Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

korbitch22

nápad a myšlenka filmu na *****,celkové zpracování...téměř odpadní konzistence.co se týče afriky,to je pro mě vděčné téma,ať se to týka genocid ve rwandě,války v somálsku nebo amina v ugandě.bohužel krvavý diamant,mi připadá neuvěřitelně trapný,tedy místy.nejenže děj sem si prakticky odříkal celej dopředu,ale hlavně ten ubohej konec....dicaprio je nabušenej řezník,kterej prošel miliardou střetů,byl postřelenej,probodnutej,popálenej,málem utopenej.....a na konci filmu ho lehce pocuchá kulomet,a on se 15 metrů od letadla rozbrečí,že už nemůže a za srdce ryvného monologu popláca černoška po rameni a zavolá reportérce,aby se sní rozloučil....ZVRACIM POPRVÉ.......černoušek přijde před komisi,monolg a potlesk ve stojel......ZVRACIM DALŠÍ HODINU.jako myšlenka a náměť opravdu skvělé,filmové provedení mě rozesmálo.velice smutné že hodnotíte tu myšlenku a né celkový film,ten je oravdu very funny. ()

Marze

Film Krvavý diamant se vydává na černý kontinent, aby tu odhalil přímou úměrnost mezi zdejší chudobou a západním bohatstvím. Je to další z řady filmů, které kromě jiného ulevují špatnému svědomí. Jen jsou teď surovinou, kvůli které umírají tisíce Afričanů, zářivé diamanty a film na rozdíl od svých předchůdců ani neví, co chce být víc. Jestli obžalobou, válečným dramatem nebo romancí. Nejraději vším dohromady a k tomu ještě agitací. Naštěstí to musí být i ke koukání a tak při tom všem netlačí na pilu tak, aby diváci přes očistné slzy neviděli dobrodružný příběh, ve kterém se za diamanty nehoní Michael Douglas, ale Leonardo DiCaprio. Vydává se za ním ve značně nesourodé trojici - s idealistickou novinářkou Maddy a naivním, leč chlapácky správňáckým černochem Solomonem. On kdysi diamant našel i ukryl a teď se k němu zbídačenou zemí snaží dostat. Neexistuje mezi nimi žádné silné pouto - vyjma počínající náklonnosti mezi Maddy a Archerem. Ti tři se prostě navzájem využívají. ()

mat.ilda

Edward Zwick si na tomto dobrodružném dramatu asi dost máknul, pro mě si však mohl námahu ušetřit, neboť Krvavý diamant není filmem, který bych musela vidět, než umřu. Pravda, vůně vysokého rozpočtu jde cítit na míle daleko, ale kromě dobře provedené akční složky a hereckého výkonu Djimona Hounsoua už téměř žádné plusy nenacházím. Dokonce jsem se nedozvěděla nic, co bych nepochytila ze zpráv, nevinných obětí občanské války je mi líto, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat, protože nákupy diamantů jsem mohla s díky odmítnout i před zhlédnutím Zwickovy sondy do svědomí stálých zákazníků De Beers. Pro mě samotnou je největším překvapením nefungující DiCaprio, kterému se ztrátou chlapeckého pelu těžce ubývá kouzla osobnosti (od Scorseseho Letce na mě působí v každém filmu stejně, dokonce i na plakátech nejnovějšího Prokletého ostrova) - s neměnícím se výrazem nabubřelého manažera deklamuje spoustu prázdných frází, pročež náhlá změna chování ke konci je uvěřitelná stejně, jako snaha založit ve své firmě odbory. Ani klasika amerických konců nezůstala své pověsti nic dlužna, nikde jinde ve světě by si africký rybář neužil standing ovation ještě před svým slovním projevem. ()

heyda

Trochu se mi to rozleželo v hlavě a asi přece jenom klesnu na 4 hvězdičky, v procentech na 80%. Je to samozřejmě skvělý námět, velmi dobře zvolení herci, skvěle je to natočeno, ale příběh je trochu zmatený a maličko brzdí děj. Klidné by to mohl být film, co se drží v TOP 100, ale jak už jsem napsal, chtělo by to trochu lépe objasnit kontext třeba i na úkor některých přestřelek a asi by to chtělo i nějakou zapamatovatelnější scénu. Ale nechci aby tento komentář vyzněl negativně. Jsou to jen drobné výtky, kterými zdůvodňuji ubrání té hvězdičky, jinak velmi dobrý film, který si určitě zachovám na exteráku na další zkouknutí. ()

jojinecko

Wormboy nie je ďaleko od pravdy keď "zaškatulkoval" Blood Diamond medzi Hotel Rwanda, Honbu za klenotom Nilu a Rambom, pretože ingrediencie všetkých vymenovaných filmov tu bezpochyby sú:) Zmes nemilosrdnej akcie, neohrozenosť hlavného hrdinu, sila rodiny a "africký problém" sú tu namixované a zabalené do holywoodskeho pozlátka. Ed Zwick nerád strihá svoje filmy, hoci by im občas neuškodilo. Hoci to opäť pár krát zaváňalo pekným gýčom, tentokrát sa vôbec nejednalo o prúser a lá posledných 20 minút Posledného Samuraja. Bol som priam uchvátený scenériou a kontrastom africkej krajiny, kamera bola vskutku brilantná. Celkovo som spokojný, viac netreba:) ()

sharky

Má anarchistická dušička vždycky zaplesá, když vidí jakýkoliv film kritizující "zlé" kapitalistické mocnosti a nadnárodní korporace. Ale probohaživého co ten konec!? uslzený závěr plný patetických keců jako z té nejpitomnější telenovely (myslím hlavně to s chlapcem, nějak se mi v mysli vybavil George Cloony vyzývající Schwarzneggera, aby přestal být zločincem Dr. Freezem a stal se zase normálním doktorem), to bylo opravdu zbytečné a ubohé. škoda, protože ten potenciál 5* tu je. Stejně jako u předchozího Zwickova filmu, konec vše kazí. 70% ()

Ivoshek

Ten film bavil - je dostatečně akční, reálné historické události nejsou až tak moc zdeformovány (ó ano, i na sekání rukou dojde) a moralizující dialogy trhají uši jen malinko. Navíc L. DiCaprio hraje opravdu dobře. Film je akorát mírně polopatický, co se týče vysvětlování a rozplétání vazeb války na obchod s diamanty, ale to jsem mu ochoten odpostit. Pokud si to chcete dát jako kvalitní akční / dobrodružný film, nebudete zklamáni. Pokud chcete vědět něco málo o tom, co se reálně v Sierra Leone dělo, podívejte se na tohle. Pokud na to tedy máte žaludek. ()

honajz

Podle mě těžce přehodnocený film. Úvodní hodina je těžká nuda bez příběhu, který by zaujal. Směs varovně zdvižených prstů, realismu o problémech na jihu Afriky, a do toho dobrodruh, který by v reálu skončil v kulkou zádech po prvních 12 minutách snímku, je jako když pejsek s kočičkou vařili dort - a podobně to chutná a podobně po tom bolí bříško. ()

poz3n

Nečekal jsem, že tenhle film u mě vyvolá tolik emocí. Je tu skvěle zakomponovanej jednotlivej příběh a k tomu na pozadí jeden z vážnejch světovejch problémů. Začátek mi přišel až moc informativní, ale vzhledem k tomu, že asi né každej, kdo Krvavej diamant sleduje, ví oč jde, tak to beru spíš jako přínos. Tohle mi bohatě napravila druhá část filmu, která mi nabídla dobrou akci (nemusím akční filmy, ale tady to bylo zakomponovaný ve výborný míře), trochu romantiky jestli se to tak dá říct a dost silnej emocionální konec. Ač si tenhle snímek pohrává jak s politikou, tak se samotným příběhem několika osob a jejich osudů, tak myslim, že se to podařilo skvěle vyvážit a přinést nám od všeho trochu. Jak už tu někdo pronesl, velký plus je, že on a ona spolu nic neměli a jeho proměna životních hodnot tu nebyla naservírovaná takovym tim americkym přeslazenym stylem, ale dobrou vyváženou měrou. ()

Roman.Ticka

Afrika je země protikladů, země více tváří. V podobných invencích šli tvůrci tohoto dílka. Bílý Danny se narodil v Rhodézii, vlastně v Zimbawbe. Ebenový Solomon měl nejdřív hodného a pak špatného syna. Oba pořád někam zdrhali, jednou je honili RUF, podruhé AFRC, jednou byli v SL, následně v JAR. Šelmooká Maddy pod záštitou AIUSA dovedla problém až ke vzniku dokumentu KPCS, chvályhodné. Občas se ale pytle humanitární pomoci OSN otevřou později než ty se zbraněmi. TJA, jak na vlastní kůži poznal plukovník. Jedna vyhraná bitva neznamená konec války, ten patetický závěr v soudní síni si Amíci rozhodně mohli odpustit. Ještě že se nekonal zázrak, když Leo stále unikal sprškám kulek, aby nakonec padl do otevřené náruče Maddy v NY. (tenhle závěr s rodnou hroudou se povedl!) Jo, ještě hudba, která se tvářila zimmerovsky, byla nakonec Howardova. Asi 3x mi slzička ukápla, to nemůžu popřít. Ale ty zkratky mě už vážně štvaly. :-) ()

TheEvilTwin

Kupodivu celkem nápaditá backstory a k ní celý děj hlavní linky, což se dnes už tak moc nevidí. K tomu šikovná herecká dvojka a fajn naturalistické záběry. K vyššímu hodnocení mi však chyběl větší spád, zvraty nebo něco, co by mě uchvátilo více než jen na průměr. ()

Othello

Typicky hollywoodská sterilní podívaná, hrající si na něco víc, což jí kazí doočíbijící producentské tahy jako afričtí domorodci mluvící mezi sebou anglicky, či mimozáběrové zabíjení. Za zmínku stojí vymakaný DiCapriův přízvuk a některé akční scény, celé to však schazuje nechutně patetický konec, který je prostě odjakživa Zwickovým problémem. ()

Janek

Přesně jak píši někteří kolegové - film sedí na dvou židlích. Film vás chce pobavit, dojmout a poučit. Scény jako přesvědčování syna jsou spíš k smíchu (tato scéna jakoby vypadla z Franka Drebina), romantika byla sice neškodná, ale opět scéna, kdy se DiCaprio loučí s Jennifer Connelly je zatraceně dlouhá a za dané situace skoro nereálná. No a ty slzy, potlesk a rodina pohromadě...to už nechám bez komentáře. A teď proč jsem dal ty čtyři. DiCaprio je pan herec, který nemá mezi mladými herci konkurenci, takže když říká fráze typu "Tvýho syna najdeme", tak to nezní ani směšně. Film je napínavý a některé scény jsou vyloženě silné. Ale né tak silné jako například v Hotelu Rwanda (s kterým nelze Krvavý diamant ani srovnávat). Krvavý diamant si měl sednout na jednu z těch dvou židlí, takhle to vypadá, že chce spasit celý svět. Takže je to tak na 70% ()

Thomick

Nejhorší na tom všem je, že tohle se někde na světě opravdu děje! --- Ať si říká kdo chce, co chce, Zwick je zkrátka mistr akce. Jeho pojetí bojových scén je jednoduše bezchybné, čímž vyvažuje místy možná trošku nevyvážený děj. Každopádně i nepřekročení hranice únosnosti toho klišovitého závěru nakonec z celého snímku dělá čtyřhvězdičkovou záležitost. A ta pátá hvězda, ta je za PŘEKRÁSNOU Jennifer! 85%. ()

Sofia

Tak tenhle film asi rozdělí diváky na dvě půlky - pro někoho, kdo čeká velkolepou dobrodružnou akci, to bude zklamání. Já naštěstí patřím do druhé půlky a chválím obrovskou výpovědní hodnotu tohoto snímku. Hodně scén mi ještě nadlouho uvízne v hlavě a nejhorší na tom je, že takové svinstva se opravdu dějí...Leonardo opět nezklamal, toho Oscara mu přeju z celého srdce. ()

claudel

Nejsem nijak obeznámen s událostmi nynějšími i dřívějšími v Sierra Leone, proto historickou hodnověrnost nemohu posuzovat. Odnáším si po shlédnutí tohoto snímku však tři důležité poznatky - 1) Jsem rád a to kurevsky, že jsem se narodil ve střední Evropě 2) Nikdo mě za žádných okolností nikdy nedostane do Sierra Leone, i kdyby tam panoval naprostý mír 3) Rozhodně si nějaké další informace a zajímavosti o Sierra Leone přečtu. Žádné další emoce ve mně Krvavý diamant nevyvolal. První půlka se mi jevila ještě dost dobrá, ale druhá už je čistočistě americká, protkána spousty klišé, nevěrohodná, tuze slabá v dialozích, kdy Solomon mluví téměř sofistikovaně o situaci v Sierra Leone a vzápětí dětinsky naivně horuje o svém synovi, jak z něj vyroste lékař. Závěrečný telefonát je brak největšího kalibru, ti borci se samopaly by určitě čekali, až si Danny pokecá s fotografkou. A potlesk vestoje, bez toho by se už snad americký film ani neobešel. Před chvílí jsem si v zajímavostech přečetl, že postavu Dannyho měl původně hrát Russel Crowe, tak to by dostalo možná jiný náboj. To je drsňák každým coulem. Leonardo se spíše hodí na ten Titanic, Romeo a Julie nebo Pláž. ()

kajda.l

Někdy silné téma, čímž bezesporu občanská válka v Sierra Leone a několika dalších zemí černého kontinentu je (krvavá "černá" jatka, malé děti s "těžkou" zbraní v ruce konající pod nátlakem popravy, mučení, vyhlazování vesnic) nemusí automaticky znamenat výtečný film. Ovšem Blood Diamond k tomu výtečným být našlápnuto měl (silné téma, vynikající casting, výborné exteriéry), ale trestuhodně tuto šanci promarnil a to vinou několika klišé, která se jako "červená" nit táhla celým filmem, poměrně triviálním příběhem a zoufale nevyužitým potenciálem herců Djimon Hounsou splnil, co jsem očekával a hravě přehrál obě hlavní hvězdy (DiCapria i Connelly) obzvláště postava, kterou ztvárnila moje TOP herečka, byla dost nedotažená s lepším scénářem mohla Jennifer opět zazářit. Škoda, tentokrát mě ani Jennifer nedonutí přimhouřit oko a vlepit hvězdu navíc, pač jsem zklamám a na víc jak 70% to nevytáhnu. PS- jen trošku doufám, že mi lepší prožitek z filmu pokazil i český dabing, příští projekce bude rozhodně v originále. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)