Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

boshke

Leo je nějakej fórovej. Titanic, Skrytá identita, Prokletý ostrov. Nikde to nezvládl do titulků. Zde se to taky nějak nepodařilo a nadcházející Django nebude dle mého výjimkou. Nic to nemění na tom, že je pro mne jedinou devízou filmu. Ano, poukazuje se na problém, takže jestli vůbec nějaký diamant kdy uvidím, budu se zajímat o jeho nekonfliktnost (pokud do té doby na film nezapomenu, což je dost možné). Krvavý diamant je však pro mne podivný zplácanec akčního thrilleru, humanitární pomoci, dokumentu, rodinného dramatu, pohádky a romantického filmu, který mne nijak nebral... 60% ()

Kothy

Parádní film s Leonardem DiCapriem. Opět ukazuje své herecké kvality a kariérní vzestup. V Sierra Leone to není žádná sranda... "Krátký nebo dlouhý rukáv?" ()

Smok

Drsný film z drsného prostredia občianskej vojny v Sierra Leone poukazujúci na ľudskú chamtivosť, ktorá tieto krásne kúsky prírody umyla od krvi, umelo im zdvihla cenu a dostala za sklá výkladov klenotníctiev. Priemernému európanovi, ktorý je rád, že vie kde táto krajina leží, asi zábery na nezmyselnosť občianskej vojny a detských (zmanipulovaných) bojovníkov, vyrazia dych. Píše to tu každý druhý užívateľ, ale neodpustím si ani ja. Leovi to pristane o hodne viac, ako keď stíska na prove obtlstnutú partnerku s roztiahnutými rukami za doprovodu sladkej odrhovačky. ()

swamp

Přestože jsem viděl téměř tříhodinovou verzi, nenudil jsem se. DiCaprio výborný, stejně tak jako Djimon Hounsou. Je to takové pokračování filmů jako The Jewel of the Nile, jen oproštěné od legrace a mnohem dobrodružnější a napínavější. ()

Sašenka165

Hodně silný film, který mě vážně bavil a který jsem si moc užila, i když je o tak strašných (a bohužel reálných) věcech. DiCaprio se pro mě touto rolí definitivně stává dobrým hercem. Moc se mi líbila i perfektní hudba. Sice tenhle film zřejmě nic nezmění na světovém dění, ale alespoň se pokusil upozornit na velký problém dnešní doby a na tragickou situaci v Africe. ()

Okara

Přesvědčivě hrající cestovatel DiCaprio tentokrát zavítal do jižní Afriky, kde si netradičně vystřihl roli záporáka. Velice úchvatný příběh, místy sice přeplácaný až nadnesený, především závěr, ale jinak se jedná o sekvenci akčích scén a velmi odpudivě reálných záběrů z občanské války a utrpení místního obyvatelstva, kde se nešetří krví a často cenzurovanou brutalitou a které nenechají nikoho chladnými. Pro milovníky podobné oblasti zájmu je toto jistě jejich vrchol kinematografie. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

sarkas21

Krvavý diamant je skutečným skvostem, jde o jeden z mých nejoblíbenějších filmů, takže podle toho bude vypadat i mé hodnocení... Výborné herecké výkony zde podávají Leonardo DiCaprio a Djimon Hounsou, kteří jsou ve svých rolích skutečně jedineční, obří podíl na tomto výborném filmu má i hodně povedený scénář a samozřejmě i režisér Edward Zwick... Výborný film............. ()

predators

Přesně tolik hodnocení, nic víc nic míň. Dobrý rozjezd zpomalí střední pasáž, aby konec vygradoval a zanechal celkově slušný dojem. A dokonce i příběh je místy působivý.Co by se dalo vytkonout, tak toho moc není, snad jen neprůstřelný DiCaprio, teda skoro neprůstřelný. Ale z posledních DVD titulů slušný počin.80% ()

nascendi

Zaujímavý a dobre pozerateľný film. Leonarda Di Capria som v ňom vnímal ako herca (prvýkrát) a možno sa tak snažil aj preto, aby ho jeho vynikajúci čierny spoluhráč nezatienil. Film je trochu nesúrodý, pretože má ambície byť filmom ramboidného charakteru i prinášať pohľad na závažné pseudorevolučné pohyby v Afrike provokované tam, kde sa dá na tom zarobiť. Scény so strieľaním na civilov hlava-nehlava a so zneužívaním detí na robotov s kalašnikovmi boli omnoho silnejšie, ako obdobné scény z vychváleného Hotela Rwanda. Americké mentorovanie a moralizovanie mi však prekážalo a nedovoľuje mi ísť s hodnotením vyššie. ()

Tomco

Waw tak tento film vo mne bude este strasneee dlho doznievat..Vyborna emocionalna praca..perfektni herci, ktorí si zasluhuju svoje nominacie...Skvely pribeh, dojimave pasaze a opat raz kruto kruto zobrazena realita nasho skazeneho sveta ako tyzden stara treska z tesca. Som dojaty a velmi spokojny..Po case sa vraciam spat k plnemu hodnoteniu. ()

Slarque

Edward Zwick střídá válečné konfikty napříč světadíly i staletími. Sierra Leone na konci toho minulého představovala doslova peklo na zemi. Příběh několika osob, jejichž život změnil jediný diamant, není sice kdovíjak objevný, ale rozhodně perfektně natočený. Akční scény jsou hodně syrové, kamera, střih a hudba vynikající. Leonardo DiCaprio a Djimon Hounsou jsou velice přesvědčiví, trochu hůře napsaná postava to ztěžovala Jennifer Connelly, ale naštěstí to není něco tak trapného jako použití Monicy Bellucci v Slzách slunce. ()

WANDRWALL

Tady se moc tlačilo na pilu. Je to jen patos, a film se u diváků nechytil snad i proto, že ohranost některých herců je strašná...Podobných filmů je moc, ale tenhle měl štěstí na ceny, ale co si budem povídat, Oskaři už delší dobu ztrácí lesk. ()

Arsenal83

Film, v ktorom podal DiCaprio fantastický výkon, ale keby ho štúdio nominovalo za The Departed, možno by už dnes mal Oscara. Uvidíme, očakávam, že za Revenanta mu to už padne. Tento snímok je krásnym príbehom o ľudskej sebeckosti a bezohľadnosti. Zwick je nadpriemerným režisérom a od čias Glory a Legendy o vášni sa dá na neho spoľahnúť, hoci netočí tak často. Afrika je ako vždy „krásnym“ prostredím pre zobrazenie ľudského utrpenia a nespravodlivosti. Cynik v osobe Leonarda je tu „prenasledovaný“ akoby svojim svedomím v podobe Jennifer Connelly. Pekný a trochu smutný film s výraznou myšlienkou. ()

Vitason

Zřejmě tyto kritické filmy začínají být v módě, kdy velké korporace ojebávají obyčejné lidi a prodejci jsou pro prodej svého výrobku schopni všeho. Ať už to byly cigarety-Thank you for smoking, léky-Nepohodlný, hamburgery-Fast food nation, nebo zbraně-Lord of war. Edward Zwick si vzal do parády obchod s diamanty a po svém Poslední samurajovi se opět přiblížil současnosti. Abych se přiznal tak jsem si původně myslel, že se bude jednat o obyčejný dobrodružný film, ale tenhle klenot nese kritiky více než dost. Hlavním hrdinou je zkušený pašerák Danny Archer, který se vydává s rybářem Solomonem Vadym za záchranou jeho rodiny a nálezem obrovského diamantu. Hlavní rolí se naprosto skvěle zhostili Leonardo DiCaprio a Djimon Hounsou, u kterých se nemůžu rozhodnout, kdo podal lepší výkon. V menší roli potěšil Arnold Vosloo. Ani Zwick si nevede špatně. Docela mistrně dokáže střídat hrůzné záběry na výcvik malých dětí, nebo jiná krveprolití se záběry krásné krajiny, které vysloveně kontrastují s dějem. Po celý film dokáže udržet atmosféru a na konci i dojmout. Jediné co se dá snímku vytknout je délka, která je jediným důvodem proč bych si brzké znovu-promítání rozmýšlel. Jen doufálm, že mi brzo někdo nešáhne na pivo:-) ()

Happens

Pořád mi v hlavě zní ta africká angličtina, jež se DiCaprio tak perfektně naučil. TIA - This Is Africa . Cynicky emocionální snímek, který si na nic nehraje a jenž se nesnaží obnažovat se a vytlačovat tak citové slzy. Ukazuje se tu ta africká realita a rutina, která je pro náš bílý kontinent dobrodružstvím a mizérií zároveň. Film je pro mě krvavým diamantem mezi filmy. ()

Chrustyn

Příjemné překvapení. Opravdu napínavá a skvěle natočená dobrodružná akční jízda s výborným DiCapriem, kterému skvěle sekundují Connellyová a Hounson. Největší zásluhu na celkové atmosféře filmu má vynikající kamera, která sice nevytváří tak autentický zážitek jako v "Potomcích lidí" ale i tak je výborná a hlavně akčním scénám dodáva určitou autentičnost. Navíc film doprovází skvělá hudba, která také hodně pomáhá k dotvoření vynikající atmosféry. Jediné mínus je zbytečné moralizování a pár násilně vložených citově vydíracích scén. Jak pravý obal DVD: "Vzrušující spektákl a kvalitní filmové řemeslo" s čímž naprosto souhlasím. Nejlepší Zwickův film a jeden z nejlepších filmů roku 2006. ()

klerik

Zwick opäť raz zvládol natočiť mainstreamovku s presahom. V podstate ide o pokračovanie RAMBA, len hlavný hrdina je o niečo zaujímavejšie napísaný. Záver je možno trochu priveľmi "filmový", ale ako celok je to fajn - vynikla aj africká téma aj akcia... ()

SeBig odpad!

Dykapryjo opět v exotický zemi zachranuje svět. Tentokrát po boku s otrokem z afriky co si strčí do meziprstí diamant, zakope ho a oni ho jdou hledat plus záchrana malýho parchanta a vlastně celeho světa. Toť vše. Ani jedna minuta tohoto nadhodnoceného, ukecaného a neuvěřitelně protaženýho paskvilu nezaujala. Poslat tenhle film do šrotiště, tak ten šrot umře nudou. ()

LaciLC

Edward Zwick už aj vo svojom predošlom filme Posledný samuraj dokázal dokonale skĺbiť strhujúcu akciu so silnými emóciami. Aj pri Krvavom diamante budete sledovať parádnu akciu, nebude chýbať ani trocha krvi, možno si aj poplačete. DiCaprio už filmom Na druhej strane dokázal, že je vyzretý herec, Jennifer Connelly to už má potvrdené Oscarom za film Čistá duša a Djimon Honsou je možno najlepší africký herec. ()

Crocuta

Snímek překvapí přesností, s jakou vypovídá o nedávné situaci v Sierra Leone a realističností pojetí, byť tu dost sráží možná příliš optimistický a klišoidní závěr. Že je DiCaprio dobrý herec přesvědčil už nejednou a zde to jenom potvrzuje, Connellyová také není úplně špatná a o afrických hercích lze mluvit jen v superlativech. Velmi dobře se povedly akční scény, natočené způsobem, který - v dobrém slova smyslu - připomíná "Černého jestřába". Svůj chvalozpěv končím doporučením: koho zajímá problematika Sierrry Leone, Libérie, západní Afriky vůbec a tamních dětských vojáků zvlášť, ať si přečte knihu Ahmadoua Kouroumy "Alláh není povinen", kterou v roce 2003 vydala Mladá fronta. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)