Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa slunicko2 k tomuto seriálu (21)

Manželská hra (1972) (S01E01)

O ničem. 1) Pointu jsem nezaznamenal. 2) Jednu hvězdičku za 24letého Jaromíra Hanzlíka. ()

Prémie (1972) (S01E08)

Předzemanovský 38letý Vladimír Brabec v rozkošně naivní povídce rozpráví s 31letou Pavlínou Filipovskou jazykem našich babiček o domácích financích. ()

Deštník (1974) (S03E01)

Lehce úsměvné. 1) 400 Kčs na deštník? Leda že by byl vyšívaný stříbrem. 2) Obsah v podání České televize vám spolehlivě celou povídku vyslepičí, takže ušetříte 14 minut a můžete v klidu dumat o ceně deštníků v ČSSR. ()

Kino (1974) (S03E20)

Poněkud slabomyslný příběh... ...je pro mně koukatelný díky pěknému 28letému Petru Svojtkovi. ()

Dům (1975) (S04E05)

Klasická "bakalářština", které je jen těžko věřit. Vzhledu pěkného 15letého Marka Vašuta (syn) bych dnes už taky skoro nevěřil. ()

Medvěd (1975) (S04E35)

To dobré z Bakalářů. 23letému Ivanu Pokornému (starší bratr Petr) to slušelo. Asi tehdy netušil, že o osm let později emigruje s rodinou do Rakouska. 6letý David Ondříček (mladší bratr Honzík) je dnes úspěšným českým režisérem. 24letá Jana Robbová (Petrova dívka Milunka) patřila tehdy ke známým českým zpěvačkám. ()

Linecké pečivo (1975) (S04E37)

Když vidím takovou hysterickou slepici, tak jsem rád, že jsem gay. ()

Babička (1975) (S04E40)

Milá jednohubka. ()

Párek (1976) (S05E05)

Moravština Marie Mottlové a přecpaný bufet Koruna na Václavském náměstí. ()

Láska (1977) (S06E20)

Jo, jo, to byl 23letý Vlastimil Zavřel ještě pěkný štíhlý kluk... ()

Lalůček (1977) (S06E41)

Pro ty, kteří se rádi smějí debilům. 1) Svěží dialogy v podání 57leté Dany Medřické (matka) či 19leté Lenky Kořínkové (dcera) mohou jen těžko neuspokojit._____ 2) Nejvíce mě ale zaujala 76letá Marie Rosůlková (babička), když se v zásadním okamžiku propichování lalůčku zeptala se směsí strachu a nadšeného očekávání v hlase Teče krev? No, trochu tekla. ()

Mzda strachu (1978) (S07E04)

Roztomilá nadčasová jednohubka s výbornými herci. ()

Deník (1979) (S08E11)

Velmi předvídatelné. Oceňuji zdravý selský rozum, který velel matce jít za učitelem a na hned za ředitelem školy či přímo na policii, jak by se tomu možná stalo dnes. ()

Logika (1979) (S08E12)

Nelogický snímek o logice. 73letý Ladislav Pešek (profesor filosofie) vyučuje 36letého Miroslava Masopusta (oktaván Brunner - sic!) a 42letého Jiřího Novotného (oktaván Krátký - sic!) logice a etice pod dohledem tehdy 84letého prezidenta Ludvíka Svobody. To má být nějaký snímek pro gerontofily? ()

Stopař (1979) (S08E38)

25letý Marcel Vašinka byl pěkný kluk. Víc nemám, co bych řekl. ()

Docent (1980) (S09E31)

Pěkní kluci. 1) Téma je chytlavé a i když je zpracování jednoduché, svého diváka si najde. 2) Mě si našel (nezvykle a překvapivě) přitažlivý 25letý Jan Hrušínský (student Ludvík, co potřebuje protekci). Akčnější role mu slušela. Rovněž 25letý Ondřej Pavelka (Ludvíkův kamarád) byl sexy. A protože tihle dva byli na obrazovce po celou dobu, nemám si na co stěžovat. ()

Lék (1982) (S11E15)

Jak získat vztah k big beatu aneb Kde jste se naučili tak pěkně břinkat? Roztomilé poloamatérské zobrazení "koncertu" je spolu s titulní hláškou hlavní předností příběhu. ()

Šípková Růženka (1983) (S12E11)

Lehce surrealistický pohled na amatérské divadlo. 1) Scénky s bratry nabídly dojemné mládí paniců._____ 2) 17letý Jiří Langmajer právě začínal a rovněž 17letý Stanislav Aubrecht později pochopil, že pěkná tvář není všechno a s herectvím přestal._____ 3) Hodnota snímku je v mládí herců a v zábavné absurdnosti celé koncepce. ()

Zkouška (1983) (S12E40)

Snímek ukazuje zlaté časy reálného socialismu, kdy lidé netušili, jaká proměnlivá budoucnost je čeká. 1) 31letá Jitka Smutná (dosti přestárlá studentka prvního ročníku lékařské fakulty, prvorodička Věra) ještě patrně neměla ani ponětí o tom, jakých sexuálních výšin (někdo by řekl hlubin) dosáhne, když se po dlouhotrvajícím manželství rozvede a v roce 2012 přihlásí veřejně ke své homosexualitě._____ 2) Ani 36letý Vítězslav Jandák (Věřin muž Tonda) nic nevěděl o své budoucí popřevratové politické kariéře (11 let poslanec, rok ministr kultury, člen postupně čtyř politických stran)._____ 3) Jen ty fámy zůstaly beze změny._____ 4) Předvánoční předtermíny jsem sám zažil a v některých dělal i zkoušky. Ovšem, pravda, ne na Štědrý den. ()

Vrátný (1984) (S13E08)

Malá vzpomínka na socialistické dodavatelsko-odběratelské vztahy. 56letý Jiří Císler (zásobovač Lopatka, který všechno sežene), 26letý Vladimír Dlouhý (zásobovač na zaučení) v pěkných přiléhavých džínách, 77letý František Filipovský (vrátný)...co ještě chtít? ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)