Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

blackrain

Hodně zvláštní filmový zážitek, kterému jsem nemohla přijít na chuť a měla jsem problém se pořádně soustředit. Atmosféra snímku byla zneklidňující a vážná. Dokonalé nahlédnutí pod pokličku začátků těžby ropy v USA. Mánie okolo težby to musela být pořádná. Daniel Day-Lewis předvedl mimořádný výkon, dal postavě celou svou duši. ()

SarumanKo

Náročná a surová (ne)hollywoodska freska s božským Danielom Day-Lewisom v najzaslúženejšej oscarovej úlohe všetkých čias. P. T. Anderson sa rozhodol zavŕtať do tvrdej a nepreskúmanej pôdy amerických dejín, čoho dôsledkom na divákov vystreklo skutočné čierne zlato. There Will Be Blood vo výsledku rozbíja akékoľvek ilúzie nielen o americkom sne, kapitalizme, viere vo falošných prorokov a otcovsko-synovskej idylke, ale aj o samotnom človečenstve. A komu cynizmom a spoločenskou kritikou kypejúci scenár nestačí, Čierna krv je bezchybná aj po technickej stránke. Anderson vás pomocou dlhých a statických záberov, z ktorých každý jeden je vysokou školou kompozície, postupne vťahuje do atmosféry natoľko naturalistickej, že divák akoby všadeprítomnú špinu cítil aj pod vlastnými nechtami. Neprispôsobivá hudba sugestívnemu a ťažko stráviteľnému príbehu dodáva ešte viac dychvyrážajúci podtón. Nadnesene a možno slovami hlavného hrdinu by som povedal: kto nepochopil genialitu filmu, nech sa utopí v krvi, rope, blate alebo vlastnom svedomí... Toto považujem zložku od zložky i ako celok za vrchol umenia zvaného film. "I´m finished." (10/10) ()

kaylin

U Paula Thomase Andersona mám pocit, že nenávidí diváky a schválně natáčí film, alespoň v poslední době, kde si vede svou a je mu jedno, jak to divák přijme. Hlavně, že bude mít depresi. A tu budete mít. Tohle není hezký film. Není zde v podstatě nic pěkného. Zvuk a hudební složka mě místy doslova iritovaly. Jenže pak jsou tu herci v čele s Danielem Day-Lewisem. Hodinu jsem netušil, za co dostal Oscara, jenže pak ukázal, jak dokáže svou postavu pojmout komplexně a jak neskutečný je ve všech momentech. Tak odporného člověka jen tak nevidíte a v některých momentech ani nemůžete uvěřit, že to je jen hraní. On je neuvěřitelný. Škoda, že film nemá rád diváka. Hodnocení by mohlo být na ještě vyšším stupni. ()

slord

Daniel Day-Lewis v tomto filme predvádza svoj silný herecký kaliber a do role sa vžil riadne. Príbeh je dosť fajn a vie zaujať, aj keď určite nie je pre každého, tak ja som si ho celkom užil a musím uznať, že Lewis je fakt kráľ. 8/10 ()

Kreeki

Paul Thomas Anderson po Magnolii už zase vystrkuje růžky, a upřímně, pěkně vysoko. Podařilo se mu totiž vytvořit vynikající drama o životě a osobnosti jednoho naftového magnáta na přelomu století. Již úvodních 15 minut vás uchvátí, aniž by bylo řečeno jediné slůvko. Celý film pak sledujete, jak se postupně mění váš pohled na Daniela Plainview jako na člověka, jeho vztah k synovi, bohatství a jiným lidem, vše vyvrcholí v konci pomalu jak od Kubricka. První polovina má spád, graduje a nenechá vás ani na chvilku vydechnout či si jen utřít sliny na košili, škoda jen konce, u kterého mi lehce lehce přišlo, že se malinko odvrátil od zbyku snímku a vyšuměl do prázdna. Daniel Day-Lewis v hlavní roli nenahraditelný, fanatický kněz Eli taktéž brilantní, po všech stránkách výborný snímek. I přesto, že doba, téma ani zpracování mi není nijak blízké, musím uznat, že Paul Thomas Anderson odvedl famózní filmařinu, která dokázala chytit i mě. 9/10 ()

RAiken

Až na krev je čistým sesláním z nebe jako černé zlato tryskající na jinak mrtvé a neúrodné poušti. S konečnou platností totiž konstatuje, jak to na světě vlastně chodí a vždycky chodilo. Lidstvo je podle Andersona chamraď snažící se ukojit svou ctižádost, svou pýchu a zanechat alespoň otisk podrážky v písku času, který mu byl vyměřen. Takový je i ropný magnát Daniel Plainview Daniela Day-Lewise. Vypočítavý, chladný, přímočarý, v jedné chvíli milující a v druhé nenávidící. Jeho ztvárnění je navíc v podání Daniela Day-Lewise fascinující. Jeho řeč, mimika s knírem, chůze, pohyby, to vše dohromady vykouzluje jeden z nejuhrančivějších charakterů v dějinách filmu. Plainview doslova zosobňuje duch kapitalismu v čiré podobě jako surová ropa. Jeho oponent v podobě duchovního vůdce značícího ducha nemateriálních hodnot, pastýře, který by měl být svému státu příkladem, je však na chlup stejně charakterově vybavený. Proradný, závistivý, hamižný a ctižádostivý. Rovněž jeho kreace podaná Paulem Danem je precizní a těžko si v ní představit někoho jiného. Oba pak symbolizují na povrchu 2 různé filozofie, přístupy k životu, ale uvnitř jsou stejně prohnilí a ve výsledku obě postavy říkají víc o lidském pokolení než by bylo únosné. Samostatnou kapitolou je pak hudba, která s vámi doslova zametá ode zdi ke zdi, a to i když se na plátně zdánlivě nic neděje. V souznění s filmem však vyznívá znepokojivě hypnotizujícím způsobem. Jednotlivé obrazy či scenerie zastavené v čase by mohly být vystaveny v galeriích jako díla uznávaných fotografů či malířů, takovou mají nosnou sílu vyvolávající gejzíry emocí. Život je souboj o výsluní. Život je tragický, smutný a černý jak ropné ložisko. Mistrovské dílo hodné obdivu, které může později nabýt podobného významu jako nejlepší kousky od Coppoly, Leoneho či Kubricka… ()

slunicko2

Instruktážní film o raných dobách budování ropného impéria. 1) Bez diskuse velmi zajímavý film. Plainview, člověk žijící jenom pro úspěch, bez rodinného či jiného lidského zakotvení, je jako ztělesnění kapitalismu v jeho nejsurovější podobě._____ 2) Vynikající herecké výkony, hudba i režie dodávají tomuto macho - filmu na působivosti._____ 3) Přesto však jsem se nudil. Zpočátku jen málo, ale s narůstající stopáží nuda narůstala, až se z ní nakonec stala veliká obluda._____ 4) Film jsem sledoval poměrně se zaujetím, ale bez emocí. Rozumem jsem všechno pobral, ale všechny ty potlačené emoce, ta vášeň lásky a nenávisti, buď - anebo, šly nějak mimo mne. Asi někdy méně znamená více. ()

Remedy

Dlouho jsem přemýšlel, jak bych pro sebe ohodnotil/okomentoval tento film. Nakonec bych jej zhodnotil následovně: "There Will Be Blood" představuje dle mého nejvyšší možný level, nejvyšší možnou úroveň filmového umění a jsem opravdu velice rád a děkuji za to, že je v rukách právě Paula Thomase Andersona, Daniela-Day Lewise a Roberta Elswita, tj těch nejpovolanějších. ()

Maq

Anderson se naštěstí hodně vzdálil od předlohy, takže ze Sinclairova sociálně kritického, až bolševického balastu nezbylo ve filmu skoro nic. --- A tak životní příběh Daniela Plainviewa není dramatem sociálním, nýbrž psychologickým. Je myslím omylem spojovat tuto analýzu z konkrétním místem nebo historickou epochou. Obdivuhodné schopnosti selfmademanů jsou bez ohledu na místo a čas mnohdy (ne však pravidelně) spojeny s pozoruhodnou citovou invaliditou. Plainviewovi v jeho heroickém úsilí o peníze, moc a velikost nezbývá čas a místo pro lásku a postupně ho ovládá tragická paranoia. Nakonec je smutnou obětí vlastní zarputilosti. --- Skvělý Day-Lewis, lahůdková kamera, veskrze originální hudební doprovod. Vynikající a chytrý film, pro mě ale (možná prozatím) ne tak zásadní, za jaký je mnohými pokládán. ()

topi

Nehorázná mrda! Geniální hudba Johnyho Greenwooda z kapely Radiohead, perfektní scéna s hořící ropnou věží! Daniel Day-Lewis by za svůj šílenej výkon zasloužil nobelovu cenu, stejně tak Paul Dano v podání fanatického kněze! Skvělý film po všech stránkách s naprosto odrovnávajícím koncem, na který se jen tak nezapomíná! Bomba! ()

Damiel

95 % - Smekám před DDL! Vstup do církve a finální scéna na bowlingu - ten chlápek má snad ďábla v těle? Oscar NAPROSTO zasloužený! ()

Aiax

Paul Thomas Anderson je nepochybně ojedinělým fenoménem na americké filmové scéně a jedním z těch tvůrců, kteří rozdělují své obecenstvo téměř "až na krev". Na jedné straně nekritičtí "festivaloví" obdivovatelé, na druhé znechucení konzervativní diváci. Toť dvě extrémní polohy. Osobně se řadím někam doprostřed. Magnolie mi přišla pozérská, nabubřelá, vypočítaná na efekt a festivalový úspěch, Opilí láskou mě naopak nadchli svou neokázalostí, drtivou originalitou a zvláštní poetikou. A zdá se, že čtvrtým Andersonovým celovečerákem se kyvadlo mého hodnocení znovu zhoupne na temnou stranu síly. PTA zde totiž, z mého pohledu, opět selhává v tomtéž, co se mi nelíbilo už v Magnolii. Opět přichází s velkolepým manifestem o stavu světa a lidské duše a opět se mu nedaří ani jedno. Navíc zatímco Magnolia dokázala vyplnit svou tříhodinovou stopáž alespoň zábavně, Až na krev se táááááááhne jako medová slina, znamenité a silné scény jsou tady jako siroty ve tmě, jako ostrůvky v oceánu předlouhých nepřerušovaných záběrů na někoho sedícího, ležícího či kamsi jdoucího bez jakékoli, či přinejmenším sporné, vypovídací hodnoty... Nevím, co je hlavní myšlenkou či posláním knižní předlohy, románu Uptona Sinclaira z roku 1927 Oil, a je docela dobře možné, že PTA se jí drží věrně, ale mně přijde jeho dílo jako dosti promarněná šance. Nejméně polovinu velmi nadějného a originálního vyprávění o počátcích těžby ropy v Americe zabírá nesčetněkrát viděná linie na motivy otec-syn, případně bratr-bratr, která má zřejmě ukázat, jak bohatství rozežírá duši, ale která tak činí neobjevně, příšerně repetitivně a na takového tvůrce jako Anderson až překvapivě prostoduše a která film přese snahu o epický rozměr a touhu něco sdělit sráží do vlažných nasládlých vod hollywoodského mainstreamu. Kdo se tedy na základě nadšených ohlasů těší na velkolepou fresku v kmotrovském stylu o dvou pilířích americké společnosti - náboženství a ropě - dočká se spíše komornějšího příběhu o tom, že ropní magnáti jsou bezcitní padouši a že honba za penězi je zlá zlá zlá. A kdo se těší na Andersonovu originalitu a rafinovanost, bude zřejmě zklamán, protože Anderson tuto myšlenku nepodává o mnoho rafinovaněji, než jak jsem ji právě napsal. Možná si teď leckdo říká, proč dávám takovému filmu celé tři hvězdičky, tak tedy - velmi nadějný myšlenkový potenciál (třebaže využitý tak na 20 %), několik skutečně fascinujících scén (kázání v kostele, hořící vrt, závěr) a oba hlavní protagonisté, skvělý Paul Dano a absolutně úchvatný Daniel Day-Lewis. Ten je už sám o sobě absolutní špičkou mezi americkými herci, takže si možná dovedete představit, jak to muselo dopadnout, když si jej vzal do parády režisér, který vládne téměř zázračnou schopností vykřesat skvělý výkon třeba i z borového pařezu (viz např. Cruise v Magnolii). To, co tady předvádí, se naprosto vymyká jakémukoli srovnání, letos je Day-Lewis zkrátka bezkonkurenčně nejlepší a pokud nedostane Oscara, tak už se akademici pomátli definitivně. Sečteno a podtrženo, Anderson pro mě zůstává režisérem múzou sice políbeným přímo francouzsky, leč poněkud kontroverzním v tom, co a jak svými snímky sděluje. Osobně bych byl mnohem raději, kdyby se držel "malých" filmů ve stylu Punch-Drunk Love a velkolepé epopeje přenechal tvůrcům, kterým narozdíl od něj proudí v žilách filmařská krev skupiny "Copolla/Scorsese pozitivní". () (menej) (viac)

Duotone28

je pravda ze film ma udrzal celu casovu stopaz na nohach...a neviem si spomenut,ci som sa ci uz mensou alebo vacsou chvilkou nudil...to je pravda, ale mrzi ma trochu, ze filmik bol vykresleny az moc negativne... a o zmysli stastia sa v nom ani len nedalo uvazovat...Ano, Day-Lewis exelentne...ale filmik az moc v ciernom, na mna a moj vkus. Ale kazdopadne...v ziadnom pripade sa tu nesnazim tym povedat, ze to bol film ZLY...naopak...scenarom a rezijne na vysokej urovni. Akurat by mal vytku voci Dano-vi ...ten mi tam nesedel ani kuskom...nevim,proste vzdy ked ho videl na obrazovke,mal som to chut posunut do predu,kym odtial nezmizne...:)Celkovo 4*,nazdar ()

reqiuem

spíš bych dal 4,5* ..už jenom hereckej výkon, který předvedl Daniel Day-Lewis je obdivuhodnej..poslední scény mi tak trochu připomněla Jacka Nicholsona v Osvícení (krutost, bláznivost, nepříčetnost)-je zajímavý sledovat vývoj jeho postavy a to, jak postupem času ztrácí a zároveň získává vlastnosti, který z něj udělají úplně jinýho člověka ..je až opravdu s podivem, jak dlouho si film vystačí bez jedinýho slova..díky tomu jsem se cítil mnohem líp vtažen do děje, než by to zajistil sebedelší úvodní monolog.. ()

FilmFan24

"Až na chuť" mnohý divák této záměrně chladné studie egocentrické hlavní postavy Daniela Plainviewa (že je bravurně zahraná Day-Lewisem netřeba dodávat) jdoucí "Až na krev" nepřijde. O to víc po účelově otevřeném konci v luxusním, ale prázdném sídle, studeném a doslova bez duše, si uvědomíte, že jste po celou dobu sledovali příběh muže - vlastně dvou mužů, kteří účelově manipulují svým okolím k dosažení svých cílů. Tím druhým je mladý fanatický kněz místní náboženské komunity Třetího zjevení Eli (Paul Dano). Zatímco Daniel využívá či i zneužívá sirotka H.W., kterého prohlašuje za svého syna, k ovlivňování místních farmářů, aby mu prodali své pozemky, to zase Eli svýmy až tetrálními výstupy při kázání manipuluje věřícími skrze Pána Boha k uskutečnění svých nekalých cílů...Přiznám se, že jsem měl problém se dostat "Až na krev" Plainviewovi možná díky tomu, že jsem o něm nic nevěděl či tomu, že je tak bravurně ztvárněný Danielem Day-Lewisem, že mi to chvílemi, ale opravdu jenom chvílemi bylo jedno. Na jednu stranu díky dokonalé řemeslné formě film kritiky vychválený, na stranu druhou divákem pouze titulů mainstremových, zatracený. Pokud ale se dáte nalákat, dostane se vám jako odměny ne barelu černého zlata, ale vytříbeného filmového zážitku. ()

dawe04

Podobně nadhodnocené jako "Tahle země není pro starý" - a nemůžu říct co je lepší. Horko a prach z obrazovky sálá, o tom žádná. Anderson je zručný, Lewis je neuvěřitelně přirozený a Dana jsem si všim už v "Malé Miss Sunshine" - tady místy přehrává, i tak věřím, že z něj něco vážně bude. Je to tichý, syrový a náročný film, už úvod bez jedinného slova může buď sebrat dech, nebo totálně nudit. A na téhle hranici se film pohybuje po celou stopáž. Vyberte si na jaké území u vás vstoupí. Já si vybral. ()

togaf

Daniel Day-Lewis je hlavní deviza tohohle filmu. Je opravdu úžasný. Uvěřitelný. I když se chová jako největší mizera, musela jsem jeho postavu Plainviewa obdivovat. Nic nedělal napůl a vždy vše podřídil své práci. Nechoval se vždycky slušně ani mile, ale ta životnlí energie mě vážně dostala. ()

JohnMiller

Oh yeah, opäť som čistou náhodou natrafil na jeden audiovizuálny skvost. Na názov There will be blood som narazil už dávnejšie. S nejakých mojich nepochopiteľných inštinktov som vycítil, že asi pravdepodobne pôjde o podarený moderný western typu Proposition (2005) či 3:10 Vlak do Yumy (2007). Teraz však viem, že som sa strašne mýlil. Ide v podstate....................., keby som moje myšlienky písal v angličtine, nazval by som to, westernish (westernovejšiu) drámu, ktorá odyseovským, ale skôr životopisným, štýlom, rozpráva o životných patáliách jedného ropného magnáta s konca 19 a začiatku 20 storočia. Sledujeme spoločne jeho cestu s úplného dna, keď si s jedným čakanom, niekde hlboko v púšti, sám kopal diery do odpadnutia, až do momentu kedy sa stal skutočným naftárom a milionárom ktorý si splnil Americký sen. Je to tak skvelo a nekonvenčne nakrútené, až som neveril vlastným očiam. Pozrel som si 15 minút, hovorím si... No dobre, obyčajný western to teda nebude,, 30 minút, k*rva však, zatiaľ je to na Oscara.. po 45 minútach som to vypol a išiel som po tej snímke pátrať.. Asi mám čuch na skvelé filmy. Tu som to vytušil hneď... Snímka získala v roku 2008 „iba“ 2 oscary, podľa stránky imdb patrí do 250 najlepších filmov v dejinách.. Režisér pred touto snímkou nakrútil nádherný poetický poviedkový film Magnolia. Nádherné exteriéry ako púšte tak aj lesy, spolu so skvelou produkciou, dobovo vyzerajúcimi hercami už iba skvelo dotvárajú do dokonalosti skvelý ale drsný životný príbeh. Úplne m pohltila hudobná zložka, ktorá tú drinu ropných vrtov v tých časoch úplne vystihla. Je to jedna s rizikových prác, ktoré by som fakt nechcel robiť. Je to jeden z najlepších filmov aké som kedy videl, iba jedna vec ma hnevá.. Ako mohli páni s Oscara darovať sošku za najlepší film roku 2008 Milionárovi s chatrče? Toto je vo všetkých smeroch óóveľa lepšie. ()

Lucjen

158 minút je stopáž, ktorá ma od filmu väčšinou odradí, alebo je aspoň faktorom, ktorý oddaľuje jeho pozretie. Ešteže je tu tá filmová výzva, ktorá ma k niečomu aj donúti. Príbeh o vzostupe muža, obchodníka s ropou. Znie to zaujímavo? Asi pre každého inak, pre mňa rozhodne nie. Vôbec mi to však nevadilo, pretože si dovolím povedať, že o ten ani tak nejde. V popredí sú postavy, ich do detailu vykreslené charaktery a vývoj. Zhruba v polovici som si uvedomila, ako ma film vtiahol a že osudy hlavných postáv mi rozhodne nie sú ľahostajné. Neskutočná hudba všetko iba zdôraznila a pridala na intenzite. Za 158 minút sa vyskytlo pár nezaujímavých momentov, aj tie však mali význam v celkovom vyznení. Ešte hľadám správne slová k hereckým výkonom D. Day-Lewisa a P. Dana. Neviem. Asi iba toľko, že Dano ma neprekvapil, o jeho kvalitách som sa presvedčila už dávno. Lewisa som bez dôvodu prehliadala a v budúcnosti to plánujem zmeniť. K záveru už naozaj nemám slová. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (viac)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)