Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (43)

Páska (1973) (S02E12)

Josef Bek jako vypravěč text odříkavá strojově, bez jakýchkoliv emocí, ale jakmile se objeví před kamerou, je ho všude plno. Když na scénu přišla Naděžda Gajerová, úplně se mi vzkypěla krev v žilách, nesympatická megera, která kontroluje manželovi jeho výplatní pásky, no na zabití! Tuctová bakalářská volovina. ()

Rohožka (1973) (S02E14)

Krásná sóla pro Bohuše Záhorského a Marii Brožovou. Radost sledovat jejich roztomile přihlouplé nápady. Klidně bych uvítal delší stopáž. Jen nechápu, proč v úvodu Jana Andresíková působí mluveným slovem jako retardovaná nýmandka. To jako fakt ten divácký dopis nešel přečíst normálně? ()

Klavír (1973) (S02E15)

Pochybuji, že by se nakonec tak Sovák zachoval, ale budiž, Jarda Dietl se chtěl divákům asi zavděčit. Klasická bakalářovina, slabší nevýrazný kousek v moři těchto povídek. ()

Užovka (1975) (S04E04)

To by mě opravdu zajímalo, jestli by takhle spolu mohli žít lidé, když jeden miluje a ve společné domácnosti chová jakékoliv zvířectvo a druhý se toho všeho štítí. A ještě si manžel ze své ženy dělá pořád srandu, že se toho bojí. Neskutečná kravina. ()

Zloděj (1975) (S04E06)

Sám doma po česku :). Akorát v domě jsou místo jednoho kluka čtyři holky a místo dvou zlodějů jsou zloději tři v čele s Vladimírem Menšíkem. Nebýt jeho, bylo by to o ničem. Jaroslav Dietl si se scénářem hlavu moc nelámal :D. ()

První pohled (1975) (S04E12)

Před kamerou se sešly tři VELIKÉ herečky. Mladičká Libuše Šafránková, Irena Kačírková ve středním věku a bába Marie Mottlová. A každá z nic je tak přesvědčivá, že tuhle bakalářskou povídku vyzdvihují z průměrného hávu mnohem výše. ()

Kotník (1975) (S04E19)

Jedna z těch povedenějších bakalářských povídek vypráví o nenapravitelném svůdníkovi v podání Miloše Kopeckého. Ty jeho laky jsou excelentní!! :D ()

Lokomotiva (1975) (S04E39)

Fakt je mazec sledovat, jak se Menša přizpůsobil mladému kolegovi Janu Potměšilovi (jeho první vystoupení před kamerou), aby nebylo poznat, že ho nějak výrazně přehrává. Tohleto Menšík uměl jako jen jeden z mála našich herců a podobně jako v Láskách jedné plavovlásky to vypadá, jakoby byl obyčejný muž z lidu. Tohle je skutečné herectví. Klobouk dolů.... ()

Výslech (1976) (S05E10)

Matička své dceři tak dlouho hledá ženichy, až natrefí na povedenou rodinku, která se k nim na Vánoce vypraví, aby si ověřila, jaké má nevěsta věno. Krásná Jana Preissová a její hamižná skoro tchyně Stella Zázvorková. ()

Kufr (1976) (S05E26)

Jak čmajznout kufr na nádraží a dokonale ho zakamuflovat, aneb Marie Mottlová v akci. Příjemná bakalářská povídečka. ()

Revizoři (1976) (S05E29)

Radost sledovat mistra herectví Miloše Nedbala v akci. Nebýt jeho, bylo by to o ničem. ()

Vánoce (1977) (S06E30)

Pochybuji, že by se takhle chovala ženská, která si přišla na Štědrý večer pro syna k bývalému manželovi a s láskou pozdravila jeho novou ženu i desetiměsíční dítě, když byla dříve totální megera. Nevěrohodná blbina z pera Jaroslava Dietla, která byla napsaná očividně na objednávku. Jako příběh z pohádkové fantazie je to ovšem v pořádku. ()

Filip (1978) (S07E09)

Taková nezajímavá povídka, které humor docela dost chybí. Slabota. I herci jsou podprůměrní. ()

Zip (1978) (S07E19)

Nemůžu se zbavit pocitu, že některé příběhy z pera Jaroslava Dietla postrádají jakousi úroveň. I v tomto případě je to psané spíše na zakázku. ()

Slepice na smetaně (1978) (S07E30)

WTF? Jestli byla na konci nějaká pointa, tak jsem asi zaspal. Neuvěřitelné, jak Jaroslav Dietl občas zaťal naprosto mimo mísu. Bod za uslintanýho a uřvanýho Větrovce. ()

Spodky (1979) (S08E05)

Tohle přece nemohl Jaroslav Dielt myslet vážně? Vždyť ta pointa byla jasná hned od samého začátku a diváci mohli být ušetřeni trapného svlékání číšníků včetně zbytečného vyšetřování. A že na to ti volové nepřišli hned, když to měli na očích, to je fakt nehorázná blbost. Ach jo, většina těch bakalářských povídek stojí za velkej prd. ()

Logika (1979) (S08E12)

Že by byl Laďa Pešek ke studentům ve zkouškovém období tak shovívavý? No jo, dyť to má logiku, je to přece bakalářská povídka. ()

Syn (1979) (S08E35) odpad!

Tak tohle je neuvěřitelná hovadina, která by se nikdy takhle nemohla odehrát. Hluchá matka po zápalu mozkových blan je sama doma se třemi malými dětmi, manžela to vůbec nezajímá, jak jí je a co prožívá. Naprosto nemožné chování jak matky, otce i dětí. Tohle Jarda Dietl psal asi úplně namol. Čisté dno všech bakalářských příběhů. ()

Dioptrie (1980) (S09E07)

Nebýt Edy Cupáka, kterej hraje jako o život, bylo by to výrazně slabší. Manželku mu dělá nakrátko ostříhaná Nina Divíšková, které to vážně sekne! ()

Pyžamo (1980) (S09E16)

Další ze stovky bakalářských povídek, sice s dobrým hereckým obsazením, ale humor se spíše míjí s účinkem. Standard. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)