat s novou nastupující generací arogantních dealerů. Vrcholem celého filmu, je pak porcování Poláka Radovanem. ()

Furmi

Zakončenie tejto sýrovej trilógie. Milov film dopadol o poznanie lepšie ako Tonnyho dvojka, no i tak mi najlepšie zo série vychádza Frank čiže jednička. Každopádne nezabudnuteľné filmy, z Európskej produkcie je ich pramálo a celkovo som ešte asi lepšie natočenú krimi z prostredia drog a zločinu nevidel. Perfektne zachytené životy týchto ľudí žijúcich na hrane morálnosti. ()

kamil.i

Balkánsky "Krstný otec" v Kodani! Pod taktovkou Nicolasa Windinga Refna v najlepšej forme. Obludné, no realistické divadlo drogového podsvetia. ()

Martyr

Tato danska, uplne neznama trilogia sa tocila takmer 10 rokov a ja som ju zvladol za necely tyzden. Od prveho dielu az po posledny sa dej odohrava v danskom podsveti, ktore ma velke zastupenie z krajin balkanu, odkial si dileri a ini osadnici danskych mesteciek priniesil aj zopar osvedcenych praktik a postupov potrebnych k urobeniu dobreho biznisu, ktory je v tychto kruhoch najdolezitejsi. Vsetky diely sa zaoberaju rovnakou temou - "stratene" financie za dodany tovar, neschopnost ich zohnat v pozadovanom termine a tazka cesta spat k normalnemu tj.dovtedajsiemu zivotu. Prva cast je vseobecne asi najmenej zaujimava kvoli prilisnemu nadseniu z perfektneho traileru, ale akonahle sa z toho clovek dostane a dokaze sa usadit v pribehu, caka ho jemne nadpriemerny zazitok z danskych ulic. Druha cast je co sa deja a psychologie postav tyka zazivna asi najviac, a ostava po nom lepsi pocit ako po jednotke aj kvoli hereckym vykonom, ktorym dominuje hlavna postava Mads Mikkelsen v podobe cloveka utapajuceho sa vo vlastnej bezvyznamnosti. No a konecne sme sa dostali k casti tretej, ktora je po vsetkych strankach asi najlepsia. Srbrska cast hereckeho osadenstva, z ktorych niektori hrali aj v predchadzajucich castiach tu dostala najvacsi priestor a film posobi velmi vyzretym dojmom. Hlavna postava Srb Milo sa po dlhom obdobi zivota, ked mu patril privlastok "krala vo svojom rajone" dostava do necakanych problemov ako inak sposobenymi drogami a novou albanskou konkurenciou. Uvodna polhodinka je sice pre akcne naladenych jedincov trochu uspavanka ale aj takych mozem ubezpecit, ze si pridu na svoje a ostanu pozerat s dokoran otvorenymi ocami. Cela atmosfera mi pripominala pocity zo starsich korejskych filmov, v ktorych moralka, zasady a strach z krvi o hlavnych hrdinov ani nezakopla. Pusher-a odporucam sledovat pekne poporadi od 1ky po 3ku, jedine vtedy si divak dokaze dat dohromady cely dej. Prva cast 65%, Druha cast 75% a tretia cast 82% A nakoniec, Nikdy nenaserte niekoho kto ma viac ako 1,9 metra, je zo Srbska a vola sa Radovan ()

KOZEL84

Po Mikkelsenově mistrovské dvojce sem ani nic jiného než pět nečekal,ale tohle má takové grády,že je mi pět málo.Tentokrát je pod tlakem největší sympat'ák protloukající se jako vedlejšák celou trilogií a zase je to tak šíleně autentické,že tohle není film a tohle nejsou herci.Tohle se děje.Tohle nepustí od začátku do konce (s nádhernou jistotou ''fuck off happyend'').Dokonalý hudební podkres-křup-a pak příjdou Radovanovy radovánky a Receptář prima nápadů.Když si takhle poplácává vysícího čuníka,ani ta zabíjačka nevypadá jako taková věda.Luxusní trilogie odpadu. ()