Volanie Cthulhu

(neoficiálny názov)
  • Česko Volání Cthulhu (neoficiálny názov) (viac)

Mladý věděc, který mezi pozůstatky svého zesnulého prastrýce, slavného to profesora starých jazyků, našel poznámky týkající se jakéhosi kultu tajemného božstva Cthulhu, se vydává po jejich stopách a dovídá se hrůzné skutečnosti...
Film byl natočen dle stejnojmenné povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Režisér Andrew Leman vsadil na zpracování ve stylu snímků z druhé dekády 20. století- tento film je tedy němý a při jeho natáčení byl použit filtr, který mu dodává punc zastaralosti. (havLord)

TERRORDROME

Pozoruhodný filmový experiment, Lovecraftovským fantáziám sadne toto spracovanie ako ona legendárna riť na šerbeľ. Tá štylizácia do nemého filmu akoby z počiatku dvadsiateho storočia nie je úplne dokonalá, predsa len ten obraz prezrádza svoj digitálny pôvod a herci napriek všetkej snahe vyzerajú a hrajú dosť moderne. Nevadí, toto som si proste užíval. Dej môže pôsobiť trochu neprehľadne pretože je to celé prevyprávané formou flashbackov a flashbackov vo flashbackoch. Každopádne film plní svoj účel dokonale, má tú správnu znepokojujúcu atmosféru a dokonca pôsobí v niektorých scénach veľkolepo ( sabat v lese ). Záver pripomína zlý sen so surrealistickými kulisami a Finálne zjavenie monštra by luďom v tej dobe asi privodilo infarkt. Paráda! ()

Renfield

Volání Cthulhu donutí přemýšlet, jestli je vůbec možné dnešní technikou vystihnout atmosféru povídek H.P. Lovecrafta, jako prakticky dobový němý film, totiž působí dokonale. Já tedy věřím, že by to šlo a výsledek by mě zajímal, ale nikdo se k tomu stále nemá, spíš existují jen lehké inspirace, škoda. Naštěstí je tu Andrew Leman a H.P. Lovecraft Historical Society s jejich ohromným nadšením díky němuž natočili v dnešní době zcela jedinečný film. Ten navíc působí jako pocta hororům let dvacátých, stačí se podívat například na dokonale dobové kulisy, efekty, obzvlášť v té nejsilnější scéně. Ale zdaleka nejen to, i interiérové kamerové kompozice, nebo naopak detailní záběry tváří herců v těch nejdramatičtějších scénách. Ti povětšinou hrají zase velmi dobově, prakticky divadelně, díky čemuž působí scény jako ta v bažinách opravdu hororově. Ale vrchol filmu je samozřejmě jinde, při setkání, při cestě za ním, ze které skutečně mrazí a co teprve když se objeví! Posledních deset minut je splněným snem fanoušků H.P. Lovecrafta. 80% ()

Grizzly

Dobry a originalni napad natocit film ve stylu pocatku kinematografie...i kdyz je poznat, ze film je moderni tak snaha je obrovska. Bohuzel filmarsky um nemeho filmu je uz zapomenut. ()

KOZEL84

Hodně chytře skoro až vychcaně zvolená forma.Kdyby to natočili normálně tak sem si skoro jistý,že to bude odpad (Lovecrafta sem četl a mám rád.Povídku 'Stín nad Innsmouthem' doporučuju). ()

Viperine

Originální nápad s perfektní realizací. Pocta černobílému němému filmu.. a myslím, že dopředu neinformovaný divák by si možná ani nevšiml, nebo by ho apoň hned nenapadlo, že je to "jenom jako". A taky si myslím, že pan Lovecraft by měl radost. A ještě si myslím, že tenhle snímek si mohou vychutnat i ti, kdo normálně nekoukají na staré němé filmy. Z mého pohledu to nemá chybu. Obraz skvěle "přefiltrovaný" do starožitna. Soundtrack je ú-žas-ný! (chvílemi dokonce hodně na pomezí současných industrial/noise stylů - to, co se mi linulo do uší po 17.minutě mě rozsekalo :). Zahráno parádně, kostými, líčení, interiéry, stylizace dokonalé. Klobouk dolu, palec nahoru. ()

warrenur

Zaujimava forma rokov minulych. Film je kratky a tak i do tohto "nemeho citania" sa da ponorit. Ma to svoju atmosferu, avsak viacej na mna posobilo herne spracovanie s rovnakym nazvom. Momentalne skor uz len pre filmovych fajnsmekrov. Urcite nesadne kazdemu. ()

fr3ak

Tak tohle mě dostalo. Naprosto parádně zfilmovaná Lovercraftova povídka. Něco takového prostě musím ocenit maximálním hodnocením. ()

Naushika.

Nevím, zda existuje hodně filmů natočených v podobně hardcore retro stylu, tohle byl každopádně jediný, který jsem dosud viděla. A fakt se mi to líbilo. Lovecraft podle mě dnes ani jinak natočit nejde... součást jeho poetiky je ten duch doby, krásně zaznamenatelný na starém filmu a starých fotkách (příklad geniálního pojetí zde. ) ()

Ombak▼Penari

Retro podoba snímku byl opravdu dobrý nápad. S malým rozpočtem by se podobný snímek dal natočit jen velmi těžko aniž by urazil diváka. Navíc podobně zpracovaný snímek k předloze H. P. Lovecrafta opravdu sedí a mě se to celkově velmi zamlouvalo. To ovšem neznamená, že bych si nepřál Lovecrafta vidět konečně v kvalitním vysokorozpočtovém zpracování. Kéž se mi to brzo splní... ()

Tryman

Hrál jsem hru, a tak jsem se rozhodl zkusit i tohle lehce šílené dílo. Vzhledem k atmosféře, v jaké byla laděna hra, jsem věděl do čeho jdu. Nejdřív jsem se trochu bál faktu, že se jedná o němý film, ale během sledování jsem zjistil, že to vůbec není na škodu. U snímku jsem se sice nebál, ale jistý nádech mystična tam cítit byl. Hudba byla zajímavá a film velice netradiční - jemu podobné se hledají těžko... ()

Johny M.

Lovecrafta mam hodně rád, Volání Cthulhu je velkej kult, ale němej film je pro mě zlo. Uvidíme co nabídnou H.P. Lovecraft Historical Society v The Whisperer in Darkness... A nejvíc bych ocenil, kdyby konečně dovolili G. del Torovi natočit At the Mountains of Madness - to by teprve bylo něco! ()

Mayaku

Bravurní atmosférická podívaná plná napětí a tiché hrůzy. Takhle má vypadat ten pravý Cthulhu feeling...very well done, Andrew Leman :) ()

gazogazo

Pre fanusikov dobře ! Ostatní ruce pryč ! Pokud teda nechcete poctivý němý film , který většinou opravdu vypadá jako sto let stará sranda ()

Rawar

Howard Phillips Lovecraft, jehož povídka posloužila jako předloha pro tento černobílý, němý film, by se jistě v hrobě neotáčel a myslím, že by byl i docela spokojen. Atmosféra, která doprovází tohle malé dílo, je totiž ne příliš odlišná od té, kterou jako čtenář prožívám při četbě knižní předlohy. Je to právě atmosféra která tomuhle dílku dává, za mou maličkost, tak vysoké hodnocení. Znázornění potopeného města Rlyeh, které bylo znovu vynořeno aby odkrylo svá strašlivá tajemství, ztvárnění prastarého Cthulhu, to všechno na mě působí velice věrně. Věrně ve smyslu, že autoři Lovecrafta skutečně milují a dokonce snad jeho vesmírným teoriím věří. Jinak by se jim nemohlo podařit vytvořit tak kvalitní dílo, za tak málo peněz. Rozpočet na tento film byl skutečně minimální. Za mne jednoznačně kvalitní pocta jednomu z největších mistrů hororu. ()

messi@h

Strašně moc rád bych napsal, že se mi film Call of Cthulhu líbil - protože ten nápad natočit to celé jako němý film mi byl moc sympatický. Autenticita němého černobílého filmu je také moc podařená, ovšem je tu jedno velké ale. Při sledování Call of Cthulhu jsem se dost nudil, čekal jsem, že atmosféra plíživého děsu bude zpracována lépe (věřím, že to jde i bez peněz a zvláštních efektů - a filmy jako Nosferatu mi v tom dávají zapravdu). Bohužel, z mého pohledu se nepodařilo. Nejděsivější na filmu je tak makeup hlavního hrdiny, který povedeně odkazuje na starou éru němých filmů. Jedna hvězda za opravdu originální stylistický nápad a druhá za povedené líčení a zajímavé kulisy v retro stylu. Další hvězdu už bohužel nevyškrábnu, ač bych sebevíc chtěl. ()

danielwanderer

Hoci som práve Volanie Cthulhu od pána Lovecrafta nečítal, mám dosť skúseností s jeho odkazom. Filmové spracovanie jeho snáď najúspešnejšej povietky ma veľmi milo prekvapilo. Čiernobiele spracovanie, stará hororová hudba a nulový dabing. Krásna spomienka? Nie. Krásna realita dneška. Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn, ()