Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

PogoJoe

První tři čtvrtiny vynikající film se skvělou kamerou, perfektními hereckými výkony, spoustou zajímavých nápadů a hlášek a realistickou, syrovou atmosférou amerického jihu. Obzvláště šílený zabiják v podání J. Bardema si svoji sošku stoprocentně zasloužil. Ovšem poté - zhruba od pro děj bezvýznamné scény rozhovoru u bazénu, se film začíná ztrácet. Na výsluní se dostává téměř zbytečná postava šerifa v podání Tommy Lee Jonese, podivné filozofování, nedotažené scény, které si divák musí domýšlet (toto konkrétně ale nemusí být úplně naškodu - záleží na úhlu pohledu) a na konci filmu přichází podivná rozporuplnost pocitů, spíše nepříjemná, kterou bych na konci skvělého filmu rozhodně mít neměl! A to je škoda, protože do té doby luxusně pětihvězdičkový snímek ztrácí mnohé z mých sympatií. ()

MATADOR

Zdařilý snímek bratrů Coenů. Upoutávající začátek a pomalý rozjezd příběhu. Javier Bardem je opravdu hnusnej hajzl,Josh Brolin hraje výtečně,Tommy Lee Jones je tak trochu stranou,ale i tak velmi zdařilá role pro něj a nakonec krátkodobější setrvání měl Woody Harrelson,který tam tak nějak být nemusel. Hezký snímek,který má co nabídnout (ostatně Oscaři mluví za vše). ()

swed

Tak jsem se konečně dostal k vítězi letošních Oscarů a popravdě jsem trošku zklamán. Začnu tedy zápory. Čekal jsem něco víc než pouze příběh o šerifovi, který zjišťuje, že na práci co dělá je už starý. Byl jsem připraven na thriller s hutnou atmosférou a napětím, toho jsem se bohužel nedočkal. Film má sice několik zajímavých scén, ale celkově mu chybí tempo. Dalším nemilým překvapením byla pro mě postava a výkon Joshe Brolina. Ta postava mi byla krajně nesympatická, nudná a a bez hereckého nasazení, možná to ale byl záměr, to nevím. Naopak co se povedlo na výbornou, byl způsob jakým je film natočen. Kamera, která bez zbytečné exhibice dokonale slouží výsledku a zvuk, který nejenže dává zapomenout že ve filmu není žádná hudba, ale navíc každá stopa je krystalicky čistá, vždy na správném místě a film výborně doplňuje. Experimenty bez hudby už tu byly (Ptáci, Znamení), ale nikdy ne s takovým výsledkem. Další velké plus je obsazení Javiera Bardema, ten zabiják by bez něj byl jen poloviční. Pokaždé, když se objevil na scéně, jsem zpozorněl a probral se z takové polonudy. Tyhle scény byly tím nej. Z toho všeho co jsem napsal jistě vidíte, že podle mě si tenhle snímek Oscara za nejlepší film nezasloužil (mělo ho dostat Pokání-viz můj koment), ale není to až takový přehmat jako v případě filmu Crash (možná největší omyl v historii Oscarů). No co, stalo se... Sečteno: Tahle země není pro starý je brilantní filmařina bez nějakého hlubšího dopadu a pokud ji tak budete brát, tak vás určitě nezklame___Po několika letech a další projekci navyšuji o bod - za bezchybnou filmařinu a zajímavě konstruovaný scénář. 9/10 ()

Herr_Flick

Od první minuty našlapaný, drsný, surový. Celý film se nese ve skvělém duchu, ve skvělém tempu až najednou prostě skončí. Jen tak uprostřed ničeho, to je škoda. ()

Duotone28

Filmiky ako Raising Arizona s Nicolasom Cagom,Barton Fink s Johnom Turturrom a perfektným Johnom Goodmanom a nakoniec Fargo s nenápadným Buscemim ma dostali a velmi som sa pri nich "filmovo" bavil....Presne to iste od najlepšej bratskej režisérskej dvojice čakal aj teraz.A záver???Splnilo moje očakávania...a túto lahodku si užil presne ako očakával. Každý so spomínaných filmíkov mal hviezdu,osoba ktorá tomu dávala život...a v tomto diele to nebol nik iný ako Javier Bardem. Mal som ho zafixovaného viac menej len z Mer Adentra...ale to čo predviedol v tomto filmíku vo mne nechalo silný zážitok. Chvilkami som sa vo filme sním tak vžil....až som mu začal fandit:). Rešpekt ktorý vo mne ten chlap zanechal...ma za následok...že už teraz tešim na jeho dalšiu rolu...A tak isto velky rešpekt bratom Coenovcom!!! ()

Toshiro

Staré filmy Coenů miluju pro jejich příběh, uvěřitelnost a nenásilný sled absurdních situací, kterým přesto lze snadno uvěřit. Také postavy nikdy nebývali tak prvoplánově zlé jako Anton Chigurh. I přesto, že tento film nesplňuje nic co jsem vyjmenoval, tak je stále velice slušný, herecky naprosto nabušený a v celkovém vyznění dosti znepokojivý. Jen od těch Coenů prostě člověk pořád čeká víc, ale ono to nepřichází a bojím se, že už nikdy nepřijde. ()

Aiax

Poslední Coenovic film obsahuje určitě nejlepší hlášku, jakou jsem slyšel za hodně dlouhou dobu: - Kdybych se nevrátil, vyřiď mojí mámě, že ji mám rád. - Llewelyne, tvoje máma je mrtvá. - No jo. Tak jí to řeknu sám. Jenže hlášku, která tenhle film vystihuje daleko líp, pronese o něco později Tommy Lee Jones: - Šerife, proč mi to vlastně povídáte? - Ani nevim. Jen se tak v duchu toulám... Coenovi se v No Country For Old Men taky jen tak filmařsky toulají. A mně připadá, že stejný neduh je trápí už dobrých deset let. Už od geniálního Farga jsou všechny jejich kousky sice v detailech nabité nevídanou filmovou magií, kterou snad dokáží vykouzlit jen oni, jenže v celku tak nějak bezcílné, nesoustředěné, bez většího smyslu, pointy či směru. Totéž platí i o Zemi pro starý, která připomíná neforemný slepenec skvělých nápadů a parádně realizovaných režisérských vychytávek, které jsou ovšem pospojovány tlustými vrstvami lepidla bez barvy, chuti či zápachu. Jistě, uvědomuju si, že všechno, co Coenům vyčítám - neuvěřitelné chování postav, plandavá zápletka, jistá neskutečnost, jako kdyby se jejich filmy odehrávaly na jiné, paralelní Zemi - je záměrná stylizace, můj problém je ovšem v tom, že stejně stylizované byly i jejich předchozí filmy od Zbytečné krutosti po Fargo, a přesto byly nekonečně zábavnější, sevřenější a vůbec lepší. S Mužem který nebyl jako by se Coenovci začali propadat do bahna vyčpělosti a tvůrčí bezradnosti. Ale komu nic z toho nevadí, určitě si královsky užije vypečené hlášky, typickou coenovskou atmosféru, scény, při kterých napětím nejde ani dýchat, a hlavně herecké výkony. Protože to, co předvádí především démonický Javier Bardem (okamžitě se vyhoupl do mé top 5 nejlepších záporáků všech dob) a životem unavený šerif ze staré školy Tommy Lee Jones, se vážně jen tak nevidí, a film hlavně díky nim a také ostatním postavičkám v podání Joshe Brolina, Woody Harrelsona nebo Barryho Corbina přispívá k tomu, že se divák navzdory zmiňovaným nedostatkům nudí jen minimálně. ()

FilmFan24

Zločiny jsou stále krutější jak říká šerif v podání Tommyho Lee Jonese, který tak nějak už ten dnešní svět nechápe a těší se do důchodu. To ale ještě netuší, že ho osud svede s vraždícím maniakem Chigurhem (oscarový Bardem) a s kufrem peněz se kterým prchá výtečný Josh Brolin (film od filmu lepší) alias Llewelynem...Karty jsou rozdané, v krátkých expozicích jsou nám všichni tři dostatečně představeni a honička v poctivém osmdesátkovém stylu může začít. Coenové střídají kruté obrázky s černohumornými hláškami, všechno dostává smysl a tak nějak na konci je nám jedno, že mnoho otázek je otevřených. které jsou jakoby výzvou pro vnímavého diváka. Po shlédnutí vstřebávám nádhernou širokoúhlou kameru ve stylu filmů pozdních sedmdesátých let, výtečný hudební doprovod Cartera Burwella a hlavně herecké výkony. Takovou třešničkou na dortu je účast Woodyho Harrelsona, syna skutečného nájemného vraha Charlese Harrelsona, který zavraždil v roce 1979 federálního soudce Johna Howlanda Wooda a v knižní předloze nepřímo šerif Bell v jednom z dialogů tuto událost připomíná: "Here a while back in San Antonio they shot and killed a federal judge." ()

CageDepp

Původně sem chtěl dát 5 hvězd, ale ten konec mě zklamal. Takhle ukončit takový film by se nemělo.. A Woody Harrelson se tam moc dlouho neohřál to je celkem škoda. Po druhém shlédnutí měnim na 5 s odstupem pár let mi konec vůbec nevadil, asi věkem. Herecký výkony super. Javier Bardem naprosto super. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 2007.. Hneď na úvod musím pochváliť parádnu zápletku ktorá na prvý pohľad vyzerá síce jednoducho ale dej graduje každou minútou čo sa zamotáva stále viac a viac. Film má 4 zaujímavé charaktery. Vrah, šerif, nájomný zabijak a veterán z Vietnamu všetky postavy sú náramne rozpracované. Jedným z veľkých plusov filmu je prostredie kde sa nakrúcalo. Nekonečná prašná préria na juhu Texasu pri hraniciach Mexika bol famózni výber. Južanská štýlovosť je tu dokonalá (všade samé čižmy,klobúky staré poctivé americké autá ,zapadnuté pumpy,moteli) čakal som kedy už Javier Bardem umrie, ale on nie a nie a nie!!!!! akurát si na konci poriadne zlomil ruku. ()

major.warren

Tahle země není pro starý. Coeni sic vyhráli čtyři Oscary (zaslouženě), přesto se nemohu zbavit pocitu, jako by to v tomto případě bylo spíše za zásluhy než za dílo samotné. Film je to ovšem brilantní, napínavý a podle mě skutečně strhující. Trojice Brolin x Jones x Bardem jsou vyrovnaní jedinci, nikoliv packalové zločinu, které od Coenů běžně známe (Fargo, Big Lebowski). Má to drive, styl i povýšené finále. Ale kupříkladu Fargo je podle mě ještě o kapánek výše, zejména co se týče filmařské vynalézavosti. ()

L_O_U_S

Po pár měsících jsme s přítelkyní vyrazili do kina a hned na nejlepší film loňského roku. Musím říct, že jsem čekal trochu více, i když jsem vlastně do poslední chvíle nevěděl, na co jdu. Brolin, Jones a Bardem hrají dobře a poslední jmenovaný se jako zabiják Chigurh s kyslíkovou bombou může zařadit i po bok legendárního Viktora-čističe. Nejlepší scéna: čekání na Chigurha v motelovém pokoji na lůžku. Příjemné nastříhání a narace. A pak mě taky zaujala hudba, která tady prakticky vůbec nebyla. Po třetím zhlédnutí pořád váhám s hodnocením, ale zatím asi nechám čtyři hvězdičky. (357.) ()

jurama525

Dobrej film a skvělej Javier Bardem se svým skvělím výrazem vrahouna. . Zahrál to naprosto perfektně. Co se týče Tommyho tak bych řek že se na roli šerifa perfektně hodi. Zapletka je taky fajn . Jen ten konec jsem si představoval trochu jinak. Ale v celku je to dost dobrej film . Nezklamalo mně to. Zustal sem napnutě sedět až do posledního okamžiku ()

grogodil

Coenovsky chladné, pútavo krvavé, na dve hodinky rozvedené filozofovanie o tom, že ten svet, ktorý poznali naši otcovia už pomaličky ale isto zaniká.......a pre mňa spolu s Miller's Crossing a Fargom najlepší film, aký Coenovci natočili.....a Javier Bardem už môže hrať aj svätého Petra, no ten výraz šialeného a zvráteneného Chigurha zo seba nezmyje (aspoň v mojich očiac je už navždy ten psychouš s bombou). ()

Skip

Tenhle film mi přijde hodně přeceněný. Mám Coeny rád, ale tentokrát to celé bylo tak nějak o ničem. Nemám nic proti zabíjení na filmovém plátně, nevyžívám se v tom, ale ani mi to nijak nevadí, je to jen film. Možná od filmu očekávám nějaké to sdělení, pokud nejde jen o akční jízdu nebo komickou romanťárnu. Ale co bylo tady? Jeden chlápek zdrhá, druhý ho stíhá, spousta mrtvol a rádoby drsných řečí, no a tomu všemu statuje jeden dosluhující šerif. Javier Bardem je výborný herec, ale tentokrát z něj udělalo totálního úchyla jeho háro, víc hrát ani nemusel, jen se přemisťovat z místa na místo, klidným hlasem mluvit a střílet. No a tak, i když to bylo natočeno velmi dobře, obsah byl hodně bez chuti a bez zápachu. ()

Aleee89

Tahle země není pro starý je pro mě moje první Coenovka. Tento film jsem chtěla vidět, protože je kritikou tak chválen a oceňován a je žhavým kandidátem i na Oscara. Pár chvil mi trvalo, než jsem stoprocentně pochopila co, jak a proč se děje, ale pak mě příběh vtáhnul do děje. Může za to určitě kvalitní zpracování (myslím tím režii, kameru...), může za to bezesporu malebná krajina. Už bych tak neřekla, že příběh sám by byl nějaký úžasný, nebýt tria (spíše tedy dua) excelentních herců. Ti udělali tenhle film filmem. Postava Brolina je vcelku sympatická a vy jí prostě musíte fandit, i když víte, že na druhou stranu je to hlupák, neboť udělal to, co udělal. Co vám však vyrazí dech, je Javier Bardem a jeho zabiják. Postava sehraná tak dokonale, že jakmile se objeví na plátně, jde vám mráz po zádech a jen se sami sebe ptáte, kdopak to zase schytá. Filmu na přitažlivosti ubírá posledních dvacet minut (kdo jste to viděli, víte, co se stane...). Tohle dle mého odflákli, taky to ubírá filmu, neboť už to prostě není takové jako dříve... A úplný konec se mi taky moc nepozdává. Ale přese všechno - tohle je dost kvalitní film, který má k Oscarům směle nakročeno. Neviděla jsem jeho protivníky, takže nemůžu tipovat, ale i tak si myslím, že Tahle země není pro starý s prázdnou neodejde. ()

kajas

Můj první McCarthy. Pomalé tempo není vůbec na škodu, na některé brutality se nedívalo vůbec dobře, všemu navíc kraluje naprosto famózní Bardem. Dokonce ani Brolin v jedné ze svých prvních velkých rolí mi tady nevadil. Vadou na kráse pro mě ale byla postava stárnoucího šerifa a jeho filosofické promluvy o tom, jak nechápe svět plný zločinu a násilí. Samozřejmě chápu, že bez něj by nebyl ani název filmu/knihy, ale závěr jsem po předchozím dění prostě čekala mnohem údernější. ()

Fanucci

Dva paralelní příběhy o stárnoucím šerifovi a nelítostném vrahovi v tomto filmu naprosto nefungují. Souvisejí spolu jen okrajově, fakticky člověk sleduje dvě samostatné dějové linie. Zápletka okolo Jonese je nudná a celý film neskutečně zpomaluje. Druhá dějová linie je napínavá a hl. Bardem se role nájemného vraha zhostil přímo geniálně. Každý střih na Jonese proto člověka víc a víc štval a otravoval. Korunu všemu nasadil závěr v podání T.L. Jonese a jeho snu. Tak necitlivý a radikální konec byl hodně nešťastným tahem...Celkově slabé 3 hvězdy a zklamání:-( ()

Frenegonda

Jsou dny, měsíce dokonce roky kdy se NIC neděje. Minutová ručička obíhá svou dráhu jako by se jí ani nechtělo. Pak to cvakne, praskne a hráz se protrhne. Hodinovka letí jako vteřinovka. Rozpoutá se hon a běh. Ale... ale jak se probůh Anton může s takovým klidem tak usmívat? Na to musí každý přijít sám... ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014