Volanie Cthulhu

(neoficiálny názov)
  • Česko Volání Cthulhu (neoficiálny názov) (viac)

Mladý věděc, který mezi pozůstatky svého zesnulého prastrýce, slavného to profesora starých jazyků, našel poznámky týkající se jakéhosi kultu tajemného božstva Cthulhu, se vydává po jejich stopách a dovídá se hrůzné skutečnosti...
Film byl natočen dle stejnojmenné povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Režisér Andrew Leman vsadil na zpracování ve stylu snímků z druhé dekády 20. století- tento film je tedy němý a při jeho natáčení byl použit filtr, který mu dodává punc zastaralosti. (havLord)

Campbell

Filmy podle knih od Lovercrafta je poměrně dost, buď to jsou dobré díla typu Dagon, vynikající díla typu Re-animator či naprostý blbosti typu Cthulhu. Tohle patří do první kategorie. Leman je výborný režisér nikam nespěchá nedělá nějaké extra akční scény a staví na atmosféře a hlavně na stylu. I když je film značně amatérský tak se nato dá bez jakkéhokoliv problému dokoukat. Herci pravda nejsou nijak extra dobří, ale hrají co mají a když se do filmu pustí monstra a jejich stylová stop capture animace jeden je blahem bez sebe. Doporučuji. ()

predators

Je zajímavé, že v dnešní době nebo spíše v r.2005 měl někdo odvahu, natočit něco takového. Žádné mluvené slovo neuslyšíte. Jediné, na co se budete soustředit je obraz a hudba. Tato kombinace by teoreticky mohla navozovat a mnohdy navozuje bázlivé pocity. Né však v tomto případě. Pro mě dost nezajímavý a nudný snímek :-( Zajímavosti: Celé je to černobílé, takže ještě plně využijete vaši starou televizi:-) 30% ()

Hunter2222

Vynikajúce spracovanie. Filmy vyzerá veľmi staro a také filmy veru veľmi nepozerám, ale toto bolo fakt dobré. Desivé, záhadné a hlavne tam bol vystihnutý Lovecraftov rukopis, čo sa dá vo filme len veľmi ťažko. Škoda krátkej stopáže, takýto film by sa dal rozťahať aj na dve hodiny. Jediné, čo mi vadilo boli dialógy, tie texty to hrozne zdržovali... 100%: ()

jojinecko

Tým najzaujímavejším a najpútavejším prvkom tohot diela, bolo jeho prevedenie a lá film zo starej dobrej nemej éry- to sa podarilo perfektne! Všetko okolo toho bolo "len" príjemnou atmosferickou záležitosťou na jedno pozretie... ()

eraserhead666

Konečně nějaký film podle Lovecrafta, kterej si z něj nebere jen název a námět, ale snaží se pracovat přímo s jeho dílem samotným. Nápad pojmout to jako černobílý němý snímek z období počátku kinematografie kvituji jako šťastný pokus. Koukal jsem na to kolem půlnoci a dost to působilo. Nijak nevadí krátká stopáž, jen možná může být trochu problém zpočátku se orientovat v časových rovinách, v nichž se děj odehrává, protože dost často a rychle přeskakuje z jedné do druhé. Ale jako pocta Cthulhu kultu povedené dílko. ()

SOLOM.

Já osobně Lovecrafta a jeho tvorbu skoro vůbec neznám. Nikdy jsem od něj nic nečetl a viděl jsem jenom Dagona. Ten si mi ovšem líbil víc, než tehle černobílý snímek. Nelze upřít, že za tak krátkou dobu se tvůrcům podařilo navodit docela příjemnou atmosféru, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jsem sledoval humornou grotesku, která se odehrává uprostřed papírových kulis a na rok 2005 jsou efekty docela suché. ()

Caelos

Fanouškovský film známé povídky o kultu Cthulhu od H.P. Lovecrafta, který vypadá opravdu jako o sto let starší. Film je stejně dobrý jako ona povídka, drží se jí a musím říci, že soška Cthulhu vypadá téměř stejně jako jsem si ji při čtení představoval. Samozřejmě to má i své chyby... Zpracování v podobě němého filmu vypadá opravdu dobře (a navíc dobově), ale nedaří se mu atmosféra němých filmů, přecijen je to více "čisté" a na hercích jde samozřejmě vidět, že v němém filmu nehráli. Ale pro milovníky Lovecrafta rozhodně nadprůměrný zážitek. ()

ScarPoul

Lovecrafta mám veľmi rád. A na film som sa tešil. Ale na to o akú tému sa jedná, mi to príde veľmi amatérske. Oceňujem atmosféru, aj to, že sa do toho tvorcovia pustili (pretože Lovecraftové diela si zaslúžia konečne dobré spracovanie), ale aj napriek niektorým skvelým momentom som zostal skôr sklamaný. Je množstvo poviedok, ktoré sa dali sfilmovať lepšie a ľahšie. Ale nevadí. Určite je to počin, ktorý si zaslúži pozornosť, hoci s literárnou predlohou sa nemôže rovnať aj napriek tomu že je takmer doslovnou adaptáciou. Takže dokým nepríde niečo šťavnatejšie...Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. ()

Hwaelos

Milovníci německého expresionismu tomuhle nemůžou říct ne. Ta patina, to líčení, ty kulisy a především efekty - to zahřeje u srdce. A tak jako průkopníci hororových podívaných ve dvacátých letech, i tady udělali z finanční nouze ctnost, když filmaři záměrně deformují realitu (zkreslení perspektivy, neobvyklé úhly pohledu, aby nebylo vidět, že loď nepluje na moři). Jen moderní střih prozrazuje, že jde o čtyři roky starý snímek. Příběh kašle na řadového diváka a namísto lineárního vyprávění zasazuje do sebe jednotlivé historky jako matrijošky. A je jasné, že dramatické finále se nekoná, protože v ústavu, kde celé vyprávění začalo, se taky končí - bez toho, aby hlavní hrdina vlastně udělal něco jiného, než vyprávěl celou tu bizarní story. Sympatická jednohubka. Lovecraft by měl snad radost. ()

corpsy

Môžme len ľutovať, že sa Lovecraftových diel nechytil niekto už pred 100 rokmi a nenatočil fascinujúcu prehliadku napätia a hororovej atmosféry. Knihám tohto spisovateľa, totižto naozaj sedí look nemých filmov a v takom expresionistickom podaní ( Murnau, Lang, Wiene, Leni, Wegener atď ), to by musela byť lahôdka. A toľká škoda, že tento pokus niečo také napodobniť, nedošla do zdárneho konca, ale zaspala niekde na pol ceste. Vizuál teší, ale je to len napodobenina a je to vidno. A to je ten hlavný problém. ()

curunir

,,PÁN WILCOX, MUSÍM VÁM OZNÁMIŤ, ŽE TENTO KUS NIE JE VôBEC STARÝ. JE ÚPLNE NOVÝ." __ Najväčším kladom ,,The Call of Cthultu" je okrem krátkej a pritom viac než postačujúcej stopáže fakt, že je nemý. Práve to mu pridáva na príťažlivosti a vďaka tomu je hrôzu miestami naozaj počuť. Filmík je veľmi dobre vystavaný. S pribúdajúcou stopážou tempo úžasne naberá na sile a pri scéne ožitia obludného božstva dosahuje úplneho majstrovstva a môžem prehlásiť, že mi vtedy nabehali zimomriavky. Fanúšikovská pocta žánru sa stala skutočným umeleckým dielom. ()

GodComplex

Cthulhu. CTHULHU! Nocni mury a navrat stare rasy The Old Ones k moci. Technicka uroven o 100 let pozadu tomu svedci a pusobi to diky ni autenticky. Takze aby bylo jasno, tohle neni film, ale stary zachovany dokument. a ja si zalozim kult Cthulhu! "Some day the piecing together of dissociated knowledge will open such terrifying vistas of reality, and our frightful position therein, that we shall either go mad from the revelation or flee from the deadly light to the peace and safety of a new dark age." 9/10 ()

movieband

Lovecraft mě úplně neuchvátil, ale tohle dílko mě do sebe vtáhlo vším čím mohlo. Třičtvrtě hodinka znepokoující atmosféry a perfektné technické stránky filmu dělá z téhle lovecraftoviny po čertech vydařený snímek. Milovníci a fandové němého filmu si asi přijdou na své. Já bych sám sebe asi takhle označit nedokázal, ale miluju experimetny. A tenhle experiment si mě získal právě svou tichostí a zároveň neskutečnou sílou obrazu. ()

Thomassi

Lovecraftovy knihy jsem nikdy nečetl, ale jelikož hraji společenské hry a nyní jsem se zaměřil na Arkham Horror, tento filmeček jsem prostě musel vidět. Je natočen ve stylu filmů 20. let a je němý, ale právě proto je tak úchvatný. Po celou dobu jsem měl mravenčení a krásně se na to dívalo. Herci byli skvěle namaskovaní a ta strašidelná hudba. Možná jen kdyby to bylo o něco delší, protože právě v okamžiku, kdy jsem se do toho pořádně vcítil, byl konec. I tak ale nadprůměrná a neobyčejná podívaná. ()

type_B

Souhlas se Strougym. Moc se mi líbí, jak autoři využili potenciálu němého filmu. Tradiční divadelní herectví, které do dnešního filmu jakoby nepatří, zde ozvláštňuje látku příběhu, která by už asi jinak působila klišovitě. Snímek je laděn spíš jako horor s prvky komedie, což rozhodně není na škodu. ()

Hanyou

Moc ráda bych hodnotila zpracování povídky slavného H. P. Lovecrafta, ale bohužel jsem se zatím s jeho dílem z blízka nesetkala. Přesto se mi film líbil, hlavně mě potěšilo provedení jako před (přibližně) 100 lety. Tak nějak ty neuměle udělané efekty dokázaly navodit správné dramatickou atmosféru a hudba navodila přesně takovou náladu, jaká se ke každé ze scén hodila. Opravdu se mi to líbilo. I když by možná pomohlo, kdyby přišera zůstala jen stínem. Edit: Po přečtení samotného Volání Cthulhu jsem z tohoto filmu ještě víc nadšená. ()

JohnMiller

Presne takto by vyzeral film z 20´s rokoch keby sa H.P. Lovecraft stal komerčne známym ale hlavne svetovo známym spisovateľom. To bol určite cieľ tohoto filmu a podaril sa. Blikajúci poškodený obraz mnoho bieleho makeupu prehnané výrazy presne ako v starých filmoch. Keby som nevedel dopredu s ktorého roku je tento film možno by ma tvorcovia aj oklamali. Na to že je tu textu pomenej a tak sa nedá výstižne rozvinúť Lovecraftova poetika má tento počin neuveriteľnú atmosféru presne tak ako v knihe. Kozmická nevysloviteľná hrôza. Stopmotion Cthulhu bola už iba čerešnička na torte ()

L_O_U_S

Ačkoliv jsem hororovým světem H. P. Lovecrafta v knižní podobě dosud nepolíben, někdy bych si z něj něco rád přečetl. To znamená, že tenhle film mi možná není tak úplně určen. Ale nevadí. Jsem rád, že se našla parta nadšenců, která dala dohromady tuhle poctu němé kinematografii. V  některých záběrech je sice vidět, že jsou zoufale „současné“ (čím to vůbec je?), ale zážitek to nijak neumenšuje. (1 340.) ()

honajz2

Takhle, nemůžu říct, že by to mělo tak silnou atmosféru, že by si to drželo po celou dobu moji plnou pozornost, ale stejně ten plný počet musím dát. Takhle poctivý kus filmařiny se v dnešní době už skoro nevidí. Nejen, že je to geniální pocta němým hororům, která se je dost věrně a povedeně snaží napodobit (i když v určitých drobnostech je to znát, ale na to kašlu), navíc je to taky geniální způsob, jak si může partička nadšenců natočit horor, tady dokonce podle Lovecrafta. Když se rozhodnou udělat to takhle, nemusí řešit žádné důvěryhodné efekty, talent herců v mluvené roli, prostě se nemusí snažit o to, aby to na svou dobu vypadalo co nejlíp. Takhle si to natočili poměrně levně a ještě když to zaobalili do té pocty němým hororům, je přímo radost to sledovat. S tím vizuálem si totiž vyhráli skvěle, včetně lokací, vzhledu postav, prolínaček, mezititulků, efektů, hudby apod. Hromada poctivé práce na tom byla vidět už od prvních minut a byla v tom vidět i po celý film, ale co mě dostalo úplně nejvíc, byla práce s mezititulky. Nevím, kteří lidé je dělali (abych jim poděkoval), ale nejen že je tvůrci udělali ve 24 jazycích (z nichž jedním z nich je i čeština), oni si dokonce dali práci s tím, aby ty titulky v každém jazyce byly na místě těch mezititulků a dokonce pro ně vybrali naprosto vhodný fond písma! Ve výsledku mi to přijde snad i jako mnohem profesionálnější práce, než u spousty současných áčkových filmů. Z tohohle prostě nemůžu nebýt naprosto nadšený - a nadšený jsem z toho v takovém měřítku, jako už dlouho z ničeho ne. Nečekejte od toho žádné přesahy, o to zde skutečně nejde, ale skutečně poctivou filmařskou práci a (možná, nečetl jsem) povedenou adaptaci Lovecraftovy knihy nejspíš taky. 5* ()