Bakaláři - Série 8 (1979) (séria)

Deník (S08E11)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1979, 28 min

Učitel, na kterého nezapomenu... Mladá žačka Zdena (M. Reifová) si čte při hodině deník své spolužačky, která v něm popisuje své milostné zážitky s chlapci. Je tak zaujata jeho obsahem, že nevnímá svět kolem sebe. A tak jí učitel dějepisu Svoboda (J. Abrhám) deník zabaví a ona si ho musí vyzvednout v jeho kabinetu. Učitel ji tak zaujme, že si začne psát svůj deník, kam si zaznamenává své neuskutečněné sny a představy o panu učiteli. Deník ale objeví její matka (M. Myslíková) a přečte si ho… (Česká televize)

ostravak30

Na jedné straně by mohlo učitele potěšit, že v době, kdy dívčím srdcím vládl Belmondo a další, byla jedna žačka zamilovaná do něj. Vlastně ne jedna, ale stalo se mu to už potřetí přeci. Mě ale netěší, že povídka byla neskutečně natažená a zbytečně prodloužená. Obrázek si určitě běžný člověk udělal hned po první milostné představě jinak sympatické Magdy Reifové, takže nebylo nutné to mnohokrát opakovat. Navíc na fantaziích puberťačky nevidím nic tak zásadně zajímavého. Jenže dříve byla jiná doba. Dnes, pokud by se vůbec nějaký rodič nad deník pozastavil, by se matka možná zeptala, zda jí za to učitel dává alespoň jedničky. ()

Belsazar

Zpočátku na mě povídka Deník působila trapně, ale brzy na mě z obrazovky vyskočily její dvě zásadní přednosti: Ukazuje nebezpečí učitelského povolání a jak velká může být dětská fantazie. O obojím něco vím. A musím podotknout, že mi při sledování docela zatrnulo. Ještě, že se vše vysvětlilo. A Míla Myslíková? Perfektní jako vždy, ale takovou vlezlou matku, jakou zde hraje, bych nechtěl za nic na světě. Neptejte se! Seďte! Poslouchejte! ()

chrispe

Velmi plytké, naivní, nicneříkající (nepopírám, že je v tom morální poučení) a tak předvídatelné, že ani nevím, zda mám napsat, že budu SPOILERovat. Zahlédla jsem to v televizi a zajímalo mě, zda to bude doopravdy tak průhledné. Bylo. I rozumný pan otec, který se prvně ptá a pak z toho vyvozuje důsledky dává nakonec vše do pořádku. K hercům nic moc nemám, tady se ani moc hrát nedalo. ()

zdeny99

Mě teda nikdy nepřišel Abrhám jako takovej alfa samec, kterého hraje ve svých filmech (VRCHNÍ PRCHNÍ, MĚSTEM CHODÍ MIKULÁŠ, NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA, SILVESTR SVOBODNÉHO PÁNA). A tady jako učitel dějepisu už tak nepůsobí vůbec... Ale jako povídka je to dobrá, že o něm sní jeho žačka a píše si deník, což je dneska fakt už retro. Jen ten konec se mi nelíbil. Já čekal, že Myslíková udělá pořádný čóro móro. Vletí za ním jako hysterická matka, začne řvát a vyhrožovat a ona tam jen vejde a začne v klidu číst deník. To mě zklamalo. [82. hodnocení, 11. komentář, 56%] ()