Vietnamská vojna naberá na sile. Bojuje v nej aj americký pilot Dieter Dengler, ktorý od detstva sníval o tom, že bude letcom. Sen sa mu splnil, keď sa dostal k vojenskému letectvu. Na úplne prvej misii nad územím Laosu ho však zostrelia a on sa ocitne v pasci džungle ďaleko od svojej jednotky. Čoskoro ho zajmú laoskí vojaci a odvedú do zajateckého tábora, kde vládnu kruté podmienky. Stretne sa tu aj s dvoma ďalšími Američanmi, Duaneom a Geneom, ktorí sú v zajatí už dva roky. Dieter časom pochopí, že jedinou nádejou na prežitie je iba starostlivo pripravený útek. Hoci nevie, kde sa tábor nachádza a ako ujde, jedno vie určite – boj o život nevzdá... (TV JOJ)

jhrasko

"Zabudnutý" filmík z roka 2006, výborný Bale a fenomenálny Zahn. Jeremy Davies by si mohol s týmto lookom strihnúť Ježiša..Herzog odrežíroval tlmene a nenápadne, škoda, že film vyšiel len na DVD, zaslúžil by si veľké plátno ! ()

Lacike

Zase dalsi film vdaka ktoremu nam Christian Bale mohol ukazat, ze vie schudnut desiatky kil, teda pardon, hrat. Bohuzial pre neho to bol prilis maly film, aby mal sancu za neho ziskat Oscara, ale o par rokov neskôr sa mu to vo filme, kvôli ktoremu znova extremne schudol podarilo. Tentokrat sa Bale ale hecol a na chudnutie naverboval aj dalsich kolegov a tak tu mame prehliadku vychrtlin a Jeremy Davies tromfne aj Balea. Samotny pribeh je jednoduchy ale pôsobivy. Sledujeme osudy dobrackeho letca najprv v dzungly a neskôr v zajateckom tabore. Film sa celkom uspesne vyvaruje klise scen tohto zanru. Veci, ktore musia zajatci v tabore prezit su hnusne, ale vyznevaju celkom logicky. Ziadne samoucelne mucenie sa nekona. S hlavnym hrdinom si toho zazijeme dost na to, aby si nas ziskal natolko, ze v zavere, ked u neho dôjde ku katarzii, tak sa ani divak nezdrzi slz. Okrem Balea stoji za zmienku este komediant Steve Zahn ako jeho kamarat, ktory tu dokazuje, ze ma na viac ako na srandicky. No a na tak nizky rozpocet film vyzera perfektne jak po technickej stranke tak aj vyprava. Vysledkom je dejovo priamociary ale pôsobivy film s trochu pomalsim tempom. 7/10. ()

PROROK14

Veľmi dobrý film. Dobrý príbeh a herci. Slovo nuda tu nechcem ani počuť (vidieť). Videl som to zatiaľ len raz ale určite si to ešte pustím. Najlepšie na tom bolo to plánovanie a samotný útek. A k tomu skutočný príbeh. ()

brutale

3* za kameru a výborného Ch. Bale, ktorý nám ukazuje dokonalé vžitie sa do postavy, čím utvrdzuje svoje herecké kvality. Silný príbeh, zostreleného letca je nám servírovaný nedynamicky, ale v podstate presvedčivo. Chýba stupňovanie deja. Na môj vkus zbytočne rozťahané, so záverom, pri ktorom som si kládol otázku "To snáď nemyslia vážne?", ale čo už USA sa nezaprie. ()

Johny_fork

Ze začátku jsem se nemohl úplně dostat do děje... ovšem v zajateckém táboře se pomalu dostavuje napětí, ale to pravé přichází teprve po útěku, kde Christian Bale ukáže co v něj je a co umí nejlíp, dokonale předvádí totální zoufalství a stavy na pokraji šílenství, v těchto pasážích mi dost připomínal svoji roli v Mechanikovi, rovněž je zde velmi pohublý, ovšem přeci jen je to průměr a ani vynikající Bale to u mě nezmění. ()

adamo_znk

Herzog jak hrom, s jeho typicky použitou hudbou a citlivě natočenými přírodními výjevy. Líbilo se mi, že si film na nic nehraje, není nuceně depresivní, a ani happy end mi tentokrát vůbec nevadil. Herecky nemám co bych vytknul - Christian Bale prodělal opět drastickou odtučňovací kůru, jak je jeho dobrým zvykem a dokonce i Steve Zahn zde předvádí asi nejlepší herecký výkon, co jsem u něj viděl. Jediné, co mě neskutečně iritovalo, byl extrémně zprasený dabing - fakt PEKLO a jasný aspirant na nejhorší český dabing všech dob. To ale do hodnocení nezahrnu, protože by to byla urážka režiséra i herců. Film můžu tedy doporučit, ale jedině v originále. ()

MoiJe

Hoci ja by som asi neprežila ani hodinu, nedokázala som sa vžiť. Pre mňa zostane len kedysi videným filmom so strašne vychudnutými hercami. ()

moviesfan

Kladem celého filmu je snaha o autenticitu, která se poměrně vydařila. Příběh je sice zajímavý, ale jeho zpracování mě výrazně neoslovilo. ()

JohnCZ

Úvodní havárie je po filmařské stránce překvapivě dost strašná, ale to, co následuje potom, je jednoduše bravurně natočený psycho teror, který se navíc ještě postupně stupňuje. Rescue Dawn tentokrát představuje Vietnam z pohledu amerických zajatců na pokraji jak fyzického, tak psychického zhroucení. Po stránce filmařské je Rescue Dawn velice realisticky a naturalisticky natočené drama s hodně dusnou atmosférou. Christian Bale opět dokazuje, kam až je pro roli ve filmu schopen zajít a Steve Zahn vyloženě vyráží dech. Po všech těch béčkových komediích bych od něj tak silný herecký výkon nečekal. ()

F.man

Docela mě štve, že tak realisticky tvářící se film jaký Temný úsvit svým stylem byl, nakonec ukončil takový šablonovitý happy end. Tohle si Herzogův film nezasloužil. Také chápu, že Herzog asi chtěl po Balovi ať "hraje" co nejmíň, ale mnohdy mi tenhle styl výrazně neseděl, díky čímuž místy vypadávala atmosféra. Na druhou stranu děj samotný je příjemný, jak ve vězení tak při útěku. Survival escape mi navíc připomněl vynikající povídku Jacka Londona - Láska k životu, takže nakonec dám i třetí hvězdu. Temný úsvit není špatný film - škoda těch několika hrubek, které ho dost srážejí. Empty what is full. Fill what is empty. Scratch what itches. ()

ledzepfan

Do plného počtu tomu něco málo chybí a kousíček přebývá(ten sentimentální USA konec) ale je nad slunce jasné, že Herzog ani po 30. letech nezapoměl jak vykreslit nekončící, hladové a halucinašní zoufalsví uprostřed jungle=docela síla ()

EastWicka

Christiane, ach můj bože, to bylo strašný! Co člověku pomůže přežít něco takového? V dokumentu Little Dieter Needs to Fly kdysi tentýž příběh vyprávěl témuž režisérovi skutečný Dieter Dengler a dojal mne až k slzám. Zde Herzogův cit pro nevyzpytatelnost přírody, absurditu vší té krutosti a odtažitost emocionální zaujetí nedovoluje. Tento "survival" film však v člověku zanechá přesnou, hnusnou představu, jak to vypadalo ze den na den, a jak snadné je zetlít v té krásné, cizí džungli. ()

schizmo

Tak tohle je tedy velká soulož bídy s nouzí, kdy zatraceně vysokou laťku nasazuje už chabý pokus o český dabing. Nicméně naprosto otřesná kamera a střih (doživotí pro oba mistry na svých postech), ale i veškeré efekty drží krok a ještě druhý den musím kroutit hlavou nad tím, jak moh Bale vzít takovou roli, respektive jak po tomhle výkonu moh dostat roli Batmana :D. Pokud máte rádi válečné filmy, tak tenhle pokus asi rovnou obejděte, protože tohle má s válkou společného asi tak akorát téma Vietnamu. Ve skutečnosti se jedná spíš o drama, které více než cokoli jiného, zobrazuje pohled na vztahy pár vězňů někde v džugli poblíž Laosu, a pak vlastně ještě zběsilý útěk. Na druhou stranu, pokud jste lovci nesmyslností a wtf momentů, tak si tady asi příjdete na své. ()

themic

Vážně pěkný film, líbil se mi. Skvělý děj podle skutečné události, který je natočený dost dobře. Christian Bale zahrál výborně svou roli, dobře se do ní vžil..:) Je pravda, že jsem od tohoto filmu moc nečekal a docela mě potěšil. Trochu jsem se divil, že ve filmu neni skoro žádná hudba, ale pak jsem zjistil, že tam ani nějak nezchází. Také mě pobavilo to jak už tu psal "david666", že hlavní hrdina, přežil po svém návratu další čtyři havárie.:) 90% ()

ladko

Film ma prekvapil svojou celkovou komornosťou, v podstate sa tam toho veľa nedeje(skoro celý film v jednej chatrči). Bale však zase dokazuje, že je pre úlohu ochotný urobiť čokoľvek(zápas s hadom, červy...) a vytiahol tento film z priemeru. Veľmi zaujímavý bol aj záverečný dodatok k filmu...(ľudské osudy sú naozaj nevyspytateľné):) ()

baribal

Po mechanikovi jsem si zvykl, že Christian Bale není pouze Batman. Jsem za tento film moc rád, protože hlavním hrdinou není džungle, jak to v takovýchto filmech bývá, ale Dieter. Za dve hodiny jsem se k jeho postavě dostal hodně blízko. Film je příjemně odlehčený vtipnými scénami, takže nemáte stejně pocity jako například u Deer Huntera. Nechybějí ani mrazivé scény, každá postava je zajímavá a poměrně dobře je Vám představena. Takhle vypadá kvalitní minimalistický film. ()

NinonL odpad!

OMG, co to ten Herzog provedl? Kam se poděla jeho démoničnost a tajuplnost? Z úžasného skutečného příběhu vytvořil komerční amerikánský shit, na který se nedá dívat. Věčně vysmátý Bale se v nejdramatičtějších chvílích tváří jako kdyby luštil sudoku a ve zbytku se tupě chechtá jako při Troškově komedii. Měla jsem velký problém to vůbec dokoukat, ale konec jsem si nenechala ujít. Protože konec je úplně nejtrapnější. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)