Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa IvonaK k tomuto seriálu (11)

Bakaláři (1972)

Některé díly jsou dobré a dají se rekapitulovat a jiné zase stačí vidět jednou. Přesto však se člověk musí na každý díl usmívat když tam hrají nezapomenutelní a charismatičtí herci. ()

Knedlíky (1973) (S02E01)

Dobrá knedlíková malá veselohra. Někdo se dře celý život, aby dosáhl svého specifického cíle a stejně mu to není nic platné a někdo má prostě talent od počátku a je chválen jen co to jde. ()

Noční stolek (1976) (S05E35)

Pro jedenkrát pobaví. :D Podruhé už je to trapné. ()

Pytel (1978) (S07E17)

Krásně vystižená povídka s myšlenkou že někdo tomu druhému jenom něco kecá protože si myslí že by to ten druhý nikdy neudělal a pak mu vytře zrak a tím pádem se z toho akorát zhroutí. Alespoň díky tomuto činu co žena provedla si její muž uvědomil že by bylo potřeba její šatník oživit když je dospělá a není žádné malé dítě u kterého je to jedno co ve společnosti nosí. ()

Logika (1979) (S08E12)

Chtěla jsem přidat zajímavost a to takovou, že když by se chlapec jmenoval Vilém Prunner tzv. s P, tak to byl opravdu herec. Akorát že ne moc známý. Poprvé se oběvil ve filmu Děvčata nedejte se! a dosáhl i vysokého věku. Jinak tento snímek jsem moc nepochopila ikdyž se na Peška v hlavní roli samozdřejmě zase dobře kouká. ()

Syn (1979) (S08E35)

Kdyby ten film byl delší, tak bych mu dala určitě plné hodnocení. Malý kluk změnil svojí nedoslýchavé mámě život a navedl na to celou rodinu. Musím říct že jedna z povedených bakalářských povídek ve srovnání s některými které se natočily. ()

Nešťastný šafářův dvoreček (1980) (S09E18)

Zajímavý nápad aby si potenciální nebožtík shlédnul jak by vypadal jeho vlastní pohřeb. Ale hvězdičku navíc nedám protože nechci aby se něco takového přihodilo v realitě. Že se někdo tváří že je vpořádku a druhý den je mrtvý. ()

Nevěra (1982) (S11E27)

Kouzelný obrázek hned na začátku. :-) Jinak dialogy Peška a Štěpničkové jsou ohromné. :-) ()

Výtah (1983) (S12E30)

Jak se zdá, tak děti byly k mamince velmi pozorné zatimco ona byla v nouzi. Ale asi by tak malé holčičky ještě nedokázaly v realitě na vlastní pěst uvařit oběd. ()

Kamarád z vojny (1985) (S14E10)

Ikdyž jednoduchá, tak úsměvná povídka která se mi ani nechce věřit že se někomu skutečně přihodila. ()

Boty (1985) (S14E12)

Velmi slabý díl. Čekala jsem alespoň že mladičký Ondřej Havelka nám něco zazpívá. Samozřejmě jsem nebyla natolik rozežraná abych si malovala že si přizve i svoje bombové melody makers, ale úplně ho odřízli stranou. Jinak jméno Renata Mašková slyším poprvé. U té mě překvapila netypická výška ženy na tu dobu. Většinou ty dívky byly malé, když ta generace ještě nebyla tak dobře živená jak dnes, kdy holky mají 180 cm a muži skoro 200 cm. :-) Ale jak říkám, děj o ničem. Aby člověk dal nějáké hvězdičky, nezbývá mu nic než si všímat drobných detailů. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)