Jason Bourne, bývalý elitný agent CIA, si postupne skladá čriepky svojho života a postupne odhaľuje, že jeho minulosť skrýva rad temných miest. Teraz už konečne stojí na prahu riešenia vlastnej životnej hádanky – bol zabijakom v službách mocnej skupiny vnútri tajných služieb. Z Moskvy prechádza celou Európou až do marockého Tangeru a napokon do New Yorku. Jason sa opäť musí brániť pred vlastnými ľuďmi, ktorí ho chcú za každú cenu zabiť. V ich čele tentoraz stojí Noah Vosen, výkonný riaditeľ programu Blackbriar, poskytujúceho utajenej zložke CIA rozsiahle nelegálne právomoci. Vosen so svojím tímom je prostredníctvom najmodernejšej techniky unikajúcemu Bourneovi ustavične v pätách a likviduje všetkých „nepohodlných" ľudí v jeho okolí. Bývalý špión má však spojencov vnútri organizácie – pomáhajú mu operátorka Nicky Parsonsová a agentka Pamela Landyová. Bourne nakoniec zistí svoje pravé meno a pochopí, ako ho zmanipulovali, aby sa stal zabijakom v štátnych službách... (TV JOJ)

PetrPan

Parkinson se při bitkách ještě možná zhoršil a z Bournea se pak tady stává akční Gary Kasparov a předvídá i deset tahů protivníka dopředu a kolikrát si říkám, jestli  i nepodváděl a nenastudoval si pozice agentů ve scénáři dopředu.   Rozhodně ale neztrácí dech ani šmrnc a i když bych už klidně mohl dát čtyřku, páč v žánrech chybí fantasy, tak zůstanu u oblíbené pětky, protože prostě Bourne, Jason Bourne. ()

Slarque

I po parádně nadupaném Mýtu jsem naprosto netušil, kam až je Greengrass schopen svým hrdiny důsledně sledujícím stylem dovést akční thriller. Takhle strhující a dramatický film jsem snad v životě neviděl! Naprosto parádní vrchol velmi dobré série. ()

Tomco

v mojich ociach urcite nie 100%, ako to zapasovalo u vacsiny, ale krasnych a cistych 80%. nech si kazdy hovori co chce, film je plny skvelej akcie, napatia, vybornej kamery, hudby, skvelych hereckych vykonov, proste bezchybne, na jednotku...ani sam neviem preco potom nedavam plny pocet. mozno mi len vadia tie dost caste unreal okolnosti, ktore bourna postretali. inak super. greengrass je uz davno za vodou. ()

Willy Kufalt

To jsem se hodně přecenil, když jsem se rozhodl podívat na moderní akční thriller z USA. V zásadě nemám problém ocenit kvalitně natočené akční scény, ba dokážu si je užít. Friedkin a Melville dokážou natočit film s krásně vymazlenou atmosférou během akce stejně jako v komorních pasážích. Frankenheimer dovede zdařile skloubit akci a psychologii jako dvě rovnocenné součásti zpracování napínavého příběhu, nebo Oury ve svých komediích nabízí zábavné akční scény plné vtipu. Jenomže Bourneovo ultimátum využívá akci prakticky jako jedinou výraznou devizi celého filmu... s tím mám problém. Nepochybuji, že předloha mohla být zajímavá, jenže ve výsledku slouží tvůrcům pouze jako počáteční základ k celé přehlídce navazujících akčních scén. Celý příběh se v tomto pojetí stává odosobněným natolik, že k postavám pranic necítíme, a ještě ho vedle akčních scén doprovází v zběsilém tempu stejně tak zběsilé střihy, že to odvádí pozornost i od toho primitivního děje. Damonův Bourne od začátku do konce utíká z místa na jiné místo, ať už pěšky nebo v autě, občas si svoje pobíhání zpestří rvačkou, ať už po domácku nebo ve style kung-fu. Nezapomíná také na pravidelné přestřelky, aby si v nich opětovně dokázal svoji neprůstřelnost a nezranitelnost. Kdybych pochopil, proč se podobné filmy točí a vznikají, asi bych lépe dokázal docenit řemeselné kvality, které zde možná jsou. Ale jako celek v tomto případě neshlédávám žádný přínos pro mou osobu, je mi líto. 20% ()

Vitason

V podstatě to samé jako předcházející díl. Tentokrát snímek nabízí hlubší pohled do tajné organizace. Oproti Mýtusu přináší tento snímek trochu více akce (tentokrát musím zmínit honičku v Maroku) a několik silných scén (nádraží Waterloo). Scénář je opět na vysoké úrovni, ale opět se nevyhnul určité repetivnosti: Někdo namíří na Bourna. Ten se chvíli tváří, že se vzdává a pak dotyčného zmasakruje a to se děje stále dokola. Akční scény jsou opět zajímavě ale v některých momentech nepřehledně natočené. Damon předvádí fyzicky i herecky dobrý výkon. Potěšila mě účast Alberta Finneye, ale já prostě nemůžu sdílet nadšení ostatních z této série. Ultimátum mi přijde jako datadisk k Mýtusu, kdy se jedná o to samé v bledě-modrém a nejlepší pro mě stále zůstává první díl. Hodně slabé 4*. ()

Happens

Završení výborné trilogie, minimálně stejný ne-li lepší kvalita jak u předchozích dvou snímků. Dlouho jsem nebyl nadšený z takovéhoto typu filmu. Rozplývám se nad režií a Damonem. Jason Bourne je u mě legenda. 95% ()

Chrustyn

Tak a máme tu třetí a nejspíše závěrečný díl Bourneovské trilogie a jelikož je stejně jako předchozí opět režírován Greengrassem je to rozloučení ve velkém stylu. Greengrass opět režíruje stejným stylem jaký použil u Bourneova mýtu a film chvílemi připomíná trochu dokument a divák si připadá, že stojí přímo uprostřed dění. Film je vůbec celým svým stylem takřka totožný s předchozím Bourneovým dobrodružstvím avšak překonává ho v akčních scénách (ale opět jich není mnoho-dočkáme se skvělé bitky a perfektní autmobilové honičky) ale hlavně neuvěřitelně rychlým tempem. Už si ani nevzpomínám kdy jsem naposledy viděl film, který by už od začátku nasadil stejné tempo jako Bourneovo ultimátum. Je vidět, že Greengrass opravdu umí a už se nemůžu dočkat jeho dalšího filmu. Bourneovo ultimátum se hned vedle Smrtonosné pasti 4 a Transformers řadí k nejlepším filmům tohoto roku a je typickým příkladem toho čemu se říká nadupaný akční thriller. ()

klerik

Povedané na rovinu, najslabšia bourneovka. Jasné, že stále ide o kvalitný akčniak, ale... Začiatok je otravne nezaujímavý. Potom príde skvelá akcia. Potom príde trapošský béčkový monológ o tom, že Bournovi sa zjavujú tváre ľudí, ktorých zabil. Nasleduje ďaľšia namakaná akcia, ktorá je vďaka kamere a strihu efektná ako hrom, ale ťažko si tam môžte vychutnať nejaké zretelné hmaty či údery. Potom prišiel logický kopanec, ktorý rozpútal divokú akciu, ale vo svojej podstate je to dosť dementný nápad prezradiť svoju polohu.... Už jednotke som vyčítal slabý príbeh, no trojka príbeh takmer nemá (niekoľko natiahnutých akcií a zaverečná 15-minútovka, kde sa vysvetluje, o čo išlo...) To som ešte stále bol na 4 hviezdičkách, ale keď som začul ďalšiu béčkovú vetu, akú už nepoužíva snáď ani Steven Seagal "Tu to začalo, tu to aj skončí" už mi bolo jasné, že to pôjde na tri. ZASTANEŠ A NEPREŽIJEŠ sa nehralo na áčkový veľkofilm, aj preto ma bavil viac... CASINO ROYALE sa hralo na všetko možné a bavilo ma viac. M:I 3 bola podobné zbesilá a bavila ma viac. Dokonca aj krívajúca DH 4 ma bavila viac... ()

FrodoF

Jako žeru všechny Bourny maximálně, jenom s nima mám problém že mě každý díl přijde více méně stejný a scénáře nejsou nijak objevné. Je to prostě pořád to samé, ikdyž je to samozřejmě geniálně zrežírované, o tom žádná. Greengrass je bůh, jenom mě třeba bavila víc nová Mission Impossible, v které se toho dělo přece jenom o trochu víc, než že jeden agent všechny přečůrává dvě hodiny filmového času, teda v vlastně celou trilogii. ()

MiiRA

5 hvězdiček ... to se musí vidět !!!! od začátku do konce nepustí ... skvělé zakončení této trilogie, Paul Greengrass a herecký výkon Matta Damona "excelentní". ()

Lenny.M

Něco mezi jedničkou a dvojkou, nicméně pořád děs. Musela jsem přeskakovat ty úžasné scény s řízením aut, jinak bych se ani nedodívala. ()

classic

„Bournovo ultimátum” uplynulo presne po troch rokoch, keď prišiel, ako dobrovoľník David Webb na cvičisko do Treadstone, ale odišiel už ako JASON BOURNE, novopečený, špeciálny agent, so zmyslom pre extrémne-účinné, profesionálne likvidovanie, samých nepohodlných živlov, ktoré sa mu ale očividne vymklo spod kontroly, pretože skončil s dvomi guľkami v chrbte, takmer sa utopil v Stredozemnom mori, kedy ho našťastie vylovili talianskí rybári, vďaka ktorým nastalo vzkriesenie, ale zároveň i neustále pátranie po vlastnej »identite« , pričom postupne prešiel ešte aj do vyššieho levelu, kde disponoval »nadvládou« nad svojimi nepriateľmi, ktorých bolo ako húb po daždi, že sa ich zatiaľ všetkých vonkoncom nezbavil, keďže mu na päty šliapal zástupca riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby, Noah Vosen, ktorý bol doslova zakaždým na prášky, akonáhle zaregistroval pohyb J_B, kedy hneď dvaja pohotoví atentátnici, Paz a Dash, sa jednak často pričiňovali o odstraňovanie svedkov, najprv na Waterloo stanici v Londýne, kde prišiel o život reportér The Guardianu - Simon Ross, alebo v marockom Tangeri, to priamo schytal i bývalý člen Treadstonu - Neal Daniels, ktorý dal v podstate novinárovi TIP na "Operáciu Blackbriar" , ale taktiež ho to stálo holú existenciu. Smrť bola istá, ale hodina neistá. Bourne bol už tak neuveriteľne upgradeovaný, že sa mu zubatá vyhýbala, vypracoval sa tak, že musel prísť skrátka na miesto, odkiaľ vzišiel, skákal cez prekážky, kedy mu iba samé polená pod kolená hádzali, ale on ich vždy preskočil, až dokonca k Dr. Albertovi Hirschovi doskočil, kde mu už ozrejmil, ako sa veci respektíve majú ? „A na samom konci krásnu šípku do rieky skočil, až som mal taký nostalgický pocit, že už na začiatku vo vode nevedomky plával, kedy som ho spoznal”. / Trojka je jednoznačne najlepšia, strhujúce hodnotenie piatich hviezdičiek ! Pätorka: Paľo, Oliver, Jano, Matúš a Krištof = FILMOVÁ EXCELENCIA, t. j. režisér, kameraman, skladateľ, herec a strihač = SUPERTRIEDA. « Maximálne možné maximum z maximálneho maxima » Tento počin zaraďujem do TOP 3 - najrazantnejších snímkov za rok 2007 ! ()

korbitch22 odpad!

Nejprimitivnější ukázka logických chyb a dementního scénáře,nafouknutá do odéru kýčovité sračky.Nevěřil sem svým očím nad všemi těmi žánrovými a rutinními klišé a neskutečnými logickými kyksy,hlavně samotného Bourna,tenhle namachrovaný a nehorázně přehodnocený žvást mě ironicky rozesmíval celou stopáž a když už ke konci Bourne jednal jako vesnický vidlák po 10 rumech,šel jsem k nemilosrdnému odpadu.5tý nejstupidnější film který je zde v červeném a nejen to,on má 88% :D Dokonalej smích a stádo oveček bez mozečku.Originál z roku 1988 s Richardem Chamberlainem nakopáva tuhle zhovadilost všemi deseti. ()

packa

Už dlouho se mi nestalo, že bych si film v kině tak užil! Greengrass je mimořádný režisér a já si ho tímto zařazuji do své top5 nejoblíbenějších rejžů. ()

heyda

Určitě o kus lepší než Bournův mýtus, přesto ani tento závěrečný díl nedosahuje kvalit Agenta bez minulosti. I v případě tohoto Bourna bych ocenil trochu střízlivější střih. Já vím, že Greengrass je Greengrass, ale vůbec by nebylo na škodu tu akci chvílemi uklidnit pár čistými záběry. Jinak jsem ale v zásadě spokojený. Jako akční film to funguje na 100%, rozhodně jsem se nenudil. Klidně bych si dovedl představit ještě nějaké další pokračování, protože jako filmová postava Bourna je rozhodně zajímavá a těch pár peněz, co si nosil sebou v batůžku mu taky nevydrží věčnost. Jako tajný agent najatý americkou vládou bojující třeba proti drogovým kartelům nebo mafiánům by byl rozhodně ještě použitelnej, i vzhledem k tomu, že je považován za mrtvého. :-) ()

jojinecko

Tento Greengrassov príspevok má v ostatných akčných trileroch, ktoré sa snažia byť super akčné a super cool asi takú konkurenciu, akú má krvilačný žralok v bazéne plnom akváriových rybiek!!! Toto je nefalšovaná adrenalínová jazda a absolútny kopanec do riti, ktorý hrá úplne inú ligu ako všetko ostatné v rámci žánru aj mimo neho. Greengrass je fenomenálny maník, Matt Damon je mrazivo presvedčivý, akčné scénky nehorázne úžasne nakrútené...DOKONALÉ ukončenie DOKONALEJ série, kde každý diel má odo mňa bez mihnutia oka plný počet...Spolu so Zodiacom film roka...AMEN! ()

Nettrass

Nic proti akčním záběrům a střihu. Pokud ale budou stále jen zrychlovat a já budu za chvíli koukat na rozmazané záběry, případně na klepající se kameru, tak ten monitor vypnu a něco si na něj radši namaluju. ()

BMW12

Máme tady završení trilogie (i když nás teď po 9 letech čeká čtvrtý díl). Opět parádní jízda, v tomto filmu je daleko více akce než v předchozím filmu, což vítám, i když musím říci, že i ten druhý díl mě hodně bavil, přestože tam tolik akce nebylo. Ale tady byli fakt parádní fighty. Dozvěděli jsme se už také jak to celé začalo, což zase až tak překvapivé nebylo. Bourne je jedna z mála sérií, která si drží stejnou kvalitu u všech tří filmů. ()

anais

U Bourneova mýtu mi z nějakého důvodu chyběl propracovanější příběh. Tím důvodem samozřejmě je jeho faktická absence. Jak ale dokazuje Bourneovo ultimátum, jednoduchý děj vůbec nemusí znamenat ochuzení diváka o zážitek. Ba naopak, víc dějových prvků by tu diváka možná i rušilo! Bourneovo ultimátum svou formou vtáhne diváka do prostoru filmu takovým způsobem, že na přemýšlení nezbývá čas. Při epizodě v Maroku se stáváme účastníky děje. Proplétáme se spletitými chodbami zešeřelých domů, netuše, co čeká za rohem. Zajímavá hudba podtrhuje chaotický rytmus filmu. Kamera je strhující i ve scénách běžného rozhovoru. V její roztřesenosti a nahodilosti se často skrývá promyšlená obrazová kompozice. V kině je film nepopsatelným zážitkem. Jen doufám, že nepřijde pokračování. Příběhy agenta Bourna trochu zavání nastavovanou kaší, a příště už by forma nemusela být takovým překvapením. Na druhou stranu Greengras dokázal přeskočit sebou samým nastavenou laťku už víckrát, takže nikdy neříkejme nikdy. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)