5 centimetrů za sekundu

(festivalový názov)
  • Japonsko Bjósoku 5 centimeter (viac)

Tři volně propojené příběhy vyprávějí o vztahu chlapce Takakiho a dívky Akari. Na škole si byli blízcí, a i když se museli odstěhovat daleko jeden od druhého, i nadále udržovali vzájemný vztah, psali si dopisy a drželi se myšlenky, že se jednoho dne opět setkají. Tak nejdříve sledujeme Takakiho, cestujícího na schůzku s Akari, poté vidíme Takakiho očima zamilované spolužačky Kanae, nakonec se opět k vyprávění dostává Takaki, tentokrát už jako mladý muž. Celým filmem, který si kompletně naanimoval Makoto Shinkai sám na počítači, proplouvají pomalým tempem ozvěny lásky, které nebylo souzeno se naplnit. (Natascha)

Brion.y

...mala by som sa konečne naučiť, že romantické anime záležitosti, kde nie je široko-ďaleko jediný záporák, nemám sledovať, lebo ma skrátka nikdy nechytia za srdce... uznávam, pre uši a oči dokonalé... ale mám (bohužiaľ) aj mozog, a ten zase raz nepochopil, čo za veľké city to deti znova riešia... a tak som si odniesla len poznatok o piatich centimetroch za sekundu, ktorý ma tak očaril na začiatku... vyzeralo to sľubne... ale zostalo viac sklamania ako zážitkov... ()

Tom:)

Typicky japonské. Všude něco poletuje, ať je to sníh, déšť nebo okvětní lístky. Příběh se pomalu, ale jistě odvíjí. Nevím, jestli to je tím, že jsem dneska trochu unavený, ale na můj vkus se odvíjel až moc pomalu. Naopak myšlenky hrdinů plynuly tak rychle, že jsem často nestíhal číst titulky. Nemám tomu, co vytknout, oslovilo mě to, předalo to message, ale bylo to moc pomalé. ()

Torako.chan

Velice pěkné zpracování. Animace úplně k nakousnutí, hlavně co se prostředí týče. Postavy už tak úchvatně vykreslené nejsou. Ale i příběh je velmi milý. Tleskám! 5* ()

cesmine

Po vizuální stránce ohromně příjemná podívaná, která by měla chytit za srdce, ale nechytila. Přistihla jsem se, že semtam vůbec nedávám pozor, asi protože je to zdlouhavé a od začátku do konce na stejně pochmurné notě a to mě celkem mrzí. Kdyby se nálada filmu trochu proměňovala, domnívám se, že by mě ten konec udeřil mnohem víc. Takhle kolem mě jenom prošel a asi brzy zapadne i se zbytkem filmu v zapomnění. ()

Milano33

Vzťah(y), kde sú vzdialenosť a separácia hlavným konfliktom - krásne príbehy na rozcítenie, hoc svojími koncami sú schopné diváka nadobro uzemniť. ()

F.W.Colqhoun

Vlak bude ve stanici čekat 10 minut, abychom se neminuli s vlakem jedoucím do ... Hluboce se omlouváme cestujícím, kteří spěchají. Bjósoku 5 centimeter: Krátký film se stopáží o délce běžného zpoždění v režii ČD, zkráceného o omluvu. Představená úroveň animace vyvolává pochybnosti, jestli kinematografie nadále potřebuje kamery. Pastva pro oči, vizuální orgie: meteorologické jevy jsou prostě úžasné, pozornost vůči detailům manická. Samo pozorování toho, co všechno dokázal animovaný film převzít a vylepšit z kinematografie neanimované, která snímáním prostření může těžit z kouzla nechtěného ("záběry" ulice přes dráty elektrického vedení, efekt dlouhého skla, odlesky na linoleu apod.) může bavit celou hodinu; Bjósoku 5 centimeter je jimi narvaný. Když máte formu o takové kvalitě, že jí ani velmi dobrým obsahem nesaháte po kotníky, disproporce nespravedlivě dráždí. Odvrácenou stranu filmu představuje nutkání věnovat se spíše jí. Vyprávění rafinovanosti formy nedosahuje, přestože v rámci žánru špatné asi není. Rozměr asijského dojáku ironicky podtrhuje afektovaný japano-pop výstup krátce před závěrečnými titulky. ()

Honza135

"POKUD ŽIJETE SAMI, ZAČNETE KOLEM SEBE VNÍMAT NAHROMADĚNÝ SMUTEK. V POVEŠENÉM PROSTĚRADLE SUŠÍCÍ SE NA SLUNCI, V ZUBNÍM KARTÁČKU V KOUPELNĚ, BA I V HISTORII HOVORŮ V MOBILU..." Takaki a Akari spolu prožívají dětství a prožívají jak hezké, tak i nepříjemné události. Jsou to spolužáci ze stejné školy, avšak po dostudování základky se Akari musí odstěhovat do Točigi, kde bude studovat tamní nižší střední. To by nebylo daleko od Tokia, avšak do té doby, kdy se Takaki dozví, že on se pro změnu bude stěhovat až na daleký jih, do města Kagešima... » Co se mi líbilo: 1) Příběh. Tak jak ve filmech bývá, nebylo tu příliš mnoho času na rozvinutí děje. Avšak i tak jsem si příběh plně užil. Byl velmi uvěřitelný, až... troufnu si říct reálný. Cítil jsem velkou radost, když si v prvním dějství dvě spřízněné duše přeci jen našly k sobě cestu, ale moje radost netrvala věčně. Aspoň, že se děj částečně odehrával v zimě se spoustou sněhu, neboť právě to mi bylo srdci nejbližší. Měl bych toho romantika v sobě krotit, ale já si prostě nemůžu pomoci, když vidím ty kupy sněhu... 2) Animace. Běžně popisuji kresbu, nicméně tento titul není běžný, neboť hodnotím film pana Šinkaie, jež proslul propracovanou animací. Za sebe říkám, že si nepřipadám, že jsem koukal na anime, neboť bylo tak plynule zpracované, že se velmi přibližuje hranému filmu. Vidíme odlesky, nádhernou záři, problikávající zářivky... Pan Šinkai je mistr svého řemesla, ve kterém umí vyobrazit nádheru dynamiky včetně jejích drobných odchylek. 3) Hudba. Pan Tenmon tu rozehrál svůj orchestr plný emocí. Při poslechu soundtracku mě melodie pohltily natolik, že při občasném poslouchání zamačkávám slzu. Jako ukázku vybírám ústřední melodii Cherry Blossom. Jedná se o nejlepší Tenmonovu práci, co jsem měl tu čest slyšet. 4) Železniční provoz. Musím se přiznat, že se ve svém volném čase věnuji železniční tématice víc než dost, kdy čtu odborný deník, hraju tématickou hru a když někam jedu, obvykle volím vlak, kdy se kochám nádražními budovami, odjezdovými tabulemi, okolní krajinou a samozřejmě vlaky a jejich soupravami. A pan Šinkai mě tu velmi překvapil; nečekal jsem to. Se stejným nadšením jsem sledoval právě vyobrazení provozu japonské železnice, včetně jejího autentického ozvučení. Ne, nestal se ze mě díky tomuto filmu ještě větší japanofil než jsem byl ještě před hodinou, ale musím uznat, že ty jejich osobáky nevypadají vůbec marně. Každý mluví o Šinkanzenu, ale co ten zbytek? Ten jako snad všichni přehlíží? » Co jsem nemusel: 1) Zmiňovanou blízkost realitě. Každý se v životě dostal do situace, kdy neměl možnost se za sebe plně rozhodovat či nemohl ovlivnit průběh dění, do kterého byl vrhnut okolním světem. A tento film vám tyto události, chtě nechtě, připomene. Přesně jak píše Jeoffrey, těchto příběhů znám víc než dost. » Shrnutí: Na tento film jsem čekal zhruba pět let, neboť jsem si Šinkaiovu tvorbu odkládal na později. Proč ale nový rok nezačít dlouho odkládanou tvorbou? S výsledkem jsem všeobecně spokojen a to jak po dějové, animační, zvukové i technické stránce. Tohle jde mezi Oblíbené. Už kvůli kombinaci všeho, co mám rád, v pěkném anime kabátku. Co víc si přát? Snad jen... aby se zázraky děly... () (menej) (viac)

D.Snake

Po vizuální stránce dokonalé. Příběh taky nebyl vůbec špatný a docela mě to i chytlo za srdce. I když to ale nebyl nějak extra dlouhý film, děj se zdál velmi roztahaný, místy i nudný. Nicméně celkově to ve mě zanechalo pěkný pocit a rozhodně to nebylo anime bez nápadu či myšlenky. Když už nic, vyplatí se na to podívat aspoň kvůli té nádherné animaci, která asi nemá konkurenci. 7.5/10 ()

Sairina

V prvních pár minutách jsem se zcela ztratila, nějak jsem netušila, kdo mluví o co jde, co se vlastně děje, postupem času se to ale vyjasnilo a ze zmatku najednou vyvstal jasný obraz dvou mladých zamilovaných lidí. Musím uznat, že popis japonských vlaků mi silně připomněl naše české dráhy (zamrzlá okna, nekonečně dlouhé zpoždění), jen tedy nesmím křivdit Japonsku, tam se aspoň za zpoždění omluví :) Druhý příběh byl pro mě trošku více šokující, až nechtěně se mi zaryl pod kůži a donutil mě přemýšlet nad sebou. Poslední příběh už byl takový dodatek, který byl úžasně ze života, i když jsem se zprvu strašně lekla písničky. Celý trojfilm mi připadal svou náladou neuvěřitelně dlouhý, skoro tříhodinový, přitom měl necelou hodinu, svou romatnickou, zoufalou a poetickou atmosférou skvěle vystihl, dalo by se skoro říci, skutečný život. ()

LuckyStar

110%. Kdo nezažil / nezažívá / nezažije, nikdy nepochopí skutečný obsah tohoto vizuálního skvostu. Přes probděné noci se slzami v očích a staženou hrudí o kterých nikdy nikomu neříkáme, nakonec jednoho dne doproudí pocit pochopení a usmíření s naprostým klidem v duši a úsměvem na tváři. A to je poté vší bolesti konečná odměna a odpověď na hádanky smyslů a důvodů života. Nejotevřenější a nejupřímnější film o lásce s tolika drobnými odkazy, kolik jen vaše srdce o ní stačilo za svůj život poznat. ()

Marys

Veľmi ťažko sa mi to hodnotí. Na jednu stranu to bola bašta pre uši, čo sa hudby týka a pre oči po stránke detailnej, precíznej a veľmi pútavej vizualizácie. Bolo v tom možné badať hlboký cit, krásne vykreslenie lásky, ktorá sa nemala naplniť. Najviac sa mi páčila určite prvá časť, ostatné dve to trošku naštrbili, no záverečný hudobný ending celú atmosféru vyšperkoval. Film v sebe jednoznačne skrýva neskutočnú silu. Na druhú stranu som bol ale mierne zmätený tými pasážami, kde síce nikto nič nehovoril, no titulky bežali ako divé a tak som nemohol vnímať naplno a nemohol hneď po ňom pochopiť, či som si ho správne vyložil. ()

Mikino00

Filmová báseň, to mě napadlo při sledování, konkrétně báseň milostná, nesoucí se ovšem v takovém tom sladkém stylu, vznášejícím se někde v oblacích. Ono se tam toho moc nestane, jedná se spíše o poetický film v pěkné animaci. Ale že by mě to nějak oslovilo, to rozhodně ne. ()

HonzaSim

To bylo nepopsatelné! Nepamatuji, kdy naposledy mi u hodnocení došly slova.. Něco takového jsem ani ve snu nečekal. Poté, co jsem si oblíbil animovaný žánr, jsem netušil, že se dostanu až k japonské tvorbě a že mě něco takového může tak dostat. Tohle je vůbec první asijský animovaný film, který jsem viděl, (když nepočítám pokémony, to byl spíš seriál.) 5 centimetrů za sekundu má sice jen něco málo přes hodinku, ale je to asi akorát. Od začátku mě to přikovalo a nepustilo až do závěrečných titulků. Animace byla fascinující. Ta propracovanost, tolik detailů a tak kouzelné prostředí. Jen obloha by byla kapitola sama pro sebe. Těžko se dá uvěřit, že to všechno byla práce jediného borce u pc. Měl jsem chvílemi jedinečný pocit, jakoby to snad ani nebylo "kreslené." Samotný příběh mě dorazil úplně. Jak už se tu psalo, kdo nezažil, nepochopí ... Jak to popsat? Snad jen hodinová emoční erupce. A aby toho nebylo málo, příběh dokresluje nádherná hudba. Po skončení jsem byl totálně mimo. Kvůli takovým snímkům stojí za to sledovat filmovou scénu. Tady není o čem přemýšlet. Šestistupňové hodnocení je zkrátka málo. 93% ()

Morlok

Rozhodně film, k jehož plnému docenění člověk musí mít tu správnou míru melancholické a nostalgické nálady; potom je to vyloženě pohlazení pro duši. Vizuálně naprosto dechberoucí počin; a já jen marně přemýšlím, zda jsem vůbec doposud viděla lepší animaci. "I clearly realized that Tohnu-kun wasn't really looking at me. Tohnu-kun is truly kind to me, but he was always looking far beyond me. Far beyond me, towards something in the distance." ()