Iron Man

• USA Iron Man

Tony Stark (Robert Downey Jr.) je mladý génius, miliardár, playboy a filantrop. Ako syn legendárneho vynálezcu a obchodníka so zbraňami Howarda Starka pokračuje v rodinnej tradícii. Aj on vyrába a dodáva technologicky najvyspelejšie zbrane pre americkú armádu a jeho životnú filozofiu vystihuje veta: "Najlepšia zbraň je tá, z ktorej stačí vystreliť len raz." Na ceste z vydarenej prezentácie najnovšej zbrane hromadného ničenia pre armádne špičky v Iraku a tamojšiu jednotku plukovníka Jamesa Rhodesa (Terrence Howard), Tonyho na horúcej afganskej pôde unesú teroristi. Muž, ktorému ležala Amerika pri nohách, sa tak razom ocitá v zajatí ľudí, ktorí po ňom chcú jediné - aby začal vyrábať zbrane pre nich. Vďaka svojej vynaliezavosti, výnimočnému intelektu a schopnosti improvizovať si Tony v zajatí vyrobí "brnenie", ktoré mu pomôže dostať sa na slobodu. Potom však dostane nápad, ako sa tento improvizovaný kovový oblek dá ešte podstatne vylepšiť. Získa tým úžasné nadľudské schopnosti a zrodí sa nový superhrdina - Iron Man. A do jeho podoby sa Tony Stark prevteľuje vo voľnom čase, aby zachraňoval svet. (TV JOJ)

Rex Mundi

Tony Stark je miliardársky arogantný fracek a napriek tomu neodolateľný sympaťák :-) Výborne som sa pobavila, pokochala dobrými efektami. Má to síce vlastnosti typickej komiksovky, ktoré to pre mňa na 5* nevytiahnu, ale vyvaliť sa na gauč, otvoriť čipsy (alebo podobnú rakovinku).... a máte zábavný filmový večer ako vyšitý. Mimochodom, Robertko Junior by kľudne mohol byť takým Tony Starkom aj v živote, zvládol by to na jednotku. Táto rola mu rozhodne sadne ako riťka na šerbeľ. ()

D.Moore

Po dvou letech, ale ano - viděl jsem Iron Mana. Vyčítat mu klišovitý příběh nemá cenu, získal si mě totiž hlavním hrdinou v Downeyho podání. Sarkastický plájboj se smyslem pro suchý humor a v druhé polovině filmu i pro spravedlnost je skvělý. Ne tak jako dejme tomu Hellboy, ale je. Perfektní jsou scény mezi jeho Starkem a Pottsovou Gwyneth Paltrow, kdy to na plátně (obrazovce) jiskřilo až až. K tomu si přidejte skvělé efekty a akční scény (výlet do Afghanistánu a návrat s YF-22 Raptor vedou) a víceméně standardního (ale na záporáka slušného) Jeffa Bridgese, který vypadá FAKT dobře... Vychází mi čtyři čisté. ()

Dan9K

Začátek vypadá tak dobře (nečekaně seriózně a hlavní hrdina sympaticky záporně) a nakonec jsou z toho akorát trochu chytřejší Transformeři a méně drsný Robocop. Vlastně s výjimkou závěrečného proslovu se nejedná o žádné vybočení z komicsových klišé. Zabaví to, to jo, stejně jako mě zabaví sledování Talentmanie, ale za jakou cenu, že. Je to prostě typická komiksová konina, která se akorát snaží vypadat jinak, ale je úplně stejná. Ten Samuel L. Jacskon ale potěšil, jen si to chce na něj počkat. ()

Niktorius

Nejen při vrcholném souboji dvou železných bijců jsem si vzpomněl na RoboCopa 2... Duch fajnových sci-fi béček osmdesátých let provází tuhle komiksovku i v dialozích (břitké, vtipné, rýpající do aktuálních společenských témat), nárysech postav (viděli jsme vůbec v poslední době sympatičtějšího, charizmatičtějšího a neohroženějšího hrdinu, než jakým je Tony Stark?) a nakonec i v těch akčních scénách, jejichž kritizovaná statičnost je bohatě vynahrazena "hutností" a vypointovaností. Jen si vzpomeňte, jak jsou natočené řežby v Komandu...80% ()

Hild

Po celou dobu filmu jsem si říkala, že tomu stále něco chybí. Pořád jsem čekala, kdy už film konečně nabere nějaký spád a náboj a ono víceméně nic. Film v začátku nastaví jedno tempo a v tom jede až do konce, stále v jedné rovině. Už se skutečně začínám přesvědčovat o tom, co se říká, že komiksový film je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák a tady byl záporák hodně slabý. Tu čtvrtou hvězdu dávám za Roberta Downeyho Jr., který celý film hravě utáhl na jeho charisma. Na nedělní odpoledne pohodový film, který dokáže pobavit, ale pro mě spíše takové slabší 4*. ()

Spooner

Iron man je jedna z mých oblíbených komiksových postav a byl jsem zvědavý jak to dopadne. A nemohu si opravdu moc stěžovat. Jon Favreau se toho zhostil se ctí, spíš než na akci sází na herce a na humor a tomto případě to dokonale vyšlo. Představitel Tonyho Starka snad nemohl být lepší. Robert Downey Jr. hláškuje od první do poslední minuty a charizmatu má dost ještě na několik dalších dílů. Navíc mezi ním a Gwyneth Paltrow to fakt jiskří a jejich slovní přestřelky jsou super. A je Gwyneth fakt sexy. No a Terrence Howard jako kámoš do nepohody taky nic nezkazí a občas utrousí nějakou tu hlášku. Jenom od Jeffa Bridgese jako záporáka jsem čekal víc. Po herecké a humorně stránce to fakt vyšlo na jedničku. S akčními scénami je to trochu diskutabilní. Honička se stíhačkama byla fakt super, závěrečná bitka měla ale větší potenciál. Někomu možná přišlo, že bylo tý akce málo, mně ale úplně stačila. Iron man se prostě povedl a vůbec jsem se u něj nenudil (část v zajetí byla možná trochu slabší, ale stejně fajn). Doufám, že se dočkáme pokračování, protože Downeyeho hlášek nebudu mít nikdy dost. P. S. : Samuel L. Jackson dokazuje, že umí bejt cool i v pouhých 10 vteřinách. ()

MMR

No tak já jsem tedy očekával něco víc. Iron Man je sice zajímavý, ale dlouho se vleče a je z 60% nezáživný. Byl bych raději, kdyby k akci přistoupili o něco dříve. ()

petero

IRON MAN je fajn. Až tak hnusne fajn (pre všetkých), že zamrzí, že v ňom nie je niečo výnimočné čo by ma naozaj oslovilo a povedal si „tak toto bolo dobré, kvôli tomuto si to pozriem ešte raz“. ()

gogo76

T.Stark is Ironman! Po všetkých stránkach výborne zvládnutý film. Presne takto si predstavujem filmové spracovanie komiksu. Tak ako to urobil B.Singer s X-menmi a Ch.Nolan s Batmanmi. Iron Man kráča presne v týchto šľapajách. Nejde o žiadnu samoúčelnú prehliadku trikov, ale hlavne o výborne zahraný a zrežírovaný film, kde je miesto pre psychológiu, dialóg aj humor. Robert Downey Jr. mi nikdy nesedel. Ale do Ironmana sa teda poriadne obul. Priznám sa, že takéto postavičky ma nikdy nezaujímali. O filmy s Batmanom by som ani nezavadil, keby to nezrežíroval Nolan, tak ako to vidím ja. Nikdy som nevidel Hviezdne vojny, a ani nechcem. Nebyť toho závanu reality, ktorý sa v týchto komiksoch v posledných rokoch objavil, pravdepodobne by som nikdy Ironmana ani nechcel vidieť. Bolo mnoho spôsobov ako túto postavu ukázať. Toto je tá správna cesta. Choďte do toho. Film v rámci žánru sci-fi,komiks poctivých 80%. ()

Mahalik

Oops!... I Did It Again-- Iron Man mě prostě nevzal ani na třetí pokus. Všemi vychvalovaný Downey Jr. si u mě pohrává se slovy averze a genialita. Nějak se nedokážu přiřadit ani k fanouškům, ani k odpůrcům. Na komix rozhodně slušný, ale prostě nic nepřebije fakt, že je to NUDÁÁÁÁ! Střihači na scénu! ()

Reiniš

Kvalitní komiksový film, jako ze staré školy, stojící hlavně na Downeyho herectví. Na hrdinský velkofilm má ale na můj vkus film až moc krátké akční scény a chybí jim určitá vynalézavost. Překvapivě víc snímek boduje v dialogových scénách, kde září vtipný Terrence Howard i krásná, i když mírně afektovaná Gwyneth Paltrow. Potěší i Jeff Bridges, jako titulní záporák, jež zachraňuje i poněkud klišovitý konec, který vypadá spíš jako (po právu) vystřižená scéna z Transformers. Iron Man má našlápnuto na solidní komiksovou sérii, i když jednička je spíše nadprůměrná. Snad to tenhle plecháč víc rozjede v dalším díle, nebo v chystané superhrdiské týmovce Avengers, kterou nám Favreau představil chytře po závěrečných titulcích. ()

Xmilden

Prakticky celou dobu jsem hltal tento film a byl plně rozhodnut přidělit mu plných 5 hvězd. Ovšem finále mě nikterak nenadchlo, přestože jsem se na vygradování velmi těšil. To se ovšem nějak moc nekonalo. Jinak samozřejmě Robert Downey je nejlepší volba komiksového hrdiny co asi pamatuji. Hrdina srší neskutečné hlášky a je radost jej poslouchat. Co se týče domácího kutilství tak zkrátka nemá chybičku a člověk by nejraději doma začal sestrojovat také takové hračičky. Zkrátka tohle vše dokonale vtáhne do hry. Záporák je také na úrovni. Souhlasím s názorem, že se jedná o první díl a tudíž bylo zapotřebí hlavního hrdinu hlavně představit a na akci si budeme muset počkat do dílu číslo 2. Ale tento díl rozhodně stojí za skouknutí. Příjemné osvěžení. PS: Druhé shlédnutí a dávám 5 hvězdiček. Opravdu je to moc povedený film. 85% ()

Phobia

Tož, kdyby mi bylo 10 a měla bych pindíka, určitě bych "Iron Mana" vnímala jako super film, prostě BOŽÍ! Jenže mně je víc jak 3x tolik, pindíkem nedisponuji a tak byl pro mě "Iron Man" pouze prostou, předvídatelnou, přeefektovanou nudou, jaké bych za normálních okolností típla dvě hvězdice a víc se k tomu nevracela. Ale za Roberta Daunyho džunyjora a Džefa Brydžese plácnu i třetí hvězdici... a víc se k tomu nebudu vracet. Ještě nejsem dost senilní, abych byla nadšena takhle infantilním scénářem. 51% EDIT 2013: Po relativně kladném pocitu z Avengerů, konkrétně po cynicky okouzlujícím Tony Starkovi, podlehla jsem nutkání dát železnému muži druhou šanci... A to mi ho teda vyndej, tentokrát se mi to docela líbilo! Hodnocení nahoru nepůjde, protože původní námitka "je to průhledná pohádka pro kluky" zůstává. Přesto jsem se tentokrát bavila mnohem víc a taky dospěla k poznání, že když jsem tehdy při jednom reklamním bloku zavřela oči, otevřela jsem je až při bloku dalším... Tři hvězdičky se nemění, ovšem přihazuju štědrých 18% na spokojených 69%. ()

sepp

Ohohooo, tak takhle me nechytla a vysostne nebavila zatim zadna superhrdinovska akce, samozrejme vyjma me novodobe modly The Dark Knight! A zaboha nechapu vytky typu "bez RD Jr. by to vubec tak neslapalo a byl by to obycejny film". Bozinku, On the Waterfront by bez Marlona taky nebylo ono a co teprv Taxikar bez Al Pacina atd atd. - co je to za argument, prosim vas? Ze to neni velkolepe a dynamicke jako Spider-Man xi X-Men? Ja bych spise rekl, ze je to bez onoho sileneho strihu, kdy vlastne nic nevidite a date tak penize v kine za sceny, ktere si ani poradne neuzijete, jelikoz je jednoduse ani nepostrehnete, koukatelne. Ze jde o pohadku pro deti? Aha, takze film, kde miliardar klati jednu zenskou za druhou, ma party na palube sveho soukromeho tryskace a kde se schyluje k vyvrazdeni vesnicky plne deticek a maminek je pro rodinny ci deti, zatimco jiz zminovane X-Meni ci Spider-Mani se svoji maximalni pristupnosti a politickou korektnosti jsou pro dospele. Aha aha, "no jasne"...... RD Jr., Jeff Bridges i Gwyneth hraji presne to, co se od jejich role ocekava a hlavne - Jonu Favreau se z nich podarilo dostat to nejdulezitejsi na platno a to je uveritelnost jejich postav. Hlavne Jeff byl pro me velkym prekvapenim, jeho stylizace s plnovousem a holou lebkou a la Rick Ross je pusobiva :) A navic scenar je kvalitne odvedeny, po celou dobu nelze odtrhnout oci od platna a neustale napjate ocekavate, cose stane dal a zaverecna scena je sice jasne otevirajici prostor pro dalsi dil, ale nerikejte, ze vas nepobavila. Skvely pocin. ()

lesumir

Moje nejočekávnější premierá jara, možná i dvatisíceosmičky! Saňky v létě jsou oproti mě hadra. Tak natěšený, snad dokonce nadržený jsem už dlouho na film nebyl. Od března jsem denně checkoval postery a pořád dokola sledoval trailery. A potom to přišlo, otočil jsem kalendář na květen, odzvonila půlnoc a Iron Man vletěl do světových kin. Trvalo mi sice týden, než jsem se k němu dostal, a spíš odhodlal, ale čekání se rozhodně vyplatilo! Nahlížel jsem k němu s respektem, rychlý výstup do vysokých, červených vod čsfd a do 250 na IMDB uděla svoje. Ale potom to přišlo, uterní večer, jen já a Iron Man. Od žačátku jsem se válel smíchy, Robert Downey Jr. - pokud zrovna nepije -, je výborný a charismatický herec, obsadit ho byla ta nejlepší volba. Celý snímek se nenese zrovna v zarytých kolejích podobných filmů a Jon Favreau ho točil podle svého, tím se úplně liší od ostatních marvelovských komiksáků. Je vtipný, svižný a hlavně moderní. ()

Gimp

Překvapivě velmi solidní popcorn, kde gagy fungují a akce také není k zahození (ono jí tedy moc není ale aspoň nenudíte jako u onanujícího Baye). Škoda že jen Starka - cynického hajzlíka vystřídá jakási sebezpytující karikaturka. Největší koule má tak film na začátku a v úplném závěru. Ale prostředek rychle uteče takže pohoda. Btw Transformers stejně stojej za hovno - prozřel jsem :) ()

Ampi

Co si budeme nalhávat, Iron Man v podaní Roberta Downey Juniora je sympáťák, i když některým leze na nervy. Aby taky ne. Prozradím vám jedno veřejné tajemství. Tony Stark alias Iron Man má český původ. Je potomkem Antonína Stárka,  který byl synem mlynáře Vojtěcha  z Čisté na Rakovnicku. Možná i proto ocelový oděv Iron Mana červenou barvou ladí s krunýřem raka na znaku Rakovníka. ()

LiVentura

Dobrá akce, originální "lidský" hrdina, který se příliš netají svým druhým "já" a skvělý zlosyn pan Bridges. :-) Klasická "komiksovka". ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nečekaný krok učinilo vedení studia Marvel, když de facto vyrazilo dlouholetou šéfku VFX oddělení Victorii Alonso. Ta ve studiu pracovala už od prvního Iron Mana a její zodpovědností v zásadě bylo… (viac)

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (viac)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří

09.08.2018

Disney to se svojí streamovací službou patrně myslí vážně. Konkurence Netflixu, Amazonu, nebo Hulu bude spuštěna někdy v příštím roce, a objeví se na ní např. nové verze pohádek Lady a tramp nebo Meč… (viac)

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?

14.02.2018

Herní série Call of Duty se chystá na velké plátno a možná se toho nemusíme bát. Firma Activision si totiž po vzoru Marvelu založila vlastní produkční firmu (Activision Blizzard Studios), která… (viac)